Anasayfa 9 Muhafazakar 9 Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Mar, 2022

Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otel seçimi tatil öncesi hazırlığında en çok dikkate alınacak konudur. İnsanların yoğun ve yorucu hayat temposunda rahatlamaya ihtiyaç duyduğu tatil dönemi için seçici davrandıkları bilinir. Bu yüzden de derin bir araştırma yaparlar. Otel seçimi yaparken dikkat edilen durumların başında rahatlığı ve konforu sunabilen ortam anlayışı kaliteli hizmet ve her görüşe uyum sağlayan zihniyet te aranmaktadır. İnsanlar ortalama 7 ile 10 günlüğüne gideceği yerde her şeyin istediği gibi olmasını ister. İstek ve taleplere en iyi şekilde cevap sunan otellerde 4 ile 5 yıldızlı sunum yaparak öne çıkmaktadır. Tam konforu sunan ortam arayışı kapsamında istenilen otel anlayışı kavramı şu şekilde izah edilmekte ve dikkat edilen unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Otelin konumu
  • Otopark alanının olması
  • Ek ücretlerle ilgili durumlar
  • Otelin yıldız sayısı
  • Servis düzeni ve sunulan imkânların artıları
  • Yemek kültürü ve seçenekleri
  • Ailelerin konaklamasına uygunluk sağlıyor olması
  • Hayvan dostu olması
  • Doğal ortamı ve atmosferi

Otel seçimi kapsamında yukarıda belirtilen maddelerin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Her bakımdan aranan niteliklerin olabilmesi bir otel için çok önemlidir. Çünkü gelen misafirlerin otelde kaldığı süre zarfında kendi evindeymiş gibi hissetmesi gerekir. Bu yüzden aranan nitelikler kapsamında her duruma dikkat edilmesi gerekir. Otel araştırması yaparken karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Fakat her birinin aranan atmosferi sunmadığı bilinir. Daha da önemlisi belirtilen durumların olmayışı ve varmış gibi gösterilmesi büyük sorundur.

Otel seçiminde dikkat edeceğiniz ilk unsur ailelerin gidebileceği yer olması gerekir. Konfor, rahatlık ve yemek seçeneklerinin uygun olması şarttır. Ortamın uygun olması sayesinde çocuklarınıza da örnek olmuş olursunuz. Özellikle Akdeniz bölgesindeki otelleri baz aldığınızda adım başı göreceğiniz her otelin aileye uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Tatil anlamında gidilecek yerin daha beter bir ortam haline dönüşmesini istemiyorsanız bu konuda titiz davranmalısınız. Çünkü tatil serbest zamanı en rahat şekilde değerlendirebilmek ve geçirmektir. Bunu yapabilmek açısından otel seçimi kapsamında bulunan her maddeyi dikkate almalısınız.

İslami Oteller

İslami otel ara kapsamında karşılaşacağınız birçok otel vardır. Türk gelenek ve göreneklerine göre düzen oluşturarak gelen müşterilere misafir gibi davranıyor. Ev ortamında bulunan konforun daha üst limitlerini sunan İslami oteller diğer otellere nazaran daha fazla tercih edilmektedir. En önemli sebebi ailelerin rahatlıkla konaklayabildiği yer olmasıdır. Ek olarak bu otellerin özelliği dini yönden ibadet yapılabilecek alanların bulundurulması, misafirlerin bu konuda rahat edebilmelerini sağlamaları, yemek seçimlerine dikkat etmeleri ve doğal atmosfer eşliğinde yüksek konfor sunmalarıdır. Bu konuda örnek gösterilecek 4 yıldızlı İslami oteller vardır. Akdeniz bölgesinde eşsiz güzellikteki ağaçlar arasında istenilen ambiyansı sunan otellerin mahremiyet algısına dikkat ederek hizmet verdiği doğrudur. Bu yazı ilginizi çekebilir (İslami Tatil İçin Hangi Bölgeleri Tercih Etmelisiniz)

Tatil amaçlı şekilde öne çıkan İslami oteller aynı zamanda iş seyahati kapsamında da tercih edilmektedir. Genel bakımdan otel seçimlerinde dikkat edilen her unsura harfiyen dikkat eden İslami oteller insanların güvendiği bir alandır. Bu yüzden birçok kişi İslami otel ara şeklinde arayış yapmaktadır. Alelade bir otelde yaşanabilecek pek çok sorun vardır. Müşteri kitlesi başta olmak üzere yiyecek ve içecek kültürü, ortamın aileye uygun olmaması gibi faktörler sorun olabilir. İlk kısımda belirtilen maddelerde otopark konusu bile çok önemlidir. Örneğin; tatile gittiniz ve aracınızı park edecek yer yok. Bu çok kötü bir durum olmakla beraber kişinin malına zarar gelmesini de sağlayan bir şeydir. Beraberinde gittiğiniz otelin buna dikkat etmemesi nedeniyle güvenlik sorunu da yaşıyor demektir.

İslami oteller arasında dikkat edeceğiniz başlıca durumun otelin yıldız sayısı ile bağdaştırıldığı bilinir. İçeriği, atmosferi ve sunulan olanakları yıldız sayısıyla ölçülmektedir. Bu yüzden ilk değerlendirmeniz gereken durum budur. Tatil amaçlı sadece boş otel buldum demek yeterli değildir. Tatilinizi heba etmemek için her şeye dikkat etmelisiniz. Bu yüzden İslami otel ara araştırmalarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde boşa para ödemiş olacağınız gibi bütün senenin yorgunluğunu da atamayacaksınız.

İslami oteller tatil yaparken huzur bulacağınız atmosferi de eksik etmez. İbadetinizi her fırsatta yapabileceğiniz bir yer olup ruhunuzun arınacağı doğal ortamı da sunar. Bu yüzden normal otel konseptine nazaran çok daha konforlu olduğunu söylemek mümkündür. Bu otellerde açık veya kapalı şeklinde müşteri ayrımcılığı da yapılmaz. Çünkü dinimiz özgündür. Önemli olan ibadetimizi rahat bir şekilde istediğimiz gibi yapabilmektedir. Bu yüzden İslam’da bulunmayan ibadet sınırı insanlar arasında da yoktur. Otel konsepti de bu durumu baz alarak hizmet vermektedir.

Genel bakımdan gideceğiniz yere bağlı olarak çoğalan otel sayısı kafa karıştırıcı olabilir. Aynı şekilde bu oteller birçok farklı özelliğe sahip olmasıyla tanımlanırlar. Hangi özellikte olduğunu anlamak ve gittiğinizde şaşkınlığa uğramak istemiyorsanız mutlaka çok yönlü araştırma yapmalısınız. Aksi takdirde üzüleceğiniz ve hüsranla sonlanan tatil geçirebilirsiniz.

İslami Otellerin Özelliği

Haşema kabul eden oteller şeklinde araştırma yapan insanlara yönelik İslami otellerin önerildiğini biliyoruz. Haşema bildiğiniz üzere kapalı olan hanımların tatil de, havuzda giydiği mayo olarak kabul edilmektedir. Kendilerini rahat hissetmek açısından mahremiyeti sağlayan İslami oteller genel bakımdan çok konforludur. Bu yüzden otel seçimi kapsamında özellikle İslami otel konseptlerini incelerler. Çoğu yönden İslami oteller tatil anlayışında üst düzey konfor sunarlar. Bu sayede gelen müşteriler aileleri ile birlikte güzel vakit geçirebilmektedir. Tatil planları bildiğiniz üzere her kış yapılan planlar arasında yer almaktadır. İnsanlar yorulduğu dönemi atlatmak ve yeniden enerji depolamak için tatil ihtiyacı duyar. Bu durum her insan için geçerlidir. Hatta çocukların bile tatile gitmeye ihtiyacı vardır. Derslerin ve sınavların yoğunluğunu atmaları için tatil dönemi önemli rol oynar.

Haşema kabul eden oteller kapsamında Akdeniz’in meşhur İslami oteli ile karşılaştığınız da şu ana kadar gittiğiniz otellerin arasındaki önemli farkları da anlayabilirsiniz. Ölüdeniz otelleri şeklinde de geçen bu oteller her geçen gün daha çok talep görmektedir. Özellikle otel seçimi konusunda dili yanmış kişiler titiz bir şekilde inceleme yaparak en yüksek konforu en uygun fiyata sunan haşema kabul eden oteller arasında bulabilmektedir. Bu otelleri sadece tesettür giyinen kadınların gittiği otel şeklinde düşünmeyin. Aile yapısına uygunluk sunan yapıları Türk kültürünü Akdeniz yemek seçenekleriyle sunan, doğal ortamda rahat tatil yapabilmenize imkân tanıyan en önemlisi de güvenli ortam sunabilen şekilde yorumlayın.

akdeniz otelleri

Akdeniz Otelleri

Otel yemekleri her tatilcinin araştırma yaparken konuştuğu konulardan biridir. Çünkü yemek seçenekleri her insan için önemli yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra yıl boyunca çalışıp didinip iyi bir tatili hak ettiğinizi ispat eden otel konforu yemek kültürüyle de özdeşleştirilir. Örneğin açık büfede yer alan salata çeşitleri ve zengin menüler oldukça ilgi çekicidir. Daha da önemlisi Akdeniz yemek kültürünü Türk mutfağına uyarlamalarının farklı bir tat bıraktığını söylemek gerekir. Türk insanı için yemek kültürü ve çeşitliliği önemli yer tutmaktadır. Yabancı turistlerin biz Türklerin otellerini ziyaret etme sonrasında en beğendikleri şeylerin başında yemek kültürümüz gelmektedir. Dünyaca ünlü yemek çeşitlerimizin usta aşçılar eşliğinde sunuluyor oluşu bu konuda profesyonel olduğumuzu da gösteriyor.

Otel yemekleri bakımında 4 yıldızlı İslami oteller aynı zamanda farkındalık yaratıyor. Çünkü bazı otellerdeki yemek çeşitlerinde yapılış gereği şarap kullanılabiliyor. Fakat Türk aile yapısına uygun otellerde bu durum göz ardı edilmeyecek şekilde düzenleniyor. Bu sayede yediğiniz yemekten tat almanın yanı sıra o yemeğin nasıl yapılmış olduğundan da emin olabiliyorsunuz. Mutfak bölümünün işi burada da bitmiyor. Sağlığa uygun olması açısından hijyen kurallarına da dikkat eden oteller müşterilerin rahat ve güvenli bir şekilde lezzetlerini tatmalarına olanak tanıyor.

4 Yıldızlı Oteller

4 yıldızlı oteller genel bakımdan yazımızın başında belirttiğimiz tüm maddelere sahip olup müşteri memnuniyetini benimsemektedirler. Oluşabilecek riskli durumlara karşı önlem alıcı destekler sunarlar. Ayrıca 7/24 ulaşım sağlayacağınız iletişim konforu sunmaktadırlar. 4 yıldızlı otellerde bütçenize uygun olan seçeneği tercih etme olanağınız da vardır. Bu sayede ek ücret ödeyecek miyim derdi yaşamazsınız. Yemek zamanları haricinde herhangi bir içecek canınız çektiğinde korkmadan sipariş verebilirsiniz. Bu konuda müşteri memnuniyetini kazanamamış birçok otel vardır. Çoğunlukla otel konaklama fiyatı haricinde ekstra içecek ücreti almalarından ve temizliğinden sorun yaşadıklarını belirtmektedir.

4 yıldızlı oteller her türlü duruma yönelik insanların memnuniyetini kazanmakla beraber çeşitli olanakları da ücretsiz sunmaktadır. Bunların başında WİFİ hizmeti gelmekle beraber çay içecek servisinin yemek öncesi ve sonrasında da ücretsiz sunulduğu bilinmektedir. Bu durum otel genelinde küçük bir prosedür sayılıp daha etkin durumlara dikkat ettiklerini göstermektedir. Otel insanın mahremiyeti olup aynı zamanda rahat edeceği alan olmalıdır. Otel odalarının kişi sayısına göre yapılması ise her aile yapısına uygun olduğunu gösteren bir durumdur. Örnek vermek için bebekli ailelerden bahsedebiliriz. Çocuğu ufak olan ailelerin rahat edebilmesi açısından beşikte verilebilmektedir. Bu durum ekstra bir şey olup müşteriden ek talep istenmemektedir. Aynı şekilde mama sandalyesi ve benzeri çocuk olanakları ise ailelerin rahat bir şekilde tatilini yapabilmesini sağlamaktadır. Çünkü gerçek otel hizmeti her yaştaki insanın rahat edeceği konfor deneyimini sunabilmekle başlamaktadır.

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON