Derinkuyu Yeraltı Şehri

20 Ara, 2022

Derinkuyu yeraltı şehri

Antik dönemdeki ismiyle Melogobia… Tarihinin M.Ö 4. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilen ama kesin tarihi bilinmeyen, gizemini günümüzde dahi koruyan Derinkuyu yeraltı şehri… Dünya’nın en büyük yeraltı şehirlerinden olan Derinkuyu; UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde de adından söz ettirmiştir.

Kapadokya bölgesinin coğrafi özelliklerinden dolayı volkanik tüf kaya bloklarının kolay şekil verilebilir olmasına karşı oldukça dayanıklı, gözenekli yapısı sayesinde hava geçişine imkân veren, ısı yalıtımlı olarak uzun süre barınmaya imkân tanımıştır. Peki, bir şekilde kolay şekil verildiğini fark ettiler ve dayanaklılığını test ettiler diyelim ama nasıl oldu da yerin altında yaşamaya karar verdiler? Derinkuyu yeraltı şehrinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de yeraltında yaşamayı dönemin mecburiyeti gereği tercih ettikleri bilinmektedir.

2.yüzyılda Roma İmparatorluğu, Hristiyanlığı resmi din olarak benimsemedikleri dönemde zulümlerden ve baskılardan kaçan ilk Hıristiyanlar Mezopotamya üzerinden Kayseri’ye ardından da Kapadokya’ya gelmiştir. Asur kolonilerinin de izlerini yansıtan yeraltı şehrini asıl Hıristiyanlığın yasaklanmasından sonra M.Ö Roma askerlerinin ve M.S Pers 3.yy. Pers saldırılarından ve ardından M.S 6.yy Arap akınlarından korunmak, sığınmak ve özgürce ibadet yapmak amacıyla kullanıldığı ve geliştirildiği tahmin edilmektedir. Kapadokya’da gelebilecek tehditlerden korunmak, barınmak ve ibadet yapmak amacıyla birçok yer altı şehri yapılmıştır. Bunlardan biri olan Derinkuyu yeraltı şehrinde yapılan araştırmalar sonucunda bulunan mermerden yapılan kartal heykeli Derinkuyu’nun Romalı Hristiyanlar tarafından kullanıldığını kanıtlar niteliktedir.

Asur kolonilerinin de izlerini yansıtan Yeraltı şehri, Nevşehir’de evinin bodrumunu tadilat yaptıran bir ev sakini tarafından bulundu. Bodrum katının duvarını yıktırdıktan sonra geniş bir odayla karşılaşan ve odaya girince bir başka odaya geçiş yapınca odaların birbirine bağlantılı şekilde zincir gibi uzadığını düşünür. Tesadüf eseri 1963 yılında keşfedilen şehir, 1967 yılında turizme kazandırılmış ve ziyarete açılmıştır.

Derinkuyu yeraltı şehri, Nevşehir’in Kapadokya bölgesindeki en büyük yer altı şehridir. Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş peribacalarının 85 metre altında olup, 20.000 nüfusu bir arada tutacak kapasiteye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bölgede yer alan 200 civarı küçük diğer yeraltı şehirlerinin tünellerle birbirine bağlanarak devasa yeraltı şehirlerinin oluşturulduğu ağ yapının varlığı düşünülmektedir.

Derinkuyu yeraltı şehri adını 60-70 metre derininde yer alan 52 tane su kuyusundan almıştır. Kapadokya bölgesindeki en büyük ve detaylı Derinkuyu yeraltı şehrinin ziyarete sunulmuş 8 katı bulunmakta, toplamda 12-14 katlı olduğu tahmin edilmektedir. 12-14 katın tahmini toplamda 50.000 nüfus kapasiteyi barındırabileceği düşünülmektedir. Derinkuyu yeraltı şehrindeki havalandırma bacasının derinliği 40 metre ve 7. katta bulunan su kuyusunun derinliği 85 metredir. Şuan ziyaret edebileceğiniz 8 katın derinliği ise 50 metre ve gezilebilecek alan 2.500 metrekaredir.

Derinkuyu yeraltı şehrinin girişi kolay fark edilemeyecek şekilde gizlenmiştir. Şehre girmek için uzunluğu 5 metre olan koridordan geçmeniz gerekmektedir. Odalardan odaya geçmek için bağlantıyı tünellerle sağlamışlardır. Bu tüneller bazen bir kişi için oldukça dar ve alçak olurken bazen de iki kişinin rahatlıkla yürüyebileceği genişliktedir. Tünellerin güvenliğini sağlayabilmek için oldukça büyük ve ağır taş silindirler kullanılmış. Derinkuyu yeraltı şehrinin en ilginç özelliği olan havalandırma bacasını her katta görebilirsiniz. Bu havalandırma bacası sayesinde oksijen sıkıntısı çekilmediği gibi asansör olarak da kullanılmıştır.

BİRİNCİ KAT: Yeraltı şehrinin yeryüzüne en yakın olan katıdır. Burada ahır, mutfak, odalar, şırahane (şarap üretiminin yapıldı yer), havalandırma bacası ve toplanma salonu gibi yerler bulunuyor.

İKİNCİ KAT: Bu katta da tekrardan havalandırma bacası, ahır, mutfak karşımıza çıkıyor. Ayrıca erzak deposu, odalar ve mutfak gibi bölümler bulunmaktadır.

ÜÇÜNCÜ KAT: Misyoner okulu yer almakta ve tavanı beşik tonozla örtülüdür. Derslikler, kilise, günah çıkarma yerleri, vaftiz havuzu ve mezar odaları bulunuyor. Bu kat daha çok dini amaçlarla kullanılmıştır.

DÖRDÜNCÜ KAT: Şehrin adını aldığı su kuyuları, sarnıçlar, hapis cezası alanlar için zindan ve yine mezar odaları bulunuyor.

BEŞİNCİ KAT: Diğer katlarla bağlantılı olan hava bacasının merkezi yer alıyor. Ayrıca odalar ve geçiş tünelleri de mevcuttur.

ALTINCI KAT: Burada yaşayanların kaldığı şahsi ya da ailecek kullandıkları 5 tane oda ve geçiş tünelleri bulunmaktadır.

YEDİNCİ KAT: Yeraltı şehrinin en geniş alanı bu katta yer alan kilise, toplantı salonu, su kuyusu, rahip mezarı ve hapishane yer almaktadır.

SEKİZİNCİ KAT: Bu kat ise hava bacasının son noktasıdır. Şimdilik inilebilen son odadır.

 

FETHİYE’DE ZEHRA Group FARKINI DENEYİMLEYİN…

Fethiye eşsiz doğası, ilgi çekici tarihi ve deniziyle doğa harikası tatil beldelerimizdendir. Denize girmek için tercih edebileceğiniz birçok plaja sahiptir. Bu plajlar arasında Zehra Kuleli Plajını deneyimlemenizi öneririz. Zehra Kuleli Plajı; kadınların rahatlıkla tercih edebileceği sadece kadınlara özel bölümü, sadece erkeklere özel bölüm ve ailecek tercih edebileceğiniz sadece ailelere özel bölümden oluşan plajdır. Zehra Kuleli Plajı, Fethiye’de ilk ve tek muhafazakâr plaj hizmetini sunmaktadır. Zehra Kuleli Plajı hassasiyetli yaklaşımının yanı sıra mavi bayraklı plajlardandır ( temiz ve güvenilir plaj).

Fethiye’nin ilgi çekici tarihini keşfedebileceğiniz; Tlos Antik Kenti, Fethiye Paspatur (old town)  , Kral mezarları, Likya yolu, Fethiye Limanı gibi birçok yeri keşfedebilirsiniz. Konaklama yapmak için Zehra Group bünyesindeki Zehra Tatil Köyü, Zehra Hotel ,Zehra Villalarını ve Zehra Apart & Dairelerini tercih edebilirsiniz. Zehra Group; Muhafazakâr ve İslami tatil hassasiyetinize uygun olarak alkolsüz her şey dâhil konseptiyle Fethiye/ Ölüdeniz ’de aradığınız tatili hizmetini sunmak için sizleri bekliyor.

Zehra Villas ile keyifli, güvenli ve konforlu tatil sizleri beklemektedir. Lüks ve şık tasarıma sahip villalar, muhafazakâr villa seçeneğiyle sizleri beklemektedir.

 

You might also like

REZERVASYON