Rusya’da Görülmesi Gereken Yerler

9 Kas, 2022

Son verilere göre yaklaşık 146 milyon nüfusa sahip Rusya, yüz ölçümü bakımından Dünya’nın en büyük ülkesidir. Büyük topraklarına rağmen bu toprakların sadece %35’i yerleşik hayata müsait durumda. Bunun sebebi ise olumsuz iklim koşulları.

Dünya ekonomisinde önemli yeri olan Rusya’nın başlıca ihraç ettiği ürünler; petrol ve ürünleri, kereste ve ahşap çeşitleri, doğal gaz ve askeri malzemeler.

RUSYA’DA YAYGIN OLAN İNANÇ VE YAŞAM TARZI

Hristiyan klisesi

Rus halkının neredeyse tamamı Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine mensuptur. Ancak büyük bir ülke olması sebebiyle ülkede yaklaşık 9 milyon Müslüman, 1 milyon Budist ve 20 milyona yakın ateist de bulunmaktadır.

Rusya’da iş imkânlarının çok olduğu Moskova, Novasibirsk, Sankt- Petersburg gibi yerlerde trafik yoğunluğu insanların hayat kalitesini düşürebilmektedir. Bu yoğun yerlerde insanlar ulaşım için daha çok metroyu tercih etmektedir. Özellikle Moskova gibi kalabalık şehirlerde gelişmiş olan tren ağları insanların hayatını kolaylaştırmaktadır.

RUSYA FESTİVALLERİ

Her ülkenin olduğu gibi Rusya’nın da hem kendilerine özgü hem de tüm Dünya ile aynı anlarda kutladığı festivaller bulunmaktadır. Hadi gelin Rusların festivallerine birlikte misafir olalım:

BEYAZ GECELER FESTİVALİ

St. Petersburg’da gerçekleşen Beyaz Geceler Festivali her yıl Mayıs ve Temmuz aylarında gerçekleştirilir. Bu festivalde Rusya’nın en ünlü tiyatrocuları, müzik grupları, dansçıları kısacası en iyi sanatçıların canlı performanslarını Nevsky Caddesi boyunca izleyebileceksiniz. Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen St. Petersburg’daki bu festivalde birçok eğlence mekânı sabahın ilk ışıklarına kadar sizi ağırlamayı bekliyor. Ünlü yazar Dostoyevski’nin Beyaz Geceler romanının ilhamını bu şehrin festivalinden almıştır. Dolayısıyla Rusya’ya gitmeyi düşünüyorsanız ve festivaller de ilginizi çekiyorsa tatil planınızı Mayıs ve Temmuz aylarına denk getirmenizi tavsiye ederiz.

REN GEYİĞİ FESTİVALİ

Rusya’nın doğasını ve soğuğunu sonuna kadar hissedeceğiniz Nenetes of Yamal bölgesindeki festivalde; ren geyikleri ile kızaklayabilir, eşsiz lezzetlerin tadını çıkartabilirsiniz. Festival mart ayının sonuna denk gelmektedir.

MASLENİTSA FESTİVALİ

Krep festivali olarak da geçen bu festival boyunca lezzetli krepler yapılır. Şubat veya mart ayında bir hafta süren bu festivalin amacı kışı uğurlarken baharı karşılamaktır.

MOSKOVA ALTIN MASKE FESTİVALİ

Sanatsal etkinliklerin adresi Altın Maske Festivali boyunca birçok bölgede opera sanatçılarını ve çeşitli tiyatro performanslarını izleyebilirsiniz. Mart ve Nisan aylarında gerçekleşen bu festivale sanatseverlerin mutlaka gitmesini tavsiye ediyoruz.

ZAFER GÜNÜ

Rusların her yıl 8 Mayıs’ta kutladığı, geçit törenlerinin düzenlenip askeri şovlar yapılan milli bir günüdür.

RUSYA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

moskova

MOSKOVA

Rusya’nın en ünlü simgelerinden Kızıl Meydan; renkli kubbeleri, tarihi yapıları, ışıl ışıl sokakları ile turistlerin Moskova’daki gözde losyonlarından biri. Ayrıca şehrin ilk mimari yapısı olan Kremlin Sarayı ve Aziz Vasil Katedrali de Kızıl Meydan bölgesinde bulunmaktadır.

Moskova’ya gidip de tarihe yolculuk yapan, eşsiz mimariye sahip metrosunu görmeden dönmek olmaz. Metro duraklarında indiğinizde bir duraktan ziyade; bir müze, sanat galerisi, tarihi bir film setine gelmiş gibi hissedeceksiniz. Üstelik bu metro hattı ile neredeyse şehrin her yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

SOCHI

Karadeniz’in hemen kuzeyindeki Soçi Rusya’nın en sıcak bölgelerinden olup en gözde tatil bölgesidir. Yaz aylarında plajda denizin ve güneşin tadını çıkartan yerli/yabancı turistler, kış aylarında ise kayak sporlarını deneyimleyebilmektedir.

ST.PETERSBURG

Festivallerin yanı sıra tarihi ve mimari yapılarıyla da dikkatleri üzerine çeken St.Petersburg’da ziyaret edebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Kazan Katedrali, Lenin Mozolesi, Peterhof Sarayı ve Ermitaj Müzesi bunlardan sadece bazıları.

GORKOGO-BALD MOUNTAIN

Moskova’nın doğusunda bulunan Gorkogo bölgesinde şehrin stresinden uzak, nehir ve orman manzarasına karşı yürüyüş yapmak isterseniz Rusya’da ilk durağınız burası olmalı. Çünkü bu bölge gerçekten doğa ile kucaklaşıp tüm stresinizi atabileceğiniz huzur veren bir atmosfere sahip.

 

RUS YEMEKLERİ

PİRUHİ

Türk mantısına göre daha büyük üçgenler şeklinde ve içinde kıyma yerine peynir ile maydanoz kullanılan Rus mutfağının en ünlü yemeklerindendir.

RUS KÖFTESİ

Hamburger köftesi büyüklüğünde özel baharatlarla kızartılan Rus Köftesi kızarmış soğan ve pancar turşusu ile ikram edilir.

PELMENİ

Tatlı ve tuzlu olarak ikiye ayrılan bir mantı çeşididir. Kremalı sos hazırlanarak ikram edilir.

BORŞ ÇORBASI

Rus yemek kültürünün temel lezzeti olan Borş; patates, havuç, soğan, lahana ve pancar eşliğindeki et ile harmanlanır. Çok çeşitli varyasyonları olan Borş; sadece kırmızı et değil, tavuklu, balıklı, mantarlı, sadece sebzeli olarak size seçim şansı sunmaktadır.

RUS SALATASI

Rusların olmazsa olmaz pratik lezzetlerindendir. Yoğun mayonezin; patates, sosis, zeytin, turşu, bezelye gibi malzemelerle karıştırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

RUSYA’YA NE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?

Rusya yüz ölçümü olarak oldukça büyük bir ülkedir. Bu sebepten ötürü hava sıcaklığı gideceğiniz bölgeye göre değişkenlik gösterecektir. Ama yine de Rusya’ya gidebileceğiniz en iyi tarih aralığı Mayıs ve Eylül ayları diyebiliriz.

Rusya’ya gidebilmek için mutlaka vizenizin olması gerekiyor. Vizenizi aldıktan sonra Türkiye’den direkt uçuşlarla Rusya’yı ziyaret edebilirsiniz.

RUSYA HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

UTC+3 saat dilimini kullanan Rusya’nın yerel saati Türkiye ile aynıdır. Ülkede Kiril alfabesini kullanan Rusça dili, ülkenin tek resmi dildir.

Karasal iklimin hâkim olduğu ülkede dört mevsim belirgin olarak hissedilir. Yerleşik hayatın olduğu yerlerde yaz aylarında 25 dereceyi geçen sıcaklıklar, kışın -15 derecelerin altına düşebilmektedir. Daha kuzey bölgelerde ise bu sıcaklık değerleri çok daha düşük olabilmektedir. Gideceğiniz bölgenin sıcaklık değerlerini önceden araştırmanızda fayda var.

 

TÜRKİYE’YE GELMEYİ DÜŞÜNEN RUSLARA TAVSİYELERİMİZ

Her yıl birçok Rus turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Özellikle dünyaca ünlü Ölüdeniz Plajı hem yerli hem yabancı turistlerin gözde bölgesi. Bizim de bu dünyaca ünlü Bluelagoon Beach olarak da bilinen plaja yaklaşık 5 km gibi kısa bir mesafede konaklama tesislerimiz bulunmaktadır. Dileyenler için otel, tatil köyü, apart/lüks eşyalı kiralık daire ya da sadece size özel private villalarımızdan yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

You might also like

REZERVASYON