Anasayfa 9 travel 9 Aileler İçin Uygun Tatil Yerleri

Aileler İçin Uygun Tatil Yerleri

27 Nis, 2023

Aile tatili yapmak isteyen tatil severlerde en sık karşılaşılan ve istenmeyen problemlerden birisi nerede iyi bir aile tatili yapacaklarına karar verememek ve bütçelerine en uygun eğlenceli bir tatil yeri bulmakta hep zorlandıklarıdır.

Ama bu durum genelde yanlış bilinmektedir, çünkü ailecek tatil yapmak daha az kişiyle tatil yapmaktan daha pahalıya gelir algısı doğru değildir, konaklanmak istenen yerlerde ufak değişikliklerle ve tercih edilecek olan tesislerde fiyata dâhil olan hizmetlere göz atıldığında aile ile birlikte yapılan tatilin oldukça uygun fiyatlarla yapılmasına olanak sağlanır.

Ailelere Özel Konaklama İmkânları

Aile tatili için mutlaka dairenin komple kiralanmasına imkân tanıyan apart otel ve villa gibi konaklama türleri için Zehra Villas ve Zehra Hotel’e göz atabilirsiniz. Bu sayede çok uygun fiyatlarla ailecek ev konforunda konaklamanız mümkün olacaktır ve genelde kiraladığınız apart evde veya villada kendi yemeğinizi de pişirerek maliyetlerinizi minimum dereceye indirebileceksiniz. Ayrıca size ait bir havuzu olan sadece sizin ve ailenizin gireceği muhafazakâr tatil seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Muhafazakâr tatil olarak bakıldığında aileler için uygun fiyatlarda birbirinden güzel muhafazakâr villalarda çok fazla ilgi görmektedir. 

Fethiye

Tatil denildiğinde ilk akla gelen yer şüphesiz Fethiye. Çünkü Fethiye, M.Ö. 5. yüzyıllara dayanan güçlü ve tarihin geçmişiyle kültürel mirasın en önemli adreslerinden birini oluşturmaktadır. UNESCO tarafından da korunan kültürel yerleri olsun kendine özgü mavisi olan deniz ve Antik Likya kültüründen kalıntıların olduğu bir yerdir. Eğlence noktalarıyla da tüm tatilciler için birbirinden güzel aktivite seçenekleri vardır. Her zaman en popüler tatil yeri olmuştur. Fethiye’nin dünyaca ünlü eğlence yerleri ve tarihi yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Aileler için uygun tatil aktivitelerine sahip olan Fethiye, her yıl tüm dünyadan gelen ve akın eden turistleri ağırlamaktadır. 

Altınoluk

Diğer bir yerde Altınoluk olabilir. Altınoluk, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı çok güzel ve şirin bir sahil kasabasıdır. Ege Denizi’nin güzel mavisi bir yandan, Kaz Dağları’nın tertemiz havasıyla oksijen bakımından zengin mis gibi bir havada tatil yapma olanağı sunar. Altınoluk, astım hastalarının sıkça geldiği ve tercih ettikleri bir yeridir. Cennetten bir köşe diye örneklendirsek abartı olacağını sanmıyorum. Denizi duru ve temizdir. Sahili kum değildir, çakıldır ama çakıl olması ayrı bir hava katmaktadır. Altınoluk’ta gündüzleri deniz keyfinin hazzı, akşamları da Altınoluk Çarşısı’nda çeşit çeşit hediyelik eşyaların, el yapımı ürünlerin bulunduğu dükkânları gezmek ve yöresel ürünler satın almak ve sevdiklerinize hediye etmek ayrı bir güzeldir. 

Akçay

Aile ile tatile uygun olan diğer güzel yer ise kuşkusuz Edremit Akçay’dır. Akçay Beldesi’nin, Edremit ilçesinin merkezine uzaklığı 8 km’dir. Konum olarak Edremit Körfezi’nin tam ortasındadır.  Akçay, berrak mavisine sahip denizi, Kaz Dağları’nın yemyeşil doğasıyla huzurun birleştiği bir yerdir. Akçay, Kaz Dağlarından dolayı oksijen zengini bir beldedir. Genellikle kum plajları, zeytin ağaçları ve termal su kaynaklarıyla Kuzey Ege’nin incisi olarak kabul edilir. Akçay’da mutlaka sardalya balığını yemelisiniz. Yılın her mevsimi bulmanız mümkündür. Akçay kordon boyunda bulunan sakızlı ve tarçınlı dondurmasının eşi benzeri olmayan tadına mutlaka bakmalısınız. Akçay’a gelmişken Kaz Dağları’ndan gelen buz gibi kaynak suyunun aktığı yeri ve ormanın derinliklerindeki Hasan Boğuldu’yu ziyaret etmeden ayrılmayınız. 

Marmara Adası

Bir diğer yer ise özellikle muhafazakâr ailelerin seçeceği yer olarak Marmara Adası’nı söyleyebiliriz. Marmara Adası 10 adadan oluşmaktadır. En büyüğü de hiç kuşkusuz Marmara Adası’dır. Bir diğeri ise Avşa Adası’dır. Bu iki adada Marmara Bölgesi’ne bağlılardır. En küçük olan ve çok az bir yaşama sahip olan ise 3. adası Ekinlik’tir. Bilinen bir diğer adası ise Paşa Limanı adası diyebiliriz,

Sakinliği, sessizliği ve yemyeşil yerleri ile ön plandadır. Hayat burada yavaş ilerlemektedir.

Marmara Adası’nın merkezi dışında 5 tane yerleşim yeri vardır. Asmalı, Saraylar, Topağaç, Çınarlı Köyü ve Gündoğdu diyebiliriz. Adaya özgü ada çayını içmeden ve ada dondurmasını yemeden adadan evinize dönmeyiniz, pişman olabilirsiniz. Huzurlu ve iyi bir aile tatili için deniz, kum ve güneşten başka ne istenebilir ki ve tabii ki günbatımının da eşsiz manzarasını olduğunu unutmayalım. Kartpostallardaki tablo gibi, yeşiller arasında serinlemek için denizin mavisiyle buluştuğu güzel adreslerden biridir. Marmara Adası’nda muhafazakâr tatil yapmak isteyenler için alkolsüz mekânlarında olduğu bir adadır. Muhafazakâr ailelerin en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelmektedir. Özellikle Çınarlı Köyü muhafazakâr aileler ve muhafazakâr bir tatil için uygun bir tatil bölgesi diyebiliriz.

Burhaniye Ören Bölgesi

Burhaniye Ören bölgesini de anlatmadan geçemeyiz tabii ki. Balıkesir Burhaniye ilçesine bağlı sakin bir tatil beldesi olarak bilinir. Güney tarafında Ayvalık, kuzey tarafında Kaz Dağları ile çevrili bir yerdir. Türkiye’nin en geniş plajlarından birisine sahip bir yerdir. Hemen yanı başındaki Gömeç ve Pelitköy mevkileri tam bir zeytin ağaçları cennetidir. Özellikle de Gömeç’e kadar uzanan Pelitköy bölgesi, yazlıkçılar tarafından vazgeçilmez bir yer halini almıştır. 

 

Ören Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Burhaniye Ören bölgesi Mavi bayraklı olan denizi, altın sarısı kum plajı, plaja kadar sık sık görebileceğiniz çam ormanlarıyla tatilcilere huzurlu iyi ve uygun bir tatil olanağı sağlıyor. Ören bölgesi eski antik Adrimittion şehrinin tam üzerine kurulmuştur. Ören, denizi, plajı, doğası, mistik havası ve oksijen zenginliği ile adeta saklı bir cennettir.

Ören, Öğretmenler Mahallesi ve iskele olarak yerel bölgelere ayrılır. Ören’de sezon geç açılmaktadır ve erken kapanmaktadır. Bu yüzdende iğne atsanız yere düşmez diyeceğimiz dönem Temmuz ayının başında başlar ve Ağustos ayının sonuna kadar devam etmektedir. Eylül aylarında ağırlıklı olarak bölgeye daha önce gelen ve bildiği için tercih eden tatilciler gelir. En güzel ve aile için uygun tatil, balık sezonunun açıldığı, Kaz Dağları’ndan gelen serin ve oksijen dolu havaların güzelleştiği zamanlar diyebiliriz. 

Erdek

Son olarak aileler için uygun tatil yeri olarak Erdek’ten bahsedelim. Erdek, Marmara Denizi’nin kıyı kesiminde olup Kapıdağ Yarımadası’nın güneybatı tarafında yer alır. Erdek doğal güzellikleri, temiz havası, plajlarıyla Türkiye’nin diğer bir turizm cenneti olarak bilinir. Çevresinde bulunan Kyzikos Antik Kenti ve Seyitgazi Tepesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Tekne turlarıyla da görmeniz gereken yerler Avşa, Marmara, Zeytinli ve Paşa Limanı adalarıdır. Erdek için gidilecek zamandan bahsedelim. Erdek Marmara iklimine sahip bir bölgedir. Dolayısıyla ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere bu iklimi yansıtmaktadır. Bu yüzdende yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları da ılık ve genellikle yağışlı geçmektedir. Yazının da kışının da farklı bir güzelliği olan Erdek’e ne zaman gidileceği tamamen aile tatili severlerin tercihlerine ve isteklerine bağlıdır. Güzel bir plajda uygun bir aile tatili yapmak isteyen ziyaretçiler için yaz aylarını tavsiye edebiliriz. Doğal güzellikleri görmek isteyen doyasıya gezmek ve güzel fotoğraflar çekmek isteyen misafirler ise bahar ya da kış aylarını tercih etmesini öneririz. Ayrıca Erdek’in coğrafi konumundan dolayı Marmara bölgesi ve Ege bölgesi mutfağına özgü yemekler daha sık görülür. Yaz ve kış ayları bölgeye ait çeşitli lezzetlerinin yanı sıra belli birkaç yerde dünya mutfağından tatları da yemek isteyenler için güzel mekânlar bulunmaktadır. 

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON