Anasayfa 9 Gezi 9 Güvenli Bir Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

Güvenli Bir Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

17 Nis, 2022

Seyahate çıkmadan önce herkesin mutlaka dikkat etmesi gerek güvenlik önlemleri vardır. Güvenli yolculukta alınması gereken önlemlere dikkat ederek evinizde, yolculuk sırasında eşyalarınızla ilgili ve seyahatte oluşabilecek tüm sorunları engelleyebilirsiniz.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka kendi sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz. Bu, ilk dikkat etmeniz gereken ve en önemli güvenlik önlemidir. Genel sağlık durumunuzu kontrol ederek seyahat sırasında oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bu önlemler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Sağlık kontrollerinden geçmek
 • Kalacağınız gün sayısına göre ilaç reçetesi temin etmek ve hekiminize danışarak sağlık çantası oluşturmak
 • Diş kontrolünden geçmiş olmak
 • Gözlük kullanan kişiler için yedek gözlük edinmek
 • Devam eden sağlık sorunlarınız için kullandığınız ilaçların seyahat boyunca yetecek miktarda olması
 • Herhangi bir sağlık sorununuz varsa bunun için bilgilendirici bir yazı yazarak üzerinizde (cüdan, çanta) taşıyabilirsiniz.

Güvenli yolculukta alınması gereken önlemler kapsamında yukarıda belirtilen bölüm kişilerin sağlık açısından dikkate alması gereken önlemlerdir. Diğer önlemler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İçme suyu açısından güvenli olmayan suları almayın, aldıysanız kaynatıp öyle kullanın.
 • Kutulanmış veya şişe halindeki pastörize olmuş içecekleri tüketin.
 • İçme suyuna güvenmediğiniz yerlerde bulaşıcı hastalık durum riskini göz ardı etmeyin ve içecekleriniz için kullanmayın.
 • El hijyenine dikkat edin.
 • Taze olmayan gıda tüketimi yapmayın çünkü taze olmayan gıdalar gıda zehirlenmesi yapabilir.
 • Çiğ ya da iyi pişmemiş olan besinlerin bakteri barındırma riski taşıdığı bilinmektedir. Bu yüzden bu şekildeki çiğ yemekleri yemekten kaçının.
 • Bebekli anneler için mama hazırlarken kaynatılmış su tercih edin.
 • Ambalajlı ürünlerin son kullanma tarihine bakmayı unutmayın
 • Alerjik olabilecek durumlar için yanınıza ilaç almayı unutmayın. Aynı durum çocuklarınız içinde geçerlidir.
 • Tatil amaçlı gidilen yerlerde sinek ve haşere gibi sorunlar oluştuğu için yanınıza sinek kovucu sprey almayı unutmayın.
 • Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin. Çünkü sıcak havalarda veya yolculukta ayaklar terleyip mantar ve parazit oluşturabiliyor.

Güvenli yolculukta alınması gereken önlemler kapsamında yukarıdaki önlemler genel şekilde belirtilmiş durumlardır. Bunların haricinde yol durumuyla ilgili detaylı bilgi edinmek gerekir. Çünkü güvenli yolculuk beraberinde her durumun düşünülmesi gerekir. Bu yüzden dikkatli olmak çok önemli bir role sahiptir.

Tatil yolcuğu her zaman heyecanlıdır. Özellikle de merak ettiğiniz veya aradığınız huzuru bulabileceğiniz yere gidiyorsanız mutlaka öncesinde her hazırlığını yapın. Yapın ki, yolculuk esnasında herhangi bir sorun oluşmasın. Çünkü sorunlu bir yolculuk geçirmek gideceğiniz tatilin başından itibaren sorunlu geçmesini sağlar. Açıkçası bu durum can sıkıcı olduğu gibi yıl boyunca beklediğiniz tatili de mahvedebilir. Bu yüzden sakin bir şekilde alacağınız tüm güvenlik önlemlerine dikkat edin. Ayrıca bazı durumlar elimizde olmadan gelişebiliyor. Bu gibi durumları ciddi sorun olarak nitelendirmek yerine sakin bir şekilde çözüme kavuşturun. Böylece tatilinizi iptal etmek durumunda kalmazsınız. Bazı küçük önlemler ise tatilde hayat kurtarıcıdır. Örneğin, herhangi hastalığınız yok ise yanınıza alacağınız ateş düşürücü ve ağrı kesici yeterli olacaktır. Ayrıca güneş kremi almanız da yeterlidir. Bunun beraberinde lazım olacaklar listesinde belirtilen eşyalara öncelik verirseniz güvenli bir yolculuk açısından gerekli olanları da uygulayabilmiş olursunuz.

Güvenli bir tatil için almanız gerekenler

Güvenli Yolculuk Planınız Pratik Olsun

Güvenli yolculuk için alınması gereken önlemler kapsamında üst başlıkta belirtilen durumlara dikkat etmelisiniz. Titiz bir şekilde davranırsanız güvenli yolculuk geçirmeniz mümkündür. Yaz sezonunun başlaması ve kademeli normalleşme beraberinde insanlar planladıkları tatil için sabırsızlanıyor. Doğa ile baş başa kalmak isteyen kişiler için tatil süreci önemli rol oynayacak olup oldukça önemli bir dönemin başladığı dönemdir. Ailenizle birlikte veya sevdiklerinizle bolca vakit geçirebileceğiniz ortam sadece tatilde yapılabildiği için heyecan veriyor. Açıkçası uzun bir süre ev ortamında kaldıktan sonra bu süre pek fazla yetmeyecek gibi görünse de küçük bir mutluluk oluşturan önemli yapısı sağlık yönünden de büyük fark oluşturuyor.

Güvenli yolculuk için alınması gereken önlemler beraberinde tatiliniz çok daha verimli ve güzel geçebilir. Tatilin tadını tam anlamıyla çıkarmak için bu önlemlerin önem taşıdığı bilerek hazırlık yapılması (Tatile Giderken Alınması Gerekenler) uygun olacaktır. Tatile gidiyor olmak heyecanlı ve güzeldir. Daha da güzeli ise sorunsuz bir tatil geçirmektir. Hem kendinizin hem de çevrenizdeki kişilerin sağlığını tehlikeye atmamak için bazı kurallara hepimizin dikkat etmesi şarttır. Herkes bu kuralları önemsemiyor olsa da hayatın getirdiği gerekliliklere de uymak zorundayız.

Yaz tatilinizi kiminle veya nerede geçirmek isterseniz isteyin kalabalık olabilen ortamlardan uzak kalmayı tercih etmeyi unutmayın. Çünkü insan kalabalığının çok olduğu yerlerde bulaş riskinin çok yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Salgın atlattığımızın farkında olarak fiziksel mesafenizin doğru şekilde korunması gerekiyor. Arkadaşlarınızla veya ailenizle vakit geçirmeyi özlemiş olabilirsiniz. Aynı şekilde kalabalık içinde dolaşmayı da özlemiş olabilirsiniz. Bu yönde sadece güvenli yolculuk için hazırlık yapmanız yeterli olmayacaktır.

Arkadaş ile karavan tatili

Güvenli Yolculuk İle Tatiliniz Başlasın

Güvenli yolculuk beraberinde istediğiniz yere ulaşmanın rahatlığı mükemmel bir deneyimlere imkân sunar. Mükemmel deneyim demişken tatil ortamından bahsettiğimizin altını çizmek gerekir. İnsanların güven içinde yolculuk yapması güzel bir seyahat geçirmesini sağlar. Seyahat etmek veya bir yerden başka bir yere gitmek bile heyecanlıdır. Özellikle kendi aracınızla istediğiniz müziği dinleyerek seyahat yapmanın tadı farklıdır. Huzur dolu bir atmosfere doğru başlayan yolculuklar genellikle yaz mevsiminde yoğunlaşmaktadır. Tabii bayram dönemlerindeki tatil sürecini de unutmamak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl pandemi dönemi sonrası ev ortamından bunalan kişilerin kredi çekerek bile tatile çıktığını ve özellikle Muğla’ya akın ettiğini biliyoruz.

Güvenli yolculuk açısından alınan önlemler beraberinde birçok insan tatil amaçlı doğal ortama koşmuştur. Bu bakımdan tatilin, denizin, kumun ve güneşin insan sağlığı açısından ne kadar önemli ve etkili olduğunu da anlamış buluyoruz. Çocukların bile tatil döneminde pek çok aşamayı atlatarak huysuzluğu bıraktığı bilinir. Hatta bazı hastalıklar yönünden (kekemelik vb.) gibi hastalıklar veya cilt hastalıkları tatilde geçebilmektedir. Misal Akdeniz ikliminin etkisi beraberinde sedef hastalığının geçtiğini söylemek mümkündür. Havası çok iyi geldiği için düzenli şekilde birçok sedef hastasının mutlak adresi Akdeniz/Fethiye olmuştur.

Güvenli yolculuk beraberinde başlayan tatil için eğlenceli bir süreçte başlamış demektir. Göz ardı edemeyeceğiniz şekilde olumlu etkiler sunan tatil süreci her insan için ayrıcalıklı zaman dilimi demektir. Bu yüzden bu yolcuğu güzel başlatıp sonlandırabilmek açısından dikkatli olmak gerekir. Nereye giderseniz gidin; yolculuk yapmak belirli sorumlulukları da yerine getirmeniz gerektiğini gösterir. Hiçbir şey yapmasanız bile aracınızla çıktığınız yolculukta durup bir simit almak bile açlığınızı yatıştıracak veya yaşayabileceğiniz gıda zehirlenmesini engelleyecek önlemdir. Bu yüzden konuya geniş açıdan bakıp öyle değerlendirme yapmak gerekiyor.

Tatil Seyahatinin Heyecanlı Yönü

Tatile çıkmak genel bakımdan heyecan vericidir. Yediden yetmişe her insanı heyecanlandırır. Orada yapacağınız maceraları konuşup gülersiniz. Fakat tatilin başlama öncesinde güvenli yolculuk için alınması gereken önlemler konusuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Tatile çıkarken götüreceklerinizin listesini doğru yapın.

Güvenli yolculuk açısından dikkat çeken bir diğer durum bilmediğiniz ya da güvenemediğiniz her yerde yemek yememeniz gerektiğidir. Çoğu açıdan bu durum beraberinde oluşan gıda zehirlenmesi çok kötü sonuçlar oluşturabiliyor. Yolun henüz ortasına gelmemişken tutan karın ağrısı çok kötü bir yolculuk hali oluşturabilir. Bunun yanı sıra tatilinizde hastanede olabilirsiniz. Karın ağrısı, mide bulantısı ve birçok sorun peş peşe oluşabilir. Bunu istemezsiniz değil mi? İşte bu nedenle mola, konaklama ve yeme içme mekânlarını seçerken dikkatli olun.

Güvenli yolculuk bakımından endişe duymadan veya istediğiniz gibi bir tatile ulaşım sağlamak için kontrollü olun. Eğer kendi aracınızla yola çıkıyorsanız araç kullanacak kişi ve aracı kullanacak kişinin yanında oturacak kişi önceki gün mutlaka iyi bir şekilde uyumuş olmalı. Trafik kazası gibi sorunlarla karşılaşmamak açısından uykunuzu almanız da önemlidir. İnsanlar genellikle tatile çıkacağı gün hazırlık yapıyor. Son gün diye yola çıkana kadar uyuyamıyor. Tabi bu durum birazda heyecandan oluyor ama sonrasında can sıkıcı olabiliyor. Gece yolculuğu yapacaksanız aracınızın farlarını kontrol ettirmenizde fayda var. Gece yolculuğu en iyi seçeneklerden biridir. Sakin bir yolculuk imkânı sunar. Özellikle çocuğunuz küçükse gece uykusu geleceği için rahat yolculuk yapabilirsiniz. Tabii günün hangi saatinde iyi hissediyorsanız o saatte yola çıkın. Ayrıca çok yavaş ve uykunuzu getirecek müzikler dinlemeyin. Yavaş müzikler uykunuzu getireceği gibi riskli durumlarla da karşı karşıya getirebilir.

İlginizi Çekebilir: Tatil Bavulunda Mutlaka Olması Gerekenler

 

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON