Anasayfa 9 Doğa 9 İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklara Öneriler

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklara Öneriler

29 Kas, 2021

Ülkemizde uçakla daha önce seyahat etmeyen insan sayısı yüz binleri bulabilir. Daha önce uçağa binmeyen insanlar bazen ihtiyaç duymadıkları için binmemiş olabilirler. Ancak uçakla seyahat etmeye korkan insan sayısı da az değil. Siz daha önce uçak yolculuğu yaptınız mı? Ya da ilk defa mı uçak yolculuğu yapacaksınız? O zaman gelin ilk defa uçak yolculuğu yapacaklara birkaç öneride bulunalım.

Uçakla seyahat etmek deyince genelde insanların kafalarında tehlike çanları çalmaya başlar. Bunun nedeni ise yaşanan uçak kazalarıdır. Ancak kara taşıtlarının dünya genelindeki kaza oranı, uçak kazalarının oranından katbekat fazladır. O yüzden daha önce uçağa binmemiş ya da binmekten korkan birinin endişelenmesine gerek yoktur.

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Uçakla seyahat, ilk zamanlar birçoğumuzda bir gerginlik yaratabilir. Ancak bu seyahat türü diğer ulaşım araçlarından farksızdır. Bu durumun çeşitli nedenleri olsa da birkaç önlem almak gerekebiliyor. Ancak sorun ilk kez uçağa binmenin ve ne yapacağınızı tam bilmemenin verdiği stres ise sizi yazımızı okumalısınız. İlk defa uçak yolculuğu yapanların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Bilet alma esnasında her şeyi adım adım yapmak,
  • Kabin bagajı ve yolcu bagajı ayrımını yapmak,
  • Uçuş öncesi zamanında havalimanında olma,
  • Havalimanında ya da online olarak check-in işlemini yapmak,
  • Uçuş öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlere dikkat etmek.

Bilet Alma Esnasında Her Şeyi Adım Adım Yapmak

Uçak yolculuğu yapmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gerekenlerin başında bilet alma işlemi gelmektedir. Özellikle bu işlem için günümüzde internette uçak bileti fiyatlarını karşılaştıran birçok site bulunmaktadır.  Bu tür sitelerden yardım alarak bu adımı kolayca çözebilirsiniz. Ancak bu adımda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de bütün bilgileriniz doğruluğudur. Bu aşamada tüm bilgilerinizin kontrolünü sağlayarak acele etmeden adım adım ilerlemelisiniz. Bilet satın alma işleminizi tamamladıktan sonra firma sizinle e-posta ya da SMS yoluyla PNR numarasını paylaşacaktır. Bu bilgileri kaybetmemelisiniz çünkü check-in esnasında bu bilgilere ihtiyaç duyacaksınız.

Tatil bavulu

Kabin Bagajı ve Yolcu Bagajı Ayrımını Yapmak

Uçuşlarda kabin ve yolcu bagajı olmak üzere iki bagaj türü var. Kabin bagajı uçuş anında yanınıza alacağınız ve uçağın içerisindeki dolaplara sığabilecek boyuttaki bagajlardır. Yolcu bagajı ise 15-20+ kilograma kadar çıkabilen, taşınması için bagaj bölümüne teslim edilmesi gereken bagajlardır. Yolcu bagajının ağırlığı yurt içi ya da yurt dışında gideceğiniz yere ve uçak firmasına göre değişebilmektedir. Bundan dolayı uçuştan önce uçacağınız firmanızın sitesinden bagaj detaylarını öğrenmelisiniz. Kabin bagajı için ise aklınıza gelen her türlü sıvı ve kesici alet kesinlikle kabul edilmemektedir. Fakat deodorant, parfüm, şampuan gibi çeşitli sıvıları kabin bagajında 100 ml’lik kaplara koymanız gerekmektedir. Buna ek olarak 100 ml’lik bu sıvılar toplamda 1 litreyi geçmemelidir. Tatile Giderken Alınması Gerekenler‘i sizler için derledik.

Uçuş Öncesi Zamanında Havalimanında Olma

Uçuş öncesi havalimanında olmanız gereken saatler yurt içi ve yurt dışı uçuşlarına göre değişmektedir. Havalimanlarında bagaj ve check-in işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler iç hat seferlerinde uçuştan en az 45 dakika önce, dış hat seferleri için de en az 1 saat öncesine kadar yapmanız gerekiyor. Bundan dolayı iç hatlar için en az 1 saat, dış hatlar için ise 2 veya 3 saat önce havalimanında olmanız çok önemlidir. Bayram ve özel günler gibi resmi tatiller de ise havalimanında bir yoğunluk oluşabiliyor. Bundan dolayı bu tür özel günlerde normalden en az 1-2 saat daha erken havalimanında olmalısınız.

Tatil bavulu

Havalimanında ya da Online Olarak Check-in İşlemini Yapmak

Uçuş öncesi yapılması gereken adımlardan biri olan check-in işlemidir. Bu işlemi havalimanında ya da online olarak yapabilirsiniz. Peki, havalimanında check-in nasıl yapılır?

Bunun için havalimanındaki havayolu şirketinizin bankolarını bulup sıraya girmelisiniz. Bu bankolarda yurt içi uçuşları için kimliğiniz, yurt dışı uçuşları için de pasaportunuzu göstererek biniş kartınızı alabilirsiniz. Ardından yolcu bagajınızın ağırlığının uygun olup olmadığının kontrol edilir. Eğer el bagajınız varsa gerekli etiketi alarak geçebilirsiniz. Ancak yurtdışına uçuyorsanız uçuş kartınızı aldıktan sonra bir de harç pulu almanız gerekiyor. Bu işlem de bittikten sonra uçuş saatinize kadar özgürsünüz.

Gelelim başka bir yöntem olan online check-in’e. Uçuş firmalarının birçoğu uçuşunuzdan 24 saat ya da 71 saat önce size online check-in yapma fırsatı sunar. Genelde uçuşa son 60 dakika kalana kadar da online check-in yapma şansınız vardır. Online check-in için şirket aracılığıyla size bir e-mail ya da mesaj yoluyla bir link gönderilir. Bu linke tıklayarak tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bu işlem sonrasında teslim edeceğiniz bagajınız yoksa QR kodunuzla uçağa binebilirsiniz. Buna ek olarak havalimanındaki kiosklardan uçuş kartınızı da temin edebilirsiniz.

Buradaki iki yöntemle de check-in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat her zaman için online check-in yapmanız sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Böylece özellikle bir el bagajı ile seyahat ediyorsanız hiç zaman kaybetmez ve kolaylıkla uçuş kartınızı alabilirsiniz. Online check-in, geç kalmanız veya bankoların kapanması gibi durumlarda hızlıca uçağa yetişme şansı sunar.

Uçuş Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenlere Dikkat Etmek

Aslında uçuşunuz için yapılması gerekenleri buraya kadar büyük oranda tamamladınız. Check-in işlemlerinizden sonra son kontrol noktasından geçebilirsiniz. Buradan geçtikten sonra uçuşunuz için size ayrılan kapı numarasını bulmalısınız. Kapı numaranızı havalimanında yer alan ekranlardan takip edebilirsiniz. Kapı numaranızı bulduktan sonra uçağa alınana dek burada bekleyebilirsiniz. Eğer el bagajınızdan başka bir bagajınız varsa uçuşunuzdan sonra o bagajı teslim almalısınız. Bagajınızı, uçaktan inince havalimanındaki bagaj teslim noktasından alabilirsiniz. Bunun için havalimanındaki bilgilendirme ekranlarını takip etmelisiniz. Ardından bagajınızın geleceği alanda bekleyerek bagajınızı teslim alabilirsiniz. Eğer seyahatiniz yurt dışına ise bagajlarınızı pasaport kontrolünden geçtikten sonra alabilirsiniz.

Son olarak uçakla seyahat etmek ya da uçuştan önce yapılması gerekenler düşündüğünüzden daha kolaydır. Diğer toplu taşıma araçlarına göre daha hızlı ve konforlu olan uçakla seyahat yöntemini her zaman tercih edebilirsiniz. Ayrıca uçak biletleri o kadar uygun oluyor ki 1 ile 10 TL arasında bile yurtiçi veya yurtdışı bileti satın alabiliyorsunuz. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

İlginizi Çekebilir: Güvenli Bir Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON