Fethiye Müzesi: Türkiye’nin Saklı Hazineleri

18 Oca, 2023

Bu yazımızdan birbirinden değerli farklı seçenek sunan gezilecek alanlar arasından göz bebeğimiz olan Fethiye Müzesi’ne yer vereceğiz. Muğla’nın Fethiye ilçesi arkeolojik açıdan oldukça kültürlü ve zengin bir mekândır. Likya’nın bu bölgede bulunması ile Fethiye, nefes alan size eskilerin tozlu kokusuyla bir tarih şehrini anımsatmaktadır. Bu tarihi vazgeçilmez dokuların varlığı Fethiye bölgesinin tarihi eserler açısından etkileyici, sıra dışı ve zengin olmasına neden olmaktadır. Gün yüzüne kavuşan tarihi dokuların ve kalıntıları çıkarılan tarihi arkeolojik kalıntıların bir araya toplanması ve sergilenmesi ise bazı evrelerden geçerek müzeyi oluşturmuştur.

Fethiye Müzesi için ilk fikir 1960’lı yıllarda ortaya atılmış olup kazılardan çıkarılan büyük taş eserlerin toplanması ve depolanması sağlanmıştır. 1987 yılı ile birlikte müze olacak olan yerin yapılması ile  eserlerin sergilene bilirliği ortaya atılmıştır. Çağdaş müzecilik anlayışı ile inşa edilen bu bina müze ile birlikte arkeolojik kazılardan bulunan elde edilen eserler ziyaretçiler ile buluşturulmaya hedeflenip başlanmıştır. Fethiye bölgesinin de tüm tarihi dokularından toplanarak ortaya çıkarılan eserlerin bir araya toplanıp bir noktaya geldiği bu müze muhakkak gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 

Fethiye Müzesi ve Önemli Eserleri

Müze iki farklı bölümden oluşmaktadır. Arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki farklı salondan oluşan müzenin içinde oldukça değerli ve anlamlı eserler bulunmaktadır. Eserlerin kronolojik bir sıraya göre sıralanıp düzenlendiği müzede bulunan eserler içinden en dikkat çekeni; üç farklı dilde yazılan yazıları üzerinde bulunan steldir. Bu stelin önemi ve değerli kılan ise Likçe dilinin çözümünde oldukça etkili olmuş olmasıdır.

Kumrulu Genç Kız heykeli ve yanında bulunan diğer iki kadın heykeli müzenin dikkat çekici eserleri içinde gösterilmektedir. Kumrulu Genç Kız heykeli Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Artemis’in bu bölgede yaşadığının kanıtı niteliğine sahip bir eserdir.

Müzenin içi ve sahip olduğu bahçesi de Likya bölgesinden çıkarılan tarihi eserler ile doldurulmuştur. Bahçede bulunan oldukça büyük boyutlu taş eserler ve tarihi sütunlar ilgi çekici önemli bulgular arasında yer alır.

 

Fethiye Müzesi Ziyaret Saatleri Ve Girişi

Fethiye müzesinin kapıları ziyaretçilerine her mevsim açıktır. Fethiye Müzesi yaz aylarında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ederken kış aylarında ise sabah saat 08:00 ile akşam 17:00 arasında kapılarını tüm ziyaretçilerine açık tutmaktadır. Müze kartı ile girişin ücretsiz olduğu müzeye bulunuyorsa müze kartınız ile giriş yapabilir ve eskilerin tozlu sayfalarında kendiniz derin bir yolculuğa bırakabilirsiniz.

 

Fethiye Müzesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Fethiye Müzesi, Muğla’nın gözde ilçesi Fethiye’nin merkezinde yer almaktadır. Müze hacimsel olarak diğer arkeolojik müzelere göre daha küçüktür. Fakat içinde barındırdığı tüm tarihi eserler ile oldukça geniş bir repertuara sahiptir. Fethiye ilçesinin merkezinde bulunan müze mahalle olarak Kesik kapı Mahallesi sınırlarında kalmaktadır.

Fethiye Müzesi’ne gidebilmek için Fethiye ilçesine gitmek gereklidir. Muğla ilinin merkezine yaklaşık olarak 120 kilometre uzaklıkta olan Fethiye, Dalaman havaalanına (40 Km) ise çok daha yakın bir konumdadır. Dalaman havalimanından servisler ile Fethiye’ye gelmek her zaman için mümkündür. Muğla il merkezinden Fethiye’ye geçmek için kolaylıkla bulunan otobüsler ile yine kara yolunu kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fethiye bölgesinde tarihi dokuların müze ile sınırlı kalmaması birçok antik kentin ve eski yapıların bulunduğu bu ilçede size eskilerin yaşam şekilleri, yaşam alanları ve o zamandaki hayat koşullarını hissederek yaşamanızı sağlayacak tarihi açıdan geniş bir alana sahiptir. Özellikle yabancılar bu bölgeyi tarihi kalıntılardan dolayı sürekli ziyaret etmesini bu şekilde de aktarabiliriz. Bölge içerisinde Likya yolu, Kayaköy, Yaka Park, Tlos, Patara vb. şekilde birçok tarihi dokuların bulunduğu alanları içerisinde barındıran Fethiye size geniş kapsamlı bir alan sağlamaktadır.

You might also like

REZERVASYON