Ölüdeniz Gezi Rehberi: Ölüdeniz Nerede? Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, yalnızca ülkemizin değil dünyanın da sayılı tatil beldelerinden biridir. Mavinin tüm tonlarını rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz denizi, bembeyaz kumsalları, oksijeni bol doğası ve tarihi ile bu övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Hatta öyle ki, “Tanrı’nın dünyaya bahşettiği cennet” olarak da adlandırılan bölge, dünyanın belki de en güzel kumsalına ev sahipliği yapıyor. Adını, suyun durgunluğundan almış olan Ölüdeniz, boylu boyunca sahile kadar uzanan çam ormanları, sakin ve sığ denizi, kilometrelerce uzanan eşsiz kumsalı ile yerli yabancı turistlerin gözdesi konumunda. Fethiye ilçesine olan uzaklığı 14 kilometre olan Ölüdeniz’de Belcekız ve Kumburnu isimli iki kısım bulunur. Denizin oldukça sakin olduğu ve bölgeye ismini veren Ölüdeniz Kumburnu’da yer alır. Bu kısım milli bir parktır, ücret karşılığı denize girilen ve Ölüdeniz Plajı olarak tabir edilen bölümdür. Belcekız ise yüksek dalgaların bulunduğu, halka açık ve ücretsiz halk plajı bulunan kısımdır.

Babadağ’ın eteklerinden yamaç paraşütü yaparak belki de dünyanın en güzel manzaralarından birine süzülen paraşütçüler, gördükleri manzara karşısında adeta büyülenirler. Neredeyse 12 ayı boyunca denize girme imkanı bulunan bu nadide koy, su sporları yapmak isteyenler için de oldukça ideal. 2006 yılında gerçekleştirilen oylama ile güzelliği tescillenen Ölüdeniz, yüzde 82 gibi yüksek bir oy oranı ile ‘dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Ölüdeniz’in Tarihi Dokusu

Tarihi çok eskilere dayanan Ölüdeniz, Likyalılar döneminde “ışık ve güneş diyarı”, Orta Çağ’da ise “uzak diyar” olarak biliniyordu. Ölüdeniz tıpkı ismi gibi oldukça sakin ve dingindir. Deniz Kulağı adı verilen Lagün oluşumlarından biri olan Ölüdeniz, kendi halindeki bir gölü andırmaktadır. Kış döneminde zaman zaman dev dalgaları misafir etse de Ölüdeniz’in yılın büyük çoğunluğunda sakinliğini koruduğunu söyleyebiliriz. Kendini sürekli olarak yenileyen denizi sayesinde Ölüdeniz, berrak ve adeta cam gibi bir suya sahiptir. Ölüdeniz’i besleyen kaynak suları dipte açık denize doğru akıntı oluşturur. Kaynak sularından ötürü değişiklik gösteren tuz oranı deniz dibini canlı tutar. Bununla birlikte oluşan gelgitler de su seviyesini yükseltip alçaltarak denizin sürekli olarak temiz olmasını sağlar. 

Fethiye Ölüdeniz Çapa Atmış Tekne

 

 

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle “Ölüdeniz nerede?” sorusuna yanıt vermek gerekir.

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz; Anadolu’nun güneybatısında bulunan Teke Yarımadası’nda yer almaktadır. Fethiye’ye 12 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Ölüdeniz; Ege Bölgesi ve deniz turizmi dendiğinde ilk akla gelen tatil beldelerinden biridir. Doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman ve güneyinde Akdeniz ile komşu olan Ölüdeniz’e Fethiye üzerinden muhteşem bir doğa eşliğinde, çam ormanlarının arasından ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Yolun bitiminde sizi karşılayacak olan Belcekız Koyu ve dillere destan güzelliğiyle Ölüdeniz yer alır.

Muğla üzerinden hareketle 130 kilometrelik bir mesafede yer alan Ölüdeniz, İstanbul’a 810, Ankara’ya 630 ve İzmir’e 347 km uzaklıktadır. Türkiye’nin neredeyse her ilinden ulaşım imkanı bulunan bölgeye üç farklı yoldan ulaşım sağlanabilir. Muğla, Antalya ya da Burdur illeri üzerinden ilerleyerek önce Fethiye’ye ardından da 12 km gibi çok kısa bir mesafeyi kat ederek Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgeye havayolu ile ulaşım da mevcut. İstanbul ve Ankara üzerinden Dalaman Havaalanı’na direkt uçuşlar bulunuyor. İstanbul ve Ankara üzerinden yaklaşık 1 buçuk saatlik bir uçak yolculuğunun ardından Dalaman Havaalanı’da iniş yapabiliyorsunuz. Havalimanından kalkan servis ve otobüslerle ortalama 40 – 45 dakikada Fethiye’ye oradan da Ölüdeniz’e ulaşabiliyorsunuz. Fethiye ve Hisarönü’nden çok sık aralıklarla Ölüdeniz’e minibüs bulmanız mümkün.

Ölüdeniz’de Neler Yapılır? Ölüdeniz’de Gezilecek Yerler

  • Yamaç Paraşütü
  • Güzel otel ve pansiyonlar
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Rafting
  • Gezilecek bir sürü koy

Ölüdeniz denince ilk akla gelen aktivite tabii ki yamaç paraşütü. Dünyanın en güzel 10 kumsalından biri olarak tasvir edilen Ölüdeniz’i tepeden görmek isteyenlerin ilk tercihi ise Babadağ. Tecrübeli pilotlar eşliğinde hemen hemen yarım saat boyunca Ölüdeniz semalarında uçarak süzülmenin keyfine varacağınız yamaç paraşütü ile kendinizi dünyanın çatısında hissedebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca yamaç paraşütü yapılabilen Ölüdeniz’de yaz mevsimi bir hayli yoğun geçiyor. Bu açıdan yaz mevsiminde tatil rotası olarak bu bölgeyi belirleyenlerin elini çabuk tutarak erken rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Yamaç paraşütü ile birlikte deneyimleyebileceğiniz bir başka aktivite ise rafting. Dalaman Çayı’nın serin sularında, çam ağaçları arasında yer alan bu güzel vadide yapacağınız rafting ile adrenalin seviyenizi yükselterek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bölge konaklama, yeme içme, gezi ve kamp anlamında da birçok seçenek sunuyor. Ölüdeniz’de çok sayıda otel ve pansiyon yer alırken özellikle maceraperestler için çok özel kamp alanları bulunmaktadır.

Peki doğa yürüyüşlerini sever misiniz? O halde Likya Yolu’nda düzenlenen yürüyüş turları tam size göre… Yalnızca ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın en iyi yürüyüş parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu Ölüdeniz’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan tam 500 km’lik bir rotayı kapsıyor. Tüm yıl boyunca düzenlenen trekking turlarına katılabilir ve tabiat ananın sakladığı tüm güzelliklere şahit olabilirsiniz. Yeşil ve mavinin tonlarına doyarak, ciğerlerinizi oksijen ile doldurup Ölüdeniz’in gözünüzü kamaştıran sakin sularında dinlenmeye çekilerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz’e gediğinizde doğa ile iç içe olmak için gezip görmeniz gereken çok sayıda koy var. Özellikle Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Belcekız ve Faralya’yı mutlaka görmelisiniz. Ölüdeniz ya da Fethiye üzerinden kalkan tekne turları ile bu birbirinden güzel ve eşsiz koyları ziyaret edebilirsiniz. Üstelik bu koylarda denize de girebileceğinizi hatırlatalım.

Öte yandan bölgeye yakın sayılabilecek başka popüler koylar da bulunuyor. Bunlar arasında özellikle Mavi Mağara ve Akvaryum Koyu’nu öne çıkarabiliriz. Mavi tur yapanların kesinlikle rotalarına eklemesi gereken istikametlerden biri olan Mavi Mağara, cam gibi berrak denizi ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Suyunun derin olmasından ötürü de dalış yapmak için oldukça ideal olan bu koyu mutlaka görmelisiniz.

Yine bir o kadar eşsiz bir koy olan Akvaryum Koyu da tertemiz suyu ve bu suda görebileceğiniz rengarenk birçok balığa ev sahipliği yapıyor. Scuba diving ve şnorkelle dalış için tabiri caizse nokta atışı bir konumda yer  alan Akvaryum Koyu; mavi ile yeşilin tonlarını barındıran doğası ve turkuaza çalan denizi ile adının hakkını veriyor.

Son olarak Ölüdeniz’de konaklamayı asla dert etmeyin. Bölgede nitelikli pek çok otel, pansiyon ve kamp alanı mevcut. Ancak buradaki en önemli konu; erken rezervasyon. Ölüdeniz ve çevresinde yer alan belde, özellikde yaz turizmi açısından en çok tercih edilen rotalardan. O açıdan bölgeye yapacağınız ziyaretleri önceden planlayarak erken rezervasyon yapmak bir hayli önem arz ediyor.

 

İlginizi Çekebilir: Tatile Giderken Alınması Gerekenler

REZERVASYON
WhatsApp ile iletişime geç
Telefon ile iletişime geç