Dünya’da Gezilmesi Gereken Yerlerin İlki Barselona

30 Mar, 2022

Barselona denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak farklı şeyler gelebilir çünkü Barselona da birden çok cazibe çekecek alan ve olgu vardır. Barselona yapısı itibariyle görsel olarak tarihi yaşatırken aynı zamanda içerisinde bulunduğu zamanı, geçmişi ve şu anı en ince hatlarına kadar gözler önüne seren modern iç mekan tasarımları ve gotik tarzda Dünya’da başka örnekleri olmayan mimari yapısı ile seyahat planı yapan herkesin mutlaka listesinde olan şehirlerden biridir.

Barselona tarihinden kısaca bahsedecek olursam Katalonya özerk bölgesinin başkenti ve en büyük kenti, ayrıca İspanya’nın nüfus bakımından Madrid’den sonra ikinci en büyük kentidir. Ayrıca Akdeniz kıyısında bulunması sebebiyle 4,5 km uzunluğunda muhteşem kumsallara sahiptir. Bu özelliği ve ılıman ikliminin etkisiyle her yıl çok fazla turistin uğrak yeri olmaktadır.

Özellikle Akdeniz mutfağına yakın olması damak tadına önem veren biz Türklere Barselona’ya özgü tatları yabancılık çekmeden tatma fırsatı sunuyor ve Barselona’yı sevmek için bize bir neden daha veriyor.

barselonaya özgü yemekler

Barselona’ya özgü lezzetlerin başında;

Tapas: zeytinyağı, peynir, jambon ve sebze gibi sıcak ve soğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen bir isimdir.

Paella: Tavuk, pirinç, safran, kalamar, midye gibi birçok deniz ürününün çeşitli karışımlarından elde edilen bir yemek çeşididir.

Rioja; İspanya’nın en meşhur kırmızı şarabıdır.

Zarzuela; balık, midye ve karidesten oluşan bir yemektir.

Sangria da bir Barselona seyahatinin olmazsa olmazı. İçecek konusunda şarapla birlikte ilk sırayı paylaşan sangria, şarap, konyak, rom, votka, portakal suyu gibi meyve sularının karışımı ile yapılan bir kokteyl.

Barselona birçok ünlü sanatçıya da ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca tanınan eserler veren Picasso bu şehirde yaşamıştır ve ayrıca öldükten sonra eserleri de yine Barselona da bulunan müzede sergilenmektedir. Picasso’nun yanı sıra Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçıların yıllarca burada yaşamış olması ve yaratıcılıklarını burada geliştirmeleri sonucunda, ortaya böyle bir sanat merkezi çıkması kaçınılmaz olmuştur.

Ayrıca benim gibi alışveriş yapmayı çok seven biriyseniz Barselona bu konuda da sizi eliniz boş göndermemeye kararlı.Birden çok alternatifin bulunduğu yüksek kalite ve son modaya uygun mücevher, giyim, giysi, ayakkabıyı ve bir çok İspanyol tasarım mağazalarını da burada bulabilirsiniz. Barselona’nın merkezindeki en gözde alışveriş alanları; Passeig de Gracia, Cadde de la Portaferrissa, Carrer de la Boqueria, Cadde d’Arago, Carrer del Arama, Carrer de Ferran’dır.

Barselona gezilecek yerler bakımından da farklı seçenekler sunarak tatilden geri döndüğünüz zaman sizin aklınızda kalmayı ve tekrardan geri gelme isteği uyandırmayı garantiliyor. Barselona’ya geldiğiniz zaman mutlaka gezmeden ve görmeden geri dönmemeniz gereken yerleri sizler için derledim.

Sagrada Familia ve Casa Mila’yı gezmek,

Mercat Santa Catherina’da akşam yemeği yemek,

Picasso Müzesini ziyaret etmek,

Park Guell ve Palau Guell’i gezmek,

Gracia’da Tapas Bar’da öğlen yemeği yemek,

Barceloneta’da bir club gecesi,

Plau Musica’da mevsimine göre bir gösteriye gitmek,

Passeig de Gracia’da yürüyüş ve alışveriş yapmak,

L’Aquarium de Barcelona da dev akvaryumu ziyaret etmek

Barrio Gotic’de Barcelona’nın en eski dükkanlarından La Cala’ya tadım yapmak,

Barcelona FC Museum ve No Camp Stadyumunda İspanya’ya ait kupaları, resimleri, heykelleri görmek

Mercat de La Boqueria pazarından alışveriş yapmak,

Barri Gotic ve Santa Maria del Mar Bazilikası ziyaret etmek,

Katalan Ulusal Sanat müzesini ziyaret etmek

 

İlginizi çekebilir: 2022 Yazında En Çok Hangi Konaklama Türü Tercih Edildi?

 

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON