Farklı Bir Kültür: Japonya

19 Ara, 2022

İsmi Güneş ve köken kelimelerinden gelen Japonya; güneşin doğduğu ülke olarak bilinir. Ülkenin büyük bir bölümü adalardan oluşmaktadır. Bu adalardan en ünlüsü; başkent Tokyo’nun da bulunduğu Honshü adasıdır.

Kültürlerine oldukça bağlı olan Japon halkı, her ne kadar Batı’dan etkilenmiş olsa da gelenek ve göreneklerini gerek kıyafetlerle gerekse de geçmişi andıkları festival ve özel günlerde yaşatmaktadırlar.

Tüm Dünya tarafından saygılı, nazik ve çalışkan olarak bilinen Japonların evrensel markaları bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1970’li yıllarda devletin eğitim ve sanayiyi teşvik edici politikaları ile özellikle sanayi alanında birçok ülkeyi geride bırakmayı başardı. Bu evrensel markalara örnek olarak Mitsubishi, Toyota, Mazda, Nissan, Honda, Canon, Toshiba, Casio gösterilebilir. Bu markalar yenilikçilik, sosyal sorumluluk ve liderlik gibi prensiplerle bugün hala Dünya markaları arasında yer almaya devam ediyor.

 

JAPONYA ‘DA YAYGIN OLAN İNANÇ VE YAŞAM TARZI

Yaklaşık 125 milyonluk ülke nüfusunun büyük bir bölümünün Budist olması sebebiyle oldukça fazla tarihi ve modern tapınaklar bulunmaktadır. Tapınakları dışında köklü mabet ve sarayları, doğa harikası manzaraları, kaliteli eğitim veren üniversiteleri, yüksek gelirli iş alanları ile daha iyi yaşam koşulları, moda, bilişim ve teknolojisi ile de dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında.

Japonya’nın en kalabalık şehri olan Tokyo gibi şehirler oldukça gelişmiş ve hayatın hızlı aktığı modern şehirlerdir. Bu şehirlerde insanlar yoğun iş hayatının stresini atmak için çok sayıda oyun makinelerinin bulunduğu salonlarda vaktini geçirmektedir. Bu tarz yerlerde her kesimden insan görmek mümkün.

Daha sakin bir yaşamın olduğu şehirde doğayla ve Japon kültürüyle yakınlaşmak isteyenlerin durağı ise Shirakawago. Burada hem geleneksel Japon mimarisi hem enfes manzaralar ile Japon kültürüne bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

JAPONYA’NIN FESTİVALLERİ VE ÖZEL GÜNLERİ

Japonya, Dünyanın en ilginç ve farklı kültüre sahip ülkelerinden birisi. Bu durum festivallerine de yansımış durumda. Hadi gelin bu festivallerin detaylarını birlikte inceleyelim:

SETSUBUN (FASULYE) FESTİVALİ

Her yıl 2-3 Şubat’ta düzenlenen bu festivalde insanlar iyi enerjiye sahip olduğunu düşündükleri fasulyeleri, kötü ruhları temsil eden maskeleri takan insanlara fırlatırlar. Çok eski Japon gelenek ve inançlarına dayanan bu festivalde küçük çocuklara da şeker veya para dağıtılır.

OBON

Yaz aylarına denk gelen Obon Festivali’nde Japon Halkı, evlerine geldiklerine inandıkları atalarının ruhlarını kutsamak için ailelerinin mezarlarını ya da tapınakları ziyaret ederler. Bu festivalin amacı aile ile yeniden bir araya gelmek ve onları anmak. Sokaklarda ruhlara rehberlik eden kâğıt fenerler, Tapınaklarda ise çeşitli yemekler sizlere bu festival boyunca eşlik ediyor olacak.

ALTIN HAFTA

Tüm ülkede 29 Nisan’dan 6 Mayıs’a kadar süren Altın Hafta Festivali’nin ilk gününde Japonya’nın geçmişteki İmparator’u Hirohito’nun doğum günü kutlanır. Festivalin geri kalan günlerinde ise ülkenin resmi tatilleri ve çocuk bayramı kutlanır. Bu haftada birçok Japon iş yerinden izin alır ve seyahat ederek etkinliklerin keyfini çıkartır.

SHOGATSU (YENİ YIL)

Aile kavramına oldukça düşkün olan Japon halkı yeni yılda da aileleriyle bir araya gelmek için Shogatsu Festivali tatilini değerlendirir. Yeni yıl ülkemizde olduğu gibi Japonya’da da 1 Ocak’ta kutlanır. Bir gün öncesinden yoğun şekilde türbe ziyaretleri yapılarak çeşitli inançlarını yerine getirip yeni yılda şans dilerken kötü şansı geride bıraktıklarına inanırlar. Yılbaşı günü ise insanlar sevdikleri ile bir araya gelerek yılbaşına özel geleneksel yemekler ve hediyelerle yılbaşını kutlar.

 

JAPONYA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

TOKYO: Yaklaşık 39 milyonluk nüfusuyla Dünyanın en kalabalık ve modern şehirlerinden olan Tokyo’da gezip görebileceğiniz birçok tarihi tapınak, modern alışveriş merkezleri, ulusal parklar ve eğlence merkezleri bulunuyor. Bunlardan başlıcalarını sizin için inceledik:

-Tokyo Skytree

634 metrelik yüksekliği ile Tokyo’nın birinci, Dünyanın ikinci en yüksek yapısıdır. İçerisinde şehrin manzarasını izlerken birçok alışveriş merkezi ve restoran gibi vakit geçirebileceğiniz hizmetler de mevcut. Tokyo’ya giderseniz özellikle şehrin ışıl ışıl gece manzarası için Skytree’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

-Tapınaklar

Tokyo’ya gittiğinizde Japon kültürüyle özdeşleşmiş tapınakları ziyaret listenize mutlaka ekleyin deriz. Burada; içerisinde çeşitli endemik bitkiler yetişen Meiji Tapınağı’nı ve Tokyo’nun en tarihi tapınağı olan Sensoji Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz. Ayrıca yaklaşık 200 dönümlük Ueno Parkı’nda da hem tapınakları hem de içindeki hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

-Akihabara Electric Town

Özellikle elektronik alanında alışveriş yapmak istiyorsanız Tokyo’nun bu irili ufaklı alışveriş merkezleri ve mağazaları ile ünlü Akihabara bölgesine uğramalısınız. Ayrıca yine bu bölgede farklı konseptteki kafe ve restoranlarda da vakit geçirerek Japon halkının arasına karışabilirsiniz.

 İshigaki Adası

Japonya’nın en ünlü adalarından Yaeyama Adaları’nda bulunan Ishigaki Adası, Pasifik Okyanusu’na uzanan bembeyaz kumsalları ve huzur veren doğası ile dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Gerek su altı gerek su üstündeki atmosferi sizi adeta büyüleyecek.

-Unıversal Tema Parkı

Dünya kültürlerine ait popüler sinema figürleri ve eğlenceli devasa lunaparkları içinde barındıran Universal Tema Park’ta saatlerce eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

-Shirakawa-Go

Japon kültürüne daha çok yakınlaşmak ve sakin bir köyde vakit geçirmek isteyenler, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu tatlı köyü ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Burada Japonya’nın kültürel mimarisinin izlerini taşıyan evler, halkın geleneksel yaşam biçimi ve doğası size oldukça huzur verecektir.

-Fuji Dağı

Japonya’nın aktif yanardağlarından olan Fuji Dağı, yaklaşık 300 yıldır harekete geçmemiştir. Kartpostallık manzaralar sunan doğası ve gölleri ile bugün Japonya’da en çok turist çeken bölgelerden biridir.

 

JAPON YEMEKLERİ

-Sushi: Ada ülkesi olmasının doğal sonucu olarak deniz ürünlerinin Japon mutfağında önemli bir yeri bulunuyor. Sushi de bu deniz ürünlerinin başında gelmektedir. Çok fazla çeşidi olsa da genel olarak balık, avokado, pirinç ve salatalığın rulo halinde sarılarak servis edilmesidir. Sushi’nin yanında wasabi sosu ikram edilir. Bu sos ender bulunan bir bitki olan wasabiden elde edilir. Bu sosun bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Ancak uyarmalıyız ki çok yedikten sonra yaklaşık 20 dakika kadar ağzınızda oldukça acı bir tat bırakacaktır. Bu sebeple oldukça küçük miktarlarda sushinizle birlikte tüketmenizi öneririz.

-Ramen: Uzak Doğu’ya özgü bir lezzet olan ramen; kısaca çorba içindeki erişte olarak tanımlanabilir. İçeriği yapılan restorana göre farlılık gösterse de genel olarak yumurta, tavuk ve çeşitli sebzeler ilave edilerek hazırlanır.

-Yakitori: Japonların çöp şiş kebabıdır. Tavuk, balık, domuz, sığır, balık veya bunların karışık olarak şişe geçirilip ızgarada pişirilmesiyle ikram edilir. Domuz eti yemek istemiyorsanız mutlaka restoranınıza veya sokak satıcısına etin içeriğini sormanızı tavsiye ederiz.

-Takoyaki: İçeriğinde ahtapot eti, çeşitli baharat ve sebzeler yer alan kızarmış hamur toplarıdır. Dışı çıtır, içi yumuşacık bu lezzetli hamur toplarını Japonya’daki sokak satıcılarında bulmanız mümkün.

-Yaki Imo: Genelde sokak satıcıları tarafından soba veya ızgarada pişirilen mor kabuklu tatlı patateslerdir. Sıcak olarak servis edilen bu sokak lezzeti Japonların en sevdiği atıştırmalıkları arasındadır.

 

JAPONYA’YA NE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?

Japonya en çok Mart ayında turist ağırlamaktadır. Sebebi ise; sıcak havaların yaklaşması, sakura çiçeklerinin açmasıdır. Bunun dışında gitmek istediğiniz özel bir festival varsa tarihlerini öğrenip buna göre de gidiş tarihinizi belirleyebilirsiniz.

T.C vatandaşları 3 aya kadar Japonya’da turist olarak konaklayabilmektedir. Ankara ve İstanbul’dan aktarmalı ya da doğrudan uçuş seçenekleri ile Türkiye’den Japonya’ya ulaşmak mümkün.

JAPONYA HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Japonya’da konaklamak için lüks veya ekonomik seçenekli oteller bulabilirsiniz. Robot teknolojide oldukça ilerlemiş olan ülkenin bazı otellerinde robot çalışanlarla karşılaşınca şaşırmayın çünkü bu tarz hizmet veren oteller mevcut. Daha ekonomik bir konaklama hizmeti almak isterseniz de kapsül otel seçeneğini düşünebilirsiniz. Kapsül otellerin çoğunda kadınların ve erkeklerin kullandığı kapsüller ve asansörler farklı alanlarda bulunuyor. Bizim Fethiye/Ölüdeniz’deki tesislerimizde olduğu gibi muhafazakâr tatile önem verenler bu tatil seçeneğini tercih edebilir. Ancak bizdeki kadar hem ayrı kadın ve erkek ayrı havuza sahip tatil köyü, kadınlar plajı, özel villa, hotel veya kiralık lüks apart daireler bulabilir misiniz orası bilinmez.

Sonuç olarak Japonya Uzak Doğu’nun ve Dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Kültürlerine düşkün, saygılı ve ahlaklı bir toplum olan Japonya, Dünyada ziyaret edilmesi gereken en ilginç ülkelerden birisidir. Japonya seyahatinin; gerek tarihi tapınakları, gerek doğal güzellikleri, gerek modern şehirleri ve ilginç yemek kültürü ile size oldukça katkı sağlayacak bir seyahat olacağından şüphemiz yok.

You might also like

REZERVASYON