Yeşilüzümlü Beldesi, Fethiye merkeze 20 km mesafede yer alan sakin, şirin bir yerleşim alanıdır. Bu belde zeytin, üzüm ve incirleriyle meşhurdur. Bunun yanı sıra her yıl Nisan ayının ilk haftasında bu beldede Kuzugöbeği Mantar Festivali Fethiye festivallerinden biridir. Bu festival, Fethiye’nin Efsane Belediye Başkanı Behçet Saatçi tarafından ilk defa 2009 yılında yapılmaya başlanmıştır. 3 gün süren festival bölge içinden ve dışından çok rağbet görmektedir. Fethiye festivalinin amacı, hem bölgenin daha iyi tanınması hem de yörenin lezzetleri ve yöreye has ürünlerin tanıtılmasıdır.

Festivalin ilk günü davul, zurna ve delbek ile karşılama yapılmaktadır. Delbek ise bu yöreye özgü vurmalı bir çalgıdır. Bölge halkından kadınların hem çalıp, hem de söylemesiyle ziyaretçilere olağanüstü bir müzik şöleni sunmaktadır. Sonrasında ise belediyenin bando takımı, başka bir müzik şölenine daha sizi sürüklüyor. Devam eden şenlikte, belde ilkokulundan minik öğrencilerden oluşan folklor ekibinin gösterisi festivale katılan herkesi mest ediyor. Yine belde ilköğretim okulunda okuyan öğrencilerin özenle yaptığı resimlerden oluşan resim sergisi ve yarışması düzenleniyor. Belde öğrencilerinin hayallerini yansıttıkları birbirinden güzel resimler, misafirlerde güzel bir etki yaratıyor. Yeşilüzümlü Beldesi’nde hizmet veren bazı derneklerin bünyesinde yer alan kadın folklor ekibinin gösterisiyle şenlik hız kesmeden devam ediyor. Belediye ve Fethiye Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali’ne destek veren sponsorlar tarafından festivale ismini veren kuzugöbeği mantarından yapılan mantar çorbası misafirlere ikram ediliyor.

Kuzugöbeği Mantarı Festivali belediyenin bölge kadınlara destek için kurduğu Dastarhane’yi ziyaret edip, el emeği göz nuruyla dokunmuş ürünlerden hatıra alabilirsiniz. Dastar, el emeğiyle yapılan tekstil ürünüdür. Bu ürünün evlerde doğal malzemelerle yapılan tezgâhlarda dokunmasıyla oluşan dastarlar bölgeye has motifleri yansıtmaktadır. Dastar dokuma, örme ve işleme; bilgi beceri ve kendine özgü sanat ruhu ve duygusu taşıyan kişiler tarafından yapılmaktadır. Öyle ki, bu miras anneden kıza nesiller boyu devam etmekteydi. Bu mirasın günümüzde de az da olsa halen devam ettiği bilinmektedir.

Çocuklar için ise; yüz boyama, oyunlar, sihirbaz gösterileri ve mini yarışmalar festival alanında görevli personeller tarafından yapılmaktadır. Hem sizin hem de çocuklarınız için eğlenceli bir festival. Bunun festival boyunca her gün akşam canlı konser yapılmaktadır. Ayrıca gün boyu sergi sokağında ve yöresel tatlar sokağında hem ürünleri görebilir hem de organik ürünlerden alışveriş yapabilirsiniz. Alanında uzman isimlerin katıldığı sohbetlerde ise bölgedeki mantar türleri ve zehirli veya yenilebilir türler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ve yine uzman isimlerin sohbetlerinde bölge tarihi hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz. Genellikle festivalin 2. Günü yöresel yemek yarışması da yapılmaktadır. İsteyenler doğa yürüyüşü ve mantar avına da katılabilir. Yeşilüzümlü’nün dar sokaklarında her köşe başında amatör bir canlı müzik yapan veya çalan performans sanatçısı görebilirsiniz festival boyunca. Kısacası festival severler için bulunmaz bir fırsat olan Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivaline mutlaka katılmanızı öneririm. Ayrıca bölgede bulunan Kadianda Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.

Özetle bu festivaldeki etkinlikleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Delbek ve davul zurna dinletisi (tüm gün boyunca)
 • Fethiye Belediyesi Bando Takımının canlı gösterisi,
 • Halk oyunları gösterileri,
 • Yarışmalar
 • Kuzugöbeği mantar çorbası ikramı,
 • Dastarhane ziyaretleri,
 • Ücretsiz konserler,
 • Çocuklara yönelik yarışma ve etkinlikler,
 • Resim sergileri,
 • Mantar avı (dileyen misafirler için)
 • Yöresel üzümcülük ve bağcılık söyleşisi,
 • Yemek yarışması,
 • Sihirbaz ve animasyon gösterileri,
 • Saz korosu ve çocuk korosu dinletileri,
 • Kuzugöbeği mantarı ve diğer mantar çeşitleri hakkında bilgilendirme
 • Sokak müzikleri (amatör sanatçılar tarafından sergilenen performanslar)
 • Dokumacılık ve dastar yarışması ve ödül töreni

Tüm bu etkinliklere Kuzugöbeği Mantar Festivalİ boyunca katılabilirsiniz…

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON