Muğla’nın cennet tatil merkezlerinden biri olan Bodrum, Muğla il merkezine yaklaşık 110 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Bodrum’a, Muğla’nın diğer bir ilçesi olan Milas’ta bulunan havalimanından da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bodrum’a kendi aracınızla muhteşem çam ağacı ormanları arasından masalsı bir yolculukla gidebilirsiniz.

Bodrum, özellikle yerli tatilcilerin vazgeçilmez tatil merkezi olarak bilinmektedir. Diğer taraftan ülkedeki ünlü sanatçı, sporcu, işadamı ve diğer meslek grubu ünlülerin yaz tatillerini geçirdikleri tatil merkezidir. Bodrum denince akla ilk olarak rengârenk boyalı pencere ve kapılarıyla, bembeyaz duvarlı evlerin yer aldığı daracık taşlı sokaklar gelir. Bu güzellikler birçok sanatçı tarafından tuvallere yansıtılmıştır. Birbirinden güzel ve değerli tablolar ortaya çıkmıştır. Hatta adına birçok şarkı bile bestelenmiştir. Bunlardan en ünlüsü MAZHAR & FUAT & ÖZKAN’nın ‘’ Bodrum Bodrum ‘’ şarkısıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, dünyaca ünlü Bodrum Mandalinası da burada yetişmektedir. Her tatilcinin tatilden dönerken hediye olarak yanında mutlaka 1 şişe Bodrum Mandalina Kolonyası götürmesi artık olmazsa olmaz bir gelenek olmuştur.

Bodrum tatili için, sakinlik arayanlar ilkbahar ve sonbaharı tercih etmelidir. Zira yaz aylarında tabiri caizse bir insan seliyle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bodrum yaz aylarında yer yer 40 dereceyi bulan sıcaklığıyla, en sıcak tatil beldelerimiz arasında yer almaktadır. Ama ilkbahar ve sonbaharda tatilinizi planlarsanız 25 derece sıcaklıkta tatilinizi güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bodrum’un çok pahalı bir tatil beldesi olduğu da genel olarak yanlış bir bilgidir. Hatta haberlere bile konu olan bu fiyatlar, aslında ünlülerin tatil mekânı olan Türkbükü için geçerli diyebiliriz. Çünkü Türkbükü, Bodrum’un diğer tatil beldelerine göre ünlülerin rağbet ettiği bir yer olması ve daha çok lüks restoran ve otellerin bulunduğu bir belde olmasından dolayı bu yüksek fiyatlar normaldir. Ama diğer beldelerde tatil yapanlar için bu durum kesinlikle farklı. Her bütçeye uygun otel, motel, pansiyon, villa ve restoranlar mevcut. Dileyen misafirler için Muhafazakâr Otel ve Villalar da Bodrum da bulunmaktadır.

Bodrum’un tamamını gezmek isteyen misafirler için ise en az 4 güne ihtiyacınız olacak. Muhteşem koyları ve sabahlara kadar süren eğlence hayatıyla Bodrum, her kesimden misafirlerin tatil ihtiyacını karşılamaktadır. Mavinin her tonunu görebileceğiniz muhteşem koylarında yüzmek her misafirin hayalini süslemektedir. Eğlence dolu aktivitelere katılabilir, tekne turu ve su sporları gibi birbirinden güzel aktiviteleri icra edebilirsiniz. Bodrum her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alış veriş yapabileceğiniz dükkânlarla doludur. Bunların başında hediyelik eşya dükkânları başta gelmektedir. Kıyafet, çanta, gözlük, el işi hediyelik eşya, ayakkabı ve parfüm dükkânları caddeler boyunca sıralanmaktadır.

Bodrum, Antik Çağa dayanan geçmişi ile en eski yerleşim yerlerindendir. Bodrum’un eski adı ise Halikarnas tır. Tarih denince akla gelen ilk isim olan Heredot’a göre Bodrum DOR krallığı tarafından kurulmuş, zamanla LEG’ler, KARYA’lar ve MEGARA’lar bölgeye gelmiştir. MEGARA’lar buranın adını HALİKARNASSOS koymuştur. Sonrasında ise sırayla Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine geçmiştir. Osmanlı imparatorluğu zamanında da adı HALİKARNASSOS olarak kalmış ama Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

Bodrum’da gezip görebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz;

-Bodrum Kalesi

-Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

-Bodrum Antik Tiyatrosu

-Bodrum Mausoleion Açık Hava Müzesi

-Myndos Kapısı

-Zeki Müren Müzesi

-Bodrum Deniz Müzesi

-Bodrum Yel Değirmenleri

-Pedasa Antik Kenti

BODRUM PLAJ VE KOYLARI;

-İçmeler Plajı

-Alman Koyu

-Tavşan Burnu Koyu

-Gümbet Plajı

-Bitez Plajı

-Aspat Koyu

-Kargı Koyu (Camel Plajı)

-Bodrum Yalıçiftlik Plajı

-Karaada

-Kargıcık Koyu

-Bardakçı Koyu

-Orak Koyu

-Kumbahçe Plajı

-Bodrum Akvaryum Koyu

-Akyarlar Karaincir Plajı

-Gümüşlük Plajı

-Kadıkalesi Plajı (peksimet adası)

-Ortakent Plajı

-Türkbükü Plajı

-Cennet Koyu

-Tilkicik Plajı

-Torba Halk Plajı

-Küdür Plajı

-Mazı Koyu

-Kissebükü Koyu

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON