Büyük Şehirde Yaşayanlar İçin Dinlenme Rotaları

26 Tem, 2022

Büyük şehirde yaşayan herkesin şüphesiz ara ara dinleme tatiline ihtiyacı olmaktadır. Büyük şehirlerin kalabalığı iş yaşamının yoğunluğu ile hem bedenen hem zihnen yoruluyoruz. Bu yorgunluğumuzu atmak için uzaklaşmamız ve kafamızı dinleyeceğimiz bir yerler bulmamız gerekiyor. Genellikle kaçamak yakaladığımızda en büyük sorunumuz dinlenme tatili için rota belirleyememektir. Dinlenme rotası olmadan da yola çıkmak istemeyiz. İşte bu yazımızda büyük şehirden kaçmak isteyen kişiler için dinlenme rotası belirleyeceğiz. Bu yazımızda Türkiye’nin uğrak noktası haline gelmiş ölüdeniz otellerinden, alkolsüz otellere kadar pek çok noktaya değineceğiz.

Fethiye

Fethiye, büyük şehirden kaçmak isteyenlerin kesinlikle dinlenme rotasında olması gereken bir nokta. Fethiye’de farklı konseptlere uygun pek çok otel bulmak mümkündür. Ayrıca Fethiye helal oteller konusunda da çok gelişmiş bir tatil destinasyonu olmuştur. Fethiye helal oteller, insanların tamamen rahat ve huzur içerisinde tatil yapmalarını amaçlar. Helal otel konseptine sahip otellerde helal gıdalar bulunmaktadır. Helal gıda bulunduğu için İslam dinine mensup kişiler gönül rahatlığıyla tatil yapabilirler. Diğer bir yandan Fetiye helal otelleri kadın ve erkeklerin ayrı ayrı denize ve havuza girmelerini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kadın ve erkeklere özel plajı bulunan otellerin yine kadın ve erkekler ayrı olacak şekilde korunaklı havuzları vardır. Ayrıca Fethiye helal otelleri, alkolsüz otellerdir. Kesinlikle bu otellerde alkol satışı ve kullanımı yasaktır.

Gürültüden uzak ve sessiz bir tatil yapmak isteyen kişileri ağırlayan Fethiye farklı kültürlere de geçmişte ev sahipliği yapmıştır. Hem tatilinizi yapıp bir yandan da bu kültürel miraslarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Dinlenme tatili yapmak isteyenler için kesinlikle ölüdeniz otelleri vazgeçilmez bir tatil niteliği taşımaktadır. Ölüdeniz’e sıfır olan bu otellerde dalgasız tertemiz denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca alkolsüz otellerin vermiş olduğu yüksek huzur ve sakinlik ortamı sağlayan Ölüdeniz otelleri size tam bir enerji toplama ortamı sunacaktır.

Bodrum

Mavinin bütün tonlarına sahip olan Bodrum, güzel bir dinlenme tercihi olabilir. Bodrum’un sahip olduğu kültürel miras ve denizinin güzelliği tatilcileri kendine çekmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktasına haline gelen Bodrum yaz aylarında çok kabalık olmaktadır.

Bodrumda bulunan ‘Yılın En İyi Müzesi’ unvanını alan Bodrum Kalesini gezebilir. Günübirlik tekne turları ile güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bodrum Tatili

Kuşadası

Aydın’a bağlı olan Kuşadası deniz, kum, güneş üçlüsüne ek olarak doğayı katarak turistlere muhteşem bir tatil imkânı sunmaktadır. Denizin içinden geçerek ulaştığınız Güvercin ada size çok farklı bir deneyim sunmaktadır. Güvercin ada’ya giderken çok sığ bir su içerisinden geçersiniz bu su çocukların bel hizasına yetişkinlerin ise diz hizasına gelmektedir.

Çeşme

İzmir’e 90 Km uzaklıkta yer Alaçatı Çeşme’nin önemli bir yeridir. Alaçatı’da sörf sporu ilgilenen turistler için sörf imkânı bulunmaktadır. Ayrıca mükemmel çarşısıyla yaz gecelerinin renkli geçmesini sağlayacaktır. Alaçatı’nın çarşısı beklentilerin çok çok üzerinde ve büyük bir çarşıdır. Alışveriş yapmak isteyen turistler bu çarşıda aradığı her şeyi bulacaktır.

Belek

Belek tatilcilere sunduğu imkânlarla tatili tam anlamıyla yaşamalarını sağlayacaktır. Belek’i diğer tatil destinasyonlarından ayıran şüphesiz en önemli özelliği golf sahalarıdır. Golf turizminin Türkiye’deki kalbi olarak bilinen Belek, tatilcilere farklı saha ve deneyim imkânları sunmaktır.

Belek, golfün yanı sıra tatilcilere hem deniz, kum, güneş üçlüsünü hem de tarihi yerleri bir arada sunmaktadır. Yunan mimarisinin kalıntılarının en güzel örneklerini Belek’te bulabilirsiniz. Yunun mimarisinin harika eserleri arasında yer alan Aspendos Tiyatrosu’nu ve sahnesini burada bulabilirsiniz.

Asos

İstanbul’dan feribot ile 5 – 6 saatlik bir yolculuk ile kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Asos, temiz oksijeni ve tarihi yapılarıyla adeta sizi büyüsü altına alacaktır. Bol partili veya aktif eğlence hayatının hâkim olduğu bir tatil konseptinin olmadığı Asos’ta sakinlik ve huzur hâkimdir.

Asos’ta yer alan Antik Kenti mutlaka görmeniz gerekiyor. Rakım olarak yüksekte kurulmuş olan bu antik kenti ziyaret ettiğinizde hem rakımın vermiş olduğu adrenalin hem de antik kentin güzelliği sizi büyüleyecektir.

Side

9 mavi bayraklı plajı ile kendini kanıtlamış olan Side yaz aylarında çok fazla turist ağırlamaktadır. Roma mimarisinin en önemli eserlerini bünyesinde barındıran Side muhteşem bir tatil imkânı sunmaktadır.

Gümbet

Bodrum’a 3 Km uzaklıkta bulunan Gümbet yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Gümbet, koyu ile ünlenmiş ve gelen tatilcileri kendisine hayran bırakmıştır. Gümbet Koyunu çevreleyen Gümbet Plajı harika bir görüntüye sahiptir. Ayrıca bu görüntüye sahip olan koy su sporlarına imkân sunmaktadır.

Kemer

Kemer, yaz tatili denildiği zaman akıllara gelen önemli bir tatil destinasyonu olmuştur. Yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapar. Dünya’da ilk 10 içinde yer alan Likya Yolu dünyaca ünlü bir yürüyüş yolu haline gelmiştir. Likra yolunun uzunluğu 540 Km’dir.

Dalyan

Kış aylarının vazgeçilmezi olan Dalyan yaz aylarında da turistleri ağırlamaya devam etmektedir. Muğla’nın en çok ziyaretçi ağırlayan ilçeleri arasında başlarda yer alan Dalyan doğa ile baş başa huzurlu bir ortamı ziyaretçilere sunmaktadır.

Bir tarafı tatlı su, diğer tarafı ise tuzlu su olan İztuzu Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Denize Sıfır Tatil Rotaları

You might also like

REZERVASYON