Tesettür Otel Nedir?

28 Oca, 2022

Tesettür Otel Nedir?

Tatillerde sizin için en önemli husus, inancınızdan doğan hassasiyetlerinize saygı gösteren ve kamuoyunda muhafazakar otel nitelendirmesiyle anılan bir otel bulmaksa; tesettür otel olarak da ifade edilebilen bu oteller hakkında daha geniş bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Tatilinizi planlarken sizlere rehberlik de edebilecek olan bu yazıda, ideal bir tesettür otelde neler olması gerektiği, nelere dikkat edilmesi ve misafirlere özellikle hangi hizmetlerin sunulması gerektiğine değineceğiz.

1. Havuz Konusu Önemli

Pek çok turist, eğer doğal ve tarihi mekânlara fazla merakı yoksa günün büyük bölümünü konakladığı tesiste geçirmeyi tercih etmektedir. Burada da söz konusu bir helal otel ise en önemli faktör havuzdur. Muhafazakar ailelerin hassasiyetleri gereği, bayan – erkek ayrı havuzların yer aldığı muhafazakar otellerin bu hususta dikkatli olması gereken ciddi bir ayrıntı da bu havuzları birbirinden ayıran bölümdür. Bazı oteller çok basit bir paravanla bir havuzu ikiye bölmeyi tercih ederken, tesettür otel konseptini can-ı gönülden benimsemiş ve hassasiyetleri samimi olarak gözeten tesislerde ise havuzlar neredeyse birbirine yakın bile değildir. Dolayısıyla, öncelikle havuz mevzusunun önemli olduğunu belirtmek gerekir.

2. Karma Havuz

Elbette, misafirlerin beklentisi ölçütünde hizmet standartları da gelişim göstermektedir. Günümüzde pek çok tesettür otel bünyesinde üç havuz bulunmaktadır: Bay, bayan ve karma havuz. Ailecek vakit geçirmek isteyenlerin, karma havuzları tercih etmesi söz konusudur.

Tesettur-otel-karma-havuz

3. Aktiviteleri İyi İncelemek Gerek

Ailecek çıktığınız bir tatilde, ailenin bütün fertlerinin tatilden keyif alması olmazsa olmazlardan birisidir. Dolayısıyla, ideal bir muhafazakar otel bay bayan ve çocuk ayrı ayrı aktiviteleri ölçülü ve neredeyse eşit bir özenle geliştirmiş olmalıdır. Aksi takdirde, tatilden alınan keyif oldukça düşecek; vaktin verimli geçirilmesi de mümkün olacaktır. Aile boyu aktiviteler olabildiği gibi farklı aile üyelerinin hemcinsleri veya çocuklar söz konusu olduğunda yaşıtları ile katılabileceği aktiviteler de otellerin üzerinde iyi düşünüp geliştirmesi gereken hususlardan birisidir.

Çocuklara dönük aktiviteler, kaçınılmaz olarak, yetişkinlere dönük aktivitelerden daha fazla çeşitliliğe ve eğlenceye sahiptir. Tatilde aileler için çocukların daha keyifli vakit geçirmesi, enerjisini atabileceği ve eğlenebileceği etkinlikler bulabilmesi olmazsa olmazdır. Helal otel olarak geliştirilen tesislerde de çocukların vakitlerini iyi geçirmeleri ve tatilden gerçek anlamda keyif almaları için onlara dönük aktivitelerin üzerinde özenle durulmalıdır.

4. Helal Gıdaya Dikkat

Günümüzde en alelade işletmelerde bile helal gıda hassasiyeti oldukça yüksek ama söz konusu olan bir tesettür oteli iken, bu maddeyi es geçmek olmazdı. Helal kesim et ve helal gıda bir muhafazakar otelin mutfağında asla ama asla es geçilmemesi, üzerinde büyük hassasiyetle durulması gereken bir detaydır. İnanç hassasiyetlerinin yanı sıra elbette sağlık ve hijyen açısından da en önemli noktalardan birisi olan helal gıda; ülkemizde sık sık denetime tabi tutulan, dolayısıyla tesislerin ve işletmelerin de üzerinde ciddiyetle durduğu bir detaydır.

5. Alkolsüz Tesis

Hususi olarak değinmek gerekmez ama helal otel kavramından bahsediyorsak, bu konsepti benimseyen tesislerin kamuoyundaki nitelendirilme şekli olan ‘alkolsüz her şey dâhil’ benzeri tanımları anımsatmamız ve bir tesettür otelin alkolsüz olması gerektiğini vurgulamamız gerekmektedir. Haliyle helal gıda kadar, tesise alınan içecekler de dikkatli bir kontrolden geçirilmeli; alkol içeriğinin çok düşük bir ihtimalle bulunma durumu bile olan tüketim maddeleri kesinlikle kapıdan içeri sokulmamalıdır.

6. İbadet Alanları

Tatil tesislerinde, inanç hassasiyetine sahip misafirlerin yaşadığı en büyük sorunlardan birisi yeterli ibadet alanının bulunmaması ve mevcut ibadet alanlarının da çoğu zaman maalesef tesislerin en izbe yerlerine konuşlandırılmasıdır. Bu alanların temizliği de genelde dert konusu olmakta, haliyle muhafazakar aileler için tatil dönemlerinde tesettür otel konsepti hariç bir tesiste konaklamak apayrı bir sorun teşkil etmektedir. Ancak muhafazakar otel olarak konumlandırılmış, inanç hassasiyetine sahip kişilere dönük hizmetler sunduğunu beyan eden tesislerin her şeyden önce oldukça yeterli ve bir o kadar da temiz ibadet alanları olmalıdır. Tesiste bu ibadet alanlarına yeterli yönlendirme işaretleri bulunmalı, misafirlerin çok kolay biçimde ibadet alanına ulaşabilmesi hedeflenmelidir.

Fethiye’de Tesettür Otel Var Mı?

Doğası ve tarihi alanlarıyla her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgisine mazhar olan Fethiye otelleri ile de geniş seçenekler sunan bir ilçemizdir. Yakın bölgedeki pek çok önemli, doğal ve tarihi yapıyı ziyaret etmek; Ölüdeniz’de bir gün geçirmek, Muğla merkezde ve Fethiye haricindeki ilçelerde pek çok aktiviteye katılmak isteyenler Fethiye otelleri arasında arama yapmaktadır.

Fethiye’de muhafazakar otel arayışında olanlar için, Zehra Otel (İslami otel) nokta atışı bir tercih olacaktır. Zira iyi bir tesettür otelin gereksinimlerini doğru analiz etmiş, tesisini muhafazakar hassasiyetler ölçütünde geliştirmiş ve emsallerine az rastlanır ayrıcalıklarıyla da tatile keyif katmayı hedeflemiştir.

Türkiye’de az sayıdaki kadın plajı olan oteller arasında başta gelen Zehra Otel’in sadece kadınların denize girebildiği bir plajı bulunmakla birlikte tesiste yer alan bay – bayan havuzları ile saunaları tatilinize ihtiyacınız olan özeni katmaya yetecektir.

Tabii, bunların yanı sıra tesis bünyesindeki mini gölet, çocuk oyun alanları, mesire alanları ve alakart restoran gibi tamamen misafirlerin günlerini keyifli geçirmesi için tasarlanmış bölümleriyle de ilk ziyaretinizden daha dönmeden, bir sonraki seyahatinizi planlamanıza sebep olacaktır.

Helal Konseptli Muhafazakâr Bir Ortam

Akdeniz Bölgesinde Muhafazakar Otel Var Mı?

Ülkemizin güneyinde yer alan Akdeniz Bölgesi, ismini kıyısında yer aldığı Akdeniz’den almaktadır. Üç farklı bölge ile komşu olan Akdeniz Bölgesi’nde Adana, Antalya, Burdur, Osmaniye, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Muğla ili ile dolayısıyla Fethiye ilçesi de yer almaktadır. Fethiye’ye veya Muğla merkeze seyahat edecek olan kullanıcılar, sıklıkla Akdeniz Bölgesi’nde muhafazakar otel arayışına girmektedir. Fethiye otelleri arasında yer alan Zehra Otel; kadın plajı olan oteller arasında da yer alması sebebiyle muhafazakar hassasiyete sahip misafirlerin ilk tercihlerinden birisi olmaktadır.

Türkiye’de Tesettür Oteller

Tesettür otel veya daha da yaygın adıyla muhafazakar otel kavramı ülkemizde çok eskiye dayanmamaktadır. 1996 yılında ilk kez muhafazakar tatil konsepti olarak hizmet vermeye başlayan tesettür oteller günümüzde hemen hemen bütün coğrafi bölgelerimizde yer almakta; muhafazakar aileler için tatilin keyfini tam anlamıyla çıkarmalarına dönük hizmet standartlarını geliştirmektedir.

Dolayısıyla, özellikle yurt dışından gelecek olan muhafazakar ailelerin Türkiye’de gönül rahatlığıyla tatil yapacakları tesisler bulunmakta; bu tesislerde bütün bir yılın stresini geride bırakarak, tamamen deşarj olmuş biçimde gündelik yaşamlarına geri dönebilmektedir. Fethiye otelleri arasında tesettür otel konseptli, muhafazakar bir tatil tesisi arayanlar için Zehra Otel en ideal tercih olarak dikkat çekmektedir.

Tesettür Otelde Her Şey Dahil Tatil Olur Mu?

Unutulmaması gerekir ki, muhafazakar otel olarak tasarlanan oteller de bir tatil tesisidir ve dolayısıyla her şey dahil konsept gibi diğer tatil tesislerinde var olan kavramlara onlarda da rastlamak mümkündür. Otelden ayrılmadan, hemen hemen bütün gündelik ihtiyaçlarının otel bünyesindeki hizmetlerle karşılanmasını isteyen misafirlerin tercihi her şey dahil tatilden yana olmaktadır. Tesettür otel olarak hizmet veren tesisler de misafirlerinin bu beklentilerini karşılayacak hizmet standartlarını geliştirmekte, her şey dahil tatil hizmeti sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Tatil İçin Neden İslami Oteller Tercih Edilmeli?

 

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON