Hangisi Daha Uygun: Tur mu, Bireysel Seyahat mi?

28 Mar, 2023

Bir tatil planı yaptığınızda aklınızda belirli sorular canlanır ve bu sorulara verdiğiniz cevaplar ölçütünde tatilinizi şekillendirirsiniz.

 • Ne zaman tatile çıkacağım?
 • Nerede tatil yapacağım?
 • Tatilim ne kadar sürecek?
 • Tatile kim/kimlerle gideceğim?
 • Bireysel seyahat mi tercih etmeliyim?

 

ve bunlara benzeyen sorular, tatilinizin ana hatlarını şekillendirecek detayları netleştirmenizi sağlar. 

Tatil söz konusu olduğunda insanlar ikiye ayrılır: Bir tatili tamamen kendisi planlayıp, beklentilerini en net biçimde karşılamayı hedefleyenler ile tatilde geçen vakti bir teslimiyet olarak kabul edip hiçbir şey düşünmeden, planlamadan, kendisi için tasarlanmış bir tatile iştirak etmeyi en iyi yöntem kabul edenler.

İyi bir tatil planı yapmanın net bazı kriterleri, püf noktaları vardır. İnsanlar çoğunlukla tatili planlarken bu adımlara fazla dikkat etmedikleri için kötü tecrübeler yaşamış olabilir. Fakat çaresi var! Doğru planlamayı öğrenerek tatili en keyifli hâle getirebilirsiniz.

Her şeyi öğrendikten, bütün planlama adımlarını keşfettikten sonra hâlâ yeni bir yol sizi bekliyor olacak. O da yazının devamında…

 

İyi Bir Tatil Nasıl Planlanır?

İyi bir tatili planlarken öncelikli olarak beklentilerinizi doğru tespit etmeniz gerekmektedir. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Gelin, adım adım iyi bir tatil planının nasıl yapılabileceğine göz atalım.

 

 • Tatil için bütçenizi optimize edin

Yola çıkarken öncelik, bütçe olmalı. Seyahat turları veya bireysel seyahat fark etmeksizin tatilin en net unsuru bütçedir. Siz de tatil bütçenizi netleştirip, bu bütçe dâhilinde en ideal tatile ulaşma yolunu araştırmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın ki vakit, nakittir. Elinizi hızlı tutarak erken rezervasyon yaptırmak veya tur seyahat acenteleri arasında fiyat kıyaslaması yaparak doğru tatil paketini keşfetmek sizin elinizde.

 

 • Tatil için doğru zamanı tespit edin

Tatil için en doğru zaman, sizin hazır olduğunuz zamandır. Sezon içinde tatil yapmak veya sezon dışını doğru değerlendirmek tamamen inisiyatifinize kalmıştır. Tabii, bütçeniz de bu konuda bir etmen teşkil eder. Ancak bütçenin yanı sıra tatilden beklentiniz de zaman planlamasında size yol gösterir. Kalabalık bir ortamda tatil yapmak mı yoksa kimseciklerin olmadığı bir dönemde sessizliğin tam ortasında konuşlanmak mı? Tatilden beklentiniz ile sizin için doğru zaman şekillenir.

 

 • Tatil için güzergâhınızı netleştirin

Bütçe kalemleri arasında yer alan yolculuk giderleri de önemli bir masraf unsurudur. Siz tatil güzergâhınızı bütçenizle optimize edilmiş şekilde belirleyerek tatil için ayırdığınız meblağı artırma yoluna gidebilirsiniz. Aylar öncesinden alınmış uçak biletleri, araba kiralama konusunda doğru tespit edilmiş uygun kiralama şirketleri veya otobüs alternatifinin tercih edilmesi gibi püf noktalarıyla yolculuk bütçenizden artıracağınız meblağı tatilde geçen vaktiniz için değerlendirebilirsiniz.

 

 • Eşyalarınızı iyi seçin

İyi bir tatil planında doğru tasarlanmış tatil bavulunun rolü de oldukça kuvvetlidir. Bireysel seyahat yaptığınız zaman yanınıza aldığınız / almanız gereken eşyalar ile çekirdek aileniz veya kalabalık bir arkadaş grubuyla ya da seyahat turları ile tatile çıktığınızda yanınızda olması gerekenler arasında fark vardır. Bu farkları iyi gözeterek tatilden alacağınız verimliliği üst seviyeye çekebilirsiniz.

 

 • İş ve tatil dengesini gözetin

İşkolik olabilirsiniz veya işiniz gerçekten de boş bırakılmaya elvermiyordur… Ya da tamamen evden çalışıyorsunuzdur, kendi işinizi yönetiyorsunuzdur. Her şey ihtimaller dâhilinde ancak bir şeyi unutmamak lazım: Tatilinizde vaktinizi iyi planlayamazsanız her şey sizin için sadece çalışma mekânını değiştirmekten ibaret kalır. Böylelikle, dinlenme ve deşarj olma gibi aslolan noktaları ıskalarsınız. İş ve tatil dengenizi gözetmeniz, iyi bir tatil için olmazsa olmaz.

 

 • Tatilde geçen vakti doğru planlayın

Tatil yapacağınız yere ulaştığınızda, aklınızda hâlihazırda belli planlar vardır. Gününüzü doğru planlamaya başlayarak tatilden beklentinizi, günlük paydalara bölebilirsiniz. Tarihi mekânları mı keşfetmek istiyorsunuz, gün boyu deniz – kum – güneş üçlüsüne kendinizi teslim etmek mi istiyorsunuz ya da turistik dükkânları gezerek otantik eşyalara mı göz atmak istiyorsunuz… Tamamen size kalmış olan bu seçimler ölçütünde tatil günlerinizi planlayıp harekete geçebilirsiniz. Bu da iyi bir tatil geçirmek için yapacağınız en doğru işlerden birisi olacaktır. Tur seyahat acenteleri çoğunlukla tatilin her adımını belirlediği için tatil planına mutlaka göz atmalısınız.

 

Tatili Kim Planlayacak?

Bütün bu adımları başarıyla gerçekleştirdiğinizde tatil dönüşü sizin için tatlı bir yorgunluktan ibaret olacaktır. Tatili doğru planlamış, dinlenerek geçen vakti optimize etmiş ve en verimli şekilde değerlendirmiş birisi olarak evinize; günlük rutininize dönüş yapabilirsiniz. Her şeyi planlamak, adım adım detayları tasarlamak hoşunuza gidiyorsa bireysel seyahat planı yaparak bunu beraber tatil yapacağınız kişiler için de en güzel hâle getirebilirsiniz.

Ancak buradaki planlama süreçleri gözünüzde büyüyor olabilir. Tatili tam anlamıyla kendinizi akışa bıraktığınız bir zaman dilimi olarak değerlendiriyor, hiçbir şey düşünmemek ve sizin için tasarlanmış bir vakti doldurmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda, tatil için yapmanız gereken tek şey tur seyahat acenteleri arasında keşfe dalıp beklentinizi, bütçeniz dâhilinde en iyi karşılayan acenteyi tespit etmek. Sizin için hazırlanan tatil planını yaşayıp evinize dönerken tatilden beklentinizi tam olarak karşılamış olursunuz.

Dolayısıyla, bireysel seyahat mi yoksa tur seyahat acenteleri aracılığıyla tatile çıkmak mı diye sorduğunuzda tatili planlamanın gözünüzde büyüyüp büyümediğinin cevabını düşünmeniz gerekir.

 

Doğru Seyahat Acentesi Nasıl Seçilir?

Seyahat turları arasında keşfe daldığınızda, bir noktada sanki işin içinden hiç çıkamayacak gibi hissedebilirsiniz. Seyahat turları paketlerinde çeşitlilik çok, paketler geniş ve fırsatlar oldukça göz kamaştırıcı gelebilir. Üstelik bu paketler bireysel seyahatlere de oldukça uygun gelebilir. 

Paniğe gerek yok! Çözüm aslında çok basit.

 • Seyahat acentesinin internetteki yorumlarını inceleyebilirsiniz
 • Seyahat acentesinin paketlerini benzer tur seyahat acenteleri paketleri ile fiyat / performans olarak kıyaslayabilirsiniz
 • Tur seyahat acentesini ziyaret edip, aklınızdaki soruları yüz yüze sorabilirsiniz
 • Seyahat acentesinin köklü bir geçmişi olup olmadığını araştırabilirsiniz

Bütün bunlar, yola çıkmadan önce seyahat turları, bireysel seyahat ve tur seyahat acenteleri hakkında size belirli bir ölçüde güven teşkil edecektir. 

İyi tatiller!

You might also like

REZERVASYON