Anasayfa 9 Gezi 9 Uygun Fiyatlı Bir Tatili Nasıl Planlarsınız?

Uygun Fiyatlı Bir Tatili Nasıl Planlarsınız?

25 Ağu, 2022

Yaz sezonu yaklaştığı zaman veya insanların aklına yaz tatili geldiği zaman uygun fiyatlı tatil nasıl yaparız diye düşünceler gelmektedir. Uygun fiyatlı tatil yapmak diye bir şey var mı öncelikle bunu anlatalım. Uygun fiyatlı tatil yapmak öncelikle mümkündür. Ancak bu noktada normal fiyatlardan çok çok aşağıda bir tatil yapma imkânından bahsetmiyoruz. Uygun fiyatlı tatil yapabilmeniz için bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların ne olduğunu ve uygun fiyatlı tatil yapmak isterken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayalım.  Bu yazımızda uygun fiyatlı tatil yerleri ile kendinize bir tatil rotası çizebilme imkânına sahipsiniz.

Uygun Fiyatlı Tatil Nasıl Yapılır?

Uygun fiyatlı tatil yapabilmenizi sağlayacak bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları göz önünde bulundurarak tatil planları yapmanız ve tatil rotaları belirlemeniz sizi finansal açıdan oldukça rahatlatacaktır.

İlk olarak erken rezervasyon yaptırmaya mutlaka dikkat edin. Son zamanlarda oldukça popüler olan erken rezervasyon sayesinde hem sezonda kalacak yer bulamama sorunuyla karşılaşmazsınız hem de yüksek fiyatlara karşı korunmuş olursunuz. Ancak erken rezervasyon yaparken yine çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Ucuza tatil yapacağım derken hem tatil hayallerinizden hem de paranızdan olmayın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurları bir başlık altında detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Tatil rotanız çok önemlidir. Tatil rotanızda uygun fiyatlı tatil yerleri yer alıyorsa zaten uygun fiyatlı bir tatil yapabilirsiniz. Ancak eğer tatil rotanızı yüksek fiyatlı tatil yerleri ile planladıysanız bu noktada uygun fiyatlı tatil yapabilme imkânınız çok düşüktür. Bir başlık altında uygun fiyatlı olacak tatil rotaları önereceğiz.

Ulaşım bir diğer önemli unsurdur. Tatil yerine ulaşırken kullanacağınız ulaşım aracının en makulü olmasına özen göstermelisiniz. Bu noktada özel araç tercih etmeyecekseniz erken rezervasyon yaparken size ulaşım hizmeti sunulup sunulmadığını mutlaka sormalısınız. Ulaşım araçlarının biletlerinde de erken rezervasyon avantajı bulunmaktadır.

Son olarak uygun fiyatlı bir tatil yapmak istiyorsanız tatil sezonuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Otellerde tatil sezonları bulunmaktadır ve canlı sezonlarda otellerde daha yüksek fiyatlarla konaklama hizmeti sunmaktadır. Ancak Eylül ayı gibi sezonlarda daha uygun fiyatlı bir tatil imkânı yakalayabilirsiniz.

Erken Rezervasyon Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar Nelerdir?

Erken rezervasyon yapmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Kolay bir iş olmamasının sebebi erken rezervasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurların olmasıdır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurları göz önünde bulundurarak erken rezervasyon yaptırmanız güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Peki, erken rezervasyon yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir inceleyelim

Öncelikle erken rezervasyon yaparken dikkat etmeniz gereken ilk unsur rezervasyon yaptığınız firmanın güvenirliğidir. Günümüzde çok uygun fiyatlar veren art niyetli çok fazla firma bulunmaktadır. Bu firmalar insanlara ucuz tatil hizmeti sunduğu iddia ederek paralarını alıp ortadan kaybolmaktadır. Yazımızın en başında da bahsetmiştik. Uygun fiyatlı tatil neredeyse bedavaya tatil yapmak değildir. Bu yüzden çok ucuz fiyat veren firmalardan rezervasyon yapmadan önce mutlaka çok iyi bir araştırma yapın. Hatta imkânınız varsa erken rezervasyon yaparken fiziksel sözleşme alın. Bilinen rezervasyon firmaları ile çalışmanız çok önemlidir.

Erken rezervasyon yaparken mutlaka iyi bir planlama yapmanız lazım. Erken rezervasyon yaptığınız zaman planınıza uymaması durumunda iptal kısmında yüzdelik kesinti olmaktadır. Bunun sebebi sizin için ayrılan odadan firmanın zarar etmesidir. Bu bağlamda erken rezervasyon kararını verdikten sonra yıllık izinlerinizi, özel günlerinizi mutlaka iyi ayarlamalısınız.

Erken rezervasyonda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise karar verdiğiniz konaklama tesisine ait ziyaretçi yorumlarını mutlaka okumalısınız. Daha önce konaklama yapmış olan tatilcilerin yorumlarına göre kafanızda bir tatil şekillenebilir.

Kısaca erken rezervasyon kararı hızlı alınacak bir karar değildir. Çok iyi bir araştırma süreci geçirmelisiniz. Rezervasyona dair her türlü detayı derinlemesine incelemeniz gerekmektedir. İncelemeleriniz sonrası her şey sizin açınızdan olumlu olduktan sonra rezervasyon aşamasına geçmelisiniz.

Uygun Fiyatlı Tatil Yerleri

Uygun fiyatlı tatil yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk unsur tatil rotanızdır. Tatil rotanızın uygun fiyatlı olması finansal olarak rahatlamayı beraberinde getirmektedir. Ancak günümüzde uygun fiyatlı tatil rotaları çok fazla bilinmemektedir. Bugün bu konuya açıklık getireceğiz ve Türkiye’nin uygun fiyatlı tatil yerlerini sizlere sıralayacağız.

Akçakoca

Akçakoca Düzce’de bulunmaktadır ve çok fazla bilinmeyen tatil yerlerinden birisidir. Karadeniz kıyısında yer alan Akçakoca Karadeniz’de gidilecek uygun tatil rotaları arasında yer almaktadır. Yeşil ile mavinin ahengine bayılacağınız bir tatil rotası olan Akçakoca’yı mutlaka incelemenizi imkânınız olursa gidip görmenizi öneririz.

Çanakkale asos

Asos

Asos, Çanakkale’de yer alan önemli bir tatil beldesidir. Asos’ta Midilli Adası’nı karşınıza alırsınız ve bu muhteşem manzaraya karşı mükemmel bir tatil yapma imkânına sahip olursunuz. Temiz havasıyla dinlenmek isteyen tatilcilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Asos denize girebileceğiniz birbirinden temiz pek çok koya da ev sahipliği yapmaktadır.

Avşa Adası

Avşa Adası, Balıkesir’de yer almaktadır. Ulaşımın oldukça kolay ve ucuz olduğu bu adada tatil yapmak size kendinizi özel hissetmenizi sağlayacaktır. Çok fazla kişinin bilmediği bu ucuz tatil rotasında ruhunuz dinlenirken tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Olimpos

Olimpos Antalya’da yer almaktadır. Antalya denildiği zaman akıllara pahalı tatil rotası gelmektedir. Ancak Olimpos bu algıyı yıkmanızı sağlayacaktır. Antalya’da keşfedilmemiş bu cennet tatil beldesi ile denize sıfır tatilin tadını çıkarırsınız. Olimpos hem küçük olması hem de geniş plajı sayesinde konaklama tesislerinin denize yakın olduğu bir tatil beldesidir.

Datça

Datça bilindiği üzere Muğla’da yer almaktadır. Datça’yı pek çok kişi bilmektedir ancak tatil için çok fazla tercih etmemektedir. Tatil için tercih edilmemesinin sebebi fazla popüler olmamasıdır. Uygun fiyatlı tatil arayan turistler için bu çok büyük bir avantaj olmaktadır. Muğla’da uygun fiyatlı tatil yapma imkânı Datça’dadır.

Sığacık

İzmir’e bağlı olan Sığacık sakinliğin ve sessizliğin hüküm sürdüğü bir tatil beldesidir. Tatilcilerin ilk geldiğinde hem fiyat olarak hem de sakinlik olarak İzmir’de yer aldığına inanamadığı Sığacık oldukça şirin bir tatil beldesidir. Huzurlu bir tatil geçirmek isteyen tatilcilerin mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir. Şirin mi şirin sokaklarında gezmeye ve resim çektirmeye doyamayacaksınız.

didim apollon tapınağı

Didim

Didim Aydın’da yer alan önemli bir tatil beldesidir. Ancak diğer popüler tatil beldelerine oranla oldukça uygun olan Didim’de yeşilin ve mavinin bütün tonlarını görmeniz mümkündür. Doğa ile iç içe olan Didim denize sıfır olan konumuyla yeşili ve denizi adeta buluşturmaktadır.

Akyaka

Uygun fiyatlı tatil yerleri arasında Muğla’ya bağlı Akyaka’yı da eklemeden geçemeyiz. Körfezde yer alan Akyaka doğayla iç içe bir tatil imkânı sunarken muhteşem bir denizi de ayaklarınızın altına sermektedir. Yani doğa ile denizin bir arada bulunması olarak söyleyebiliriz. Akyaka Muğla’nın diğer tatil beldelerine göre daha az popüler olduğu için oldukça uygun fiyatlıdır. Buz gibi duyuyla güne başlamak adeta detoks etkisi yaratacaktır.

Ayvalık

Balıkesir’e bağlı olan Ayvalık Türkiye’nin popüler tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Ancak diğer popüler tatil destinasyonlarına göre oldukça uygun fiyatlı olan Ayvalık’ta tatil yapmak hem uygun hem de keyiflidir.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON