Anasayfa 9 Gezi 9 Yaz Tatili İçin 7 Muhteşem Rota

Yaz Tatili İçin 7 Muhteşem Rota

26 Tem, 2022

Yaz tatilinin gelmesiyle beraber şehirden uzaklaşmak isteyen turistler ayrıca yurt dışından ülkemizi ziyaret etmek isteyen turistler tatil rotası araştırma kısmına geçildi. Tatil rotası araştırması yapılırken her zaman kararsız kalınır ve keşke popüler rotalar bir arada verilse de daha rahat karar verilse denilir. İşte bu yazımızda Türkiye’de tatil düşünen tatilciler için birbirinden özel ve güzel 7 muhteşem rotayı bir arada verdik. Bu rotalar arasında karar vermek zor olsa da karşılaştırma fırsatı ile karar vermenizin önünü açıyoruz. 7 muhteşem rotamızda Muğla’dan, Çanakkale’ye birbirinden güzel rotalar bulacaksınız. Sadece sizlere rotaları söylemeyeceğiz bu rotalarda nereler var buralarda ne yapabilirsiniz ayrı ayrı anlatacağız. İşte o muhteşem Türkiye’de popüler tatil yerleri;

1)Muğla

Yaz tatil rotaları denildiğinde akıllarda canlanan tatil rotası Muğla olmaktadır. Muğla doğal güzellikleri, denizi ve gezilecek yerlerinin çeşitli olmasıyla tam bir tatil cennetidir.

Ege bölgesi sınırları içinde bulunan Muğla yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla beraber pek çok farklı kültürden günümüze ulaşan kalıntıları bünyesinde barındırmaktadır. Yeşilliklerle çevrili denizleri, koyları ile tatilcileri büyüleyip etkisi altına alan Muğla, Türkiye için çok önemli bir tatil destinasyonudur.

Muğla’da tatil yapılacak ilçeleri sizler için sıraladık. Bu tatil beldelerinde yapacağınız aktiviteler ve beldelerin özelliklerini detaylı olarak yazımızda bulacaksınız. Muğla’nın başlıca tatil beldeleri şöyledir; Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Marmaris, Köyceğiz, Milas, Yatağan, Ula, Menteşe. Bu beldeleri detaylı bir şekilde açıklayalım.

Muğla, Bodrum

Günümüzde hala Bodrum’un bir ilçe olmadığını düşünen kişiler vardır. Ancak Bodrum Muğla’nın bir ilçesidir. Muğla’nın en değerli ve en güzel tatil beldeleri yer alan Bodrum yaz tatilcilerinin uğrak noktası haline gelmiştir. Bodrum, tatilde muhteşem üçlü olarak adlandırılan deniz, kum, güneş üçlüsünün bir araya geldiğinde akıllarda belirmesiyle ünlüdür. Deniz, kum, güneş üçlüsü hariç muhteşem bir kültür mirasına da sahip olan Bodrum’u mutlaka ziyaret etmek gerekiyor.

Bodrum’da bulunan Halikarnassos tam bir kültürel miras niteliğindedir. Bodrum’u ziyaret eden herkesin mutlaka gezip görmesi Halikarnassos bir dönem yılın en iyi müzesi ünvanını alarak güzelliğini kanıtlamıştır. Eski adı Halikarnassos olan şimdiki adı ise Bodrum Kalesi olan bu müze ilçenin tam olarak kalbinde yer almaktadır. Ulaşımın kolay olduğu Bodrum Kalesi’nin gezilmesini öneriyoruz.

Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Halikarnas Mozolesi’de bodrumda yer almaktadır. Bu muhteşem güzelliği mutlaka Bodruma gittiğinizde görmelisiniz.

Türk müziğinin güçlü sesi olan Zeki Müren Bodrumludur. Bodrumlu olan Zeki Müren adına bir müze açılmıştır.

Bodrumda sanat ve kültürün hiç durmadığı bir nokta olan Dideklihan Kültür Sanat Köyü’nü mutlaka görmeniz gerekiyor.

Muğla Fethiye paraşüt aktivitesi

Muğla, Fethiye

Antik çağlarda pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Fethiye genellikle zengin olarak yaşayan halk kesimin bulunduğu bölgedir. Fethiye denildiği zaman akıllara ilk gelen şey şüphesiz Ölüdenizdir. Ölüdeniz durgun ve temiz suyu ile Türkiye’nin sayılı denizlerindendir. Fethiye’den Ölüdenize gitmek için merkezden sadece 10 Km’lik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Fethiye’de gezebileceğiniz bir diğer yer ise Çalış Plajı’dır. Bu. Plaj caretta carettalara ev sahipliği yapmaktadır.

Ölüdeniz’i ziyaret ettikten sonra 5 Km’lik bir yol daha yaparak Kelebekler Vadisine ulaşabilirsiniz. Bölgede yaşayan farklı kelebek türü ile adı Kelebekler Vadisi olarak anılan bu bölgeyi mutlaka gezip görmeniz gerekmektedir.

Öğlen ve akşam yemeğiniz için kordonu ziyaret edebilirsiniz. Kordon boyunca sıralanmış olan salaş ama lezzetli işletmelerde yemeğinizi yiyebilir sonrasında ünlü kar helvasının tadına bakabilirsiniz.

Ayrıca mavi ve yeşilin her tonunu çok seviyorsanız mutlaka Kabak Koyu’nu ziyaret etmelisiniz.

Muğla, Datça

Muğla’ya bağlı olan Datça ilçesi koyları ile ün kazanmıştır. İlçeye bağlı toplam 52 koy farklı koy bulunmaktadır. Ayrıca Datça diğer tatil beldelerinden farklı olarak sessiz ve sakindir.

Datça’da Can Yücel için özel hazırlanmış bir adet sokak ve ziyarete açık bir ev bulunmaktadır.

Datça’nın ünlü badem ve badem ezmesinden mutlaka tatmanız gerekiyor.

Buraya gelmişken kültür ve sanat merkezi olan Knidos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor.

Muğla, Marmaris

Muğla’nın en ünlü ilçelerinden birisi olan Marmaris, ormanlarla çevrili berrak ve temiz koyları ile tatilcileri büyülemektedir. Marmaris’te dalış turizmi çok yaygındır. Farklı yer altı şehirlerine ve mağaralara ev sahipliği yapan Marmaris dalış deneyimi için mükemmel bir tatil ilçesidir.

Aynı zaman Marmaris tam bir tarih ilçesi olarak nitelendirilebilir. Tarihi çarşısı geçmişten günümüze kadar gelen antik kentleri ve müzeleri ile kültür turizminin kalbi olarak sayılabilir.

Marmaris kalesini mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. Marmaris kalesi günümüzde müzeleştirilmiştir. Müzeleşen bu kalede sizleri diğer müzelerden farklı olarak Arkeoloji Salonu, Etnografya Salonu ve sanat galerisi beklemektedir

Merkez çarşısını gezerken geçmişten günümüze ulaşan bu tarihi çarşıya hayran kalacaksınız.

1)Antalya

Antalya, yaz tatili denildiği zaman listenin en başında yer alan bir destinasyon olmaktadır. Antalya deniz, kum, güneş üçlüsünü bir arada sunarak yerli ve yabancı turistleri büyülemeyi başarmaktadır. Pek çok ilçesinde tatil imkânı sunan Antalya yaz sezonunda oldukça yoğun bir turist ağırlamaktadır.

Antalya, Alanya

Antalya merkezden 130 KM uzakta bulunan Alanya, özellikle yabancı tatilcilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Hava sıcaklığının yüksek olması ve denizlerin temiz olmasıyla beraber güneşin tadını çıkarırken deniz ile ferahlamanın güzelliğine varırsınız.

Roma Dönemi’nden Osmanlı dönemine kadar pek çok farklı toplumdan izler bulmanız mümkündür.

Alanya’ya gittiğiniz zaman mutlaka gezmeniz gereken 2 kale bulunmaktadır. Bunlar; Alanya Kalesi ve Kızılkule’dir

Ziyaretçilerini her zaman büyülemeyi başaran ve aklında sorular ile uğurlayan Damlataş Mağarası’da Alanya’da bulunmaktadır.

250’den fazla eser içeren Alanya Atatürk Evi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Antalya, Kemer

Kemer Antalya için çok önemli bir ilçe olmaktadır. Kemer’in turistlere sunduğu en büyük avantaj ise gezilecek bütün yerlerin birbirine yakın olmasıdır. Kemer’de herhangi bir araç olmadan yürüyerek bile rahatlıkla gezebilirsiniz.

Kemer’e gittiğinizde uzun yürüyüş yolu ile Dünya’da ilk 10 içerisinde yer alan Likya Yolu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Likya Yolu’nun uzunluğu 540 km’dir.

Teleferik ile çıkılan Tahtalı Dağı’na çıkıp 2300 metre yüksekliğin tadını adrenalin ile beraber çıkarabilirsiniz.

Antalya, Side

Side, plajları ile turistleri büyülemektedir. Roma mimarisinin en önemli eserlerini arındıran Side Antik Kentini ziyaret etmeniz gerekiyor.

antalya side

1)Balıkesir

Balıkesir, Ayvalık ilçesi ile yaz sezonunda turistleri ağırlamaktadır. Ayvalık’ta mutlaka Cunda Adasını gezmelisiniz. Meşhur taş yapılarıyla ve sokaklarıyla fotoğraf çekmek isteyen turistlerin uğrak noktası olmuştur.

Şeytan Sofrası ve Sarımsaklı Plajı’na uğramadan Ayvalık’tan ayrılmamalısınız.

2)İzmir

Türkiye’nin batıya açılan kapısı olan İzmir sıcak seven tatilcilerin uğrak noktasıdır. Zengin kültürü ve tarihi ile İzmir Türkiye’nin popüler tatil yerleri arasında yer almaktadır. Ayrıca sahilleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de popüler tatil yerleri arasına girmektedir.

İzmir, Çeşme

Çeşme, 19 Km’lik sahil şeridi, masmavi suları ve altın sarısı kumsalları ile turistleri büyüleyen İzmir’in önemli turizm destinasyonudur. Çeşme’de bulunan Alaçatı muhteşem sokakları ve işletmeleriyle Çeşme’ye önem katmaktadır.

İzmir, Foça

Önemli bir sahil kasabası olan Foça denizi, Rum evleri ve kordonuyla tatilcileri büyülemektedir.

3)Aydın

Aydın’a bağlı olan kuş adası duru ve temiz denizi ile misafirlerini ağırlamaktadır. Denizden ulaşım ile gidilen Güvercinada’yı çok beğeneceksiniz. Dizinizi aşmayan bir su içerisinden yürüyerek ulaşım yapmak hem ferahlatıcı hem de değişik bir durum oluyor.

Doğal güzelliklere hayran kalacağınız Artemis Tapınağı’nı es geçmemeniz gerekiyor.

Muhteşem plaj ve denizleri ile Didim yine tatilcileri ağırlamaktadır.

4)Çanakkale

Çanakkale muhteşem tarihi ve yapıları ile sadece kış turizminin uğrak noktası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kolay ulaşımı ile Çanakkale yaz turizminin de uğrak noktası haline gelmiştir.

Gökçeada’da denize girebileceğiniz muhteşem koylar bulunmaktadır. Bu temiz koylarda denize girebilirsiniz ve tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Çanakkale’de bir tatil düşünüyorsanız es geçmemeniz gereken en önemli yerler arasında Asos yer almaktadır. Asos muhteşem tarih esintileri ve doğa ile denizin kesiştiği o muhteşemliğin tadını çıkarmanızı sağlayacaktır. Asos genellikle sessizlik ve sakinlik seven tatil severleri ağırlamaktadır.

Asos’ta ilk olarak gezmeniz gereken yer Asos Antik Kenti’dir. Volkanik tepenin zirvesinde konumlanmış bu kent, tarihten pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve onların izlerini taşımaktadır.

5)İstanbul

Tatil rotalarının en sonunda İstanbul’a yer vermek istedik. Tarihi yapısı ve plajları ile özellikle yabancı turistlerin tercih ettiği bir yer olmaktadır. İstanbul’da farklı kültürlerden yiyecek içecekler, eşyalar ve kalıntılar bulunması turistlerin en çok ilgisini çeken unsurdur.

 

İlginizi çekebilir: Denize Sıfır Tatil Rotaları

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON