Anasayfa 9 Gezi 9 Yılbaşı Tatili İçin 5 Farklı Tatil Önerisi

Yılbaşı Tatili İçin 5 Farklı Tatil Önerisi

17 Kas, 2022

Yılbaşı tatili aslında senede bir kere yapılan ve yaz tatillerinden daha fazla önem gösterilen bir tatildir. Sebebi ise yılbaşı tatillerinin güzel geçmesi bütün yılın güzel geçeceği anlamını taşımasıdır. Yılbaşına nasıl girersen o şekilde geçer sözü tam olarak buradan çıkmıştır. Ancak yılbaşı tatili için özel planlar yapmak gerekmektedir. İnternette yılbaşı tatili için pek doğru bilgi bulunmamaktadır. Ancak bu yazımızda sizinle harika yılbaşı planları paylaşacağız. Bu yılbaşı planlarını yıl boyu unutmayacaksınız.

Kış Tatili Nedir?

Yılbaşı tatil planlarından önce kış tatili nedir açıklamak istedik. Kış tatili aslında yılbaşı tatilini de kapsamaktadır.  Kış tatili yaz tatiline göre çok daha farklıdır. Yaz tatilinde insanların asıl amacı deniz, kum, güneş üçlüsünden faydalanmaktadır. Ancak kış tatilinde asıl amaç kış sporları yapmak, keyifli sofralarda yemek yemektir. Bu nedenle kış tatili planı yaparken otelin imkânları ve otelin ambiyansı çok önemlidir. Zira kış tatilinden havanın soğuk olması nedeniyle otelde fazlaca vakit geçirilmektedir.

Kış tatili için en olarak hava durumuna dikkat etmenizi önermekteyiz. Kış tatilinde aracınızın uygun olması durumunda kar yağışının olduğu yerleri tercih etmeniz önemlidir. Kış tatil planlarını yağış olan bir yerde yapmanız özellikle kış aktiviteleri açısından oldukça önemlidir. Kayak yapabilirsiniz, kar araçlarına binebilirsiniz veya karlar üstünde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kar örtüsüne bakarak kahve yudumlamakta ruhunuzu dinlendirecektir.

Ancak eğer yılbaşı karlı bir havaya denk gelmediyse veya aracınız zorlu kış şartlarına uygun değilse bu noktada doğa ile iç içe olan bir yılbaşı tatili planı yapmanız daha doğru olacaktır. Soğuk kış aylarında sabah yürüyüşleri ruhunuzu dinlendirecektir.

Şimdi ise sizler için hazırladığımız muhteşem yılbaşı tatil planlarını inceleyelim.

uludağ kayak

Uludağ

Kış tatili nedir sorusuna pek çok kişi tarafından Uludağ cevabı verilmektedir. Kış tatili denildiği zaman akıllara Uludağ gelmektedir. Uludağ harika bir manzaraya sahiptir. Bursa’da bulunan Uludağ kış aylarında bolca kar yağışı almaktadır. Kar yağışının bu denli fazla olması Uludağ denildiği zaman akıllara bembeyaz kar örtüsünün gelmesini sağlamaktadır.

Uludağ pek çok otele ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede yılbaşı tatil planları yapıldığı zaman otel konusunda pek sorun yaşanmayacaktır. Ancak bölgenin kış aylarında özelliklede yılbaşı zamanlarında sıklıkla tercih edilmesi nedeniyle otellerde yer bulmak oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle Uludağ’da yılbaşı tatil planınız varsa mutlaka erken rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Uludağ’da otellerde tatil planı yapmanızın yanı sıra bölgede bulunan müstakil evlerde de tatil planları yapabilirsiniz. Bu müstakil evlerin pek çoğu şömineye sahiptir. Bu şöminenin başında ateşi izlemek ve odun çıtırtısını dinlemek size büyük bir keyif verecektir. Ayrıca Uludağ harika bir kayak pistine sahiptir. Bu kayak pistinde kış sporlarının pek çok kısmı yapılmaktadır. Bu pistte kayak kayabilirsiniz, snowboard yapabilirsiniz veya kar aracıyla keyifli bir orman turu yapabilirsiniz.

Son olarak Uludağ’ın sahip olduğu ormanı ile yürüyüşler içinde idealdir. Beyaz örtü ile kaplanmış olan ormanlarında yürüyüş yapmak soğuk havada içinizi ısıtacaktır.

Kapadokya

Kapadokya Türkiye için önemli turizm şehirleri arasında yer almaktadır. Ancak Kapadokya’nın en önemli ayı kış aylarıdır. Kış aylarında Kapadokya’nın beyaz örtüye bürünmesi başka hiçbir şehirde görünmeyecek bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Bundan seneler önce yanardağ paylaması sonrasında oluşan harika yer şekilleri Kapadokya’yı Kapadokya yapan temel unsurlar arasındadır. Bu yer şekillerine peri bacaları denmektedir. Peri bacaları alt tarafı düz üst tarafında ise şapka şeklinde olan bir yapıdır. İşte bu yapıların üstüne kar yağması harika bir görüntüyü ortaya çıkarmaktadır.

Sürekli kardan bahsettik ancak peri bacalarının kar olmadan da harika bir görüntüsü vardır. Eğer kar planlarınız içinde yoksa Kapadokya harika bir seçim olacaktır. Peri bacalarının yanı sıra doğa içerisinde harika vadileri bulunmaktadır. Kelebek Vadisi bunlardan birisidir. Kelebek vadisinde yapacağınız yürüyüş sizin ömrünüze ömür katacaktır.

Kapadokya’nın bir diğer özelliği ise doğal otelleridir. Kapadokya’da yer alan oteller alışılmış beton yığınlarından çok farklıdır. Aynı zamanda içerisinde bulunan ambiyansta oldukça farklıdır. Otellerin bu yapısında fotoğraf çektirmeye doyamayacaksınız.

sapanca kar tatili

Sapanca

Sapanca’da da kış ayları karlı geçmektedir. Doğa ile iç içe bir yer olan Sapanca’nın beyaz örtüye bürünmesi kartpostallık görüntüleri ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda Sapanca’da yapı itibariyle çok katlı olmayan konutlar çoğunluktadır. Yılbaşı tatili planlarınızı Sapanca’da yer alan villalarda yapmanız doğru bir seçim olacaktır. Villalarda bulunan şöminelere karşı kahvenizi içerken bahçenizde birikmiş olan kar örtüsünü izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Sapanca ormanlarıyla iç içe olmak isterseniz dağ evleri alternatifi de sizler için bulunmaktadır.

Erzurum

Erzurum ülkemizin soğuk şehirlerinden neredeyse en başta gelmektedir. Bu nedenle kış aylarında mutlaka kar görülmektedir. Palandöken dağlarında kış tatilinizi renklendirebilirsiniz. Türkiye’nin en önemli kayak pisti olan Palandöken dağı kayak merkezinde kış sporlarının kalbi atmaktadır. Aynı zamanda Palandöken’de bulunan harika otellerde manzaraya karşı güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Abant – Kartalkaya

Abant’ta yer alan Kartalkaya kayak severlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kayak imkânının çok iyi olduğu bu bölgede doğa ile iç içe kayak yapma imkanına sahip olursunuz. Kartalkaya’da yer alan otellerin özellikle yılbaşına özel olarak sunduğu programlar sizi büyülemeye yetecektir. Hem dağ hem doğa hem de muhteşem göl manzarasını bir arada görmek istiyorsanız Abant sizin için harika bir seçim olacaktır. Abant otelleri özellikle yılbaşında tatilcilerle dolup taşmaktadır.

Yılbaşı tatil planları için size harika 5 öneriyi bir arada sunduk. Bu önerilerimizde karar kıldıysanız mutlaka erken rezervasyon avantajından yararlanmanız gerekiyor. Aynı zamanda mutlaka kar olan yerlere giderken araçlarınız için gerekli önlemi almanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON