Dünya’nın En Güvenli İkinci Ülkesi Katar

23 Eki, 2022

Dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamasında ikinci konumda bulunan Katar, İran Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. Suç oranı o kadar düşüktür ki, insanlar arabalarını markete giderken çalışır vaziyette bırakabilmektedir.

Katar, güvenli bir ülke olmasının yanı sıra en zengin ülkeler sıralamasında da kendine üst sıralarda yer bulmaktadır. 1940 yılında petrol rezervlerini keşfetmeleri ile artan refah seviyesi, günümüzde ekonomilerini her yıl %10 büyüterek devam ettirmelerinde de etkilidir.

KATAR’DA YAYGIN OLAN İNANÇ VE YAŞAM TARZI

Katar halkının neredeyse tamamı Müslümandır. Geneli Araplardan oluşan Katar’da Arapça ana dil olsa da farklı ülkelerden buraya çalışmak için gelen insan sayısının fazla olması İngilizceyi ülkedeki ikinci dil haline getirmiştir. Hindistan, Pakistan, Filipin, Çin, Nepal ağırlıklı olmak üzere farklı ülkeden gelen insanlar bu ülkenin iş gücünün önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Muhafazakâr bir toplum yapısına sahip Katar halkı, yazılı bir kural olmamasına rağmen giyim-kuşam konusunda genellikle diz hizasında ve omzu kapalı kıyafetler olmasına dikkat etmektedir.  Ülkede başörtüsü veya kapanma zorunluluğu bulunmuyor. Ramazan aylarında kısa şort giymek yasak ve tüm işletmeler kapalıdır. Cuma namazı saatlerinde ise tüm işletmeler 2 saat boyunca kapatılır.

Katar devleti yer halktan elektrik, su, hastane ve eğitim masrafı talep etmiyor. Özellikle eğitime çok önem veren Katar devleti eğitimi tamamladıktan sonra ülkeye dönmeleri şartı ile yurtdışına gitmek isteyen yerel öğrencilerinin dışarıdaki eğitim masraflarını da karşılamaktadır. Gelecekte petrol rezervleri tükeneceği için halkının iyi eğitim aldığından emin olmak ve ülkedeki gelişmiş eğitim merkezlerine yatırım yaparak dışarıdan da insanların Katar’a gelmesini sağlayıp Orta Doğu’nun eğitim merkezi haline gelmek amaçlanıyor.

 

KATAR FESTİVALLERİ

1-ŞAHİN FESTİVALİ

Arap ülkelerinde şahinlerin özel bir yeri vardır. Rekabet, güç ve asaletin sembolü olan şahinler, her yılın ocak ayında düzenlenen etkinliklerde hünerlerini sergilerler. Eğitmenler şahinlerinin birinci olması için mücadele ederken seyirciler de bu yarışmayı büyük bir ilgiyle takip etmektedir.

Deve festivali katar

2- DEVE FESTİVALİ

Develer tarih boyunca Arapların yanında olmuş ve onlara yardımcı olmuştur. Hem kültürel mirası yaşatmak hem de turizme ilgi çekmek amacıyla her yıl en güzel deve yarışması düzenlenir. Yarışmayı kazanan deve sahibine para ödülü verilir.

Yerel ve geleneksel etkinliklerin yanı sıra tüm dünyanın takip ettiği Formula1, Moto gp, Tenis, Golf ve Futbol gibi birçok spor müsabakasına da ev sahipliği yapan Katar’ın, dünya sporlarında önemli bir yeri vardır. Spor kültürüne önemli yatırımlar yapan Katar; 2022’de Dünya Kupası için modern stadyumlar yaptırmıştır.

 

KATAR’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

1-DOHA

Katar’ın başkenti Doha aynı zamanda en kalabalık ve hareketli şehirdir. Burada gezebileceğiniz tarihi ve İslami eserler barındıran müzeleri ziyaret edebilir, Souq Waqif ve Corniche’yi keşfedebilirsiniz.

2-ASPIRE TOWER

2006 yılında yapılan Aspire Tower Katar’ın ikonik sembolleri arasında yerini almıştır. Katar’ın en yüksek zirvesi olan Aspire Tower’ın zirvesinden şehrin eşsiz manzarasını izleyebilir, kuledeki lüks otelde konaklama sağlayabilir ya da klas restoranında şehir manzarasına karşı yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

3- PEARL QATAR

Ülkede yerel halk dışındakilere gayrimenkul satışının yasak olması sebebi ile başlatılan yapay ada projesi ile yabancılar da gayrimenkul satın alma hakkına sahip olmuştur. 4 milyon metrekareyi aşkın bu yapay adada; lüks restoranlar, çok sayıda konut, plazalar, sahil ve alışveriş merkezleri, otopark, kısaca oldukça büyük bir yaşam alanı mevcuttur.

Katar’ın başkenti Doha’da bulunan, Orta Doğu’nun en büyük insan yapıtı Katar’ın İncisi; Arap ve Avrupa mimarisinin harmanlandığı lüks yapı ve konutlar ile hoşgörü ve çok kültürlülüğün buluştuğu mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasında.

Ülkede petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunmasından önce balıkçılık ve inci avcılığı yapılmaktaydı. Bu sebepten ötürüdür ki Pearl Katar, İnci şeklinde tasarlanmıştır.

katar çöl safarisi

4-KATAR ÇÖLÜ

Katar’a gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken bir aktivite de çöl safarisidir. Gerek gece gerekse gündüz eşsiz bir atmosfer sunan kum tepelerini kiralayacağınız atv ve jeeplerle keşfetmek sizin için unutulmaz bir aktivite olacak. Kısacası Katar’da keyifli bir çöl rallisi sizi bekliyor.

5-MUZ ADASI

Katar sadece çölden, ihtişamlı binaların olduğu şehirden veya tarihi yerlerden ibaret değil. Basra Körfezi’nin turkuaz suları ile adanın plajlarının buluştuğu Muz Adası’nda konaklama yapabileceğiniz gibi dilerseniz dışardan günübirlik olarak da plajları kullanabilirsiniz.

6-ZEKREET BEACH

Katar’da denize girilebilecek bir diğer nokta da Zekreet sahili. Hatta dilerseniz burada kamp yapma imkânınız da mevcut.

Katar kültür ve sanata oldukça önem veren bir ülke. Dolayısıyla ziyaret edebileceğiniz pek çok sanat galerisi ve müzeler mevcut. Bunlardan çoğunu sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • SOUQ WAQIF SANAT MÜZESİ
  • QANAT SEMTİ
  • KATAR ULUSAL MÜZESİ
  • EĞİTİM ŞEHRİ
  • AL ZUBARAH KULESİ
  • İSLAM SANATI MÜZESİ
  • KATAR LEZZETLERİ

 

KATAR LEZZETLERİ

Falafel

Bizdeki içli köfteye benzese de malzemesi farklıdır. Nohut ve taze baklagillerin birleşiminin çeşitli baharatlarla harmanlanarak kızartılmasıyla hazırlanan bu lezzet yoğun tat seven herkese hitap edecek türden.

Fatayer

İçerik olarak Türk pidelerini andıran bu küçük atıştırmalıklar, şekil olarak farklıdır. Üçgen hamurların kıyma, peynir, patates vb. malzemelerle fırınlanması ile hazırlanır.

Shawarma

İnce lavaş içerisinde özel soslarla lezzetli etin birleşiminden oluşan Shawarma, Katar’ın bizim de damak tadımıza uyan lezzetleri arasında.

Eggplant Fatteh

Lavaşa benzer ekmeklerin yanında kuzu eti, patlıcan, havuç, kimyon, yoğurt ile hazırlanan bu özel lezzet, hem hafif hem de doyurucu olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Maftool

Pilavın; tavuk, deve veya keçi eti ile birleştirilip özel bir sosla sunulması ile ortaya çıkan Maftool Arap ülkelerinde en çok tercih edilen ana yemeklerden biridir.

 

KATAR’A NE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?

Katar’da genel olarak çöl iklimi hâkimdir. Yaz aylarının dayanılmaz sıcaklarıyla karşılaşmak istemiyorsanız Ekim-Nisan aylarında gitmeniz daha doğru olur. Ancak illa yaz aylarına denk gelirseniz yanınıza mutlaka ceket almalısınız. Çünkü tüm kapalı mekânlarda klimalı ortamlar soğuk olacağı için 40-50 derecelerden soğuk havaya girdiğinizde hasta olmanız muhtemel.

Katar Orta Doğu’nun turist ağırlamayı seven ülkelerinden biridir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 80’den fazla ülkeye vizesiz giriş imkânı sunmaktadır.

 

KATAR HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Katar’ın resmi dili Arapça’dır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu ülke, Türkiye gibi UTC+3 saat dilimini kullanmaktadır.

Dünyanın en şehirleşmiş toplumlarından biri olan Katar halkının neredeyse tamamı şehirlerde yaşamaktadır. Mahremiyetlerine oldukça önem veren Katar halkı, apartman daireleri yerine müstakil evlerde yaşamayı tercih etmektedirler.

Katar’ı özetleyecek olursak petrol rezervlerinin bulunmasından sonra hem devlet hazinesi zenginleşmiş hem de kişi başına düşen milli geliri artmış bir ülkedir. Ülkenin her yerinde olmasa da bazı bölgelerinde kılık kıyafet konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Dinine bağlı bir yapısı olan Katar’da özellikle ramazan ayında hayat durma noktasına geliyor. Kültür, sanat, spor, doğal güzellikler, lüks yapılar ile ön plana çıkan Katar, Orta Doğu’nun gözde turizm bölgelerinden diyebiliriz.

 

TÜRKİYE’YE GELMEYİ DÜŞÜNEN KATAR’LI DOSTLARIMIZA TAVSİYELER

Tıpkı Katar gibi Türkiye’de Müslüman bir ülkedir. Gerek toplum yapısı, gerek damak zevkleri ile yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Eğer Türkiye’de Müslüman/Muhafazakâr bir tesiste konaklama yaparak Fethiye’de turlara ve aktivitelere katılmak ve dolu dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız Fethiye’de bulunan Muhafazakâr otel ve  Tatil Köyü’müzü mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

MUHAFAZAKÂR OTEL dışında aile plajı ve sadece size ÖZEL villalarımızda (PRIVATE VILLA) bulunmaktadır.

Fethiye/Hisarönü bölgesinde bulunan tesislerimizin açık büfesinde ve yemek hizmetli villalarımızın restoranında helal konsept yemek (HALAL FOOD) bulunmaktadır.

Fethiye’de keşfetmeniz gereken oldukça fazla doğal ve tarihi güzellikler, müzeler, Babadağ’da paraşüt aktivitesi, dünyaca ünlü Ölüdeniz’de (BLUELAGOON) günübirlik tekne turları bulunmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz tur şirketleri ile size eğlenceli bir tatil planı hazırlamanızda yardımcı olan ekibimiz bulunmaktadır. Fethiye’yi yakından tanıyan ekibimiz sizin tercihinize göre teleferik, paraşüt, jeep safari, tekne turu, atv turu, VIP hava alanı transferi, araç kiralama gibi konularda size yardımcı olmak için hazır durumda.

Fethiye’de gezilecek yerler hakkında daha detaylı bir yazı için aşağıdaki linkten Fethiye bloğumuzu da inceleyebilirsiniz.

Her türlü sorunuza yanıt almak ve tesislerimizden REZERVASYON yaptırmak için +90 252 616 68 99 veya + 90 539 465 38 88 numaralı ÇAĞRI MERKEZİMİZİ arayabilirsiniz.

You might also like

REZERVASYON