Mobil Fotoğraf Çekimleri İçin Bilinmesi Gerekenler

16 Haz, 2023

Çekimlerle Geziyoruz!

Seyahat; rahatlamak, eğlenmek, gezerek görerek öğrenebilmek için hatta daha sonrasına gülümseten anılar biriktirebileceğiniz yolculuk yapmaktır.

Seyahatlerinizde Carpe Diem felsefesiyle anı yaşayın fakat unutulmaz anılar için bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin! Seyahatlerinizde profesyonel fotoğrafçıları aratmayan çekimler yapmak istiyorsanız sizlere ufak tefek tavsiyelerimiz var:

  1. Işığınızı iyi ayarladığınızdan emin olun

İyi bir fotoğrafın olmazsa olmazı doğru oranda ışık almaktır. Daha doğal ve çekici fotoğraflar için gün ışığından faydalanmalısınız. Daha profesyonel çekimleriniz için gün doğumu sırasındaki ve gün batımından hemen önceki kızıllık yani ‘’Golden Hour’’  fotoğraf çekmenin altın saatini deneyimlemelisiniz. Özellikle manzara fotoğrafı çekimlerinizde gün doğumunu ve batımını kapsayan saatleri tercih etmelisiniz.

  1. Açıyı ve odaklanmayı unutmayın

Fotoğraf çekmek için açınızı doğru kurgulamalısınız. Yüzden fotoğraf çekimlerinizde görseldeki odağınızı bozacak unsurları kaldırmalısınız. Fotoğraf çekimlerinizde yeterince yakınlaşmayı, alt, üst, sağ ve sol köşelerde boşluk dengesiniz korumayı ihmal etmemelisiniz.

  1. Kompozisyon oluşturun

Kompozisyon kullanarak hikâyesi olan fotoğraflar elde edebilir ve çekimlerinizi daha etkili hale getirebilirsiniz.

 

FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN FAYDALI 7 MOBİL UYGULAMALAR

  • VSCO: En iyi fotoğraf çekme uygulaması seçenekleri arsında yer alan VSCO programı, uygulamaya kolaylığı sayesinde birkaç gün içerisinde tüm programa hakim olmanızı sağlayacak. Program sayesinde çektiğiniz fotoğrafları istediğiniz gibi düzenleme imkânını sizler için sunuyor. VSCO ilk çıktığı yıllarda fotoğraflarınıza farklı film efektleri yükleyebileceğiniz bir programken zaman içeresinde gelişmiş özellikleri bünyesine kazandırması ile günümüzde çok tercih edilen özellikle instagrama için alternatif kamera ve edit programlarından biri haline gelmiştir. VSCO otomatik renk düzeltmesi için hazır şablon kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca VSCO pozlamanın konumunun değiştirilmesi, netlik, saydamlık ya da doygunluk eklemeyi, gölgelemeyi, renk sıcaklığını, ten tonunu ya da görüntü grenliğini kaldırabilir ya da ekleyebilirsiniz.

En iyi kamera uygulamaları arasında olan VSCO temel özelliklerini ücretsiz olarak kullanmanıza imkân sağlamakta ancak Premium özelliklerine erişmeniz için ücret ödemeniz gerekmektedir.

  • SNAPSEED: Snapseed programı için ilk zamanlarda programın tutulmayacağı biraz daha geliştirilmesi gerektiği düşünülüyordu. Fakat Google’ un satın aldığı Snapseed programında geliştirdiği özellikler sayesinde bu düşünce tamamen değişti. Günümüzde tüm özelliklerinden ücretsiz olarak yararlanabildiğimiz bu program fotoğraflarda gereksiz ayrıntıları kaldırarak, renk tonlamasına ya da doygunlaştırmayı kolaylaştırdığı gibi keskinlik, beyaz dengesi renk sıcaklığı gibi ayarlar sunmaktadır. En iyi fotoğraf çekme uygulaması ve düzenleme uygulamaları arasında seyahat fotoğrafçıları için bir başka favori uygulamadır.
  • AFTERLİGHT: Bu ücretsizresim düzenleme uygulaması sayesinde fotoğrafa herhangi bir filigran eklemeden bütünsel olarak yaklaşmanıza yardımcı olmaktadır. Dâhili kamera ile bir resim çekebilir, ardından sayısız araçlarla işleyebilir ardından yayınlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Görüntü işleme işlevi için beş kategori imkânı sunar: film efekti, kırpma ve döndürme, manuel renk düzeltme, renk filtreleri, çerçeveler ve maskeler. Afterlight’ın en önemli özelliği kolay düzenlemedir, yani resim daha iyi ve daha zengin hale gelir, ancak işlendikten sonra tamamen farklı olmaz ve her efekti esnek bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca renk filtreleri, fotoğrafınıza parazit, doku veya ışık sızıntısı ekleyebilirsiniz.

  • ADOBE LİGHTROOM CC / IŞIK ODASI: Adobe’nin bu mobil uygulaması, masaüstü sürümünün temel işlevlerini sunmaktadır. Lightroom sayesinde, telefonunuzda güzel fotoğraflar oluşturacak ve fotoğraf rötuşlama becerilerinizi geliştirebileceksiniz. Özellikle ses, fotoğraf, video düzenleme denince akla ilk gelen kamera uygulamalarından biridir. Sezgisel araçlar, fotoğrafları istediğiniz gibi kırpmanıza ve çeşitli filtre ön ayarları uygulamanıza olanak tanımakla beraber telefon editleme işlemlerini Adobe Cloud aracılığıyla telefonda düzenlemeye başladıktan sonra işlemlerinizi bilgisayardan devam etme imkânını sizlere sunmaktadır. Bunları kendiniz oluşturabilir veya indirebilirsiniz. Diğer Lightroom seçenekleri ayrıca eğriler, özellikler ve renklerle çalışmayı içermektedir.
  • ADOBE PHOTOSHOP EXPRESS: Photoshop programı, bir fotoğrafı işlemeniz gerektiğinde pratik bir şekilde düzenlenmesini ve tasarlanmasını sağlayan yazılımdır. Photoshop Express, Photoshop ’un mobil sürümüdür. Uygulamanın temel işlevlerinde 23 ana filtreyi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Özel bir filtre oluşturarak bir dizi uygulanan ayarlamayı kişiselleştirerek kaydetmek de mümkündür.

 

Bu programla, çerçeve ve metin ekleme, renkleri geliştirme, fotoğraflardan kolaj oluşturma, çok çeşitli ücretsiz fotoğraf efektleri ve düzenleme gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz.

  • RAW POWER: Iphone kamera uygulamaları arasında olan RAW Power mobil uygulamasıyla masaüstü yazılımının sunduğu profesyonel düzenlemeleri telefonunuzda yapabileceksiniz. Sadece efekt uygulamalarını kullanmakla kalmayıp, fotoğraflarda ince ve ayrıntılı dokunuşlarda bulunarak albüm oluşturabilir veya var olan albümlerden düzenlemeler yapabilirisiniz.
  • MUSECAM: En iyi fotoğraf çekme uygulaması seçenekleri arasından biri olan MuseCam görsel ve kullanım açısından son derece kullanıcı dostu programlardan biridir. IOS kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veren MuseCam telefonunuzdan istediğiniz efekti oluşturmanıza da imkân tanımakta yani beğendiğiniz bir efekti abartılı bulursanız program sayesinde efekti düzenleyebilirsiniz. Kendi yaptığınız efektlerle fotoğraflarınızı çekici hale getirebilirsiniz.

You might also like

REZERVASYON