Anasayfa 9 Genel 9 Otelde Konaklamanın Püf Noktaları

Otelde Konaklamanın Püf Noktaları

27 Nis, 2023

Tatil planı yapmak herkesin hayalidir. Tatil, insanın rahatlaması, dinlenmesi, yeni yerler keşfetmesi, lezzetli yemekler yemesi ve tatlı bir kaçamak yapması için en iyi fırsatlardan biridir. Tatil planı yaparken, konaklama, seyahatin en önemli parçasıdır. Konaklama seçimi, tatil deneyiminizi belirleyebilir. Tatilinizin keyfini çıkarabilmeniz için, sizler için “Otelde Konaklamanın Püf Noktaları” konulu bir rehber hazırladık.

Konaklamanın Püf Noktaları

 • Kalacağınız yeri seçerken elden geldiğince önceden ve planlı bir şekilde hareket ediniz. Yolculuğa çıkmadan önce erken rezervasyonlarınızı mutlaka yaptırın.
 • Konakladığınız yerin kaç yıldızlı olduğu kalitesini göstermez, sunduğu hizmetlerin fazlalığını ve çeşitliliğini gösterir. Tabii ki, bunlar da kalite göstergesi olabilir fakat hangi kalitede hazırlandığı çok daha önemlidir. Bu yüzden otelin yıldız sayısının kaç olduğu değil de, internet sitelerinde fazlasıyla bulunan konaklayan misafirlerin değerlendirmeleri, verdikleri yıldızlar daha iyi ve daha doğru yol göstericidir.
 • Bazen yıldız sayısının fazla olması, otelin lüks, üstün nitelikli derecesinin çoğalması size gerektiğinden fazla pahalıya mal olabilir. Sıradan bir yol üstü otelinde park sorunu başınıza gelmez, üstelik park ücreti de ödemezsiniz. Fakat bol yıldızlı, şehir merkezlerine yakın üst düzey lüks otellerde zaten pahalı olan oda ücretine ek olarak oda servisinden park ücretine kadar birçok bölümde ekstra ödemelerle karşılaşabilirsiniz.
 • Konakladığınız otelde tatil esnasında karşılaşacağınız her hizmetin ücretsiz bir şekilde olmasını istiyorsanız her şey dâhil konseptli bir otelde tatil yapmanız gerekir. En önemli yararı da cebizden tasarruf edersiniz. Yeme-içme ya da sıkıldığınız zaman konseptte olan aktivilerden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.
 • Kahvaltı da başka bir tercih noktası. Ülkemizin her yerinde neredeyse tüm otellerde kahvaltı servisi ücrete dahildir ve genellikle de güzeldir. Hem alışkanlıklarımıza ve ağız tadımıza uygun olması, hem de çoğu otelde açık büfe özelliğinden dolayı seçim yapabilme şansı ülke içi seyahat edenler için önemli bir kolaylık olmaktadır. Türkiye’de bu koşullara alışan insanların ülke dışında bazı yerlerde bu şekil kahvaltı bulamaması, bulduğu bazılarının ücretli oluşu, en önemlisi de uygun kahvaltı türlerinin çok az olması nedeniyle sıkıntı yaşadıkları fazlasıyla şahit olduğumuz bir
 • Gelişmiş teknoloji ile birlikte ihtiyaçlarımız da değişiyor. İnternet servisinin otel odalarında bulunması, bu servisin de ücretsiz ya da en ucuz şekli ile olması internet bağlantısı arayanlar için önemli bir etken. Ülkemizde bu servisi karşılayan oteller var fakat genellikle paralı ve pahalı. Avrupa ülkeleri de Türkiye gibidir genellikle.  Fakat her geçen gün yaygınlaşan internetin zorunlu bir ihtiyaç haline gelmesinin yanında rekabet sebebiyle de fiyatlar azalmakta veya bedava hale gelmekte.
 • Sigara kullanmayan biri iseniz konaklayacağınız odanın ‘non-smoking’ olması da çok önemlidir. Odalarınız ne kadar temizlense de, havalandırılıp kokular kullanılsa da odadaki eşyaların üzerine sinen kokuyu çıkarmak mümkün değildir. Bu durum sigara kullananlar için de geçerlidir. Sigara içilmeyen bir odada kalan kişi her sigara içeceği zaman odanın dışına çıkmak zorunda kaldığında durumun rahatsız edici olduğunu anlamış oluyor.
 • Odaların büyüklüğünden yatak ölçülerine, odanın içlerine konulan mini buzdolaplarına, odaların ısınma sistemlerine kadar değişiklik gösteren birden çok durum vardır. ABD’de tek kişilik yatak olarak ‘twin’ yataklardan nerede ise hiçbir otelde bulunmaz. ABD tarzının hem yatak hem de diğer bir çok konuda daha geniş, büyük, rahat olduğunu, rezervasyon gibi konularda sistemlerinin çok daha hızlı kullanıldığını da söyleyebiliriz. Bununla birlikte Avrupa’da olan eski ve tarihi şehirlerindeki otellerde kendine ait hava ve estetiği diğer yerlerde bulmanın imkansız olduğu da bir diğer gerçektir.

 

Oda Tipleri

 1. Single Room: Tek bir kişinin konaklayabileceği oda tipleridir. Çift kişilik yataklarda bulunabilir.
 2. Double Room: İki kişi için ayrı yatakların bulunduğu oda tipleridir.
 3. Triple Room: Odanızda çocuğunuz ve eşinizle kalmak isterseniz üç kişinin konaklayabileceği oda tipleridir.
 4. Deluxe Room: Standart odalardan bir kaç metrekare geniş odalardır. Yatak normalden daha geniştir ve dolap sayıları da fazladır. Bu oda tipinde minik bir oturma alanı da bulunabilir.
 5. Suit Room(Junior Suit, Corner Suit,King Suit): Genelde en lüks odalardır. Oteldeki en geniş oda olan suit odalarda çalışma masası, oturma grubu gibi ek alanlar yer alır. Bunun yanında banyolarda duşa kabinin yanında jakuzi ya da küvet yer alır.
  1. En üst düzey otelde dahi kalsanız eğer kendinize ait bir sabun ya da şampuanınız var ise yanınıza almayı unutmamanızı, bir çift terlik bulundurmanızı, mümkünse içtiğiniz suyu her zaman yanınızda bulundurmanızı hatırlatmakta fayda var.
  2. Otel konaklaması ile ilgili en önemli ipucu erken rezervasyondur. Erken rezervasyon ile hem bütçenizi hem de zamanınızı ekonomik bir şekilde planlamış olursunuz. Son dakika olan tatil planlarındaki gibi konaklayacağınız yer veya ulaşımda yer bulamama gibi bir derdiniz olmaz.

Erken rezervasyon yaparken tatil planlarınızı belirlemeden önce, kendinize soracağınız birkaç soru, beklentilerinize en uygun seçimi yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin nasıl bir tatil geçirmek istiyorsunuz? Sizin için tatile en uygun zaman dilimi hangisi? Konaklayacağınız otelden beklentileriniz nelerdir? Önceliğiniz yeme – içme mi, deniz mi, otelin sağladığı olanaklar mı yoksa eğlence mi? Örnek verirsek aile boyu bir tatil planınız var ise, çocuklara özel hizmetlerin bulunduğu çocukların dostu erken rezervasyon otellerinden yararlanabilirsiniz. Eğer ki yaz mevsiminde balayı tatili yapacak olursanız ve tarihleriniz netse, balayı konseptinde çiftlere özel hizmet veren birden çok otel bulunuyor. Erken rezervasyon yaparken, aradığınız konsepte uygun bir otel tercih ederseniz, tatil hayallerinizi stres ve endişe olmadan gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Ve sık sık karşılaştığımız bir durum olan unutkanlık… Yorgun argın bir şekilde geldiğiniz odanızda telefondan laptopa, fotoğraf makinenizden kulaklığınıza kadar ne kadar şarj edilecek cihaz varsa unutmayıp şarj etmenizi, sabah ayrıldığınız zaman da genelde unutulmaya müsait taktığınız cihazları tek tek kontrol edip çantanıza yerleştirmenizde fayda var. Unuttuğunuz hiçbir eşyanın olmaması dileğiyle keyifli bir tatil olsun.

 

Muhafazakâr Oteller

İslami oteller, muhafazakar ailelerin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak hizmet sunan ve otel yapısını, mutfağını bu hassasiyetler sonucunda tasarlayan, tatil otelleridir.

İslami Otellerde kadın ve erkeklerin havuzları ayrı olarak bulunur. Kadınlara özel etrafı korunaklı havuzlar vardır ve bu havuzlara 6 yaş üstü erkek çocuklarda giremez, aynı şekilde erkek havuzlarına da 6 yaş üstü kız çocukları giremez. Ayrıca tesislerde bulunan Spa ve Hamam’larda erkek ve kadın olmak üzere 2’ye ayrılmıştır. Güzellik merkezi, fitness da yine ayrı olarak bulunur. İslami Otel Restauranları, yemek konsepti olarak Türk mutfağının bir çok çeşit lezzetleriyle doludur.

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON