Türkiye’de Kış Tatili İçin En Çok Tercih Edilen Yerler

31 Ara, 2022

Birçok insanın tatil deyince aklına direkt yaz, kumsal ve yüzmek gelebilir. Diğer yandan kış tatilini seven insanların sayısı da azımsanmayacak kadar azdır. Kış tatili yerlerine olan talep özellikle son yıllarda gittikçe artmaktadır. Türkiye’de kış tatili yapılacak yerlerin sayısının fazla olması da bu durumu bir hayli etkilemektedir. Bu talep gerek karasal iklimin ülkemizde yaşanması gerekse kış sporları için uygun birçok dağımızın olması bu talebi her geçen gün daha da arttırmaktadır. Ayrıca sadece kışın tatile çıkan bir kitleyi de görmezden gelemeyiz. Kış tatili yerlerini seçerken bir diğer avantajlı yanıysa ekonomik olmasıdır. Yaz tatiline nazaran her ne kadar kış tatiline talep çoğalsa da yaz tatiline olan rehavet yine de yabana atılmayacak seviyelerdedir. Kış tatiline olan talebin az olması da arz-talep dengesinin doğal bir sonucu olarak kış tatilini daha ekonomik kılıyor. Kış tatilinin tercih edilmesinin bir diğer sebebiyse kış sporlarının çeşitliliği ve bu çeşitliliğe paralel olarak gösterilen ilgiden dolayıdır. Kış tatili önerilerini ise beraber inceleyeceğiz.

 

Kış Tatili Yerleri

Birçok otoriteye göre iklimimizin kış sporlarına olan verimliliği ve özel işletmelerinde bu konuda kaliteli hizmet sunması ülkemizdeki kış tatili yerlerini gerek yurt içi gerekse yurt dışından gelen misafirlerin gözünde cazibe merkezi haline getiriyor. Türkiye’de kış tatili yapılacak yerler incelendiğinde her ne kadar akla kayak gibi sporları önemseyen ve hizmet veren yerler gelse de aslında ülkemizde doğayla iç içe olan cazibe merkezleri bulunmaktadır. Durum böyleyken kış tatili önerileri de kulaktan kulağa yayılmaktadır. Sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için kış tatili de olmazsa olmaz seçenekler arasında yer alır. Beyaz örtü altında yürüyüş yapmak, sakin bir dinginlik yaşayarak manzarayı izlemek isteyenler için kış tatili yerleri oldukça dikkat çekmektedir.

 

Neden Kış Tatili?

Yaz tatiline göre oldukça sakin bir seçim olan bu tatil türü, tam olarak gözlerden uzak olmak isteyenlerin tercihidir. Ailesiyle beraber sıcak bir şöminenin başında insanın içine işleyen, yaşadığını hissettiren temiz havayı çekip sıcak kahve yudumlamak kimi huzurlu ve rahatlamış hissettirmez ki? Yüzmekten sıkılanlar veya yüzmeyi sevmeyenler için diğer bir alternatifse doğanın kendisini keşfetmek! Beyaz örtünün üstünde doğayı bütün saflığı ve temizliğiyle keşfetmek isteyenler tatile olan ilgilerini hiçbir zaman yitirmezler. Çünkü onların içlerinde hep bir kâşif ruhu vardır! Kış tatili yerleri bu kâşifleri her zaman içine çeker! Diğer yandan son zamanlarda tüm dünyanın ortak problemi olan enflasyonun etkisine can sıkmaya da gerek yok. Çünkü kış tatili oldukça ekonomiktir. Yazın yapılacak üç günlük bir tatil bütçesiyle kışın o bütçeyle bir haftalık tatil rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca yazın kalabalık ve koşuşturma içerisinde güneşlenmek yerine bir manzara eşliğinde çay içerken kitap okumaksa oldukça insanı rahatlatacaktır. Ardından ailenizle kardan adam yaparken eğlenmek, belki kayak yapmak belki de kızağa binmek size eşsiz deneyimler yaşatacaktır. Bunca şeyin üstüne doğanın bize bahşettiği beyaz örtünün içinde ailenizle, sevdiklerinizle fotoğraf çektirmekte o an sizin üşümenize sebep olsa da ileride baktığınızda içinizi ısıtacaktır.

 

Kış tatili Önerileri

Kış sezonunda karın ve bembeyaz örtünün farklı bir lezzet verdiği orman manzaralı, dağ manzaralı alanlar, strese ve yoğun şehir gürültüsünden uzak keyifli bir ara vermenize yardımcı olur. Kış sezonunda hem yakın tatil noktaları hem de kış turizmi ile nam salmış bölgelerde tatile çıkabilirsiniz. Son birkaç yılda ülkemizde kış tatili popülerleşmeye başladı. Buna bağlı olarak işletmeler ve sundukları hizmetlerde çeşitlenmeye başladı.

Kış tatili deyince ilk olarak anımsanan kış sporları için Kayseri, Bursa, Erzurum gibi şehirler tam da aradığınızı bulmanıza katkı sağlayacak şehirlerdir. Sadece kışın değil her mevsimde farklı doğal güzellikleriyle ün yapmış Bolu Abant gibi bölgeleri de tatil için seçenekleriniz arasına alabilirsiniz. Kış tatili önerileri dendiğinde son yıllarda oldukça ilgi gören Doğu Ekspresi ile kar manzarasının eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilir, birden fazla alanı gezerek deneyimleyebilirsiniz.

 

Türkiye’de Kış Tatili Yapılacak Yerler Nereler?

bolu abant kış tatili

Bolu Abant

Yedigöller bölgesi, kış mevsiminde hem günübirlik turlar yapabileceğiniz hem de kar manzaralarının hazzını huzurlu otellerde çıkarabileceğiniz seçeneklerden biri. Kış tatili yerlerini araştırdığımızda en azından bir kere bile olsa adını duyduğumuz, fotoğraflarını gördüğümüz Yedigöller’e henüz hala gitmediyseniz güzergâhınızı en kısa zamanda bu yöne doğru planlamalısınız. Yedigöller bilindiği üzere bir milli park. Bolu kara sınırları bünyesinde bulunan milli parkta, yeşilin her çeşidini gözlemleyebileceğiniz sımsıkı orman ve eşsiz güzellikte 7 adet heyelan gölleri bulunuyor. Bu doğal güzellikleri görmek ve eşsiz bir tecrübe edinmek istiyorsanız şiddetle tavsiye ederiz.

 

Kars Sarıkamış

Doğu ekspresi ile bir seyahate çıkıp, kar manzaraları ve kayağı Sarıkamış’ta deneyimlemek eşsiz bir tecrübe olacaktır. Doğu’nun kar manzaraları tabi ki inanılmaz ama Sarıkamış hem Sarıçam ormanlık bölgeleri hem de kayağa oldukça uygun pistleriyle kış tatili yapmak isteyenler için en doğru seçenek. İsterseniz Doğu ekspresi ile tüm İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kar görüntülerini, dağlarını, göllerini, platolarını ve nehirlerini izleyerek Kars’a doğru trenle ulaşabilirsiniz, eğer uğraşmak istemezseniz 2 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra Kars’a varabilirsiniz.  Türkiye’de kış tatili yapılacak yerlerin başında gelen bu bölgeye Doğu’nun incisi desek yanlış olmaz.

 

Bursa Uludağ

Türkiye’de kış tatili, kayak, doğa ve kış deyince akla gelen ilk gelen yerlerden biri tabi ki Uludağ oluyor. Kış tatili önerilerinde konum olarak başı çeken noktalardan biri olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Tatil yerlerinin elbette başını çeken bu bölge her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti büyük bir özenle ağırlıyor. Eski nostaljik filmlerde bile gördüğümüz Uludağ otelleri, senelerden beri kış aylarında tatilin en rahat noktalarından biri olmayı devam ettiriyor. Uludağ senenin her sezonunda ayrı güzelliklere sahip ama kış manzaralarının ve kayağın tadını Uludağ’da çıkarmanın da verdiği deneyimin yeri bu tecrübeyi yaşayanlar için oldukça ayrı. Türkiye’de kış tatili yapılacak yerlerin Batı kanadı olan Uludağ ise Marmara bölgesinde yoğun yaşamın temposundan yorulmuş kişiler için oldukça doğru bir seçim olacaktır.

You might also like

REZERVASYON