Evcil Hayvan İle Tatile Gitmenin Avantajları Ve Dezavantajları

31 Mar, 2023

Bundan çok değil, on yıl öncesine kıyasla evlerini patili dostlar ile paylaşan insanların sayısı günümüzde oldukça çoğaldı. Dolayısıyla bu yeni yaşam tarzı, gündelik hayattan tatil anlayışına kadar pek çok noktada kendisini göstermeye; yapılan tercihlere doğrudan etki etmeye başladı. Evcil hayvan ile tatil de bu etkilerden birisi.

Evcil hayvanla tatil yapanların sayısı günden güne arttığı için, tatil tesisleri de alternatif olarak bu anlayışa yakın bir politika geliştirmeye başladı. Dolayısıyla, evcil hayvan kabul eden oteller her geçen gün daha da artar oldu. Tatillerde evcil hayvan kabul eden otellerin yanı sıra evcil dostlar için ayrılan bölümler, kafeler, plajlarda onlar için elverişli yapıların olması modern dünyanın kaçınılmaz gidişatı olarak karşımıza çıkıyor.

Evcil hayvanla tatil yapmak isteyenler için avantajların ve dezavantajların bir terazinin iki kefesine konulması, bu tercihin değerlendirilmesi için bu yazıyı hazırladık. Evcil hayvan ile tatile çıkmak hakkında kafanızda soru işaretleri varsa bu yazıda cevabını bulabilirsiniz.

 

Patili Dost ile Bir Tatil

Bundan birkaç yıl önce, aynı evi paylaştığınız patili dostunuzla sokağa çıkmak bile bazen çok zorlaşabiliyordu. Evcil hayvan dostu mekânlar sayıca azdı ve insanlar da bu yaşam tarzına çok aşina değildi. Haliyle dışarıda vakit geçirmek kulağa çok uzak bir ihtimal gibi geliyordu. Ancak aradan geçen yıllar, evcil hayvan sahiplenme sayılarının artmasıyla birlikte insanların da dört ayaklı dostlara sempatiyle yaklaşma olasılığı yükseldi. Tabii, evcil hayvan kabul eden oteller gibi mekânların sayısı da arttı. Mekân ve konaklama tesisi sayısındaki artış, farklı yerlerde evcil dostlarıyla daha fazla anı biriktirmek isteyen herkes için sevindirici bir gelişme. Fakat söz konusu bir tatil olunca, sorumlulukları da göz ardı etmemek gerekiyor.

 

Kedi ve Köpek ile Seyahate Çıkmanın Farkları

Elbette, kedi ve köpek ile seyahate çıkmak arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Dolayısıyla sorumluluklar da aynı ölçüde değişkenlik gösteriyor.

 • Her şeyden önce köpeklerle tatile çıkmak, pek çok köpek sahibi için temelde bir zorunluluk. Bu zorunluluğun başlıca nedeni ise, köpeklerin sahipleri ile kurduğu güçlü bağ. Kurulan bağ nedeniyle, sevdiklerinden uzak kaldıklarında depresyona girebiliyorlar. Köpek sahibi olanlar, tatil ve seyahatlerini tamamen onlara göre planlamak durumunda kalıyor.
 • Kediler ise köpeklere nispeten evlerine daha bağlı canlılar. Dolayısıyla evlerinden uzaklaşmak, onlar için çok da tercih edilebilir bir yaklaşım değil. Kısa süreli seyahatlerde onlara göz kulak olacak birilerini bulmak daha isabetli bir çözüm. Uzun süreli tatiller ise sahipleri için kedilerinin özlemi ve kediler için de onlara uzun zaman göz kulak olabilecek birilerinin çok da kolay bulunamaması nedeniyle birlikte geçirilmesi daha doğru olan zaman dilimleridir.
 • Evcil hayvanla tatil konusunda en önemli etmenlerden birisi ise, patili dostunuzun karakteridir. Herkes çok iyi bilir ki, kedi de olsa köpek de olsa her patili dostun apayrı bir karakteri vardır. Bazı köpekler, türünün aksine evinden uzaklaşmayı çok sevmezken bazı kediler de benzer şekilde türünün aksine evden uzak olmayı ve başka yerlerde kalmayı çok da problem etmeyebilir. Siz, birlikte tatile çıkma konusunda karar alırken evcil dostunuzun karakteristik özelliklerini göz önünde bulundurarak en doğru tercihi yapabilirsiniz.

