Sakin Bir Tatil İçin En İyi Tatil Rotalar

27 Tem, 2023

Tüm sene çalıştıktan sonra sakin bir tatil köyünde Türkiye’nin sakin şehirleri içerisinde tatil yapmamak hangimizin isteği değil ki? Özellikle doğa tatili düşlemediğimiz bir iş günü var mı? Dinlendirici tatil yerleri hepimizi cezbeder. Çünkü tüm sene çok yoğun bir koşuşturma içinde oluyoruz ve doğa tatili bizim için lüks değil artık ihtiyaç oluyor. Biz de sizler için Türkiye’nin sakin şehirleri ve dinlendirici tatil yerleri konusunda bilgilendireceğiz.

 

Sakin Şehir Nedir?

Sakin şehir hareketinin en temel hedefi, küreselleşme karşısında birbirini andıran kentlerin kendilerine has yapılarını korumalarını sağlamak. Özellikle tüketimin çoğaldığı bir dönemde turizmin de etkisiyle şehirlerin kendi kimliklerini kaybetmesine karşı bu hareketin benimsenmesi çok büyük önem taşıyor. Sakin şehirlerde özellikle bol bol dinlendirici tatil yerleri bulunmaktadır. Aynı zamanda doğa tatili için katkı sağlayacak şekilde ekolojik dengeyi ön planda tutan düzenlemeler yapılıyor. Ayrıca halk da bu doğa tatili deneyimini turistlere en iyi şekilde hissettirirken kendi geleneklerini benimseyerek şehirlerinin kendine has havasını muhafaza etmek için adım atmaları sağlanıyor.

Bizde bu yazıda sizler için doğa tatili yapabileceğiniz en sakin şehirlerini sıralayacağız. Sayacağımız bu yerler Türkiye’nin sakin şehirleri arasında yer almaktadır. Ayrıca halk arasında dinlendirici tatil yerleri olarak da nam salmıştır diyebiliriz.

 

İzmir – Seferihisar

Seferihisar sakin ilçe olarak tanındıktan sonra özellikle Sığacık çok popüler doğa tatili bölgesi haline geldi. Seferihisar Türkiye’nin en sakin yerleri şehirleri arasında ilk sırada yer alıyor desek yanılmayız. Bölgede yetişen bitki türleri de size adeta dinlendirici tatil yerleri içerisinde olduğunuzu sonuna kadar hissettiriyor. Huzur ve sakinlik dolu bir doğa tatili bölgesi oluşunu eşsiz güzelliği sayesinde hiç kaybetmeyecek olması insanları oldukça çekiyor. Eğer Seferihisar’a hiç gitmediyseniz bu yıl doğa tatili planlarına mutlaka eklemelisin.  Dinlendirici tatil yerleri arıyorsan Seferihisar mutlaka görmelisiniz.

 

Muğla – Akyaka

Yemyeşil ormanları görürken buz gibi Azmak Nehri’nin masmavi sularının sesiyle rahatlayabileceğiniz Akyaka, Türkiye’nin sakin yerleri içerisinde yeşil ve mavinin buluşmasıyla size eşsiz bir güzellik sunuyor. Ayrıca Akyaka’nın Gökova Körfezi’nde yer alan biyolojik çeşitliğin en iyi ve net bir şekilde gözlemlenebildiği yerlerden biri olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim. Doğa tatili için birebir diyebiliriz. Dinlendirici tatil yerleri içinde doğanın ruhuyla iç içe bir doğa tatili bölgesidir.

 

Çanakkale – Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Türkiye’nin sakin yerleri içerisinde ada olma özelliğine sahiptir. Doğa tatili için adadan daha güzel neresi olabilir ki. Üstelik her yerin sahil ve kumsal olması da bir o kadar dinlendirici tatil yerleri içerisinde başı çekmesini sağlıyor.  Çanakkale’nin her bir noktası eşsiz tabii ama Gökçeada’nın yeri bir başka. Türkiye’nin ilk ve tek olma özelliğine sahip olan sualtı parkı da yine burada bulunuyor. Bu da Türkiye’nin sakin şehirlerini gezerken size aynı zamanda doğa tatili yaşama imkânı tanıyor. Ayrıca Gökçeada’da organik tarım da ciddi bir şekilde yapılıyor. İleride dinlendirici tatil yerleri bölgelerinde ev alıp yaşamak isteyenler için eşsiz bir tecrübe olacaktır.

 

Aydın – Yenipazar

Birçok medeniyetin yaşadığı bu topraklarda Türkiye’nin sakin şehirlerini deneyimlerken tarihi dokuyu da hissedeceksiniz. Doğa tatili içerisinde tarihi eser görmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. En önemli tarihi eseri, Orthosia Antik Şehri. Bu antik şehir çok geniş bir alanı içeriyor ve çağımızda halen toprak altında kalmış bölümleri var. Dinlendirici tatil yerleri içerisinde bulunmak ve aynı zamanda arkeolojiye meraklıysanız mozaikler halen çıkarılmaya devam etmektedir. Çıkarılan mozaikler ise Aydın Arkeoloji Müzesi’nde halka sunuluyor. Yenipazar’ı gezerken tarihi anlamda tatmin olduktan sonra eşsiz bir doğa tatili yaşamış oluyorsunuz.

 

Sakarya – Taraklı

Dağlarla çevrelenmiş bir vadide yer alan Taraklı, Türkiye’nin sakin yerleri içerisinde çeşitliliği ile göze çarpan bir bölge. Taraklı, dinlendirici tatil yerleri içerisinde farklı tür yerlerde konaklamak isteyenler için oldukça cazip. Cumbalı evlerin sıralandığı sokakları ve Osmanlı mimarisiyle insanı sanki zaman makinesindeymiş gibi hissettiriyor. Ayrıca bir de butik otel olarak yenilenmiş tarihi misafirhanelerde kalırsanız Taraklı tatilinde zaman kavramını unutabilirsiniz. Taraklı sokaklarını dolaşırken 700 yıllık çınar ağacını görmelisiniz bu ağaç size doğa tatili yaptığınızın hissiyatını sonuna kadar yaşatacaktır. Ayrıca daha birçok tür ağaçla dolu Kapıorman Dağları’nın temiz havası, şehir hayatından bitkin düşen ruhunuza adeta yeniden hayat veriyor.

 

Kırklareli – Vize

İstanbul’da yaşayan ve hafta sonu kaçamaklarını sevenlere önerebileceğimiz Türkiye’nin sakin yerleri içerisinde en uygun yer burası diyebiliriz. Tarih boyunca pek çok medeniyetin izlerini bıraktığı Vize, tarihi mimarisiyle ilgi çekiyor. Hatta bu tarihi zenginliğini tüm ülkeye tanıtmak için ve doğa tatili yapmak için uygun bir yer olduğunu göstermek üzere 2006 yılından bu yana Ağustos ayında Vize Tarih ve Kültür Festivali düzenleniyor. Eğer dinlendirici tatil yerleri listenizi bir festivalle süslemek isterseniz doğa tatilinizi bu festival tarihlerine denk getirmenizi öneririz. Vize’nin doğal güzellikleri de tarihi kadar olukça yoğun. Cehennem Şelaleleri, Yenesu Mağarası ve Kıyıköy’deki el değmemiş noktaları mutlaka gözlemlemelisiniz.Ordu – Perşembe

Karadeniz Bölgesi gibi yeşil ve huzurlu bir bölgedeki şehirlerin Türkiye’nin sakin şehirleri arasında olmamasını bekleyemezdik. Yoğun araç trafiği, gürültü kirliliği gibi büyükşehir sorunlarından oldukça uzaklaşan Perşembe’de 40 kilometre boyunca yer alan sahilde sualtı mağaraları görmek mümkün. Bu mağaraları ziyaret ederek eşsiz bir doğa tatili yaşayabilirsiniz. Karadeniz’in eşsiz temiz havası içinde dinlendirici tatil yerlerini bularak konaklayabilir, bu mükemmel deneyimi tadabilirsiniz. Üstelik bu doğa tatili bölgesine ulaşım da oldukça basit.

 

Isparta – Yalvaç

Isparta’nın bir ilçesi olan Yalvaç, hem ulaşım hem de gidenlerin tecrübelerine dayanarak Türkiye’nin sakin şehirleri arasında yer alıyor. Sultan Dağları’nın eteklerinde yer alan bu doğa tatili bölgesi Isparta’nın adeta incisi konumunda. Yalvaç’ın tarihi Neolitik döneme kadar uzanıyor. Yaklaşık 8 milyon senelik hayvan fosilleri de bu bölgede keşfedilmiş. İçinde yer alan tarihi bölgeler özellikle antik şehirler burayı dinlendirici tatil yerleri içinde özellikle de tarih severler açısından oldukça güzel bir yer. Doğa tatili yapıp aynı zamanda eşsiz deneyimler yaşamak istiyorsanız burası tam size göre.

Şanlıurfa – Halfeti

Sular altında kalarak inanılmaz bir havaya bürünmüş olan Urfa Halfeti, Türkiye’nin sakin şehirleri içerisinde yer almaktadır. Aslında Halfeti bölgesi eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılıyor. Fırat Nehri kenarında yer alan ve Birecik Barajı inşaatı sebebiyle sular altında kalan bölge olan eski şehir kısmı dinlenilecek tatil yerleri listenize alabilirsiniz. Yeni şehir kısmı olan kasaba sular altında kaldığında insanların göç etmek zorunda kaldığı bölge bu bölge ise oldukça geniş bir doğa tatili imkânı tanıyor. Şanlıurfa ve Halfeti bölgesi tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir şehir. Bu sebeple doğa tatili yapacaksanız bu bölgeyi sizlere tavsiye ederiz.

Artvin – Şavşat

Türkiye’nin en kuzeydoğusunda konumlanan Şavşat, Türkiye’nin sakin şehirleri içerisinde doğayla en çok iç içe olanların içerisinde başı çekmektedir. Karadeniz Bölgesi zaten başlı başına gerek ülkemizde gerekse yurt dışında nam salan doğa harikası bir yer. Şavşat da özellikle Karagöl’ü bulundurması sebebiyle eşsiz güzelliklere sahip olan doğa tatili bölgesi bir yer. Şavşat bölgesi dinlenilecek tatil yerleri arayanlara birebir desek yeridir. Bu eşsiz bölgeyi ziyaret etmeniz ruhunuza oldukça iyi gelecektir.

You might also like

REZERVASYON