Anasayfa 9 Doğa 9 Tatile Giderken Alınması Gerekenler

Tatile Giderken Alınması Gerekenler

31 May, 2021

Tatil planları yapıldı, bavullar hazırlandı ancak her şey hazır mı? Yoksa bavulunuz gereksiz birçok şeyle mi dolu? Tatil sezonu gelip çattığında tatile çıkacakları tatlı bir heyecan sarıyor. Tatile giderken yanıma neler alacağım? Deniz tatiline giderken alınması gerekenler nelerdir? Tatil bavulumda neler olmalı? şeklindeki soruların sonu gelmiyor. Biz de tüm bu karmaşayı ortadan kaldırmak adına sizlere rehber olabilecek bir içerik hazırladık. Bu rehber tatile çıkmadan önce pek çok konuda size yardımcı olacaktır. Bu sayede tüm detayları gözden geçirmiş bir şekilde yola koyulmak isteyeceksiniz. Şimdi gelin hep birlikte detaylara göz atalım.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte tatil heyecanı da başlıyor. Tatil planı yapmak kadar tatil için bavul hazırlamak da bir o kadar heyecan verici. Özellikle yıl boyunca çalışıp yoğun bir dönemi geride bıraktıktan sonra hepimizi tatlı bir tatil heyecanı sarar. Peki, güneşin sıcaklığının yüzümüze vurduğu, serin sularda biraz olsun ferahlayacağımız, keyifli ve oksijen dolu doğa yürüyüşlerine çıkacağımız ya da bir şehrin sokaklarını keşfedercesine arşınlayacağımız tatillerde mutlaka yanımıza almamız gerekenler nelerdir? Yoksa kamp yapacağınız bir tatil mi düşlüyorsunuz?

Yapacağınız Tatilin Türüne Karar Verin

Kafanız rahat bir şekilde, keyif ve huzur dolu bir tatil için yanınıza alacaklarınızı planlamanız oldukça önemli. Güzel bir tatilin olmazsa olmazları arasında öncelikle bavul hazırlığı geliyor. Bavul hazırlığı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter var; tatil yeri, konaklayacağınız mekân, tatil süresi, ulaşım ve hava koşulları olarak özetleyebiliriz. Tatile giderken alınacaklar listesini netleştirmeden önce kesinlikle ne tür bir tatil istediğinize, nasıl bir tatil yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü yapacağınız tatilin türü ile tatile giderken alınması gerekenler farklılık gösteriyor. Bu durum özellikle tatile giderken alınması gereken kıyafetleri baştan sonra değiştiriyor diyebiliriz. Tahmin edeceğiniz üzere yaz tatili için farklı, kamp tatili için farklı ve kış tatili için farklı kıyafet ve ekipmanlar gerekli oluyor.

Bavul hazırlama ve bavul hazırlığı

Tatile giderken alınması gerekenleri belirlemek stresli ve yorucu bir iş gibi görünse de bu noktada kendimize karşı dürüst olmak son derece önemli. Bazen her durum ve koşula hazırlıklı olalım derken gereğinden fazla eşyayı kendimize yük edebiliyoruz. Bu noktada kulağa pek hoş gelmese de bir liste yapmak gerekiyor. Stressiz ve keyifli bir tatilin yolu oluşturacağınız iyi düşünülmüş bir listeden ibaret. Tatile giderken yanımıza almanız gerekenlerin bulunduğu iyi düşünülmüş bir liste hem işimizi kolaylaştırır hem de stressiz ve keyifli bir tatil yapmamızı sağlar.

Öte yandan tatil deyince birçoğumuzun aklına ilk etapta yaz tatili gelse de kış tatili söz konusu olduğunda hava durumu daha çok önem kazanıyor. Bundan ötürü ister yaz isterse kış tatiline çıkacak olun, yanınıza alacağınız birçok şey farklılık gösterebilir ve ihtiyaçlarınız buna göre şekillenebilir. Önemli olan tüm bu kriter ve koşullar doğrultusunda bavulunuzu hazırlamaya başlamanızdır. Kıyafetler, kişisel bakım ve aksesuar ürünleri ile birlikte diğer tüm ihtiyaçlarınızı bu koşulları dikkate alarak hazırlamanız sizi hem gereksiz yükten kurtaracak hem de hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeyeceksiniz.

Peki, bu dengeyi nasıl sağlayabiliriz?

İşte tam da bu noktada yukarıda belirttiğimiz koşul ve kriterler devreye giriyor. Tatilin türü, yeri, mekan, süresi gibi oldukça önemli noktalar söz konusu. Örneğin, kısa mesafeli ve birkaç günden oluşan deniz tatiline şahsi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız; ufak bir bavul ya da çantaya günlük kıyafetler, birkaç kişisel bakım ürünü, olamazsa olmaz aksesuarlar, biraz atıştırmak ve tercihiniz doğrultusunda hazırlanmış hoş bir müzik listesi yeterli olabilir.

Söz konusu farklı bir şehri ya da bölgeyi keşfetmek amacıyla uzun bir yolculuk olacaksa farklı alternatiflere yönelmek daha doğru olur. Bu durumda kıyafetleriniz, aksesuarlarınız, bakım ürünleriniz ve diğer ihtiyaçlar çeşitlebilir. Bunun yanında yola çıkmadan önce gidilecek tatil yerinin hava koşullarına göz atmak da bir hayli önemli; bu sayede gerekli kıyafetleri yanınıza almakla hazırlıksız yakalanmamış ve kötü sürprizler de yaşamamış olursunuz.

tatil bavulu

Tatile Giderken Alınması Gereken Temel İhtiyaçlar Listesi

Herkesin kendine ait bir tatile giderken alınması gerekenler listesi  olmalı çünkü herkesin ihtiyaçları farklılık gösteriyor. Kimi yalnız, kimi eşi ile kimileri de çocuklarıyla bir tatil planı yapıyor. Kendinize özel bir liste hazırlamak dışında, yalnız değilseniz ailenizin diğer fertleri için de eklemeler yapmalısınız. Ancak bazı temel gereksinimler var ki çok fazla değişiklik göstermiyor. İster yalnız, ister bir çift ya da çocuklu bir aile olun, bu liste sayesinde yola koyulduğunuzda aklınız evde kalmayacak.

Ulaşım ve Yolculuk Belgeleri

Öncelikle tatile hangi ulaşım aracı ile gideceğiniz karar verin. Çünkü havayolunu tercih edecekseniz eşya kapasitesi ve bazı sınırlamalarla (sıvı limitleri vb. gibi) karşılaşabilirsiniz. Öte yandan şahsi aracınızla yapacağınız uzun yolculuklarda ise yanınıza farklı birçok eşya almanız gerekebilir. Ayrıca tatil sırasında alışveriş yapmayı planlıyorsanız bu hesabı çok daha iyi yapmalısınız. Bundan ötürü tatile hangi ulaşım aracı ile çıkacağınız bir hayli önemli.

Vasıtayı netleştirdikten sonra yola koyulmadan önce kimlik, pasaport, ehliyet, ruhsat, biniş kartları, uçak, otobüs veya tren bileti, konaklama tesisi için rezervasyon çıktıları  ve evlilik cüzdanı gibi belgelerin hazırlanarak listeye dahil edilmiş olması gerekiyor.

Seyahat Çantası

Yolculuk sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşya ve ekipmanları sığdırabileceğiniz, taşıması kolay ve çok fazla yer kaplamayan bir seyahat çantası olmazsa olmazlar arasındadır. Yine seyahat çantasını düzenlemek de hayat kurtarıcı. Gerek duyacağınız, yolculuk sırasında ya da bir anda ihtiyacınız olabilecek ne varsa üstlere yerleştirilmeli. Bu, üzerinize almanız gereken bir ceket, ilaçlar, önemli bazı evrak veya belgeler ile birlikte nakit para, ev ya da araç anahtarları olabilir.

Ayakkabılar

Tatile giderken alınması gereken en önemli eşyalardan biri de muhakkak ayakkabılar. Özellikle yanınıza kaç çift ayakkabı alacağınız tatilinizin süresine ve ne tür aktiviteler içerisinde yer alacağınıza bağlı olarak değişir. Günlük hayatta tercih ettiğiniz ayakkabılar ile birlikte sehahatiniz farklı tür ve tarzda ayakkabılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yanınıza alacağınız ayakkabıları seçerken hava koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. Mesela kamp tatili yapacaksanız ayağınıza tam oturan, terletmeyen ve rahat ayakkabılar tercih etmek gerekiyor.

Kıyafetler

Bavul hazırlarken çoğumuzun en çok zorlandığı kısım kuşkusuz kıyafet seçimidir. Bu konuda her daim hata yapma olasılığınız söz konusu. Hatta tatil telaşı ve heyecanıyla unuttuğunuz birçok farklı kıyafetiniz de olabilir. Daha çok ortam ve duruma uygun garantici seçimler yapmak yerinde olacaktır. Bavunuluzda daha fazla yer açmak için önce seçimlerinizi netleştirmeye çalışmalısınız.

Tahmin edeceğiniz üzere her yörenin iklim koşulları farklılık gösterebiliyor. Bundan ötürü de kıyafet seçiminizi yaparken gideceğiniz bölgenin iklim koşullarını dikkate alın. Ayrıca bir diğer önemli husus da tatile hangi vasıta ile gideceğiniz. Şahsi aracınız ile seyahate çıkacaksanız herhangi bir kısıtınız olmayabilir ancak söz konusu uçak yolculuğu olacaksa bagaj kapasitesi sınırlı tutulacaktır. O açıdan özellikle iklim koşulları ve seyahat tercihleri kıyafet seçimi direkt olarak etkilemektedir. Öncelikle kıyafetlerinizin tümünü kabaca gözde geçirin. Tercih edeceğiniz kıyafetleri seçmeye başlarken ilk önce temel kıyafetler ile yola çıkın. Oluşturacağınız günlük kombinler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yerel kıyafetler yerine her ortamda giyebileceğiniz, her yere hitap eden kıyafetleri tercih etmek daha uygun olacaktır. Öte yandan bavulunuzu hazırlarken kıyafetlerinizi katlamak yerine rulo şeklinde yan yana dizerek ekstra alan oluşturabilirsiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri

Her birimiz kendimize zaman ayırdığımız tatil günlerinde hoş görünmek isteriz. Bundan ötürü de yanınıza almayacağınız bakım ürünleri sizi üzebilir. Küçük bir bakım çantası, kiti işinizi görebilir. İçerisine şampuan, saç kremi, duş jeli, diş fırçası, diş macunu, deodorant, nemlendirici ve parfüm gibi kozmetik ürünlerinizi yerleştirebilirsiniz. Öte yandan hali hazırda var olan bakım ürünlerinin seyahat boylarını satın almayı da tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte kadınların tatile giderken yanına alması gerekenlerin listesi erkeklere göre bir hayli fazla olabiliyor. Özellikle makyaj ürünleri için ayrı bir çanta oluşturmak gerekebilir. Bunun için günlük makyajınızı yapmanız için yeterli olacak ürünleri yanınıza alabilir ve buna ekstra olarak bir kırmızı ruj dahil edebilirsiniz. Bir diğer önemli husus makyaj temizleme ürünleri de bu listeye dahil etmeniz.

Erkekler için gerekli kişisel bakım ürünleri:

 • Parfüm & Deodorat & Rolon
 • Diş Fırçası & Diş Macunu
 • Şampuan & Duş Jeli & Duş Lifi
 • Krem & Nemlendirici
 • Havlu (Yüz ve Vücut)
 • Tarak
 • Jilet & Traş Makinesi & Traş Köpüğü
 • Tırnak Makası

Kadınlar için gerekli kişisel bakım ürünleri:

 • Parfüm & Deodorat & Rolon
 • Diş Fırçası & Diş Macunu
 • Şampuan & Duş Jeli & Duş Lifi
 • Krem & Nemlendirici
 • Saç Kremi
 • Saç Bakım Ürünleri
 • Havlu (Yüz ve Vücut)
 • Epilasyon Aletleri
 • Jilet
 • Tırnak Makası
 • Törpü
 • Cımbız
 • Günlük Ped

Sağlık Çantası | Medikal Ürünler

İster uzak isterse yakın mesafeli bir seyahata çıkın yolda yaşayabileceğiniz ufa tefek sağlık sorunları için önlem almakta fayda var. Keza düzenli ilaç kullanan kişiler veya kronik rahatsızlıkları olanlar için bu konu oldukça hassas diyebiliriz. Yanınıza alacağınız küçük bir sağlık çantası hayat kurtarıcı olabilir.

Sağlık çantanızda;

 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar
 • Ağrı kesici
 • Kas gevşetici
 • Mide koruyucu
 • Vitamin
 • Güneş kremi
 • Küçük bir ilkyardım çantası

gibi ürünlerin yanınıza olduğundan emin olun.

Aksesuarlar

Güneş gözlüğü, cüzdan, şapka ve taşınması kolay çantalar ilk etapta akla gelen ve en çok kullanılan aksesurlar arasındadır. Tatil türüne göre bavulunuza ekleyeceğiniz aksesuarlar farklılık gösterebilir. Örneğin doğa yürüyüşleri için küçük ve hafif bir sırt çantası ekleyebilirsiniz. Erkekler için de kemer ve saat gibi aksesurlar önem arz ediyor. Bununla birlikte özellikle kadınlar için takı konusu önemli. Giydiğiniz kıyafetin havasını tamamen değiştirecek olan takılar tercih edilirken özen gösterilmesi ve iyi düşünülmesi gerekiyor.  İyi bir takı, spor bir kıyafeti güzel ve şık bir kombine çevirebilir. Mayo yahut bikininin doğal ve sade görüntüsüne denize uygun bir şekilde hava katılarak eğlenceli hale getirebilir.

Öte yandan değerli takılarınızı yanınıza almanızı önermiyoruz. Zira konaklayacağınız mekan her ne kadar güvenli olsa da yaşayacağınız olası bir kayıp veya çalıntı olayı canınızı sıkabilir. Bizden söylemesi J

Elektronik Eşyalar

Günümüzdeki en önemli kişisel eşyalarımızdan biri şüphesiz akıllı telefonlar. Hem iletişimi sürdürmek hem de tatil anılarını ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi işlevi de gören bu mobil cihazlar unutulacak bir ayrıntı olmasa da şarj aleti, aktarım kablosu gibi elektronik gereçleri es geçip unutabiliyoruz. Bununla birlikte tatilde dahi ilgilenmemiz gereken işler söz konusuysa laptop, laptop şarjı, kulaklık gibi elzem ekipmanları da es geçmemeliyiz.

Diğer İhtiyaçlar

Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız yanınıza almanız gerekenlerin listesi artarak farklılık gösterebilir. Oluşturacağınız bu listede pek de önemsemediğiniz bazı eşyalar hiç beklenmedik anda hayat kurtarıcı olabilir. Burada sözünü edeceğimiz eşya ve ekipmanlar kişiden kişiye ve seyahatin türüne göre farklılık gösterse de aktarmakta fayda görüyoruz.

Bu eşyalar arasında çakı, matara, asma kilit, çalar saat, kitaplar, not defteri ve kalem, seyahat ütüsü vb. gibi ürünler sıralanabilir.

Deniz yaz tatiline giderken alınması gerekenler

Deniz (Yaz) Tatiline Giderken Alınması Gerekenler

Erkek Kıyafetleri:

 • İç Çamaşırı
 • Şort
 • Mayo
 • Terlik
 • Plaj Havlusu
 • Güneş Kremi
 • Duş Havlusu & Yüz Havlusu
 • Çorap
 • T-shirt
 • Gömlek & Pantalon
 • Ceket & Mont
 • Pijama & Eşofman Takımı
 • Gerek duyulması halinde takım elbise ve ona uygun ayakkabı

Kadın Kıyafetleri

 • İç Çamaşırı
 • Mayo & Bikini
 • Şort
 • Plaj Havlusu
 • Duş Havlusu & Yüz Havlusu
 • Plaj Çantası
 • Güneş Kremi
 • T-shirt
 • Etek
 • Elbise
 • Bluz
 • Çorap
 • Tulum
 • Deniz Elbisesi & Pareo
 • Pijama & Gecelik
 • Gerek duyulması halinde şık bir elbise ve ona uygun ayakkabı

 

Bebek & Çocuk Kıyafetleri & Eşyaları:

 • Biberon
 • Suluk
 • Emzik & Emzik Muhafaza Kabı
 • Bez & Bez Değiştirme Örtüsü
 • Emzirme Önlüğü
 • Yedek Mama
 • Mama Önlüğü
 • Mama Kabı & Mama Kaşığı
 • Pudra
 • Islak Mendil
 • Pişik Kremi
 • Mayo & Plaj Havlusu
 • Mayo & Mayo Bez
 • Oyuncak
 • Bebek Arabası
 • Boyama Kitabı
 • Simit & Kolluk
 • Masal Kitapları

Kış Tatiline Giderken Alınması Gerekenler

Erkek Kıyafetleri

 • İç Çamaşırı
 • Atlet
 • T-shirt (Kısa veya Uzun Kollu)
 • Sweatshirt
 • Gömlek
 • Kot
 • Pantalon
 • Kazak & Yelek & Hırka
 • Mont & Ceket & Yağmurluk
 • Atkı & Bere & Eldiven
 • Çorap
 • Pijama & Eşofman Takımı
 • Termal Kıyafet & İçlik
 • Gerek duyulması halinde takım elbise ve ona uygun ayakkabı

Kadın Kıyafetleri

 • İç Çamaşırı
 • Atlet
 • Çorap
 • T-shirt (Kısa veya Uzun Kollu)
 • Gömlek & Pantalon
 • Etek
 • Kot
 • Sweatshirt
 • Kazak & Yelek & Hırka
 • Mont & Ceket & Yağmurluk
 • Atkı & Bere & Eldiven
 • Termal Kıyafet & İçlik
 • Pijama & Gecelik
 • Gerek duyulması halinde şık bir elbise ve ona uygun ayakkabı

İlginizi Çekebilir: İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklara Öneriler

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON