Aktif Bir Tatil Planı Nasıl Yapılır?

20 Tem, 2023

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil planı yapmanın püf noktalarını sizler için bu yazıda derledik. “Aktif bir tatil planı nasıl yapılır?” sorusunu sizler için cevaplandıracağız. Bütün sene çalışıp kendimize yalnızca bir hafta zaman ayırabildiğimiz bu günlerde asıl soru kimle tatil planı yapacağımız değil, “Aktif bir tatil planı nasıl yapılır?”  sorusuna ve “Ne gibi tatil aktiviteleri yapabiliriz?” sorusuna yanıt aramaktır.

Eşsiz bir tatil ülkesi olan Türkiye’de tatil bölgeleri incelendiğinde tatil planı için en uygun ayların; Haziran, Temmuz ve Ağustos olduğu görülür. “Tatil planı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt ararken hangi mevsimlerin uygun olduğunu söylemezsek olmaz. Haziran ortasında başlayan yaz tatili dönemi Eylül başına kadar süre gelir. Tatil aktivitelerinizin birçoğunu aslında bu üç ay içinde gerçekleştirebilirsiniz. Tatil planı yaparken ve aklınızdaki “Tatil planı nasıl yapılır?” gibi soruların cevabını bu dönemde alabilirsiniz. Bizden size küçük bir tavsiye: tatil planı yapmak için en uygun dönemlerden birisi de Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Yaz tatili planı çoğunlukla yılbaşı öncesi ve sonrası zamanlarda sıkça yapılmaktadır. Bunun sebebi çok güzel bir tatil aktiviteleri döneminden sonra birdenbire evlerde daha fazla zaman geçirmemiz ve havaların birden soğumasıdır. Kış kendi içerisinde güzellikler içerse de toplu taşıma ile her gün işe gidip gelen büyükşehir insanları için çok da çekici değildir. İşte, tam olarak bu dönemlerde bu şekilde yaşayan insanlar için dayanak noktalarından birisi de yaz tatili planı veya tatil planı yapmaktır. Yıl boyunca çekilen tüm yorgunluğu vücudumuzdan ve kafamızdan silip atmak için yaz tatili planı yaparız.

İşte, bizce tatil burada başlıyor. Yani yaz tatili planı yaparken başlamış oluyor. Tam olarak tatil planı aslında bu sıkılmış anlarınızda sizin için oldukça motive edici olur ve yaz tatili planı ne şekilde olacak diye düşünmeye devam edersiniz. “Tatil planı nasıl yapılır?” sorusunu bu şekilde kısaca yanıtladık. Tatil planı nasıl yapılır sorusunun cevabını birazdan tatil planı, yaz tatil planı ve tatil aktiviteleri gibi konuları merkeze alarak daha çok inceleyeceğiz.

 

1-Gitmek İstediğiniz Yeri Kararlaştırın

“Tatil planı nasıl yapılır?” sorumuza sırayla yanıt arayacağız. “Tatil planı nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken ilk adımımız, tüm bir sene yaşanan telaşlı bir sürecin ardından büyük umutla her şeyden uzaklaşacağınız tatil planı veya yaz tatili planı için ilk adım gidilecek yeri kararlaştırmak. Tatil planı veya yaz tatili planı konusunda düşünürken yapılacak ilk şeylerden birisi beklentileri listelemek diyebiliriz. Kültür turu, plaj tatili, beş yıldızlı otelde dinlenme, gastronomi, tarihi eser ve bol yürüyüşlü şehir keşfi gibi noktaları düşünerek lokasyonu geliştirebilirsiniz. Bu tür tatil aktiviteleri kendi içerisinde oldukça eğlencelidir.

 

2-Gidilecek Yer Hakkında Bilgi Edinin

Tatil planı veya yaz tatil planı yaparken gidilecek yere karar vermek, mutlu ve huzurlu bir tatil yaşamak için maalesef yeterli değil. Özellikle tatil aktiviteleri açısında kıt bir yerse. Tatil planı nasıl yapılır sorusuna yanıt ararken kritik noktalardan birisi de gidilecek yeri araştırmaktır. Eğer amacınız gidilecek yere sadece varıp bir dolaşıp geri dönmek değilse detaylı bir araştırma sürecine gereksinimiz var. Gidilecek yerde ilgi alanınıza göre mini listeler hazırlamak, tatil aktiviteleri listesi hazırlamak, mutlaka görülmesi, uğranması, denenmesi gereken şeyleri not almak hayat kurtarıcı olabilir.

 

3-Ulaşım Konusunu Netleştirin

Ulaşım, tatil bütçesinin en kritik kalemlerinden biri. Eğer aklınızda gideceğiniz yere ilişkin bir kesinlik varsa bu yerle alakalı ideal uçak bileti araştırmalarına hiç zaman kaybetmeden harekete geçmek gerekiyor. Farklı arama motorları ve online uçak bileti satış siteleri üzerinden sık sık araştırma yapın. Hava yolu firmalarının sitelerindeki indirim dönemlerini mutlaka takip edin. Yaz tatili planı veya tatil planı yaparken bütçenizin yarısını bilet fiyatlarına vermek istemiyorsanız indirimli biletleri takip etmeninizi öneririz.

 

4-Network Kullanın, Deneyimlere Kulak Verin

Seyahatte tecrübe çok kritik. Deneyim de seyahat planladığınız yere sizden önce gidenlerin yaşadıklarının özetini ifade ediyor. Yakın çevrenizi baz alarak tatil planı yaparken onların da tecrübelerine dikkate almayı unutmayın. Yaz tatili planınızı onlara da açın. Tatil planına dair sorularınızı çekinmeden sorun. Ne gibi tatil aktivitelerini deneyimlediklerini öğrenin.

 

5-Konaklayacağınız Yeri Belirlerken Hassas Olun

Konaklama, seyahat bütçesinde ulaşımla beraber en yüksek giderlerden. Konaklama konusuna ayıracağınız maliyete göre, tatil köyü, butik otel, kiralık villa, hostel, pansiyon ya da otel gibi çeşitli seçeneklere göz atın. Görmek istediğiniz lokasyonlara ve merkezi bir bölgeye yakın otel seçimi yaz tatili planınızı iki kat keyifli hale getirecektir. Ayrıca bu şekilde ayarlanmış bir tatil planı ekstra maliyetlerden kurtulmanızı sağlar. Birazcık tasarruf için tatil aktiviteleri bölgesine uzak yerlerde kalmayın. Bu durum size zaman maliyeti olarak dönecektir.

 

6-Yerel Turları Görmezden Gelmeyin

Gideceğiniz lokasyon civarında keşfedilecek onlarca alternatif bölge olabilir. Eğer zamanınız yeterliyse ve gelmişken çevreyi de gezeyim diyorsanız yerel seyahat acentelerinin günü birlik turları inceleyin. Birçok yere kendi başınıza gitmek için uğraşıp hem vakitten hem emek hem de maddi bakımdan zarara girmektense çok daha ideal bütçeyle günlük tur satın alma imkânı oluyor. Bu turların birçoğunda öğle yemeği ve müze giriş ücretleri de tur fiyatına dâhil edilebiliyor. Bu tür yerel turların içinde tatil aktiviteleri de oldukça bol ve eğlenceli oluyor. Tatil planı nasıl yapılır ve aynı zamanda nasıl ekonomik olur diye sorarsanız kesinlikle yerel turları tavsiye ederiz.

 

Aktif Bir Tatil İçin Aktiviteleri

  • Derinliklere Dalış

Hiç unutulmayacak bir tatil istiyorsanız yaz tatili planı listenizi çeşitli tatil aktiviteleriyle süslemeniz şart. Bu tatil aktivitelerin başında da tabii ki denizin derinliklerini keşfetmek geliyor. Uygun dalış alanlarına tüplü dalış yaparak suyun altındaki eşsiz güzellikleri yakından seyredebilir, sevdiklerinizle birlikte unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Tatil planı nasıl yapılır sorusuna vereceğiniz en iyi yanıt tüplü dalış yaptıktan sonra hissettiklerinizdir desek yeridir.

  • Farklı Bir Ulaşım: ATV

Hem doğayı hissetmek hem de biraz adrenalini yaşamak için en iyi alternatif ATV motorlarına binmek eşsiz bir safari olabilir. Yaz tatili planı içerisinde belki de en eğleneceğiniz bir tatil aktiviteleri türü ATV olabilir.  İşin güzel yanı, bu aktiviteyi deneyimlemek için deneyim sahibi olmanız gerekmiyor.

  • Çamur Ve Keyifli Anılar: Jip Safari

Yaz tatili planı yaparken tatil aktiviteleri listesi oluştururken içinde mutlaka jip safari olsun. “Tatil planı nasıl yapılır?” diye araştırdığınızda jip safari deneyimi yaşayanların bu deneyimi unutmadıklarına mutlaka rastlarsınız. En az ATV kadar eğlenceli bir tatil aktiviteleri türü varsa o da çamura bulaşmaktan ve kirlenmekten korkmadığınız, aksiyon dolu bir jip safari olabilir. İster yalnız ister sevdiklerinizle birlikte hız yapmak, muhteşem manzaraları gözlemlemek için yaz tatili planı yaparken jip safariyi deneyimlemeyi unutmayın.

  • Voleybolun Daha Eğlenceli Hali: Plaj Voleybolu

Eğer bu sporu sadece televizyondan izliyorsanız ve deneyimlemek için imkânınız yoksa tatil aktiviteleri listenize mutlaka eklemelisiniz. Akrobatik hareketlerle birlikte takım oyunu oynuyorsunuz. Top, güneş, kumsal ve eşsiz bir ortam var. Tatil planı listenizde plaj voleybolu olmazsa olmazdır diyebiliriz. Denemeden geçmeyin deriz! “Tatil planı nasıl yapılır?” diye düşündüğünüzde takım oyunu ve toplu oyunları seviyorsanız sizin için kesinlikle plaj voleybolunu öneriyoruz.

You might also like

REZERVASYON