Anasayfa 9 Genel 9 Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

31 Ara, 2022

Erken rezervasyon kavramı aslında son zamanlarda ortaya çıkan bir kavram değil. Fakat rahatlıkla söyleyebiliriz ki erken rezervasyon kavramı son dönemlerde gittikçe popülerleşen ve rehavet gören bir kavram. Erken rezervasyonun hitap ettiği kitle çok geniş olduğu için bu artan talep de oldukça normal. Öğrencisinden beyaz yakalı çalışanına emeklilerden ailelere birçok kesime hitap eden bir fırsat sistemidir. Herkesin gözünde tatil kavramı oldukça maliyetli bir iş gibi görünse de erken rezervasyon fırsatıyla aslında durum tam tersine ve oldukça avantajlı bir duruma dönmüş oluyor.
Erken rezervasyon fırsatlarından bir diğeri de planlama rahatlığıdır. Zamanı bellidir. Hazırlanma süreci oldukça rahattır. Çoğu prosedür önceden organize edildiği için konaklayan kişiler tatile ekstra bir enerjiyle başlar. Alelacele yapılan ve organize edilen bir tatil kişinin tüm sene ki yorgunluğunun üzerine yorgunluk katacaktır. Kimse böyle bir tatil yapmak istemez. Bugün sizlere erken rezervasyon fırsatlarından ve avantajlarından bahsedeceğiz.

 

ERKEN REZERVASYONUN AVANTAJLARI

Bütün dünyada faaliyette olan ve yurdumuzda da son birkaç senede yoğun olarak ilgi gören erken rezervasyon, tercih ettiğiniz aylar arasında düşündüğünüz bir tatile çıkma fikri varsa, ödemesini aylar önceden yaparak çok daha ekonomik bir tatil yaşamanıza fırsat sunan bir fırsattır. Erken rezervasyon fırsatları ile yaz mevsiminde “lüks” olarak görülen bir tatili, çok daha ekonomik fiyatlarla ve avantajlı ödeme yöntemleriyle deneyimleme imkânına sahip olabilirsiniz. Böylece düşlediğiniz tatili, yaz sezonunda sıkça karşılaşılan “yer kalmadı” engeline takılmadan, daha avantajlı fiyatlarla tecrübe edebilirsiniz.

Erken rezervasyon fırsatlarından en göze çarpanı ise ekonomik olmasıdır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de henüz doluluk yoğunluğunun az olmasından ötürüdür. Durum böyleyken otel işletmeleri de misafirlerine başlangıç fiyatlarını sunmuş oluyorlar. Bu da hem az maliyetli hem belirli bir zamanda yoğunluk problemleriyle uğraşmadan eşsiz bir tatil yapma fırsatı sunuyor. Belirli bir zaman dilimini önceden belirlemek de çalışanlar için oldukça avantajlı oluyor. Çünkü çoğu çalışan yıllık izinlerini tatil dönemlerinde kullanıyor. Çalışanlarsa yıllık izinlerini aylar önceden iş yerlerine bildirerek problem yaşamalarının önüne geçilmiş oluyor. Erken rezervasyon fırsatlarından bir diğeriyse henüz çoğu yer dolmadığı için seçeneklerin bol olmasıdır. İstediğiniz bölgede istediğiniz konseptte konaklama imkânına sahip olabiliyorsunuz.

 

ERKEN REZERVASYON NASIL YAPILIR?

Öncelikle tatil tarihlerinizi belirleyin. Erken rezervasyonun elden geldiğince erken yapılması, tatil için ödenecek ücretin de daha az olmasını imkân sağlıyor. Diğer yandan, indirim oranları, ilk erken rezervasyon sezonlarında en yüksek noktalardayken sonrasında oldukça düşüyor. Ayrıca olası yer bulamama problemini engellemek için de erken karar verin. Bunlar düşünüldüğünde kulağa oldukça mantıklı geliyor fakat çoğu insan biliyor ki aylar öncesinden nasıl izin alacağım sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Aslında şöyle bir bakıldığında her şirketin sektörü ve yoğun olduğu zamanlar aşağı yukarı belli oluyor. Durum böyleyken de bu dönemler haricinde aylar önceden alacağınız izin şirket yönetimi gözünde olumsuz değil aksine olumlu bir izlenim bırakacaktır. Çünkü düşünceli davranıp şirketin yoğun olduğu bir dönem de değil de daha müsait olduğu bir zamanda tatile çıkmayı düşünüyorsunuz. Bu da sizi sadece kendini değil aynı zamanda çalıştığı yeri de düşünen biri olarak gösteriyor. Erken rezervasyon nasıl yapılır sorusunun diğer bir adımı ise tatile gideceğiniz bölgeyi seçin ve araştırmaya başlayın. Eğer sıkı bir çalışma dönemini geride bıraktıysanız iyi bir dinlenme ve tatil düşlüyorsanız ona göre bir bölge seçin. Bu tür erken rezervasyon tatili düşünen konuklar için bu tür fırsatların Akdeniz ve Ege bölgelerinde avantaj sağladığını da söylememiz gerekiyor.

Diğer adımlardan biriyse gideceğiniz oteli araştırmak olacaktır. Erken rezervasyon tatil sayfalarında önünüze sunulan otelleri titiz bir şekilde inceleyin. Sadece o sayfalardaki bilgi ile kalmayın. Oteller hakkındaki en geniş çaplı bilgi otel arama siteleridir.  Otelin size sunduğu hizmetleri otel arama sitelerinde dikkatli bir şekilde inceleyin, otelin olduğu kullanıcı deneyim puanlarına bakın, yüksek memnuniyet ve olumlu müşteri memnuniyeti olan otelleri filtrelemeye çalışın. Tatile gideceğiniz oteli seçin. Erken rezervasyon otelleri en çok Ege ve Akdeniz noktalarında yer alıyor. Tatil rotanızı seçerken bazen konum tercihini yaptıktan sonra otel seçimi yapın yahut eğer istediğiniz özelliklerde ve ekonomik bir fiyata sahip otel bulduğunuzda seçiminizi otel odalı olarak kullanın.

Bir benzerini uçak bileti konusunda yapabilirsiniz. İstediğiniz noktaya ekonomik uçak bileti aramak yerine, ucuz uçak bileti avantajını yakaladığınız noktaya seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Erken rezervasyon tatil için tatil sitelerini karşılaştırarak otele en ekonomik ücreti veren oteli bulun. Türkiye’de son yıllarda seyahat şirketlerinin birçoğu kurumsal tavrıyla müşterilerine oldukça güven veriyor. Her biri senede yüz binlerce misafirini gerek yurtiçi erken rezervasyon otellerinde gerekse yurtdışı gezilerinde misafir ediyor.

Erken rezervasyon nasıl yapılır sorusunun en can alıcı noktalarından ve dikkat edilmesi noktalarından birisi de seçtiğiniz otelin iptal ücreti alıp almadığını mutlaka sorun. Seçtiğiniz otelin sayfasından rezervasyonun iptali halinde cayma bedeli adı altında ücret tahsil edip etmediklerini araştırın, emin olamadığınızda iletişim sayfasında bulunan telefon numaralarından otele ulaşıp sorularınızı sorun. Çünkü aylar öncesinde büyük bir heyecanla aldığınız rezervasyon, yaz mevsimi geldiğinde elinizde patlayabilir. Bu konuda oteller problem müşteri memnuniyeti açısından tabi ki çıkarmaz fakat gitme zamanınız geldiğinde acil ve önemli hatta iptali mümkün olmayan süreçler içinde olabilirsiniz. O yüzden iptal bedelini sormak çok çok önem arz etmektedir. Bu gibi durumlar içinde tavsiye edeceğimiz bir diğer şeyse erken rezervasyon tatil için sigorta yaptırmanız olacaktır. Erken rezervasyon sigorta güvencesi temin ettiğiniz zaman belli bir zamana kadar yaptığınız iptal durumunda paranız geri ödeniyor ve herhangi ekstra bir cayma bedeli ödemiyorsunuz. Erken rezervasyon nasıl yapılır sorusunun cevabını tüm püf noktalarını sizler için bu şekilde derledik.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON