Anasayfa 9 Gezi 9 Tropik Adalar Ülkesi Endonezya

Tropik Adalar Ülkesi Endonezya

31 Eki, 2022

İrili ufaklı yaklaşık 17 bin adanın bulunduğu tahmin edilen tropikal ülkede; modern şehirlerden ilkel kabilelere kadar geniş bir yaşam skalası mevcut.  Bu adaların 6 bine yakınında yerleşim bulunurken bunlardan en ünlüsü ise Bali Adası’dır. Bali Adası’na yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylıca değineceğiz.

Endonezya’ya gitmek için birçok sebep bulunuyor. Kimi adalarındaki eşsiz plajlarında masmavi sularla buluşmak için, kimi derin ekvatoral ormanları keşfetmek için kimisi de modern şehirlerindeki lüks otellerin keyfini çıkartmak için gider. Tabi ki, bu eşsiz adalar ülkesinde yapılacaklar bununla sınırlı değil. Hadi, gelin bu ülkenin kültürüne, insanlarına ve keşfedilecek yerlerine birlikte göz atmaya devam edelim!

ENDONEZYA’DA YAYGIN OLAN İNANÇ VE YAŞAM TARZI

Müslümanlar %87 ile ülkenin büyük çoğunluğunu oluştururken azınlık olarak Hristiyanlar, Budistler ve Hinduizm’e inananlar bulunuyor. Büyük bir ülke olması sebebi ile inançlar, yaşam tarzı ve dil bölgeden bölgeye değişkenlik gösterebilmektedir.

Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi Endonezya’da da bazı batıl inançlar mevcut. Genel olarak hoşgörülü bir toplum olsa da muhafazakâr oldukları için yerel halkın yoğun olduğu bölgelerde kılık kıyafete dikkat etmek gerekebilir.

endonezya festival

ENDONEZYA FESTİVALLERİ

Endonezya’da birçok festival bulunuyor. Bu festivallerin teması; din, yemek, geleneksel kıyafetler, hediyeler ve çeşitli süslemeler şeklinde bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Gelin bu birbirinden renkli ve anlamlı festivalleri biraz yakından inceleyelim:

1-GALUNGAN

Endonezya’nın en önemli Hindu festivallerinden birisi olan Galungan Festivali’nde amaç; atalarının ruhunu anmak ve kötü ruhları evin etrafından uzaklaştırmaktır. Bunun için havai fişek gösterileri, müzikler eşliğinde topluca yerel dans gösterileri ve ziyafetler düzenlenir.

2- VAİSAK

Normalde Budizme ait bir kutlama olmasına rağmen Endonezya’nın büyük bir bölümü etkinliğe katılır. Her yıl mayıs ve haziran aylarında Endonezya ışıl ışıl süslemelerle doğum, aydınlanma ve ölüm gününü anar.

3- PASOLA

Bizdeki cirit atmaya benzeyen bu geleneksel Endonezya festivalinde yerel kıyafetler giyilerek atlar üzerinde rakipler hola adı verilen sopalarla düşürülmeye çalışılır. Oldukça tehlikeli olan bu oyunun ilk olarak geçmişte kabileler arasında anlaşmazlıkları çözmek amacıyla düzenlendiği düşünülmektedir.

4-RAMAZAN BAYRAMI

Ülkemizde olduğu gibi Endonezya’da da İslam dini yaygındır. Bu yüzden Endonezya halkı her yıl Ramazan ayında oruç tutar ve iftarlarda sevdikleriyle beraber vakit geçirmeye çalışır. Ülke ekvator çizgisine yakın olduğu için günlerin uzunluğu değişmez ve her zaman 14 saate yakın oruç tutulur. İnsanların hepsi oruç tutmasa da saygıdan dolayı Ramazan ayında açık alanlarda yemek yenmez.

5- Tekne Yarışı

Endonezya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 17 Ağustos ayında düzenlenen tekne yarışında çeşitli ağaçlardan uzun süslü kayıklar yapılır. Bir kayıkta yaklaşık 20 kişinin kürek çektiği bu yarışlar hem yerli halk hem de turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

 

ENDONEZYA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

-BALİ

Endonezya’nın en romantik bölgesi, balayı çiftlerinin gözdesi Bali hakkında yazılabilecek, konuşulabilecek o kadar çok özelliği var ki nerden başlayacağını şaşırıyor insan. Öyle ki Bali’ye özel gezilecek yerler olarak ayrıca ele almak gerekiyor. İşte Bali’de gidebileceğiniz bazı yerler:

-TEGALLALANG-Pirinç Tarlaları

Instagram’da en çok paylaşılan ve beğeni alan Bali fotoğrafları arasında yemyeşil pirinç tarlalarını arkanıza alıp anınızı ölümsüzleştirebileceğiniz teraslar bulunuyor. Tegallalang bölgesinde yer alan bu kartpostallık fotoğraflar çekilebileceğiniz, dev salıncaklarda manzaraya karşı ayaklarınızı uzatıp sallanabileceğiniz pirinç tarlalarını mutlaka görün deriz.

 

-UBUD

Kendinizi doğaya daha yakın hissetmek isterseniz Ubud’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kültürüyle iç içe, huzur dolu bir bölge olan Ubud’da; eski tapınak mimarisine sahip evlerde konaklayabilir, huzur bulacağınız yemyeşil ormanları, keşfe çıkabilir ya da bu bölgede bulunan Maymun Ormanı’nı ziyaret edebilirsiniz. İnsanlarla oldukça haşır neşir olan bu sevimli dostlarımız zararsız olsa da dikkatli olmanızı öneririz.

-GARUDA WISNU KENCANA PARK(GWK CENTER)

Başka bir ülkeye gidip de o ülkenin kültürünü ve insanlarını tanımadan dönmek olmaz. Endonezya’nın kültürel-tarihi atmosferini hissedeceğiniz GWK CENTER’da birbirinden güzel heykeller ve geleneksel kıyafetler ile müzikler eşliğinde özel şovlar sizi bekliyor olacak.

LEMPUYANG TEMPLE

Yakınındaki aktif Agung Yanardağı’nda zaman zaman hareketlenmeler görülmesi bu tarihi tapınağın ziyaretçi kaybetmesine sebep olabilmektedir. ‘Gates Of Heaven’ lakaplı bu tarihi tapınak, her şeye rağmen Bali’nin en ünlü tapınağı ve turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi durumunda.

-SEMİNYAK

Bali’yi sadece kültür, tarih ve doğadan ibaret sanmayın. Bali’nin en gelişmiş bölgelerinden biri olan Seminyak turistlerin eğlence gözdesi gelişmiş bir yer. Bu bölgede gün batımını izleyebileceğiniz romantik Beach Club’ların ve uçsuz bucaksız plajların hayranı olacaksınız.

-AMED

Adanın doğu bölgesinde bulunan Amed; ünlü tapınakları ve dalış yapabileceğiniz masmavi suları ile yine keşfedilmesi gereken bölgeler arasında.

-GİLİ ADALARI

Endonezya’nın en masalsı adalarından olan Gili adaları özellikle balayı çiftlerine önerdiğimiz bir ada. Buraya giderseniz su altındaki yaşamı ve sürekliliği temsil eden egzotik Nest Heykelleri’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

-NUSA PENİDA

Dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Nusa Penida Plajı; ulaşması zor bir yola sahip. Ancak şunu söyleyebiliriz ki bir doğa harikası irmik kıvamında kumsalı, tertemiz suyu ile attığınız her adıma değecek.

-JAKARTA

Endonezya’nın başkenti olan Jakarta daha çok kültürel ve tarihi mirasları ile ön plana çıkmaktadır. Hadi gelin bu tarihi miraslara birlikte göz atalım:

-İstiqlal Camii

İsmini bağımsızlık kelimesinden alan, Güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olan bu tarihi camii 1978 yılında yapılmıştır.

-Merdeka Meydanı

Dünyanın en büyük meydanlarından olan Merdeka Meydanı’nın etrafında gezip ziyaret edebileceğiniz birçok nokta bulunuyor.

 

Ancol Tema Parkı

İster ailenizle, ister çocuğunuzla, isterseniz de tek başına gelmiş olun, 24 saat açık olan Ancol Tema Parkı’nda çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

-Taman Mini Indonesia Indah

İsminden de anlaşıldığı gibi mini bir Endonezya olan bu minyatür parkta, ülkenin gezilip görülmesi gereken yerlerin minyatür örneklerini görebilir ve gezmek istediğiniz yerler hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

-Jin De Yuan Tapınağı

1755 yılından beri ayakta olan bu tapınak Jakarta’da görülmesi gereken bir diğer önemli kültürel miras.

 

-Thousand Islands

Jakarta’nın şehirden uzak doğayla buluşacağınız en güzel noktasından olan bu adaları küçük teknelerle ziyaret edebileceğiniz turlar mevcut. Dilerseniz beğendiğiniz bir adada kamp yapabilir, adalardaki küçük işletmelerde yemek yiyebilir, eşsiz plajları keşfedebilir ya da sadece enfes görüntülerin tadını çıkartıp dönebilirsiniz.

 

ENDONEZYA LEZZETLERİ

Nasi Goreng

Kızarmış pilav anlamına gelen Nasi Goreng; bölgeden bölgeye değişik tariflerle hazırlanır. Genel olarak pilavın üzerine tavuk, deniz mahsulleri veya yumurta karışımı eklenerek ikram edilir.

Beef Rendang

Dana etinin çeşitli baharatlarla harmanlanıp yavaş ateşte pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek, Endonezya’da tatmanız gereken en lezzetli yemekler arasında.

 

Satay

İnce şişlerde tavuk, dana eti, tavşan eti veya koyun eti kömür ateşinde pişirilir. Genelde fıstık sosu ile birlikte ikram edilir.

Nasi Rawon

Java adasının en köklü yemeklerinden olan Nasi Rawon, genelde pilavın yanında ikram edilen bir çorbadır. Siyah fındık baharatının ete lezzet verdiği bu özel çorbayı Endonezya’da birçok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bakso

Endonezya’nın en sevilen sokak yemeklerinden olan Bakso’nun iki türü vardır. Birincisinde yuvarlak lezzetli köfteler erişte ve pirinçle servis edilirken diğeri köfte çorbası formunda ikram edilir.

Ikan Bakar

Endonezya adalar ülkesi olduğu için doğal olarak deniz mahsullerinin de yeri önemli. Özel soslarda yatırılan balıkların kömür ateşinde pişirilerek hazırlandığı bu lezzeti yerinde tatmanızı öneriyoruz.

 

ENDONEZYA’YA NE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?

 

İstanbul’dan Denpasar’a doğrudan uçuşlar mevcut. Yaklaşık 13 saatlik bir uçuşun ardından Türkiye’den Endonezya’ya ulaşabilir ve 30 gün boyunca vizesiz gezebilirsiniz.

Ekvator bölgesinde yer alan Endonezya yıl boyu sıcaktır. Ancak tropikal iklimle birlikte muson yağışları sebebi ile gidebileceğiniz iki farklı dönem mevcut. Eğer çok sıcakları sevmiyorsanız, yağmurdan da şikâyet etmem diyenlerdenseniz kasım ve mart ayları arasını seçebilirsiniz. Ancak genelde nisan ve ekim ayları yağışsız sezonda ziyaret edenlerin sayısı daha fazla. Seçim sizin.

ENDONEZYA HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

  • UTC+7 saat dilimini kullanan Endonezya’nın resmi dili Endonezce’dir. En çok konuşulan ikinci dil ise Java dilidir.
  • Oldukça egzotik bir atmosfere sahip adalar aynı zamanda komodo ejderlerinin Dünya’daki tek evidir.
  • 130 adet aktif volkan bulunmaktadır. Bu volkanların bazılarında zaman zaman hareketlilik görülebilmektedir.
  • Trafik soldan akar. Eğer ehliyetiniz varsa bu ülkede de geçerli sayılır. Ancak soldan akan yoğun trafiğe alışmanız zaman alabilir. O yüzden turistler daha çok motosiklet kiralama seçeneğini kullanıyor.

Endonezya’ya gittiğinizde meşhur Bali Masajını mutlaka denemelisiniz. Hem ruhu hem bedeni sakinleştiren Bali Masajı, bir profesyonel tarafından uygulandığında kan akışı, vücut ve zihin dinginleşerek uyumlu hale gelir.

 

TÜRKİYE’YE GELMEYİ DÜŞÜNEN ENDONEZYA’LILARA TAVSİYELER

Endonezyalı misafirlerimize öncelikle şunu belirtelim Türkiye’de Müslüman bir ülkedir. Bu yüzden sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil için muhafazakâr tesislerimiz mevcut. Üstelik çevrenizde ibadetinizi yerine getirebileceğiniz birçok camii bulunuyor.

Soğuk havalara alışkın olmadığınız için Türkiye’ye mart-ekim tarihleri arasında gelmenizi tavsiye ederiz. Akdeniz’in ılıman iklimini seveceğinize şüphemiz yok. Muğla/Fethiye’ye gelirseniz Zehra Group olarak sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız. Muhafazakâr/aile tatili konseptindeki tatil köyü, otel ya da dilerseniz sadece size özel korunaklı kiralık villa seçeneklerimiz mevcut. Üstelik villalarımızda yemek hizmeti de alabilirsiniz. Tüm konaklama tesislerimiz dünyaca ünlü Ölüdeniz Plajı’na yaklaşık 5 km mesafededir.

Konaklama tesislerimiz dışında bir de kendi bünyemizde bayan/aile plajımız bulunuyor. Plajımızda erkekler için ayrı kadınlar için ayrı alanlar mevcut. Tesisimizde konaklayan misafirlerimize özel servislerle bu eşsiz plaja rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Peki, Fethiye’ye geldiğinizde neler yapabiliriz, nereleri gezebiliriz derseniz de yazımızı okumaya devam edin.

https://zehragrup.com/fethiyeye-geldiginiz-zaman-gezilecek-yerler/

Her türlü sorunuza yanıt almak ve tesislerimizden REZERVASYON yaptırmak için +90 252 616 68 99 veya + 90 539 465 38 88 numaralı ÇAĞRI MERKEZİMİZİ arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

REZERVASYON