Anasayfa 9 Gezi 9 Macera Sevenlere Tatilde Aktivite Önerileri

Macera Sevenlere Tatilde Aktivite Önerileri

26 Mar, 2022

Macera sevenlere tatilde aktivite önerileri sunan birçok tatil beldesi organizasyon firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar tatile gelen kişilerin zamanlarını hem daha eğlenceli hem daha dolu dolu geçirmesini sağlamaktadır. Ayrıca tatilde sadece denize girip geri dönmek istemeyen kişiler bu tarz organizasyonlara, aktivitelere katılarak ileride hatırlayacakları anılar da biriktirmiş olmaktadır.

Tatilde yapılacak aktiviteler oldukça fazla ve herkese hitap edecek şekilde olmaktadır. Deniz ile ya da uçuş ile farklı farklı birçok aktivite tatilcilere sunulmaktadır. Tatil beldelerinin neredeyse hepsinde birbirine yakın etkinlikler tatilcilerin o bölgeyi tercih etmesi adına düzenlenmektedir. Sıradan bir tatilden ziyade eğlenceli ve anı biriktiren bir tatil olmasını isteyen herkes, gideceği tatil bölgesinde yapılan aktiviteleri araştırmakta ve tatiline buna göre bir rota belirlemektedir.

Sıradan otel tatilleri artık insanları mutlu etmemekte ve oteldeki akşam eğlenceli insanlara yeterli gelmemektedir. İnsanlar denizde ve havuzda yüzmenin dışında farklı heyecanlar yaşamak istemektedir. Son yıllarda tatilde yapılacak aktiviteler arasına yamaç paraşütü oldukça ilgi gören bir aktivite olmaktadır. Gittiği tatil beldesini gökyüzünden seyretmek isteyen kişiler yamaç paraşütünü tercih ederek denizin üzerinde manzaraya karşı özgürlük hissinin doruklarını yaşamaktadır. Bir hoca eşliğinde yapılan yamaç paraşütü heyecan arayan herkesin severek tercih ettiği bir aktivite olmaktadır.

Muğla tatil beldesi olarak denizi, plajları, ormanlık alanları ile tatilcilerin dikkatini çektiği gibi tatil aktiviteleri ile de tatilcilerin dikkatini çekmektedir. Birçok farklı aktivite organizasyonu yapan belde, tatilcilere sunmuş olduğu bu avantaj ile özellikle macera sever tatilcileri ağırlamaktadır. Beldenin dalış, rafting, yamaç paraşütü gibi aktivitelere elverişli oluşu da tatilcilerin bu beldeyi tercih etmesini sağlamaktadır. “Muğla Fethiye’de Yapabileceğiniz 15 Aktivite” ilgili içerik tam size göre.

Dalaman Rafting

Tatilde Güzel Anı Biriktirmek İsteyenlere Öneriler

Tatile gidenler orada farklı aktivitelere katılarak farklı tecrübeler elde etmek istemektedir. Muğla şehri tatilcilerin gözde şehirlerinden olmakta ve gelen turistler için birçok farklı eğlence sunmaktadır. Bunlardan birisi Dalaman Çayı rafting olarak turistlerin ilgisini çekmekte ve turistlerin yoğun olarak yaptıkları bir aktivite olmaktadır.

Rafting yapmak isteyen kişilerin ön tecrübesinin olmasına gerek olmamaktadır. rafting yaptıran firmalar botlarda bir görevli ile turu ayarlamakta ve risk oluşturacak durumlar bu şekilde engellenmektedir. Rafting yapmak için debisi ve akış hızı yüksek akarsular tercih edilmekte ve Dalaman Çayı rafting sporu için oldukça uygun olmaktadır. botlara binen kişiler hızlı bir şekilde akan bu su üzerinde düşmeden, devrilmeden turu tamamlamaya çalışmaktadır ve yapılan spor oldukça heyecan verici olmaktadır.  Türkiye’de Rafting Yapılabilecek Lokasyonlar

Rafting, adrenalini oldukça yüksek olan ve yapan kişide heyecan uyandıran bir spor olmaktadır. Dalaman Çayı rafting yapmak için oldukça uygun olan bir akarsu olmakta ve burada bulunan firmalar ile rafting yapılmaktadır.  birçok firma Dalaman Çayı’nda turistlere rafting sporu yaptırmak için bulunmaktadır. Turistler istedikleri firma ile bu aktiviteyi yapabilmektedir. Firmalar genel olarak turistlerin bir gününü bu turda eğlenceli bir şekilde geçirmesini planlayarak raftingi düzenlemektedir. Turistler belirlenen saatte alınarak kahvaltıya götürülmekte ardında da rafting alanına doğru plan devam etmektedir. Rafting yapılmadan önce turistler bilgilendirilerek bota bir adet nehir rehberi katılmaktadır. Ortalama 3 saat süren Dalaman Çayı rafting sporu sonrası turistler vardıkları noktada yemek yiyerek manzaranın keyfini çıkarmaktadır.  Oldukça eğlenceli ve heyecan dolu olan bu spor için ortalama olarak istenilen ücret ise 200 TL ile 300 TL arasında düzenleyen firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca tatil bölgesinin yoğun olduğu aylarda ücret biraz daha artarken daha sakin sezonlarda ücret normal seviyelere gerilemektedir.

Tatilciler Eğlenceli Aktiviteleri

Tatilde yapılacak aktiviteler arasında dalış da en çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Dalış yapmak isteyen turistler su altı sporlarını düzenleyen firmalar ile görüşerek düzenlenen programlara dâhil olmaktadır. Dalış yapmak isteyen kişilerin kesinlikle güvenilir ekipmanları kullanarak bu sporu yapması gerekmektedir. Dalış yapacak kişiler amatör kişiler ya da profesyonel kişiler olabilmektedir. Ölüdeniz dalış aktivitesi, turistlerin denizin derinliklerinde olan güzellikleri görmek, denizin derinliklerini keşfetmek istemesinden gelmektedir. Dalış yapacak kişi bir tüp yardımı ile deniz altında nefes almaya devam etmektedir. Ayrıca dalış yapacak kişilerin dalış için özel olarak üretilen elbise, yelek, gözlük, maske, bone gibi ürünleri de kullanması gerekmektedir.

Dalış yapacak kişiler iki farklı şekilde bu sporu gerçekleştirebilmektedir. Bunlardan biri serbest dalış olurken diğeri ise tüplü (aletli, scuba) dalış olmaktadır. Serbest dalış yapan kişi nefes almak için hiçbir alet kullanmadan akciğerine dolan hava ile dalış yapmakta iken tüplü dalış yapan kişi ise dalış sonrası su altında nefes alıp vermeyi sağlayan bir kava kaynağı kullanılarak yapılan dalış olmaktadır.

Ölüdeniz dalış için birçok firma turistleri yönlendirmektedir. Dalışı organize eden firmalar genel olarak bu aktiviteyi bir güne yayarak gelen kişilerin eğlenceli zaman geçirmesini hedeflemektedir. Sabah 9 gibi başlayan program genel olarak akşam 6 civarında son bulmaktadır. Organizasyonu hazırlayan firma dalışa katılacak olan kişilere göre ekipmanları hazırlamakta ve turistlere sunmakta bu sayede dalış yapacak kişilerin donanım almasına gerek kalmamaktadır. Dalış öncesinde turistlere gereken tüm bilgiler alanında uzman kişiler tarafından aktarılmaktadır. Yapılan bu organizasyon fiyatları sezona ve talebe göre değişim göstermektedir.

Tatilcilerin Aktiviteleri

Tatilcilerin Aktiviteleri

Muğla tatil beldeleri arasında Türkiye’de en çok yerli ve yabancı turisti ağırlayan bir şehir olmaktadır. Şehrin turist çekmesinin bir nedeni doğal güzellikleri olurken bir nedeni de gelen turistlerin gezecek çok fazla alanı ve yapacak çok fazla aktivitesi olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanların eğlenmek istemelerinin yanında sosyal medya hesaplarına da fotoğraf koymak istemesi onları farklı aktivitelere yönlendirmektedir. Bu sayede tatil amacı ile gelen kişiler farklı deneyimleri de yaşadıkları bir tatil geçirmektedir.

Tekne turları alışılagelmiş olan ve hemen hemen her tatilcinin katıldığı bir aktivite olmaktadır. Tekne turuna katılan turistler adaları gezmekte ve yeni yerleri keşfetmektedir. Tur sırasında denizin ve gökyüzünün mavi tonunu seyreden turistler fotoğraflar çekerek de bu anları ölümsüzleştirmektedir. Tatilde yapılacak aktiviteler içerisinde sık sık tercih edilen diğer aktivite de atlı orman gezileri olmaktadır. Temiz bir orman havası almak isteyen biniciler bu tarz aktiviteleri seçerek hem yeşile doymakta hem de orman içinde eşsiz bir gezinti yapmaktadır. Ayrıca safari turları da yine atlı geziler kadar tercih edilen aktivitelerden olmaktadır.

Muğla tatil serüveninde daha heyecan dolu aktivitelere katılmak isteyenler ise ipli kaya inişi, rüzgâr sörfü, bungee jumping gibi daha adrenalin dolu aktiviteleri tercih etmektedir. Herkesin cesaret edemediği bu tarz aktiviteler deneyenlerin oldukça farklı bir tecrübeye şahit olmasını sağlamaktadır. Bu tarz aktiviteleri düzenleyen firmalar ise katılan turistlerin zarar görmemesi adına tüm tedbirleri almaktadır. Yapılacak aktivitelere firmaların uzman rehberleri katılmakta, bireysel yapılan aktivitelerde ise yapacak olan kişiye ön bilgilendirme yapılarak nasıl davranması gerektiği özenle anlatılmaktadır. Bu şekilde de olası bir kaza durumunun önceden önüne geçilmektedir.

Tatil Aktiviteleri Fiyatları

Tatile giden kişiler tatil boyunca harcayacakları konaklama,  yeme, içme gibi fiyatlarını hesaplamakta, ayarlamakta ve tatile bu şekilde çıkmaktadır. Bu mecburi giderlerin yanı sıra tatilciler tatilde kendilerini eğlendirecek olan tatilde yapılacak aktiviteler için de bir miktar bütçe ayırarak tatil planını tamamlamaktadır. Günlük hayatta insanların yapmak için fırsat bulamadıkları hem eğlence hem heyecan kaynağı olan çeşitli sporlar, aktiviteler tatile gelenler için bir fırsat olmakta ve turistler bu tecrübeleri yaşamadan tatillerini bitirmek istememektedir. Tatil beldelerinde birçok firmanın da istenilen çoğu aktiviteyi ve sporu gelen turistlere sunması tatilcileri oldukça memnun etmektedir. Yapılacak olan etkinliğe göre farklı farklı firmalar program yapmakta ve tatilciler istedikleri firma ile anlaşarak kendileri için en uygun olan programı seçmektedir.

Tatil beldesinde bulunan ve tatilcilere eğlence ve heyecan yaratacak tatilde yapılacak aktiviteleri sunan firmalar fiyatları kendileri belirlemektedir. Tüplü dalış gibi alet ve donanım gerektiren bir dalış sporu ya da Dalaman Çayı rafting ücretleri birbirinden farklı olmaktadır. Aktivite ücretleri hem yapılacak olan aktiviteye göre hem de aktivite hizmeti sunan firmaya göre değişim göstermektedir. Ayrıca programın yapıldığı saat aralığı, yemek ikram edilmesi, tatilin yapıldığı mevsimi ve yoğunluk gibi birçok farklı durum yapılan etkinlik fiyatını değiştirmektedir. Talebin çok olduğu yaz ayları genel olarak yapılan tüm etkinlik fiyatlarının en yüksek olduğu zaman olmaktadır. Bunun yanı sıra bahar ayları ise bu fiyatlar düşmektedir.

Tatilde yapılacak aktiviteler her mevsim yapılmaya elverişli olmadığı durumlar da bulunmaktadır. Yamaç paraşütü, bungee jumping, rafting, rüzgar sörfü gibi sporlar özellikle hava şartlarının engel olmayacağı durumlarda yapılmaktadır. Bu nedenle tatil amacı ile gelerek bu aktivitelere katılmayı düşünen kişilerin bu aktiviteleri yapan firmalar ile görüşmesi ve bilgi alması gerekmektedir. Alınan bilgi doğrultusunda etkinlik yapılıp yapılmayacağı durumuna göre tatilciler gerekirse tatillerini başka bir tarihe göre ayarlamakta gerekirse de gidecekleri beldeyi değiştirerek etkinlik yapabilecekleri bir beldeyi seçmektedir. Tatili daha eğlenceli ve unutulmaz yapan tatilde yapılacak aktiviteler özellikle son yıllarda tatilcilerin vazgeçemedikleri tatil anıları arasında bulunmaktadır. Adrenali yaşayan tatilciler her sene bu adrenalini tekrar yaşamak ve hatta üzerine farklı bir adrenalin daha eklemek hayali ile diğer sene yapacakları tatillerine hazırlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Fethiye’ye Geldiğiniz Zaman Gezilecek Yerler

 

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON