Akdeniz Bölgesinin Güzellik Ve Zenginlikleri!

20 Mar, 2022

Akdeniz bölgesi Türkiye’nin en güzel deniz şeridine sahip ve Türkiye’de tatil deyince akla ilk gelen bölgedir. Akdeniz bölgesi mersinden başlar muğlayı da içine katarak baya büyük bir bölgeyi kapsamaktadır. Akdeniz Türkiye’nin en çok turist çeken bölgesidir. Hem yerli hem de yabancı turist olarak da bölgeye her sezon milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Ve bu bölge dünyadan da büyük ilgi duyulmaktadır ve sevilmektedir. Akdeniz hem antik dönemden hem de roma imparatorluğu döneminden ve Osmanlı imparatorluğundan kalma eserlerden bolca bulunmaktadır bu kadim bölge çok sayıda savaşa ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Her şehrin her köyün hatta her sahilin farklı bir hikâyesi olan güzel Akdeniz’imizi size anlatmaya çalışacağım.

Akdeniz Mutfagı

AKDENİZ MUTFAĞI

Akdeniz mutfağı çok çok çeşitli yemeklerden oluştuğu için zengindir. Genelde bunu deniz ürünleri oluşturmaktadır, deniz ürünleri genelde zeytinyağı ile yapılmaktadır aslında yapılan hemen hemen bütün yemekler zeytinyağı ile yapılmaktadır. Akdeniz e komşu olan veya kıyısı
bulanan italya ve ispanya gibi ülkelerinin de mutfağında bizim yemeklerimize benzeyen yemekler mevcuttur aslında Akdeniz roma imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinden ötürü imparatorlukların zengin mutfak kültürleri Akdeniz mutfağına katkılar sağlamıştır. Günümüzün en meşhur yemekleri Osmanlı veya roma imparatorluklarından izler taşımaktadır. Anadolu yemekleri veya Anadolu mutfağı karşılaştırırsak eğer Akdeniz mutfağının daha çok sağlıklı ve bol bol deniz ürünlerinin ve yeşillik olduğunu açıkça görebiliriz. Ve genelde Anadolu mutfağında normal yağlar kullanılırken Akdeniz bölgesinde zeytinyağı kullanılmaktadır ve zeytinyağı normal yağlara göre daha çok sağlıklıdır ve aynı zamanda daha çok lezzetlidir.

Testi Kebabı

TESTİ KEBABI

Akdeniz bölgesinin en önemli ve en meşhur yemeklerinde bir tanesi olan testi kebabı. Testi kebabı genelde kuzu eti kullanılarak yapılmaktadır kuzu eti ve sebzelerle karıştırılarak zeytinyağı eklenerek testiye konularak ya fırında ya da tandırdan kısık derecelerde yavaş yavaş pişirilerek yapılmaktadır ve yanında genelde samun ekmeği yerine pide ekmeği veya lavaş ile servis edilmektedir. Son yıllarda Türk mutfağının sosyal medya fenomenlerinin sayesinde tüm dünyaya tanıtımıyla en çok ilgi duyan testi kebabı hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde ateşli şovlarla servis edilerek Türk mutfağının gözdesi haline gelmiştir. Ama bizim size tavsiyemiz testi kebabını Akdeniz’de orijinal yerinde denemeniz.

somon

Somon Akdeniz’de bolca bulunmaktadır ve deniz ürünlerinde halayın başını çekmektedir, somon şok lezzetli ve yumuşak bir et olmakla beraber hem kızartmalı hem de fırında somon olarak servis edilebiliyor ve genelde yanında bol çeşitli meze ve soslarla servis edilmektedir.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Side antik kenti Antalya merkezden çok uzak olmamakla beraber özel aracınızla 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Yapılış tarihi milattan önceki yüzyıllara Dayanan bu yapı. Binlerce yıldır ayakta durmaktadır farklı medeniyetler tarafından farklı amaçlar için kullanılan bu antik kent binlerce savaşa göğüs gererek dimdik ayakta durmayı başarmıştır ve dönem dönem stratejik konumu ile devletlerin veya imparatorlukların önem verdiği bir kenttir. Burada arkeolojik kazılarda bulunan binlerce yapı bulunmaktadır burayı ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Egirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği eğirdir gölü görülmeye değer, Türkiye’nin en büyük göllerinden biri olan bu bu göl Türkiye’nin en uzun
göllerinden biri ortalama uzunluğu 52 kilometredir. Burada çok güzel vakit geçirebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz, sandala binip göl turu yapabilirsiniz ve otantik evlerin ve sokakların tadını çıkarabilirsiniz.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Karamanoğulları tarafından restore edilen mamure kalesi her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği mersinin gözde tarihi merkezlerinden biridir. Akdeniz’in muazzam manzarasına sahip olan mamure kalesinin içinde mescit ve çeşme bulunmaktadır. Mersinde ziyaretinizde buraya muhakkak uğramanızı tavsiye ederiz.

Marmaris

MARMARİS

Marmaris muğlanın bir ilçesi olmakla beraber Türkiye’nin en güzel ve cazibesi her sene artan tatil bölgelerinden biridir. Marmaris Türkiye’nin
en güzel barlar sokağına ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden güzel koyları olan Marmaris haftalarca hatta aylarca doyasıya tatil yapabileceğiniz nadir tatil bölgelerinden biridir. Marmaris te eğlence ve huzuru aynı anda bulmanız mümkün.

Antalya Deniz karesi

Antalya

Antalya Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri Antalya büyük bir şehir olmakla beraber aynı zamanda dünyanın da çok sevdiği bir
şehirdir, özellikle rusların akın akın buraya geldiğini ve rusların Antalya’ya âşık olduğunu söylemek mümkün, hatta kısa zaman önce Rusya’da yapılan bir ankette Rusya’nın başkenti sizce neresi olsun diye bir anket yapılmış ve ruslar Rusya’nın başkentinin Antalya olması lazım diye cevap vermiş anket sonuçlarından anlaşıldığı üzere gerçekte ruslar Antalya’yı çok seviyor. Antalya Türkiye’nin en iyi tatil şehirlerinden biridir ve kadim bir tarihe sahiptir, Antalya sahilleri çok temiz ve meşhurdur, Antalya’da havaalanı bulunmaktadır ve yaz sezonunda tüm dünyadan direkt uçuşlar düzenlenmektedir yaz sezonunda oldukça yoğun diyebiliriz. Antalya’da 5 yıldızlı veultra lüks konseptlerinde oteller bulunmaktadır, Antalya hem ucuz tatil yapılabiliyorken aynı zamanda vip tatil seçeneklerini bir arada sunuyor.

Kuş Adası

Kuşadası

Kuşadası küçük ve mütevazı bir tatil seçeneği arayanlar için vazgeçilmez bir tatil şehridir. Kuşadası küçük olmakla beraber hem yabancı hem de yerli turist tarafından büyük ilgi duyulmaktadır. Tarihi geçmişi de olan kuş adası eğlence mekânları ile de ön sıralarda yükseliyor. Eğlenceli ve aynı zamanda sakin bir tatil yapmak isteyenler için harika bir seçimdir. Kuş adasında villa ya da ev kiralayıp tatil yapılabilir ya da beş yıldızlı otellerde her şey dahil konseptiyle tatilinizin keyfini çıkarmanız mümkün.

Villa

Tatillerinizi kendi yazlığınızda geçirmek mi istiyorsunuz?

Ege ve akdenizin parlayan yıldızı olarak ön plana çıkan Fethiye, ölü deniz, ovacık ve Hisarönün’de sizin de bir villanızın olmaması için hiçbir sebep yok. Zira yıllardır yaptığınız birikimi en uygun ve en doğru bir biçimde değerlendirmek için en uygun fırsatları arayarak en doğru yatırımı yapmayı planlıyorsunuz. Bu konuda sizlere harika fırsatlar sunan Fethiye’ye gelerek, araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Fethiye son on yıldır hızlı bir ivmelenmeyle yükselişine devam etmektedir yabancı yatırımın çok olduğu bu bölgede yatırımın büyük bölümünü ingilizler oluşturuyor. Sürekli döviz akışının olduğu bu bölgede yatırımlarınız döviz üzerinden değer kazanmaktadır. Dolayısıyla hem yatırım yapabilir, hem de garantili gelir fırsatlarından faydalanarak düzenli gelir elde edebilir, hem de tatil yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Akdeniz`de İslami Otel

 

 

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON