Anasayfa 9 Gezi 9 Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

22 Eki, 2022

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı, Marmaris, Bodrum Fethiye gibi ünlü turistlik bölgelere giderken seyir tepesinden gözüken görüntüsü ile ve tatlı tabelaları ile adeta gitmek için can attıran Akyaka konumu itibariyle Gökova Körfezi’nin arasında yer alan küçük balıkçı kasabası son yılların revaçta olan tatil beldelerin arasında girdi. Revaçta olmasının sebebinin en başta gelen özelliklerinde yeni keşfedilmeye başlanan doğal güzellikleridir. Hiç sönmeyen rüzgârı sayesinde kitesurf (uçurtma sörfü) destinasyonu haline gelmiştir.

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Azmak Nehri: Akyaka’dan Gökova Körfezi’ne akan buz gibi suyu ve berraklık ününe sahip Azmak Nehrinin diğer adı Kazın azmağı deresi olarak geçiyor. Derinliği 10 metre olmasına rağmen suyu son derece berrak olması içindeki sazlık ve canlı ekosistemini izlemenizi olanak sağlıyor. Suyuna girebildiğiniz ama girenlerin 5 dakikadan fazla soğukluğuna dayanamadığı, aynı zamanda 30 dakika süren ve her 5 dakikada bir kalkan Azmak tekne turuna katılıp uzun sazlıkların arasından geçip nehirde tur atabiliyorsunuz.

Akyaka Plajı: Halk plajı olarak bilinen ve mavi bayrak ödülüne sahip Akyaka plajı denizi kum ve sığ olması sayesinde 7 den 70 e rahatça girebildiği sahile giriş ücretsiz sadece şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ücret ödemeniz gerekmekte. Etrafında restoran ve kafelerin bulunduğu yüzerken aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz nadir halk plajları arasından geliyor.

Akyaka Evleri: Maksimum iki katlı evlerden ve ahşaplardan oluşan kendine has havası olan ve tek tip mimarı konusunda zorunluluk olan Akyaka’nın her yerinde görebileceğiniz ve dikkatinizi çekecek olan bu evleri ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Akbük Koyu: Sakin, tertemiz ve bakir diyebilecek kadar doğal huzurlu bir koy olan Akbük Koyu birinci derece doğal sit alanı içerisinde yer alıyor. Akbük Koyu koruma altına alınmış olup betonlaşmaya izin verilmemiş olup mavinin ve yeşilinin her tonunu görebileceğiniz sakız ağaçlarının etrafını çevrelediği berrak denizi ve küçük taşları ile yüzmek için birebir koy.

Âşıklar Yolu: Okaliptüs ağaçların uzun yolda çevrelenmesiyle oluşan birçok filmlerde tanıtımlarda ve halen düğün çekimleri olarak devam eden 200 den fazla okaliptüs ağacına sahip yolda yürüyüş yapabilir fotoğraf ve videolar çekinebilir bisiklet sürebilirsiniz.

Akyaka Orman Kampı: Akdeniz iklimini iliklerinize kadar hissettirecek hem deniz hem orman da kamp keyfi yaşatıyor. Denize çok yakın konumda yer alan yüzlerce çadır ve karavan kapasiteli olup çeşitli koylara ev sahipliği yapan Akyaka burun, akvaryum, 72 merdiven koyları en ünlü koylar arasındadır. Akyaka orman kampı herkesin rahatlıkla tercih edebileceği yer olarak ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Idyma Antik Kenti: Gökova köyünün tepeliklerinde yer alan Idyma Antik Kenti Akyaka’da az bulunan tarihi kalıntılardandır. 2500 yıllık geçmişi olduğu düşünülen M.Ö 4. Yüzyılda yapıldığı söylenmektedir. Antik kente giriş ücretsiz olup tarih meraklılarının dikkatini çekebilir.

Akçapınar Sahili ve Kitesurf: Akyada meşhur sert rüzgârları, denizin ucundaki lokasyonu sayesinde Türkiye ve Dünya’nın gözde rüzgâr sörfü plajlarındadır. Burada profesyonel kişiler olsa bile hiç bilmeyenler bile eğitimli kişiler tarafından ders verilerek sörf yapılabiliyor. Aynı zamanda denize girebilir özellikle buraya özgün meşhur Akçapınar tostunu ve kafelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Akyakda’da Alışveriş ve Gece Hayatı

Akyaka merkezde sıklıkla yöresel ve doğal ürünlere denk geleceksiniz yiyeceklerden tutun kıyafet hediyelik eşyalara kadar köşe başında veya pazarlarda bulacaksınız.

Muğla çevresindeki turizm beldelerine göre daha sakin ve dinlendirici mekânlara sahip Akyaka genelde sahil çevresinde ve nehir kıyısında bulunan işletmelerde canlı müzik ve DJ performanslarına sahip. Yine civarda alkollü ve alkolsüz mekânlar bulunmaktadır.

Akyaka Ulaşım

Muğla’nın her yerinden Akyaka’ya dolmuş ile ulaşmak mümkün olup şehir içinde de sıklıkla dolmuş seferleri düzenlenmektedir. Dolmuş tercih etmeyenler için kiralık araçlar veya kiralık bisikletler tercih edebilirler. Yaz aylarında tekne turlarına katılarak aynı şekilde gezebilirsiniz. Dalaman havalimanına 1 saat uzaklıkta Bodrum-Milas havalimanına 2 saat uzaklık mesafededir.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON