Anasayfa 9 Genel 9 Tatilde Güneşlenirken Bunlara Dikkat Edin

Tatilde Güneşlenirken Bunlara Dikkat Edin

2 Ağu, 2023

Tatil hepimizin hiç şüphesiz olmazsa olmazıdır. Uzun çalışma periyodlarından ve tüm yılın yorgunluğundan sonra hepimiz bunu hak ediyoruz. Üstelik herkesin tercihi de tam tatil dönemi olan yaz mevsimleri oluyor. Yaz tatili tercih ettiğimizdeyse güneş her ne kadar bize iyi geliyor gibi dursa da aslında çok uzun süreler güneş ışığına maruz kalmak cildimiz için oldukça zararlı. Ayrıca en yararlı güneş saatleri, güneşlenmek gibi kavramların en doğru zamanı ve en doğru korunma yöntemini bilmek oldukça önem arz ediyor. Tatil yaparken sağlığımızı da korumak olmazsa olmaz bir şarttır. Çünkü her şeyin başı sağlık. Yaz tatili yaparken güneş kremi kullanmanızı ve güneşlenmek için en yararlı güneş saatleri ne zaman gibi merak edilen bu konulara değineceğiz. Hem sağlıklı bir yaz tatili yaparken hem doğru güneş kremi kullanımını öğrenecek hem de güneşlenmek hakkında yeni bilgiler edineceksiniz.

 

Güneşlenirken Sağlığınızı Korumanın Yolları

Yaz tatili döneminin başlaması ile birlikte bağışıklık ve sağlıklı yaşam açısından en yararlı güneş saatlerinde güneşlenmenin öneminin daha da arttığını biliyoruz. Ancak dikkat edilmezse vücuda faydası kadar zararı da olabilecek güneşten korunma yöntemlerinin dikkate alınması gerektiği uzman hekimler tarafından oy birliğiyle onaylanmıştır. Hekimler ise yaz tatili süresince güneşlenmek için bilmemiz gereken en önemli konunun sadece en yüksek ya da en yararlı güneş saatleri içerisinde değil tüm gün güneş kremi kullanarak tatil yapmamız gerektiğini bizlere söylüyor. Bağışıklığın güçlenmesi, kemik sağlığı, bedenin enerji düzeni, vücudun ihtiyacı olan vitaminlere destek sağlaması açısından büyük yararlarının olmasının yanı sıra özen göstererek ve kontrollü bir biçimde faydalanılmadığında sıcak çarpması, cilt deformasyonları, kanserojen ışınların bedene verdiği zararlar gibi olumsuz etkilere de sebep olduğu hekimlerce söyleniyor. Bu yüzden yaz tatili döneminde en yararlı güneş saatleri sürecini bilerek güneşlenmek ve doğru güneş kremini kullanmak oldukça önem arz ediyor.

Gün içerisindeki en yararlı güneş saatleri içerişinde güneşlenmek en faydalı ve eğlenceli yaz tatilini geçirmenize yardımcı olacaktır. En yararlı güneş saatleri içerisinde günlük ortalama 10 dakikalık güneşlenmek vücut sağlığı ve bağışıklık açısından oldukça yeterlidir.

 

Güneşlenmenin Cildimize Etkileri

Cilt türleri genelde altıya ayrılır. Bunun bize olan katkısı size güneşlenmek nasıl doğru şekilde yapılır onu en güzel şekilde açıklamak içindir. Açıktan koyuya doğru cilt çeşidi bir ve iki olarak isimlendirdiğimiz kişiler açık renk gözlü ve sarışın olurlar. Derileri çok açık renkli olanlar güneş ışınlarına karşı oldukça narindir. Özellikle bu kişiler için en yararlı güneş saatleri içerisinde güneşlenmek zorunlu desek yeridir. Güneş kremi kullanarak güneşten ciddi anlamda olumsuz olarak etkilenmelerinin önüne geçebilirler. Güneş altında belirli bir zamandan fazla kaldıklarında ciddi güneş tahrişleri gözlemlenir. Bu kişiler için yaz tatili genellikle oldukça huzursuz geçer. Bu iki cilt türüne sahip kişilerin bronzlaşma şansları da oldukça azdır.

Cilt tipi üç olarak isimlendirdiğimiz grup ela ve yeşil gözlü olup, yine açık renk deriye sahip sarışın, kumral olurlar. Güneş altında fazla kaldıklarında yine cilt tahrişlerine maruz kalmaları meydana gelebilir. Bu grubunda kesinlikle güneş kremi kullanması gerekir. Ayrıca bu grup için yaz tatili bronzlaşmadan olmaz diyorlarsa en uygun güneş kremi çeşidini bularak ve en yararlı güneş saatlerinde güneşlenmek onlar için oldukça faydalı olacaktır.

Güneş kreminin doğru seçimi her tip ten için oldukça önemlidir. Cilt türü dört olarak isimlendirdiğimiz grup kahverengi gözlü, koyu renk saçlı esmer tene sahip olan kişilerdir. Her insan gibi güneşin altında fazla vakit geçirmeleri deri ve vücut sağlığı açısından oldukça risk taşımaktadır. Doğru güneş kremi tercihi ile çok rahat bronzlaşabilirler. Cilt tipi beş ve altı olarak adlandırılan grup ise zaten Latin ırktan gelmektedir ve güneşin etkilerinin uzun sürdüğü kesimlerde yaşarlar. Bu sebeple derileri güneşten oldukça az etkilenir ve güneş altında zaman geçirme süreleri de değişkenlik gösterebilir. Biz yine de bu grup içinde bulunanlara da en yararlı güneş saatleri içerisinde doğru güneş kremini tercih ederek güneşlenmek gerektiğini hatırlatırız. Yaz tatilinin keyifli geçmesini istiyorsanız güneş kremi kullanmayı her ne tip cilde sahip olursanız olun unutmamalısınız.

 

Güneş Bir İhtiyaç Fakat Nasıl Güneşleneceğiz?

Her bireyin güneşlenmek konusunu aksatmamaya ihtiyacı vardır. Ancak bu sanılanın aksine uzun dakikalarca kalmak güneşlenmek değildir. Günlük 10 dakika süreyle el, yüz, kol, bacak gibi bölgelerin güneşe maruz kalması oldukça yeterlidir. Güneş ışığının cilt sağlığına faydalarının yanı sıra; D vitaminin sindirilmesini sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini geliştirmek, beyin sağlığını muhafaza etmek, vücuttaki fazla yağın boşaltılmasına yardımcı olmak ve dişleri güçlendirmek gibi önemli katkıları vardır.

Güneş, vücutta D vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamaktadır durum böyleyken güneşlenmek konusunu yaban atamayız. Tabi bunun için de en yararlı güneş saatleri sürelerini öğrenmeli ve buna göre güneşlenmek ihtiyacımızı gidermeliyiz. Bunları yaparken güneş kremi sürmeyi de unutmazsak çok güzel bir yaz tatili geçirmiş oluruz. Güneşlenmek neden bu kadar önemlidir sorusuna vereceğimiz yanıtsa D vitamininin kemik sağlığı için çok önemli olduğudur. Güneş ışınlarından en iyi biçimde yararlanmak istiyorsanız, öncelikle cilt türünüzü ve güneşlenmek için ayırdığınız sürenize uygun yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmalı, beslenmenize özen göstermeli ve uygun giysiler giymelisiniz.

Güneş ışığından yararlanırken; üzerinizde ince, açık renk, pamuklu kıyafetler olsa da güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. En yararlı güneş saatleri içerisinde bu kıyafetleri giyer ve güneşlenmek isterseniz oldukça güzel bir yaz tatili geçireceğinizi söyleyebiliriz.  Yaz tatili süresince, sıcak günlerde yoğun sıcak ve terlemenin olumsuz sonuçlarıyla sıcak çarpması yaşamamak için bol bol sıvı almalı ve en yararlı güneş saatleri içerisinde dışarı çıkmalısınız. Etkili bir güneş koruması için güneş kremini 4 saatte bir tekrar tekrar sürmelisiniz. Güneşlenmek için en yararlı güneş saatleri sabah 10:00 ve 10.30, öğleden sonra ise 16.00-17.00 saatleri arasını tercih etmeniz yaz tatili sürenizi sağlıklı bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır. Ultraviyole ışınlarının zararlarından kaçınmak için bulutlu havalarda da güneş kremi kullanmalısınız.

güneş kremi

Güneş Kremi Tercihi

Yüksek UV koruma faktörü içeren güneş kremlerinin cildinizi korumaya yönelik olumlu etkileri oldukça fazladır ancak tek başına yetersiz kalabilir. Sadece güneş kremi ile koruma sağlamak mümkün değildir. Çünkü güneş ışınları sadece açıkta kalan kısımlarımızı değil, vücudumuzun kumaş altında kalan kısımlarını da etkiler. Bu yüzden en yararlı güneş saatleri içerisinde güneşlenmek ten sağlığımız için ve keyifli bir yaz tatili geçirmek için olmazsa olmazdır.

Güneş kremleri yaz tatili için olmazsa olmazdır. Güneşlenmek akıllara geldiğinde güneş kremi de akıllara mutlaka gelir. Kimyasal ve fiziksel koruma sağlayan kremler olarak iki tür krem çeşidi vardır. Fiziksel koruyuculuk sağlayanlarda tercih edilen materyallerin cildinizi tahriş etme olasılığı düşüktür. Bu gibi olumsuzluklar yaşamamak için en yararlı güneş saatleri içerisinde güneşlenmek en mantıklı hareket olacaktır. Yaz tatili için yanınıza mutlaka güneş kremi almayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON