Ülkemizin en önemli turizm noktalarından birisi de Marmaris’tir. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz sahilleri arasında kalan Marmaris, Muğla’nın en kalabalık ikinci ilçesidir. Marmaris, sağında Fethiye, solunda Datça, karşısında Rodos ve Simi Adasının bulunduğu mükemmel bir konumdadır. Marmaris, mavinin her tonuna rastlayabildiğiniz koyları ve yemyeşil çam ağaçları kaplı ormanlarıyla öne çıkmaktadır. Bakir koyların bulunduğu uzun sahil şeridi sayesinde dünyanın en uzun doğal limanı, yat limanları, antik kentleri ile her türlü sosyal hayatın yaşandığı her yıl yüzbinlerce turist ağırlayan tatil beldesidir.

MARMARİS’DE GEZİLECEK YERLER VE PLAJLAR

Sedir Adası, Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti: Marmaris’e 15 km mesafede bulunan bu adanın en büyük özelliği kumunun bembeyaz olmasıdır. Plajlardan yanı sıra M.Ö 5. Yüzyıllarda kalma Kedrai Antik Şehri gibi önemli tarihi yeri görebiliyorsunuz. Kedrai antik şehrinde tiyatro, han, sarnıç, kilise gibi yerler görebilirseniz. Adını sedir ağaçlarından aldığı söylenen bu adaya tekneler gidebileceğiniz gibi Marmaris şehir merkezinden kalkan Çamlı Köyü dolmuşları ile de gidebilirsiniz.

İçmeler Plajı: Marmaris merkeze oldukça yakın olan bu plaj, yakın konumu sebebiyle konaklama yapan misafirlerin en çok tercih ettiği plajdır. 5 dakika da bir kalkan sık dolmuş seferleri sayesinde merkezden bu plaja ulaşım oldukça gayet kolaydır. Bu plajda yüzmek ve güneşlenmek dışında şu aktiviteleri de yapabilirsiniz;

-Tekne turu

-Kano turu

-Deniz Paraşütü (Parasailing)

-Banana boat (muz tekne) çok eğlenceli bir aktivite, mutlaka yapılmalıdır.

-Deniz Ringosu

İçmeler’de yeme içme için birçok tesis bulunmaktadır. Genel olarak Akdeniz ve Ege mutfağı hâkimdir. Genellikle zeytinyağlıları sevenler için güzel lezzetler sunmaktadır. Ayrıca el yapımı dondurmaların da tadına mutlaka bakmalısınız.

İçmeler de konaklama ise, yine irili ufaklı birçok otel, pansiyon ve villalar tarafından sağlanmaktadır. Dilerseniz de beldede bulunan İçmeler Kamp Alanı ve İçmeler Maliye Kampında çadır kurabilirsiniz. İçmeler Plajına giriş ücretsiz olup, şezlong şemsiye kiralamak isterseniz ücret ödemek zorundasınız.

Turunç Halk Plajı: Marmaris Bozburun Yarımadasında yer alan Turunç beldesinde bulunan Turuç Halk Plajı, müthiş doğası ve plajının mavi bayraklı olması nedeniyle tercih sebeplerindendir. Bu plaja ulaşım 20 kilometre sürmektedir. Dilerseniz de İçmeler den kalkış yapan teknelerle bu plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu plajın size sunacağı güzellikler ise, çam ormanları içerinde trekking yapma, mavi bayraklı tertemiz denizinde yüzme, doğal ve tarihi güzellikleri görebilmenizdir. Bu plajda yüzerken mutlaka bir şnorkel almalısınız yanınıza. Çünkü berrak suyun altındaki yüzlerce balığı görebilme, deniz altında bulunan tarihi mağaraları da görebilirsiniz.

Turunç beldesinde çok fazla olmasa da birçok küçük cafe, restoran ve bar bulunmaktadır. Sakin ve sessiz bir akşam yemeği yemek isteyenler için burası çok uygundur. Marmaris denince akla aktif gece hayatı ve eğlence mekânları gelmektedir. Ama Turunç Beldesi daha çok sakin bir gece vaat ediyor size. Buradaki mekânlarda yemek olarak genellikle beldenin konumu ve doğası gereği balık ve zeytinyağlı yiyecekler servis edilmektedir. Bölgede yetişen zeytinden yapılan zeytinyağlarının kullanıldığı bu yemek ve mezeleri mutlaka denemelisiniz. Ayrıca tarihsever misafirler için de Turunç Beldesinde bulunan Amos Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Konaklama olarak da beldede birçok tesis bulunmaktadır. Muhafazakâr tatil arayanlar için ise bölgede bu konseptte hizmet veren işletmeler bulunmaktadır. İslami tatil yapmak isteyenler için ayrıca korunaklı villalar da bulunmaktadır.

Orhaniye ve Kızkumu Plajı: Marmaris’in diğer bir ünlü tatil beldesi de Orhaniye’dir. Orhaniye etrafı yeşil çam ağaç ormanlarıyla birçok güzel plajın yer aldığı şirin bir tatil mekânıdır. Orhaniye, Marmaris merkeze 30 kilometre mesafede yer almaktadır. Orhaniye ayrıca Hisarönü Körfezinin önemli bir yat ve tekne demirleme yeridir. Orhaniye’nin en meşhur ve tanınan yeri ise Kızkumu Plajı’dır.

Kızkumu Plajı, Orhaniye’nin en meşhur ve tanınan plajı şüphesiz ki Kızkumu Plajı’dır. Nedeniyse, suyun ortasından yürüyen insanları görmenizdir. Koyun neredeyse ortasına kadar giden bu sığ alan, tatilcileri buraya çeken en önemli faktördür. Hatta bu koyun bir hikâyesi bile vardır. Zamanında bir kralın kızı korsanlardan kaçarken bu koya doğru gider. Yüzemediğinden dolayı rivayete göre eteğindeki kumlarla denizi doldurarak ilerlerken burada boğularak ölür. Ve yine rivayete göre o günden sonra buraya Kızkumu denmektedir. Kızkumu Plajında yüzmenin dışında su sporları da yapabilirsiniz. Orhaniye’nin en önemli yat merkezi olarak Martı Marine ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık 400 tekne kapasitesiyle buraya gelen misafirlere yat bağlama imkânı sunmaktadır.

Baca Mağarası: Baca Mağarası, Marmaris Turunç Adası’ndadır. Mesafe şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometredir. İlk önce Turunç Adası’na geldikten sonra, bireysel araçlarla Baca Mağarası yakınlarına kadar gelebiliyorlar. Deniz sporları ve dalışçılar için Dünya’nın önemli ve bilinen dalış noktaları arasında gelen Baca Mağarası ismini 14 metre derinlikten girilip çıkarken 4 metre derinlikten çıkılması ve mağaranın şömineye benzemesi sebebiyle adını buradan almıştır. Türkiye’den ve Dünya’dan birçok dalışçının en önemli dalış noktalarından birisi olarak bilinir. Birde su altı fotoğrafçıları için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Binbir çeşit balık türleri ile masalsı bir Dünya barındıran mağara, fotoğrafçıların bol bol deklanşörlerine basmalarını sağlıyor.

Marmaris Barlar Sokağı: Eğlence ve gece hayatı olarak gelişen Marmaris, her zevke uygun herkesin eğlenebileceği mekânlara sahiptir. Bunların sıralandığı Marmaris Barlar Sokağı, bölgenin en büyük ve en meşhur diskoların, bar, kafelerin ve canlı müzik dinleyebildiğiniz yerlerin sıralandığı bir eğlence merkezi haline gelmiştir. Ve eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Gece hayatınıza oldukça düşkünseniz Marmaris Barlar Sokağını ziyaret etmeyi unutmayın.

Turgut Şelalesi: Turgut Şelalesi, Orhaniye beldesinde yer alır ve Marmaris’e sadece 25 kilometre uzaklıkta bulunur. Turgut Şelalesi, endemik bitki türleri arasından yüksek tepeden dökülen buz gibi suyun, bembeyaz sularının yanı sıra çam, çınar ve meşe ağaçlarıyla sarılı yürüyüş yolları mevcuttur. Büyüleyici şelale manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve seyir teraslarıyla özellikle yaz aylarında çok rağbet görmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Marmarisde Gezilecek Tarihi Yerler 

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON