Anasayfa 9 Genel 9 Tatilinize Uygun Otel Seçimi Nasıl Yapılır?

Tatilinize Uygun Otel Seçimi Nasıl Yapılır?

13 Nis, 2023

Tatil dönemlerinde otel seçimi oldukça önemlidir. Tatil planlarınızın keyifle geçmesi için uygun otel seçimi yapmanız gerekiyor. Peki, tatilinize uygun otel nasıl seçilir? Tatilinizi konforlu ve keyifli bir hale getirmek için sizler için otel seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsurları açıklıyoruz.

Yaz Tatili Mi, Kış Tatili Mi?

Öncelikle tatil planlarınızı yaparken ne istediğimizi bilmemiz gerekir. Böylece daha net ve adım adım ilerlersek daha verimli bir tatil geçirmiş oluruz. Yazın deniz, kum, güneş mi yoksa kışın kaplıca ya da kayak merkezleri mi? Bu konuda tatil için ayırdığımız bütçemizde çok önemlidir. Çünkü yaz tatili diğer aylara göre daha pahalıdır. Gün ve iklim şartlarına bakacak olursak dışarıda daha çok gezip eğlenebileceğimiz ve para harcayabileceğimiz çok mekân vardır. Doğa yürüyüşlerine katılım sağlayabiliriz. Daha hesaplı olacaktır. Ya da her şey dâhil yerine kahvaltı dâhil bir otel, oda pahalı gelir ise apart kiralama yaparak kendi bütçemizden yemek yiyebilirsiniz. 

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendirin!

Erken rezervasyon fırsatları da tatil planları için en iyi fiyatlar, kolay ödeme seçenekleri, indirim ve kampanyalar sunar. Bu sebepten erken rezervasyon başta olmak üzere yılın tamamında tatil planları yapan tüm otellere bakabilirsiniz. Aynı bütçeyle daha uzun tatiller ve unutulmaz tatil anıları yaşayabilirsiniz. Yazın kış tatili yapılan bölgeler uygundur. Kışında yaz tatili yapılan bölgeler uygundur. Bu sebeple yoğun sezonun olmadığı aylarda örneğin; Haziran, Temmuz, Ağustos en yüksek ve pahalı yaz sezonu mevsimi olup, Aralık, Ocak, Şubat ayları en yüksek ve pahalı kış sezonu mevsimidir. Bu aylar haricinde diğer aylarda mevsimine uygun ve bütçenizi sarsmayacak tatil fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Rezervasyondan Önce Otel Yorumlarını Okuyun!

Eğer gideceğiniz bölge ve o bölgenin sahip olduğu otellerle ilgili bir bilginiz yok ise tüm tatilinizi geçireceğiniz doğru oteli seçmek için bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Seyahat edeceğiniz yerde size uygun, olan en doğru olan oteli seçmek için internet en güzel ve kısa yoldur. Çeşitli tatil, seyahat yorum sitelerinden gideceğiniz bölgede yer alan otelleri ve bu otellerde konaklama yapan ve yorum yapan puan veren kullanıcıların tüm tecrübelerini inceleyebilirsiniz. Puanları ve yorumları incelerken konaklayanların genç olmasına, çift (balayı) olmasına, çocuklu aile tatili yapmasına veya iş seyahati yapmasına göre gruplayan seçenekler mevcuttur. Size en yakın olan grubu seçerseniz daha kesin sonuca varmanız mümkündür. Çünkü her tatilcinin otelden beklentisi farklıdır. Bazı tatilseverler eğlence isterken bazıları sessiz rahat ve huzuru bulabileceği bir otel ister. 

Bulduğunuz Otelleri Listeleyin!

Öncelikle fiyatlara bakmadan kendinize sosyal medya araştırması sonucunda puan ve otel yorumlarına göre beğendiğiniz otellerin listesini oluşturun. Beğendiğiniz otel sırasına göre yaptığınız bu listenin içerisinden farklı sitenin içinde mevcut olan, sizin bulduğunuz fiyatları ekleyin ve karşılaştırma yapın. 

Unutmayın ki, otellerde kampanyalara göre her 2 ya da 3 haftada bir fiyat değişmektedir. Doğru fiyatlara ulaşmak için kişi sayısını, varsa çocuk sayısını ve yaşlarını, doğum yılını, giriş – çıkış tarihlerini ve oda tiplerini her arama yapılan sitede aynı verilerle aynı olmalıdır. Her otelin kendisine ait resmi internet sitesi vardır. Kendi sayfalarında yer alan fiyatlara da mutlaka bakarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer önceden gittiğiniz otele tekrar gitmek istiyorsanız, otel ile iletişime geçebilir, tekrar konaklamak istediğinizi ve eski misafirlere uygulanan özel kampanyalı fiyat veya indirim olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. 

Aileniz için otel listesini oluştururken sadece yetişkin kabul eden, evcil hayvan alan veya almayan, ücretsiz çocuk yaş aralığı gibi detayları da öğrenilmesi son dakika yaşanabilecek kötü sürprizlerden sizi koruyabilir. Tur operatörlerini veya acentelere da göz atmanızda mutlaka fayda sağlayacaktır. Tüm sezon boyunca birçok otelle çalışan acenteler daha iyi bilgi ile daha iyi fiyata ve hizmete sahiptirler. Acentalardan veya otelin direk çağrı merkezi numarasından çeşitli otel seçeneklerini bulabilirsiniz. Acentelerin internet sitelerinden, acente ofislerinden veya telefonla arayarak kendinizce hazırlamış olduğunuz otel listenizde yer alan oteller ile ilgili fiyat ve otel detaylarını alabilirsiniz. 

Her koşulda en iyi tercihi, size uygun olan oteli sizden daha iyi tahmin eden biri asla olamaz bunu sakın unutmayın. Çünkü ne istediğinizi siz daha iyi bilirsiniz. Tanıdıklarınız ya da bazı tatil acentelerinin satış elemanları size ve ailenize otel önerisinde bulunabilir. Onları dinleyin ancak kararınızda büyük rol oynamasınlar. Hizmet aynı anda üretilen, anında tüketilen bir kavram olduğu için bir kimsenin yaşadığı iyi veya kötü tecrübeyi sizin de yaşayacak olmanız hiçbir zaman garanti değildir. 

Balayı İçin Ekstra Özen!

Balayı otel seçimi yaparken de çok dikkat etmeliyiz. Gideceğimiz yere gezip görmek için mi gideceğiz yoksa dinlenmek otelin bize sunacağı imkânlardan yararlanmak için mi gideceğiz? Balayı tatilimizin bizim için özel olmasını isteriz. Oda süslemesi, yemekleri, bölgesi, otelin dekorasyonu, otelin animasyonu ve vermiş olduğu hizmeti de düşünürsek tamamıyla bir bütün olmalıdır. Uygunlukta ve otelin özellikleri de önemlidir. En güzel balayı otelleri genellikle yaz döneminde kendini göstermektedir. Yeşili ile doğası ile oteller kendini hem sunum hem de görsel olarak ortaya çıkarmaktadır. Daha önce hayal ettiğimiz ya da hiç görmediğimiz bir bölgeyi seçebiliriz. Böylece tatilimizin daha heyecanlı geçmesini sağlayabiliriz.

Tatilimize uygun otel seçimi yaparken, tatil anlayışınız gezip görmek ise, otele bağlı kalmak taraftarı değilseniz oda kahvaltı şeklinde hizmet veren otel ve ya pansiyonları tercih etmenizde fayda var. Her şey dâhil paket sunan otellere göre fiyatları daha uygun olan bu sistem size gün içinde sadece sabah kahvaltısı sunuyor. Diğer tüm öğünleriniz size ait oluyor. Eğer gün içinde gezip yeni yerler görmek istiyorsanız aynı zamanda yeni tatlar keşfetmek istiyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bu durumda oda kahvaltı sistemi sizin için en uygunu olacaktır. Hiçbir yere bağlı kalmak istemiyorum ve her şeyi kendim yaparım diyenler için en hesaplı tatil programıdır. 

Etkinlikleri Unutmayın!

Macera tutkunları için önemli olan tek unsur otellerin aktivite alanına olan mesafesidir. Aktivitelere gün boyu katılım bir ya da iki defa olabiliyor. Yorucu olduğundan dolayı günü tamamen su sporları aktivitesi ile geçirmek mümkün olmayabilir. Bu sebeple tatilini hem otelde geçirip hem adrenalin yaşamak isteyen tatilciler, otelleri tercih etmektedir. Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde genellikle paraşüt aktivitelerine katılmak isteyen macera severler bulunuyor. Aynı şekilde günü otelde geçiren ve aktiviteye katılmak için otelden ayrılan tatilciler gün sonunu ve diğer tatil günlerini yine otelde tamamlamaktadırlar.

Temizlik, yemek-içme, eğlence gibi birçok artısı olan oteller aynı zamanda olimpik havuzları ve su oyun parkları ile büyük küçük demeden tüm tatilcilerin rahatlığını sağlamayı hedefliyor. Bütün yılı çalışarak geçiren ve tatili dinlenmek olarak değerlendirmek isteyenler için en ideal tatil bu durumda oteller olmaktadır. 

Tabii, tatil planı yaparken konaklama seçimi oldukça önemlidir. Tatilinizin keyfini çıkarmak için kalacağınız oteli özenle seçmek gerekir. Bu yazımızda, tatile çıkarken, seyahat ederken otel seçimi nasıl olmalıdır, otel seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruları cevaplamaya çalıştık. “Tatilinize Uygun Otel Seçimi Nasıl Yapılır?” yazımızda umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir.

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON