Anasayfa 9 Gezi 9 Tatil Bavulunda Mutlaka Olması Gerekenler

Tatil Bavulunda Mutlaka Olması Gerekenler

26 May, 2022

Tatil kelimesi yediden yetmişe her insanı heyecanlandıran bir şeydir. Tatil seyahati için çıkılacak yol hali bile insanı heyecanlandırır. Yıl boyunca tatilde yapacağı veya yapmak istediği şeyleri düşünüp durur. Tabii bu arada tatil açısından hazırlanan bavul listesini de unutmamak gerek. Tabii ki gittiğiniz yerde her şeyi bulabilirsiniz. Fakat özel durumlar için lazım olabilecek pek çok şey olabilir. Gelin hep birlikte bu kısmı okuyalım. Tatil bavulunda olması gerekenler kapsamında hiç unutmamanız gereken liste şöyle sıralanır.

 • Kıyafetleriniz (Kalacağınız süre boyunca kullanacağınız iç çamaşırı, günlük kıyafet, elbise, ayakkabı, terlik)
 • Plaj malzemeleri ( En az 2 adet mayo veya bikini, plaj çantası, plaj havlusu, şapka, plaj terliği, pareo, kaftan, güneş gözlüğü ve güneş kremi)
 • Kozmetik ve kişisel bakım ( Şampuan, saç bakım kremi, duş jeli, parfüm, makyaj temizleyici, tarak, toka kullandığınız özel ürünler ve ilaçlarınız)
 • Elektronik cihazlar ( Şarj aleti, aksiyon kamera, seyahat tipi saç kurutma makinesi, powerbank, tablet, kulaklık, yedek pil)
 • Şnorkel, seyahat ütüsü, saç açıcı ürünler, kitap

Tatil bavulunda olması gerekenler bakımından belirtilen başlıca ürünler yukarıdaki gibi sıralanıyor. İlk okuduğunuzda bunlardan sadece bazıları gerekli olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat hiç ummadığınız anda kullanmak isteyeceğiniz ürün beraberinde gerçekten lazım olduğunu göreceksiniz. Tatil için hazırlık yaparken heyecandan bazı şeyleri unutabilirsiniz. Bu yüzden rezervasyon yaptırıp önceden hazırlık yapmak daha akıllıcadır.

Rezervasyon yaptırmadıysanız tatil sürecinizin başlama öncesindeki son haftayı hazırlık aşaması olarak değerlendirmeniz gerekir. Size lazım olabilecek şeyleri hazırlarken bir yandan da tatil bavulunda olması gerekenler kısmını incelemelisiniz. Emin olun ipucu şeklinde kullanacağınız bir listedir. Nihayetinde insanız; heyecan veya farklı bir durum söz konusu olduğunda bazı şeyleri gözden kaçırabiliyor veya unutabiliyoruz. Bu yüzden liste yaparak hazırlık yapmak en güzeli diyelim.

tatil bavulu

Tatil Bavulu Hazırlamanın Püf Noktası

Tatil bavulu listesi yaparken önceliklerinizi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları muhakkak liste başına koymalısınız. İkinci olarak her zaman kullanmakta olduğunuz ürünleri yanınızdan ayırmamalısınız. Birde düzenli ve gerektiği kadar hazırlamaya özen göstermelisiniz. Örneğin 10 günlük tatil süreciniz var ise birkaç çanta kıyafet hazırlamanıza gerek yoktur. Bu hazırlık size hamallıktan başka bir şey yaptırmaz. Ek olarak çoğunu da kullanmazsınız. Hatta ben bunu niye getirdim diye de düşünebilirsiniz.

Tatil bavulu listesi kapsamında ünlü kozmetik mağazalardan seyahat setleri edinmeniz önemli püf noktasıdır. Size lazım olan ürünleri satan yerler hem birkaç günlük kullanılacak ürün sunar hem de küçük ve hoş paketlerini daha sonrasında kullanabilmenizi sağlar. Şayet bu ürünlerden almayacaksanız küçük plastik şişelerin işe yarayacağını söylemeden geçmek istemiyorum. Ufak şişelerin içine şampuan, saç kremi, duş jeli doldurabilirsiniz. Şarj aletinizi araçta kullanabileceğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz. İşlerinizi devam ettirebileceğiniz elektronik cihazların ne derece işe yaradığını tahmin edersiniz. Fakat ben sadece tatil yapmaya gidiyorum diyorsanız sadece telefon ve şarj aletini unutmayın derim. İşini de yapmak isteyenler için priz dönüştürücü alternatif çok işe yarayacaktır.

Tatil bavulu listesi yönünden kesinlikle gün sayısına göre hazırlanmayı aklınızdan çıkarmayın. Kaç gün kalacaksanız ona göre iç çamaşırı hazırlayın. Sıcak yerler olduğu için mini elbiseler, şortlar ve rahat giysiler seçmeniz gerekir. Tabii bir de açık ayakkabı olmazsa olmaz. Güneş yanıklarından korunmak için ailenizle birlikte kullanacağınız güneş kremi, güneş yağı edinmeniz yavaş yavaş hazır olduğunuzu gösteriyor. Fakat bildiğiniz üzere tatil beldelerinde en çok satılan ürün güneş kremleri oluyor. Yani çantaya koymayı unutsanız bile gittiğiniz yerde tedarik edebileceğiniz ürünlerdir. Fakat günlük kullandığınız bir ilaç veya kozmetik krem anında bulabileceğiniz bir ürün değildir. Bu yüzden mutlaka yanınıza almalısınız. Hatta önceden fazla alıp yedeğini çantanıza koyarsanız iyi edersiniz.

Heyecanlandıran Tatil Bavulu Hazırlığı

Tatil bavulu hazırlama kapsamında popüler listelere göz attıktan sonra mutlaka büyük oranda yolun yarısını kat etmiş olursunuz. Bavul hazırlarken bavul düzeniyle ilgili bazı şeyler aklınızda bulunsun. İlk başta belirtilen maddelerden alacağınız eşyaları bavulun etrafına dizin. Orta kısma kıyafetlerinizi katlamadan açık şekilde koyarsanız daha fazla şeyi tek bavula sığdırabilirsiniz. Çoğu kişi katlayarak koyduğu için bavula sığmıyor. Çirkin bir görüntü oluştuğu gibi ikinci bir çantaya da ihtiyaç duyuyor. Aslında böyle bir durum söz konusu değil. Sadece çanta hazırlığı iyi yapılmamış desek doğru olur.

Tatil bavulu hazırlama konusunda sürekli uzun yol seyahat yapan kişiler bir nevi uzmanlaşmış sayılır. Çantasına sığdırmadığı şey kalmıyor. Hatta hediyelik eşyaları bile koyabiliyor. Bu konuda yapılacak en iyi püf noktası kıyafetleri açık ve düz şekilde çantaya koymaktır. Bavulun daha geniş olmasını sağlayarak pek çok farklı ürünü de yerleştirmek mümkün olur. Bunların haricinde birde bavul hazırlığı yönünden dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar ise şu şekilde sıralanır.

 • Yapacağınız seyahat türü uçak vasıtası ile olacaksa ince katmanlardan oluşan kombinler yapmalısınız. Birde yolculuk başlangıcı ve dönüşü kapsamında üşütüp hasta olmak yerine uzun kollu ve kapüşonlu sweatshirt almayı ihmal etmeyin.
 • Yolculuk öncesi gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol ederek giyinmeye özen gösterin
 • Takılarınızı tatilde giyeceğiniz kıyafetlere göre seçmeyi ihmal etmeyin. Alakasız veya uyumsuz ürünleri taşımak yerine kombin yaparak hazırlığınızı tamamlayın. Özel takılarınız için mutlaka kilitli küçük kasanız olsun.
 • Düzenli kullandığınız ilaçları seyahat tipi ilaç kutularına koyun. Bu sayede yer kaplamaz ve diğer ürünlerden etkilenip bozulmaz.
 • Seyahat boyunca sıkılmayacağınız ve enerjinizi düşürmeyen şarkı listesi yaparak playlist hazırlayın. Bu sayede mevcut seyahat atmosferini de olumlu yönde etkilemiş olacaksınız. Ne demişler müzik ruhun gıdasıdır. O halde mutlaka dinleyeceğiniz parça listesini şimdiden hazırlamaya başlayın.
 • Bavul içinin tasarruflu kullanılabilmesi açısından kemer türü küçük ürünleri bavula koyduğunuz ayakkabı içine koyun.
 • Şampuan, duş jeli tarzındaki ürünleri küçük plastik şişeler içine koyup şeffaf poşetlere yerleştirin. Bu sayede kıyafetlerinizin üzerine dökülmez. Ayrıca bittiğinde yeniden kullanabileceğiniz ürünler olduğundan saklamanız gerekir. Çoğu kişinin çöpe attığı ürünü siz saklayarak bir sonraki sene için küçük şampuan almak zorunda kalmazsınız.
 • Uçak ve otobüs seyahatlerinde bavullar karışabilir. Bu yüzden bavula süs takmak veya en basitinden renkli ip takmak bile kendi bavulunuzu tanımanıza yetecektir.

Tatil bavulu hazırlama kapsamında yukarıda belirtilen maddeler mutlaka işinize yarayacak ipuçları sayılır. Her insana lazım olacak ürünler yönünden doğru bavul hazırlığı yapmak gereksiz harcamadan da kaçınmanızı sağlar. Temel ürünleri almak yerine hediyelik eşya alarak sevdikleriniz için pay bırakabilmenizi sağlar. Bu yüzden doğru bavul hazırlığı yapmak önemlidir.

tatil bavulu

Tatile Giderken Bavula Konulacak Başlıca Ürünler

Tatile giderken bavula konulacaklar arasında en başından beri belirtiğimiz sıralama geçerlidir. Kişisel ürünleriniz başlıca ürünlerdir. Örneğin tek mayo veya bikini almak doğru bir hazırlık değildir. Çünkü kullandığınız mayo veya bikini ıslanacak olup yıkanması gerektiğinden yedek mayo veya bikiniye ihtiyaç duyarsınız. Aynı şekilde plaj havlusu, terliği, güneş gözlüğü ve güneş kremi gibi pek çok şey olmazsa olmazlardandır. Hatta bavula koyulmuyor ama milletimizin genelinden pay biçerek yazıyorum. Kendi aracıyla seyahat yapacak kişilerin mutlaka aracında termos bulundurması gerekir. Evden çıkarken çayınız bile hazır olunca uzun bir süre çay ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Daha da önemlisi bu bir tasarruf demektir.

Tatile giderken bavula konulacaklar arasında kişisel ürünler önemli yer tutarken bir yandan da sıkça kullandığınız ürünleri eksik etmemek yerinde bir karardır. Yolculuk esnasında hava değişiminden dolayı baş ağrınız olabilir. Bu yüzden bir ağrı kesici ve çocuğunuz için ateş düşürücü şurup almanız mantıklıdır. Çünkü hava değişimi beraberinde ilk 2 gün can sıkıcı olabiliyor. Tatile giderken bavula konulacaklar arasında yazlık kıyafetler de önemli rol oynuyor. 10 gün kalacaksanız 50 çeşit kıyafet koymayın. 10 günlük iç çamaşırı koyun. Kıyafetlerinizi yazlık ve uyumlu kombinleyin.

Tatil hazırlığı insanı heyecanlandıran bir şey olduğu için mutlaka bir şey unutulabiliyor. Bu yüzden mutlaka tatil listelerini inceleyin. Tabii gideceğiniz yerin önemli olduğu kadar gideceğiniz tarihte önemlidir. Örneğin; Temmuz ayının sıcağı ile Eylül ayının sonu aynı havayı bulamazsınız. Bu yüzden dönemsel şekilde hazırlık yapın. Çoğu kişi tatile gittiğinde de işlerini takip etmek istiyor. Bu yüzden laptop veya tablet türü cihazlarını da yanında götürüyor. Bu ürünler normal bir kıyafet gibi konulacak ürünler değil. Üzerine bir sıvı dökülmesiyle bütün cihaz mahvolabilir. Bu yüzden özel çantaya koymanız gerek.

Tatile giderken bavula konulacaklar için belirttiğimiz bu yazıda her şey ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Son olarak dip not şeklinde unutmamanız gereken şeylerden biri kesinlikle tatilde alttan giyeceğiniz ürün kot tercihi olmamalıdır. Tek bir Jean yeterlidir. Hava sıcak olduğu için kendisi yapış yapış hissedebilirsiniz. Vitamin takviyesi yapmanız tatilde mevcut hastalıklarınızdan daha hızlı arınmanızı sağlar. Bu yüzden yanınıza alabileceğiniz şeylerden biridir. Küçük, orta ve büyük havlular almanız işinize yarayacaktır. Kısaca sayılan tüm ürünler işinize yarayacaktır. Şimdi belki şöyle düşünebilirsiniz. Gittiğim yerde unutsam da alabilirim. Evet, doğru alabilirsiniz ama tatil bütçenizi sarsarak bunu yapabilirsiniz. Bu yüzdende diğer harcamalarınıza nakdiniz kalmayabilir.

İlginizi Çekebilir: Güvenli Bir Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

 

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON