Anasayfa 9 Gezi 9 Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

22 Eki, 2022

Tatil rotalarının küçük kaçamağı Eskişehir, ister kısa tatil konaklaması ister kültürel gezi programı sever gezgin olun gözünüzün değdi her yerde sizleri büyüleyecek bir ev sahibi  Peki neden böyle?
Eskişehir adını fazlasıyla hak eden şehirlerimizden biri, çok eski zamanlardan bu yana yerleşim merkezi olarak kullanılan şehrimizde Antik Çağdan (ilk çağ) hatta tarih öncesi Tunç Çağından bile yaşam izlerine rastlayabileceksiniz. Ayrıca Roma, Bizans ve Anadolu kültürlerinin de zamanında önemli şehir merkezlerindendi. Günümüzde de tarihi birikiminin yanı sıra doğal güzellikleriyle öğrenci yurdu olarak önemini korumaktadır.
Türkiye’de birçok üniversite olmasına rağmen Öğrenci Yurdu unvanına sahip olmasının sebebi ne olabilir acaba? Orada burada görebileceğiniz çimlerine uzanacağınız büyük parklarına mı? Bisiklet turu atarak doğa içerisinde keyifli ulaşım sağlamanıza mı? Yoksa her tarza uygun eğlence anlayışına mı? Tarihin verdiği sakinlik ve düzeni, gençliğin hareketli ve coşkulu yapısıyla armoni yaratan şehrimizi anlatmaya başlayalım…

 

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de keyifli bir tatil yaparken gezmek isteyenler burada mı?  Sizlere kalabileceğiniz bir kaç yer önerelim öncelikle… Konforlu bir hizmet alacağınız dört, beş yıldızlı oteller diğer şehirlere kıyasla biraz daha uygun şehrimizde eğer kısıtlı zamanınız ve yoğun gezi programınız varsa bizler gibi daha uygun fiyatlı hosteller de kalmak isteyebilirsiniz örneğin; Park Dedeman Eskişehir Hotel , Madame Tadia Otel , İbnis Otel , Inn Corner Inn Hostels , Bulvar Hostel vs.

Odunpazarı

Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olduğu için Osmanlı Dönemi’nden kalan aslına uygun restore edilmiş tarihi evleri görmeden geçmeyin deriz  Gündüzü, gecesi ayrı güzel bu evlerin… Gündüz renkli boyaları Selanik, Safranbolu mimarisiyle benzerlik gösteren geleneksel avlusu-sofası olan mahremiyete değer verdiğini gözlemleyebileceğiniz ve misafir karşılama bölümleri olan Osmanlıdan kalma bu evler geceleri loş ışık altında tablolara resmi aktarılacak şahane görünümde sizleri bekliyor.

Posuk Çayı Ve Adalar

Odunpazarı’nda Osmanlı tarihi evlerinden bahsetmiştik şimdi Venedik zamanı! Eskişehir’de Venedik ne alaka demeyin lütfen Porsuk çayında gondola binmeden suya elinizi değdirmeden duramayacaksınız  Ee gondolun tarihide Venedik’e dayanırsa evet efendim Eskişehir’de Venedik anısı yaşayacaksınız.
Eskişehir’i 2 ye ayıran bu bölgede sizlerin zevkine hitap eden birden fazla hoşunuza gidecek kafe bulmanız çok normal olacak kafeden çıkıp kafede mola vermeniz çok çok normal manzaraya karşı bir kahvaltı biraz yürüyüş bol fotoğraf çekimleri keyifli sohbet etraftaki insanların enerjisi evet kahve molası zamanınız geldi!

Eskişehir sazova parkı

Sazova Parkı

Masallara inanır mısınız yoksa o şatolar sadece çizgi filmlerde mi oluyor? Buyurun sizleri Masal Şatosunda küçük bir tura davet edelim ama Sazova parkı geziniz için tavsiyemiz 1 gününüzü ayırmanız olacaktır.

  • Masal şatosu; ( Eskişehir’in Disneyland Şatosu olarak anılmakta) çocukların aa diyerek birkaç dakika bakakalmasının ardından sizleri sürükleyerek gideceği ilk yer olsa da aslında Türkiye’nin önemli 8 başyapıtından özenli bir tasarım görebileceksiniz (Galata-Kız kulesi, Topkapı Sarayı. Çan Kulesi vb.) Masal kahramanlarının heykelleri, Efsaneler Diyarı (burada anlatı amacının hedefi Türk kültürünün ve efsanelerini tanıtmak. Şato gezisinde sizlere eşlik eden rehber sayesinde daha fazla hayran kalacaksınız elbette.
  • Korsan Gemisi; bir başka çocukların gözdesi ise yapay göletin yanında duran korsan gemisi ama özenli bir çalışma Atlas Okyanusu’nu aşan May Flower gemisinin gerçekçi kopya tasarım çalışmasıdır.
  • Sabancı Uzay Evi; Sazova parkındaki Bilim Deney Merkezi’nin bir koludur. Sabancı Vakfının desteğiyle yapılan devasa top görünümünde tesiste; evren, yıldızlar ve gezenlerle bilgilendirici üç boyutlu sunumlar yapılıyor kendinizi astronot gibi hissedebilirsiniz.
  • Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası; bir başka çocukların gözde mekanları cama yapışmadan ve onları uyaran yetişkinlerle beraber gözünüze çarpacak hayvanlar alemine giriş yapacağınız bölüm zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız.
  • Japon Bahçesi; hem etrafı inceleyip hem kalabalıktan bunaldığınızı hissettiğiniz zaman sizleri rahatlatacak atmosfere sahip farklı peyzaj çalışmalarıyla mola vermeden tura devam edeceğiniz bölüm işte burasıdır.
  • Esminyatürk; Özenli bir çalışma daha gerçekten emek diyeceğiniz bir bölüm her minyatürün önünde bilgilendirme yazısını okuyup eseri inceleyip sonra yazıyı bir daha okumak istediğiniz geçen zamanınızla genel kültürünüzü arttıracaksınız.

 

Eskişehir’de Gezilecek Tarihi Yerler

Midas Anıtı

Tarihi gezi tavsiyesi hadi gelin tarihin yazılmaya başladığı dönemlerden başlayalım Frigler döneminde yapılan anıtın merdivenlerinden itibaren heyecanlanmaya başlayacaksınız.

eskişehir yazlıkaya vadisi

Yazlıkaya Vadisi

Sizleri düşüncelere daldıracak kaya anıtlarıyla bezeli bir vadi; gerçekten bu koca kayaları işlemek güç ve işçilik gerektirirken nakış gibi süslemek ince bir sanatsal anlayış o zamanlarda nasıl düşünülmüş diyeceğiniz tarihi eserler belki de inancın verdiği ilhamdır…

Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Seyyid Battal Gazi’nin türbesi ardında da cami yapılmıştır. Osmanlı Devleti padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet gibi birçok padişahın değer verdiği ilave ek yapı ve tamiratını yaptırdığı önemli tarihi eserlerimizdendir. Türbeler, cami, medrese, dergâh, aşevi olmak üzere ziyaret edebileceğiniz birçok bölümü bulunmaktadır.

 

Eskişehir’in Müzeleri

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Türkiye’nin ilk balmumu heykeller müzesidir. Önemli kişileri yer aldığı dönemlere göre kategoriye ayırıyor örneğin; Mustafa Kemal ve ailesi, Dünya liderleri, Sinema vb derken unutmadan siyah-kırmızının efsane kadrosuna yer verilmiş, parmaklarınızın ucunda dokunma hissi ve yüzünüzde gülümsemenizle salonlarda keyifli zaman geçireceksiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu heykeller müzesinden çıkıp vakit kaybetmeden gezebileceğiniz Odunpazarı restore çalışmasıyla müzeye dönüşmüş tarihi bina içeri girmeden doğal dış görünüşüyle ilginizi çekeceğinize eminiz ve evet elbette bu sanat merkezide Türkiye’nin ilklerinden. Camdan yapılan eserleri gördükçe hayranlığınız artacak içeride ulusal ve uluslararası birçok sanatı inceleyebilir ve hemen üst katında da şehir tarihini öğrenebilmek için Kent Belleği Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Dünyada üretiminin büyük çoğunluğunun çıkarıldığı taşın diğer adı Eskişehir taşıdır. Heykeller, biblolar, pipo vb. eserleri görebilirsiniz.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Bir başka tarihi bina yine güzel bir şekilde restore edilerek müzeye çevrilmiş evet efendim adresimiz aynı Odunpazarı’ndayız. Müze Kurtuluş Savaşına atfedilmiş Mustafa Kemal , Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Refet Bele… Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarından tutun Kara Fatma (Fatma Seher ), Abdullah Azmi’ye kadar birçok ismi tekrardan hatırlayabilirsiniz.
Müze aynı zamanda teknolojinin yardımıyla küçük tarih severlerinde beğenisini kazanmayı, ilgi odağı olmayı başarmıştır. Dokunmatik ekran, strateji ve sunum odası gibi bilim ve tarihi buluşturup eğlendirirken öğretici olmuştur.

Eti Arkeoloji Müzesi

Müze üç kısımdan oluşmaktadır; Eski Tunç, Hitit ve Frig çağlarına ait hayvan-bitki fosilleri, Antik ve İslami devirlere ait sikkeler ve son kısımda taş eserlerin sergilendiği kısım tarih severlerin ilgiyle zaman geçirecekleri müzedir sikkelerin üzerindeki sembolleri karşılaştırırken bizler epey zaman harcamıştık…

Eskişehir Havacılık Müzesi

Açık hava müzesidir içerisinde birçok uçak ve helikopter modelleri, uçak motorları, maketten tasarlanmış uçakların yanı sıra pilot kıyafetlerinin yer almaktadır.

Ahşap Eserler Müzesi

Doğa ve sanatın buluştuğu sanatseverlerin buluşma yerlerinden olan müzemiz elbette Odunpazarı’nda restore edilmiş müze olarak sizleri karşılıyor.
Yazımızın da başında belirttiğimiz gibi tarihi dokusuyla adını daha bir anlamlandıran şehrimiz birçok müzeye ev sahipliği yapıyor ve bunlardan bazıları Türkiye’de ilk yani yakın tarihimizde varlığını sürdürecek şehrimiz.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON