Yurt Dışı Tatil Bölgeleri

4 Tem, 2023

Tatil, insanların kafalarını dağıtmaya , sene içindeki yorgunluklarını atıp ,dinlenmelerine yardımcı olmaktadır. Tatil denilince akla ilk olarak deniz, kum, güneş üçlüsü gelse de böyle olması şart değildir.Mesela Türkiye’de Ege ya da Akdeniz Bölgesinde denize girmek yerine, Karadeniz Bölgesine seyahat edip yaylalarda, köylerde tatilinizi yapabilirsiniz.Nevşehir’e gidip doğal güzellik olan Peri Bacalarını görebilirsiniz. Türkiye’de tatil yapmak isteyen biri çok kolay bir şekilde tatil rotasını oluşturabilir. Bunun sebebi yaşadığımız coğrafyayı adım adım bilmek fakat yurt dışı tatili isteyenlerin işi oldukça zordur. Yurt dışında tatile gitmek isteyen biri çok detaylı bir şekilde araştırma yapmalıdır.

Yurt Dışı Tatil Bölgeleri

1-)LONDRA
Londra, bildiğiniz gibi İngiltere’nin başkentidir. Bunu yanında İngiltere’nin en büyük şehri olduğu gibi aynı zamanda da en kalabalık ve karmaşık kentidir. Londra’ya gitmek isteyen bir kişi ziyaret etmesi gerekenler arasında Londra gözü, Tower Bridge, Buckingham Sarayı ve Trafalgar Meydanı gibi gezilecek yerler olduğunu bilip kendine ona göre bir rota çıkarmalıdır.

2-)PARİS
Fransa’nın başkenti olan Paris’i de gezilecek yerler listenize hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz.Fransa’nın olduğu kadar da hepimizin bildiği üzere modanın da başkenti olan Paris’te şık binalar, kaldırım kafeler, küçük tatlı dükkanlar, barlar, müzeler, gurme restoranlar, tiyatrolar ve açık hava parklar size gezilecek ve keşif yapılacak bir alan sunuyor.

3-)MALDİVLER
Maldivler irili ve ufaklı adacıktan oluşmaktadır. Dünyada başka bir benzeri olmayan coğrafyasıyla doğa harikasıdır. Hint Okyanusu’nun güzelliklerini doyasıya tatmak ve muhteşem bir tatil geçirmek isteyenlerin listesinde yer alabilir.Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti olan İdivler, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 740 kilometre güneybatısında yer alır. Toplam 1200 adadan oluşan Maldivlerin büyük bir kısmında yaşam yok. Yaklaşık 100 ada sadece resort otel olarak hayata geçirilmiş, 200 adada ise hem Müslüman topluluk hem de oteller bulunuyor.

Maldivler turuna katılacak herhangi bir kişi, hangi adaya gitmek istediğini belirlesin, tüm yabancı uçaklar Male’nin başkenti olan Velana Havaalanı’na iniş yapar.

Buradan gideceğiniz adanın mesafesine göre sürat motoru veya deniz uçağı ile ulaşım sağlanmakta.

Eğer oteliniz, insanların da yaşadığı bir yerde veya Male havaalanına yakın bir tatil adasında yer alıyorsa, oldukça şanslısınız.

Çünkü bu adalara birey başı, gidiş dönüş, ortalama 40 $ gibi bir ücretle sürat teknesi ile varmanız mümkün. Maldivlere Noel döneminin sonunda seyahat etmek, Türkiye’de Ege ve Akdeniz’e gitmekle yaz bayram tatilleri sırasında aynı anlama gelir.

Otellerin hepsi full. Erken rezervasyonsuz yer bulmak oldukça zor.Fakat buna rağmen kendinizi ıssız bir adada hissedebileceğiniz koylar yine de bulunuyor.

4-)BARCELONA
İspanya’nın bir ili olan Barcelona da yurt dışı tatili yapmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Barselona, İspanya’nın Madrid’le beraber olmak üzere en güzel ve mühim şehirlerinden biridir. İspanya sınırları içinde yer alan Katalonya Bölgesi’nde bulunur ve Barcelona, İspanya’nın en büyük ikinci şehridir. İspanya’nın kuzeyinde ve Fransa’yla olan sınırın güneyinde yer almaktadır. Ülkenin en büyük limanı ve bunun yanında “en önemli ticaret merkezidir. Başta Gaudinin eserleri olmak üzere kendine özgü bir yapısı vardır ve özellikle 18. yüzyıldan kalan eserleriyle kendine hayran bırakan Barselona, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük şehirleri arasından bir tanesidir. Barselona seyahat listenizdeyse, Barselona şehir rehberi yardımınıza yetişecektir. Barcelona, Akdeniz iklimi özelliklerini taşır ve kış ayları haricinde genellikle ılık bir havası vardır. Ama kış aylarında fazlasıyla yağışlı olabilmektedir. Deniz kıyısında da olmasının sebebiyle yazları sıcak,kışları ılık ve yağışlıdır. Dolayısıyla Barselona aslında her mevsim tatil yapabileceğiniz muhteşem bir tatil yeri olacaktır.

5-)EDİNBURGH
İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, farklı atmosferi ile insanları etkisi altına alan bir şehir. Oldukça tarih kokan Edinburgh, sahip olduğu müthiş doğa ve mimarisiyle de tatil severlerin tercihleri arasındadır. Edinburgh şehrinde sıcak ve ılık bir iklim görülmektedir. Şehirde, tescillendiği üzere, en düşük hava sıcaklığı Ocak ve Şubat aylarında 5-7 derece arasındadır. Haziran ve Ağustos ayları ise en sıcak dönem olarak bilinir. Bu aylarda ortalama hava sıcaklığı 21 derecedir.

6-)AMSTERDAM
Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam da oldukça ziyaretçisi olan kentlerdendir. Amsterdam’ın en dikkat çeken özelliği ise şehri sarıp sarmalayan su kanallarıdır. Kanalları, köprüleri ve tarihi mimarileriyle Kuzey’in Venedik’i olarak bilinen Amsterdam, son yıllarda gezginlerden en fazla değer gören Avrupa şehirlerinden biri. Tatil yeri. Renkli bir gece hayatıyla öne çıktığı için birçok Avrupa şehrinde yaygın olarak bisiklet kullanılan bir şehir olan Amsterdam, geniş parklarıyla doğayla vakit geçirmeniz için de keyifli bir tatil yeri.

7-)VENEDİK
Venedik, Veneto adı verilen bölgenin başkentidir. Venedik, İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan 118 adanın üzerine inşa edilmiş ve birbirini birbirinden ayıran kanallar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Bu adalar ise köprüler ile birbirine bağlanmıştır. Venedik sanat eserleri, mimarisi ve doğal güzelliği ile ünlenmiştir.

8-)BERLİN
Berlin, Almanya’nın en büyük şehri ve de başkentidir. Berlin, aynı anda bir eyalet kenttir. Şehirde çok fazla farklı kültürden topluluklar bulunmaktadır. Türkler de çoğunluktadır. Türkiye dışında yaşayan en kalabalık Türk nüfusu ve aynı zamanda Berlin’deki en kalabalık yabancı nüfusuda oluşturmaktadır. Şehrin binaları, sanat galerileri ve Berlin müzeleri bohem özelliğini hâlâ korumaktadır.

9-)PHUKET
Tayland’ın en bilinen ve en çok turist ziyaret eden adası Phuket, yurt dışı tatilinin yapılacağı ve yaşanabileceği yerlerin başında gelmektedir. Phuket’e Dünya’nın her yerinden yoğun bir turist gelmesi vardır. Özellikle de Batı tarafından gelen Turistler burayı oldukça fazla tercih etmektedir. Adanın en bilinen ve kalabalık plajı ise batı kıyısında olan Patong plajıdır.

10-)AMALFİ KIYILARI
Güney İtalya turlarında vazgeçilmezin başında gelen Amalfi Kıyıları, İtalya‘nın hatta Avrupa’nın en güzel deniz tatili yerlerinden biridir. Bu köylerde evler çoğunlukla yüksek dağların eteklerinde veya tepelerinde yer alır ve genellikle dağların eteklerine inşa edilmiş dar patikalardan ulaşılabilirler. Köyler genellikle doğal güzelliklerle çevrilidir ve dağların tepesinden, vadilere, ormanlara, nehir ve göllere muhteşem manzaralar sunarlar.
Bu köylerde, evlerin kendisi kadar manzaranın da keyfini çıkarmak mümkündür. Dik yamaçlara kurulu olduğu için evler, teraslara, balkonlara veya bahçelere sahip olabilir. Bu alanlar genellikle manzarayı seyretmek, yemek yemek veya dinlenmek için kullanılır.
Manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için, yürüyüş parkurları veya trekking rotaları gibi doğa aktiviteleri sunulur. Dağlarda yapılan yürüyüşler, köyün çevresindeki doğal güzellikleri keşfetmek için harika bir fırsattır.
Dik yamaçlara kurulmuş köyler, ziyaretçilere etkileyici ve unutulmaz bir deneyim sunar. Bu köylerdeki muhteşem manzara, insanın doğanın güzelliği karşısında hayran kalmasına ve huzur bulmasına olanak tanır. Amalfi Kıyıları boyunca farklı yerleri gezebilir, plajlarda kendinizi Akdeniz’in sularında yüzerken bulabilirsiniz.

You might also like

REZERVASYON