Anasayfa 9 Gezi 9 Gaziantep Bölgesinde Gezilip Görülecek Yerler

Gaziantep Bölgesinde Gezilip Görülecek Yerler

7 Ağu, 2022

Antik çağdan beri varlığı devam eden Gaziantep, tarihi boyunca farklı birçok kültürle etkileşim içerisinde olmuş ve bu durum kentin her bakımdan zenginleşmesini sağlamıştır. Kültürel zenginliğin üzerine doğan güzellikleri de eklenince her dönemin favori keşif kenti haline gelmiştir.

GAZİANTEP’TE MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

GAZİANTEP KALESİ

Altı bin yıllık tarihe sahip olan Gaziantep kalesi, Allaben Deresi‘nin güneyinde bir tepenin üzerinde tüm ihtişamı ile şehri seyrediyor. Roma döneminden itibaren gözlem noktası olarak işlev alan kale, günümüzde sahip olduğu görünümüne ise Bizans döneminde kavuşur. Kanuni döneminde detaylı bir yenilenmeden geçen kale tam 12 tane kuleye sahip.

TARİHİ TAHMİS KAHVESİ

Tarihi atmosferlerini büyük oranda koruyan kahvehane, Gaziantep gezisinde mutlaka uğranılması gereken yerlerden birisi. Kahvehanenin tarihi 1635 yılına kadar dayandığını söylemek mümkün. Halen aynı binada hizmet veren kahvehanenin kendisine has ortamını görmenizi ve kahve molası vermenizi öneririz.

ZİNCİRLİ BEDESTEN

Gittiğiniz ya da yaşadığınız kentte tarihi atmosfere sahip yerlerden alışveriş yapmayı seviyorsanız Zincirli Bedesten  ‘ ne uğramanızı öneririz. 73 dükkâna ev sahipliği yapan yapı, 1700’lü yıllarda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde hizmet vermeye devam eden bu yapıdaki dükkânlarda çeşitli aksesuar ve baharatlar satılmaktadır.

Zeugma mozaik gaziantep

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Kentin tarihi hakkında en geniş kapsamlı bilgiyi edinebileceğiniz bir noktadan başlamak istedim. Hatay arkeolojik müzesi açılana kadar kendi alanında dünyanın büyük müzesi olma özelliğini taşıyan müze 2011 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. İlk çağların yanı sıra Roma ve Bizans döneminden eserlerin de sergileniyor. Mozaikler ise müzenin 3 bin metre karelik büyük bir kısmını kaplıyor. Müzede en çok dikkat çeken eser ise Çingene Kızı mozaiği.

GAZİANTEP BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bakır işlemeciliğinin en nadide ve en özel örnekleri ile karşılaşabileceğiniz çarşının yapım tarihi bilinmiyor. Ancak mimari özellikleri incelediğinde uzmanlar 1800‘ lü yıllarda inşa edildiğini düşünüyorlar. Bu çarşıda ustaların elleriyle işlediği bakırlardan alabilir ve bakır işlemesine dair tüm bilgileri de ilk ağızdan öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz.

ALMACI PAZARI

250 yıllık tarihi ile Gaziantep ‘in en eski çarşısı olan Almancı Pazarı‘n da eski dönemlerde yalnızca elma ve armut satışı yapıldığından bu isimle anılmaya başlar. Günümüzde ise yerel mutfağın lezzetine lezzet katan malzemelerden satın almak isterseniz bu çarşının yolunu tutabilirsiniz. Burada baharatlar, kurutulmuş sebze, meyve ve otlar kuruyemiş çeşitleri bulunuyor.

TARİHİ GÜMRÜK HAN

Bakırcılar Çarşısı‘nda olduğu gibi burada da el sanatları ürünlerinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Gaziantep Kalesi‘nin çevresini saran hanlar bölgesinde öne çıkan hanlardan birisi olan Tarihi Gümrük Han‘ın 1878 yılında inşası tamamlanmıştır. Tarihi Gümrük Han 2 kattan oluşmaktadır. Yapıldığı andan itibaren ticaret için gelenleri ağırlayan han, 2011’de restore edilmiştir. Restorasyondan itibaren El Sanatları Üretim ve Satış Merkezi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Burayı gezerken gümüş ve bakır işlemeciliğinin en güzel örnekleri yanı sıra kutnu, teşbih, kilim, yemeni, aba ve alaca ürünlerini de bulabilirsiniz.

BEY MAHALLESİ

Yerel mimarinin en güzel örnekleri ile karşılaşacağınız Bey Mahallesi turu da bir Gaziantep gezisinin olmazsa olmazı. Yüksek duvarların ardında ki taş konak tarzı mükemmel işçiliğin dikkat çektiği konaklama modelleri sizi karşılıyor. Taş yapılardan oluşan mahalledeki yapılan sıcak yaz günlerinde dahi serin kalan kalmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON