Yaz Tatilinde Mavi Yolculuk

23 Şub, 2023

İdeal bir yaz tatilinden beklentiniz nedir? Biraz güneş, biraz deniz, biraz da kum mu? Vaktinizi dinlenerek geçirdiğiniz, her türlü telaşeden uzak bir zaman dilimi mi? Sevdiklerinizle birlikte, anı yaşayarak geçirdiğiniz keyif dolu zamanlar bütünü mü? Yoksa hepsi mi? Tatilden beklentiniz bütün bunların hepsi ise, mavi tur sizin için benzersiz bir yaz tatili aktivitesi olacak.

 

Mavi Yolculuk Turları

Mavi tur veya mavi yolculuk turları isimleriyle anılan bu seyahatlerde sadece gününüze renk katmakla kalmayacak, müthiş keşifleri de tatilinize dâhil edeceksiniz. Yüzerek ya da kara yolu ile kolay kolay ulaşamayacağınız nice el değmemiş koyu ziyaret edecek, kıyıdan yüzerek ulaşamayacağınız denizin en berrak noktalarında kulaç atabilecek, gününüzü mavinin envai çeşit tonuyla renklendirebileceksiniz.

İster kalabalık bir arkadaş grubuyla, ister çekirdek aile veya geniş aile katılımıyla, isterseniz de sevdiğiniz kişi ile baş başa bir mavi tur geçirin; gün sonunda kazanımlarınız değişmeyecektir.

 • Keyifli geçirilmiş bir gün
 • Güneş ve deniz ile dolu dolu geçen anlar
 • Eğlenceli bir mavi seyahat

Bu üçleme, tatilinizin en unutulmaz günlerinden birini oluşturmaya yeter de artar bile!

 

Mavi Yolculuk Nedir?

Kulağa her şey güzel geliyor olsa da mavi tur, ya da mavi yolculuk, tam olarak nedir? Hızlıca ve pratik bir biçimde izah edelim. Dünyadan biraz olsun uzaklaşmaya, sakinleşerek dinginleşmeye vesile olan; teknolojiden ve gündelik endişelerden azade biçimde denizin mavi ve yeşil tonlarıyla iç içe geçen yat seyahatlerine mavi yolculuk ismi verilmektedir.

 

İlk Mavi Yolculuk

Gündelik her şeyi karada bırakıp, denizin uçsuz bucaksız görünen maviliğine ilk kim kendisini bırakmayı akıl etmiş diye düşünebilirsiniz. Sorunuzun cevabı çok basit: Cevat Şakir Kabaağaçlı! Yani ünlü şair Halikarnas Balıkçısı…

Arkadaşlarıyla birlikte yanlarına sadece yiyecek alarak denize açılan Halikarnas Balıkçısı, bu seyahatlerinde gazete de okumamış, radyo da dinlememiştir. Medeniyetten uzaklaşıp, doğanın nefis atmosferine kendilerini ait hissetmek için ellerinden gelen her şeyi yapmıştır.

 

Türkiye’de Deniz Kültürü

2020’li yıllar itibarıyla global ölçekte de hâkim olan izole tatil anlayışından çok önce, Halikarnas Balıkçısı’ndan doğan mavi tur kültürü Türkiye’den dünyaya ulaşmıştı. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, uygun iklim koşulları ve otantik koylarının çokluğu sayesinde Ege’den Akdeniz’e kadar yat limanı işletmeleriyle dolu. Bu çeşitlilik de mavi tur fiyatları konusu başta olmak üzere bu alanda pek çok farklı seçeneğin oluşmasını sağlıyor.

Türkiye’nin deniz ve mavi yolculuk kültürü, deniz turizmindeki gelişmelerle birlikte daha da güçlü bir forma büründü. İlk zamanlar spor ve eğlence amacıyla kısıtlı bir zümrenin tercihi olan yatçılık; günümüzde dinlenme ve tatil amaçlı tercih edenlerin oldukça arttığı bir aktiviteye dönüştü. Özellikle temizlik ve keşfedilmemişlik alanlarında yüksek beğeni kriterlerine hitap eden Akdeniz kıyıları uluslararası deniz turizminde bile vazgeçilmez bir unsur hâlini aldı.

Sadece kıyılar da değil; geleneksel Akdeniz tekne yapım yöntemleri de dünyanın mavi tur anlayışına yön verdi. Akdeniz tarzı ahşap gulet filolar, hem dayanıklılık hem de estetik anlamda mavi yolculuklara fark kattı.

 

Mavi Tur Tekne

Mavi Tur Tekne Çeşitleri

Mavi yolculuk turları denildiğinde gözde canlanan ahşap geleneksel tekneler, aslında nüanslar içeren üç ayrı kategoriden oluşmaktadır. Siz de her şey dâhil mavi tur planı yaparken rotanızı belirlemeden önce hangi tekneyi tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

 • Gulet: Mavi tur için en çok tercih edilen tekne tipi gulettir. 15 ilâ 55 metre arasında uzunluğu değişen guletler rahat hareket edebilen bir yapıyla tasarlanmıştır. 6 ilâ 24 kişilik kiralamalara müsaittir.
 • Aynakıç: 15 ilâ 55 metre uzunluk aralığında inşa edilen bu tekneler, guletlere kıyasla daha köşeli ve düz bir tasarıma sahiptir. Ferah kamaralar ve yaşam alanları sunan aynakıçlar tekne tatilleri için ideal bir seçenektir.
 • Tirhandil: En eski gulet formudur. Tasarımı tamamen Ege Bölgesi’ne hastır. Toplumumuzun binlerce yıla varan tekne inşa geleneğinin yüzen kanıtı misali, denize dayanıklılık açısından oldukça güçlü olan tirhandiller diğer teknelere kıyasla daha mütevazı yaşam alanları sunmaktadır.

 

Türkiye’nin Eşsiz Mavi Tur Rotaları

Mavi yolculuk turları, seçilen teknenin tipi ve beraber tura çıkılan kişiler kadar rotayla da keyif anlamında farklılık oluşturmaktadır. Tekne rotasının doğru belirlenmesi, tatilden alınan keyfi eşsiz bir seviyeye çıkarabilir. Ülkemiz, mavi yolculuk rotaları anlamında oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir: Göcek, Fethiye, Yunan Adaları, Marmaris veya Bodrum gibi rotaların yanı sıra Kaş – Kalkan bölgesi de rağbet görmeye başlayan yeni güzergâhlardan.

Seçebileceğiniz mavi tur rotalarını, özelliklerini inceleyerek değerlendirebilirsiniz.

 

Marmaris – Datça – Marmaris

 • Başlangıç ve bitiş noktası Marmaris olan bu rota, bir haftalık bir seyahat olanağı sunmaktadır.
 • Antik kalıntı bakımından zengin olan rotanın durakları da oldukça serin koylardır.
 • Bozuk Kale, Çiftlik Koyu, Datça, Kocaada, Kızılada, Bozburun ve Kadırga kıyılarının yanı sıra Knidos kalıntıları da güzergâh dâhilindedir.

 

Demre Çayağzı – Fethiye

 • Bu mavi tur, Demre Çayağzı’nda başlayıp Fethiye’de sona eren rotaya sahiptir.
 • Kaleköy’deki antik Simena kalıntılarının görülebildiği rota; Kaş ve Kalkan koylarında yüzme molasına sahiptir.
 • Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Bizans kalıntılarına sahip Gemiler Adası da bu rota dâhilinde ziyaret edilebilmektedir.

 

Bodrum – Gökova – Bodrum

 • Mavi yolculuk turları arasında en popüler rotaların başında gelmektedir.
 • Oldukça sakin olan bu rota, Bodrum’da başlar ve Bodrum’da biter. Ülkemizin en iyi körfezleri arasında kabul edilen Gökova Körfezi de duraklardan birisidir.

 

Fethiye – Marmaris

 • Uzun, güzel ve masmavi bir rota olan Fethiye – Marmaris güzergâhı bir haftalık seyahatler için idealdir.
 • Fethiye körfezindeki koylar ve adacıklar, yüzmek için oldukça geniş seçenek sunmaktadır.
 • Kaunos şehri ve kaya mezarları bu rota dâhilinde ziyaret edilebilmektedir.

You might also like

REZERVASYON