Ankara’da Gezilecek Yerler

9 Kas, 2022

Türkiye’nin başkenti Ankara zaman içerisinde birçok uygarlığın tarihine tanıklık etmiş ve zengin kültürel birikimlerini yansıtmıştır. Şehrimiz aynı zamanda jeolojik olarak da Türkiye’nin merkezinde yer almaktadır. Ankara, Türkiye’nin harita üzerinde de atan kalbi gibi görünmektedir!

Şehrimizde ilgiyle gezebileceğiniz birçok müze, park, bolca yeşil alan, gün boyu vakit geçireceğiniz gölleri mevcuttur.

Ankara’yı anlatmaya başlamadan önce küçük bir bilgi verelim sizlere Ankara, kalabalık olmasının yanı sıra oldukça düzenli şehirlerimizden. Sanki her şey olması gereken yerde siz sadece ne istediğinize karar verin. Kitapçılar, kafeler, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri…

ANITKABİR

Ankara denilince aklımıza ilk gelen ziyaret noktası Anıtkabir… Kalbimiz buruk, yüzümüzde küçük bir tebessüm, gurur duyarak anıyoruz Atamızı… Ankara’ya sadece Atatürk’e saygımızı ve minnettarlığımızı sunmak için bile ziyaret etmeliyiz ve çoğumuzda ettiğimiz için uzun uzun yazımızda yer vermiyoruz. En az 2 saat zamanınızı ayırmanızı tavsiye edip yazımıza devam edelim…

KIZILAY MEYDANI

Kızılay Meydanı, Ankara’nın merkezinde yer alan her daim kalabalık ve hayat dolu şehir meydanıdır; Atatürk bulvarı, Gazi Mustafa Kemal bulvarı, Ziya Gökalp caddesi gibi önemli yerlerin kesişim noktasıdır yani bir şekilde varacağınız noktadır.

Ankara’da öğrenciyseniz bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz alışveriş merkezi, restoran, kafe, sinema-tiyatro salonları, hoş vakit geçireceğiniz Güvenpark vs. yerler yer almaktadır.

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

  1. Türkiye Büyük Millet Meclis binasıdır. Ankara taşı olarak bilinen pembe-mor renkli andezit taşından inşa edilmiştir. İlk meclis toplanmıştır, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı (Cumhuriyetin ilan kararı meclis tarafından alınmıştır), Ankara’nın başkent olması, Lozan Antlaşması gibi tarihi açıdan önemli konuları belgeler ve resimlerle inceleyebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’ün kişisel eşyaları inceleyebilirsiniz.

ANKARA CUMHURİYET MÜZESİ

  1. Türkiye Büyük Millet Meclis binasıdır. Atatürk’ün Nutuk eserini okuduğu binadır. Selçuklu ve Osmanlı süslemelerini yansıtan mimari özelliktedir. Meclis görüşme kayıtları, milletvekillerinin yoklama defterleri, Atatürk ilke ve inkılâplarına dair eserler sergilenmektedir.

ANKARA KALESİ

ankara kale

Kalenin köklü tarihi varlığı M.Ö döneme dayanmaktadır ve şehrin sembollü halindedir. Ankara’nın tarihine bakılınca şehir ilk kaleden ibaret olup yerleşke zaman içerinde kalenin dışına doğru gelişmiştir. Dolayasıyla bolca fotoğraf çekilebileceğiniz eski Ankara evleri, turistik dükkânlar, kafe, restoranlar vb. yerler bulabilirsiniz.

Özellikle Pirinç Han’ı görmenizi tavsiye ediyoruz. Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları şiiri hanın giriş duvarında sizleri karşılayacak ve birçok antikacı dükkânın yanı sıra halı, ahşap, cam vb. ürünlerin satıldığı dükkânları da inceleyebilirsiniz.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Tarihi açıdan Osmanlı Devleti’nin son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bile aktif kullanılan Çengelhan ve Safranhan kervansarayları tarihi ve ticari açıdan önemlidir. Ayrıca Türkiye’nin iş dünyasının ileri gelen Koç ailesi içinde manevi olarak değerlidir; Vehbi Koç’un iş dünyasına başladığı bakkal dükkânı yer almaktadır. Kanuni döneminden kalan Çengelhan kervansarayında yer alan müzedeki eserlerin çoğu Rahmi Koç’un koleksiyonundan bağışlanmıştır.

Sergilenen eserler arasında Atatürk’ü ait bazı eşyalar, lokomotif modelleri, antika arabalar, balıkadam kıyafetleri, maket oyuncaklar, bebek evleri, uçak motorları neler yok ki oldukça geniş yelpazede sergilenen eserler için yaklaşık 2 saatinizi ayırabilir ve mola yapmak isterseniz dekorasyonuyla sizleri etkileyecek kafe veya restoranda zaman geçirebilirsiniz.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Üzerinde yaşadığımız toprağın kimlerden miras aldık yüzyıllar öncesinden kalan tarih bütün cazibesiyle gözlerimizin önünde sergilenmektedir. Özellikle çocuklarınızla yapabileceğiniz kültürel gezi noktanız olarak tavsiye ediyoruz. Bal mumundan sahne canlandırmaları, Hitit Güneşi heykeli, Tunç tablet, Kibele heykeli, İnsan daha çok kadın ve hayvan figürlü heykeller vb. yer almaktadır.

ANKARA TABİAT TARİHİ MÜZESİ

Atatürk’ün önderliğinde açılan müzede Güneş sistemi, birçok fosil, özellikle Türkiye’de yer alan hayvan ve bitki türleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Özellikle dinozor fosil ve fil iskeleti minik ziyaretçilerini heyecanlandırmakta, ailecek gezi planlıyorsanız mutlaka uğramalısınız.

HAMAMÖNÜ

Ankara’nın eski yerleşim yerlerinden olan Hamamönü tarihi evleri, el yapımı ürünler, hediyelik eşyaları bulabildiğiniz gibi kumda pişen kahvenin de tadına bakmak isteyeceğiniz mekânlardan biridir. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un İstiklâl Marşımızı kaleme aldığı evini, müze olarak da ziyaret edebilirsiniz.

ANKARA DEVLET RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

Müze, Neoklasik Türk üslubu mimarisiyle inşa edilen tarihi binada yer almaktadır. Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Nuri İyem gibi ileri gelen Türk resim sanatçılarının birbirinden güzel tabloları inceleyebilirsiniz. Heykel, resim ve seramik atölyeleri, kütüphane, tiyatro ve konser salonları da yer almaktadır. Ayrıca Şark odasında Mustafa Kemal Atatürk’ün bu odada çekildiği resmi de görebilirsiniz.

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ

Türkiye’de kurulan ilk etnografya müzesidir. Müze inşa edildiği Cumhuriyet döneminin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Selçuklu döneminden günümüze kadar Anadolu’nun çeşitli yörelerinden yerel halk kıyafetleri, el işi, halı, çini porselenler, III. Keyhüsrev’in tahtı gibi eserler sergilenmektedir.

KUĞULU PARK

Şehir merkezinde yer almasına rağmen sizleri şehirden uzaklaştıracak bir park. Başarılı peyzaj çalışmasıyla kuğuların yanı sıra kaz ve ördek eşliğinde gevşeyeceksiniz. Parkta bulunan bilgilendirme panosuyla parktaki kuşlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ALTINPARK

Şehir merkezinde yer alan bir başka parkımız daha geniş alan üzerinde yer alan parkımızda; minik köprüleri, peyzaj düzenlenmesiyle, yürüyüş yolları, bankları, paten kayma sahası, küçük lunaparkı ile Ankaralıların her daim favori parklarından olmasını gayet iyi anlıyoruz.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne bağışladığı arazi üzerine kurulmuştur. Yemyeşil ağaçlar ve doğayla nefes alabileceğiniz yürüyüş alanları mevcuttur. Alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar, çocuğunuzla birlikte bilgilendirme yazısını okuyabileceğiniz hayvanat bahçesi, köfte ve kokoreç yiyebileceğiniz mekânlar gezip görmenizi tavsiye ederiz.

EYMİR GÖLÜ

Deniz olmayan başkentimizde görenleri cezbeden Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde yer alan Eymir Gölü doğanın sunmuş olduğu armağan niteliğindedir Şehrin kalabalığından uzaklaşıp huzur bulacağınız, yaklaşık 4,5 km göl kenarında uzun yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, sazlıklara karşı piknik yapabilirsiniz.

MOGAN GÖLÜ

Ankara’ya gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir başka doğa harikası. Güzelliği kadar bitki ve hayvanların yaşam alanıdır. Ayrıca Eymir gölünü besleyen, Mogan gölüdür. Eşsiz manzarasıyla farklı türde kuşlarla tanışabileceğiniz, yürüyüş ve koşu alanları, çocuk oyun alanları, binicilik ve spor merkezleri, deniz feneri, kayıkhane, restoran ve kafeler gibi yerlerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

You might also like

REZERVASYON