Doğanın Sürrealist Tablosu Nevşehir

17 Kas, 2022

Doğa, kültür ve tarihle iç içe tatil düşünceniz varsa yaz, kış demeden soluğu Nevşehir’de alabilirsiniz. Karasal iklimin hâkim olduğu Nevşehir; sıcacık hamamları, hava koşullarının el verdiği sürece dört mevsim uçabileceğiniz balonları, kovboy atlarıyla, kiliseleri, kaleleri ve müzeleriyle mevsimi olmayan şehirlerimizden. Ayrıca merakınızın korkunuzu yeneceği birbirinden eğlenceli aktivitelerinde adresidir Nevşehir. Sadece balonla uçmak, atlı safari değil, yoga, doğa yürüyüşü, gondol, çömlek yapımı, kamp gibi heyecan verici aktiviteler belki de hobinize dönüşecek. Hadi anlatmaya başlayalım nereleri görmeli, neleri deneyimlemelisiniz…

ÜÇ GÜZELLER

UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan Üç Güzeller; iki büyük ve bir küçük peribacasından oluşup Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş temsili çekirdek ailedir. Bu aileyi ziyaret etmeden ya da selam vermeden geçmek olmaz, siz en iyisi fotoğraf çektirin bu şirin aileyle.

Belirtmeden geçmeyelim; Üç Güzeller’i diğer peribacalarından ayıran ise haklarında anlatılan efsaneler ve şapkalı oluşlarıdır.

 

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

Mistik bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Kapadokya bölgesindeki en büyük ve en detaylı yeraltı şehri 1967 yılında turizme kazandırılmıştır. Derinkuyu; toplamda 12-13 katlı ve 80 metre derinlikte olduğu 20.000 insanın aynı anda yaşayabileceği varsayılan yeraltı şehrinin 8 katını inceleyebilirsiniz. Elbette kapalı alan fobiniz varsa girişteki bilgilendirme tabelasını göz ardı etmeyin bir bakıp çıkabileceğiniz mekân değil efendim şehirden bahsediyoruz! Dar koridorlarında ilerleyeceğiniz, bazı bölümlerde başınızı çok eğeceğiniz burada uzun zaman nasıl yaşayabilmişler diyeceğiniz ama kesinlikle etkileneceğiniz yer. Dönemin zulüm ve baskılardan dolayı güvenlik nedeniyle savunma-sığınma amacıyla yaşadıkları gerçeği biraz içimizi sızlatsa da her ayrıntı düşünülerek yaşamışlar. Birinci katta; ahır, mutfak, şırahane ve toplanma alanı gibi yerler bulunuyor.  İkinci katta; odalar, kiler ve mutfak gibi bölümler yer almaktadır. Üçüncü katta; kilise, Misyoner okulu ve derslikler, günah çıkarma yerleri, vaftiz havuzu ve mezar odaları bulunuyor.  Dördüncü katta; zindan, şehrin adını aldığı su kuyuları, sarnıçlar ve yine mezar odaları bulunuyor. Beşinci katta; diğer katlarla bağlantılı hava bacasının merkezi ( bizde geldik diye seslenmek istedik bu kısımda ) yer alıyor. Ayrıca edindiğimiz bilgiye göre hava bacaları doğal asansör olarak da kullanılmış. Altıncı katta; burada yaşayanlar için 5 tane oda bulunmaktadır. Yedinci katta; kilise, toplantı salonu, su kuyusu, rahip mezarı ve hapishane yer almaktadır. Sekizinci kat ise hava bacasının son noktasıdır.

 

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen bir başka doğa ve kültürel varlığı, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Tarihinin MS. 4. ve 13. yüzyıla dayandığı yoğun olarak manastır hayatının sürdüğü tahmin edilmektedir. Kaya bloklarının içine işlenen tarihi yapılarda kiliseler, şapeller (küçük ibadet yerleri), yemekhane ve oturma alanları mevcuttur. Resimlerde genellikle tasvir edilen konular İncil, Hz. İsa’nın hayatı ve Tevrat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rahibeler/Kızlar Manastırı; Kızlar/rahibeler manastırı Göreme Açık Hava Müzesi’ne girince hemen sol tarafta yer almaktadır. Kız öğrencilerin dini eğitim gördüğü manastır 7 kattan oluşmaktadır ama güvenlik amacıyla sadece 2 katı ziyarete açıktır. Katlar birbirine tüneller vasıtasıyla bağlanmıştır. 1.katında yemekhane ve birkaç oda, 2.katında ise yıkık şapeli görebilirsiniz.

Rahipler/Erkekler Manastırı; Rahibeler manastırının hemen karşısında Erkek öğrencilerin dini eğitim gördüğü 4 kattan oluşan manastırın sadece giriş katı ziyarete açıktır.

Aziz Basil Şapeli; Müzenin girişinin karşısında yer alan ilk kilisedir. 3 apsislidir ( Hristiyanlığın dini mabetleri olan kiliselerin sunak odasını kapsayan, çoğunlukla yarım daire şeklinde olan yapı ). Sütunlarla ayrılmış mezar yerleri ilginizi çekecektir ( Mezarlar elbette şapelin kurucusu ve ailesinindir diye tahmin ediyoruz).  Resimlerle Hz. İsa, Meryem Ana, atlı aziz betimleriyle anlatılmak istenenleri inceleyebilirsiniz.

Elmalı Kilise; Özenli bir işçilik eseri kayaya düzgün oyulmuş yapı dokuz kubbe, dört sütundan, Haç şeklinde planlanmış ve yoğun fresk çalışmalarını göreceksiniz ( çoğunlukla kırmızı renkli betimlemelerin maalesef döküntüler meydana gelmiş).

Azize Barbara Kilisesi; Tüm engellemelere karşı Hıristiyanlık dinine kendini adayan şehit-azize Barbara’ ya ithaf etmek için yapılmıştır. İçi haç şeklinde ve ortasında bir kubbe yer almaktadır.

Yılanlı Kilise; Uzun koridorlu ve alçak tavanlı kilisedir. Kilise adını duvardaki freskten almaktadır. Bu Freskte; azizlerin yılan/ejderhayı öldürmesi tasvir edilmektedir.

Karanlık Kilise; Kapadokya’nın en iyi saklanan freskleri yer almaktadır. Kilise adını küçük bir pencere aydınlatmasına yani gerçekten de karanlık olması nedeniyle almıştır. Güneş ışığı görmeyen fresklerde renk zenginliğini koruyarak, zamana direnebilmişler.

 

AVANOS SAÇ MÜZESİ

Kurucusu dünyaca tanınan Chez Galip Usta’dır. Tanınma sebebine gelirsek ülkeler arası bir aşk hikâyesi karşımıza çıkıyor. Fransız bir turist kadının kendisini hatırlaması için armağan ettiği bir tutam saçı çömlek ustası Galip Körükçü ’nün atölyesine asmasıyla başlar Saç Müzesi’nin de hikâyesi. Hikâyeden etkilenen ziyaretçiler de hikâyede var olmak istemişlerdir belki de…

Sanatsever Chez Galip Usta’ya biraz daha değinmek gerekir doğrusu; Fransızca chez kelimesinin Türkçe karşılığı evi, mekânı anlamını taşımaktadır. Zanaatını babasından, babası da kendi babasından el vererek öğrendiği çömlek zanaatını 5 kuşak boyunca Kapadokya’ da atölyesinde öğrencileriyle yaşatmaya devam etmektedir. Galip ustanın atölyesini ziyaret edebilir burada çömleğin yapılışı izleyebilir, kim bilir biraz cesaret biraz ilhamla kendi çömleğinizi bile yapabilirsiniz!

 

UÇHİSAR KALESİ

İki yakın peribacasından oluşan kalenin yerel halk arasında isimleri; büyük olanın “Ağanın Kalesi”, küçük olanınsa “Çavuşun Kalesi” dir. Balona binmeyi göze alamıyorsanız ama manzaradan da mahrum olmak istemiyorsanız Uçhisar Kalesi’ni tercih etmelisiniz. Kalenin panoramik manzarası sayesinde kendinizi hâkimi sanacağınız Kapadokya’yı, eşsiz vadileri, görkemli dağları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Orta hisar kalesi

ORTAHİSAR KALESİ

Kapadokya’nın en büyük, devasa peri bacasıdır. Kalenin eteklerinde narenciye, elma, patates gibi ambarlar yer almaktadır. Her ne kadar barınma olarak yararlanılsa da sığınak-stratejik amaçla yapılan kalenin birbiriyle bağlantılı koridorları, oda ve tünelleri mevcuttur.

 

IHLARA VADİSİ

Hasandağı Volkan’ın lavlarının akarsuyu aşındırması sonucunda meydana gelen Melendiz Irmak’ı boyunca uzanan yer yer kıvrımlı kanyon vadidir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş barınak yerleri, mezar ve kiliseler bulunmaktadır. Oldukça uzun bir vadi olduğu için yürüyüşe hazırlıklı gelmenizi tavsiye ediyoruz.

 

GÜVERCİNLİK VADİSİ

Uçhisar bölgesinde yer alan vadinin ortasında tarihi Uçhisar Kalesi bulunmaktadır. Adını bölge halkının beslediği güvercinler için oydukları kayalardan yaptıkları güvercinliklerden almıştır. Bu sayede görebileceğiniz güvercinlerden bahsetmeye gerek yok diye düşünüyoruz. Biz en iyisi sizlere vadinin eşsiz manzarasına karşı kamp kurabileceğinizi hatırlatalım. Vadide doğa ve keşif yürüyüşleri yapabilir, havada süzülen balonları izleyebilir, vadide yer alan saklı şelaleyi keşfedebilir, gün batımının tadını çıkarabilirsiniz…

 

DEVRENT VADİSİ

Hayal Vadisi olarak da adlandırılan vadide insan, özellikle deve, fok gibi hayvanlara benzetebileceğiniz ayaküstü hayal kurabileceğiniz peribacaları yer almaktadır. Ayrıca vadimiz gün batımında pembe rengi yansıtan peribacaları ve kayalardan dolayı Pembe Vadi olarak da anılmaktadır.

 

EĞER AKDENİZ BÖLGESİNDE TATİL DENEYİMİ YAŞAMAK İSTERSENİZ MUTLAKA ZEHRA Group AİLESİYLE TANIŞIN;

Karasal iklimden sonra Akdeniz iklimi tatili düşünüyorsanız Zehra Group Ailesiyle tanışmalısınız; hotel, tatil köyü, daire ve benzersiz villalarıyla sizlere konforlu bir tatil deneyimi yaşatırken ailelere özgü hassas yaklaşımıyla güven ve huzur dolu bir tatil deneyimi yaşayacaksınız. Ailenizle beraber İslami/halal tatil tercihiniz varsa Zehra Hotel, Tatil Köyü, muhafazakâr özel havuzlu kiralık villalarını tercih edebilirsiniz. Özellikle Muhafazakâr Zehra Kuleli Plajını deneyimlemelisiniz.  Tertemiz deniz suyu ailelere ve muhafazakâr bayanlara özenli yaklaşımıyla keyif dolu tatil anıları kazandıracak sizlere…

You might also like

REZERVASYON