 

Evcil Hayvan ile Tatile Çıkmanın Avantajları

Evcil hayvan ile tatil konusunda göstereceğiniz yaklaşımlar ve evcil dostunuzun karakter yapısı ile örtüşen artı yönler oldukça cazip.

 • Her şeyden önce, evcil dostunuza duyacağınız hasreti aradan kaldırmış oluyorsunuz.
 • Evcil hayvan ile tatil geçirmek demek, gün içinde onların ne yaptığına dair aklınızda soru işaretleri olmaması; dolayısıyla tatilin keyfini daha iyi çıkarmanız anlamına gelir.
 • Evcil hayvanla tatil yaparken, onların güvenliği ve sağlığı için endişelenmenize de gerek kalmaz.
 • Çok iyi birilerine emanet etseniz dahi, onların en rahat edeceği yer aslında sizin yanınızdır. Dolayısıyla yanınızda olmak onların kendilerini güven içinde hissetmesini sağlayacaktır.
 • Yeni yerler keşfederken onların size eşlik etmesi ve hem sizin hem de onların sosyalleşmesi; yapıları elveriyorsa onlar için de inanılmaz bir deneyim olacaktır.

 

Evcil Hayvan ile Tatile Çıkmanın Dezavantajları

Her ne kadar artı yönleri kulağa oldukça cazip gelse de evcil hayvan ile tatile çıkma konusunda göz ardı edilemeyecek dezavantajlar da var.

 • Kedinizle tatile çıkıyorsanız, tatil planınızı sakin ve biraz rutin aktivitelerle belirlemeniz gerekir. Zira kediler, köpeklere kıyasla insanların her anına eşlik edecek mizaçta değildir. Belli bir alana ve o alan için duyacakları sahiplenme hissine ihtiyaçları vardır.
 • Köpekler ise her ne kadar maceraya atılarak hareketli günler geçirme konusunda çok istekli ve elverişli olsalar da onların güvenliği ve konforu sizin için hep ön planda olmalıdır.
 • Evcil hayvan ile tatil demek, bütün güzel yönlerinin yanı sıra ek maliyet anlamına da gelir. Evcil hayvan kabul eden oteller arasından bir seçim yapmanız, onların güvenliği için en ideal taşıma çantalarını tercih etmeniz, ulaşım şeklinizi de onlara göre belirlemeniz gerekmektedir. Tabii, onların seyahati için uygun şartları karşılamak için de bütçenizde yer ayırmanız icap eder.
 • Tatil öncesi ve sonrası veteriner süreçleri de onların psikolojileri ve sizin için de bütçe açısından eksi bölüme bir hane olarak eklenebilir.

Elbette, onlarla geçirilen her an çok kıymetli. Bazen kötü geçen bir günü güzelleştiren, bazen güzel geçen anların en güzel paydaşı olabilen sadık dostlarımız hayatımızın tadı tuzu… Ancak uzun süreli seyahatler veya uzun yolculuklarla çıkılan tatiller için onları yanımızda götürme konusunda eksiler ve artıları iyi değerlendirmeli; veteriner hekimin de görüşünü alarak bir karar vermeliyiz.

Unutmayalım ki onlar için yapılacak en doğru şey onların önceliklerini, sağlıklarını ve psikolojilerini gözeterek karar almaktır.

You might also like

REZERVASYON