Türkiye’de Gerçek Bir Turist Gibi Gezme Rehberi

13 Tem, 2023

Türkiye gezi rotaları oluşturmadan önce yapılması gerekenlerden birisi Türkiye hakkında bilgi edinmektir. Özellikle Türk halkı ve bu halkın kültürüne dair ipuçları elde etmek gezi rehberinizi daha eşsiz unutulmaz ve eğlenceli kılacaktır. Türkiye’nin turistik yerlerini gezmeden ve gezi rehberi oluşturmadan önce bölgenin yerel halkının arasına karışmak, esnaflarla sohbet etmek size eşsiz bir deneyim sunacaktır. Çünkü Türkiye coğrafi konumu itibarıyla ne Doğu medeniyetidir ne de Batı medeniyetidir. İki taraftan da biraz etkilenen ve kendi mayasını da bu sırada kaybetmeyen bir medeniyete ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin turistik yerlerine hem yerli hem de yabancı turistler için keşfedecek yeri bitmeyen turistik bir cennet diyebiliriz. Dediğimiz gibi Türkiye gezi rotaları oluştururken Ege için ayrı bir gezi rehberi, Akdeniz için ayrı bir gezi rehberi, İç Anadolu için ayrı bir gezi rehberi, Karadeniz için ayrı bir gezi rehberi, Marmara için ayrı bir gezi rehberi, Doğu Anadolu için ayrı bir gezi rehberi, Güneydoğu Anadolu için ayrı bir gezi rehberi oluştursanız iyi edersiniz. Böyle bir sınıflandırma yapmadan karışık bir şekilde giderseniz gözden kaçıracağınız Türkiye’nin turistik yerleri mutlaka olacaktır. En iyisi Türkiye gezi rotaları oluşturmak ve bu rotayı veya diğer bir adıyla gezi rehberini 7 bölgeye ayrı ayrı sınıflandırarak gezmeye başlamaktır. Eğer bir turist gibi bu güzel diyarı gezmek istiyorsanız bizden size bir tavsiye olsun. Mideniz dayanıklı olsun ve her daim aç olun. Çünkü bırakın sadece bir bölgeye has yemeklerin olmasını neredeyse her ilçenin bile kendisine has yemek kültürü var. Yiyeceğiniz hiçbir yemekten asla pişman olmayacaksınız. Dediğimiz gibi gezi rehberinizi oluştururken de her daim aç olmaya özen gösterin. Ayrıca yerel halkın ikram ettiği hiçbir yiyeceği de geri çevirmeyin. Bu oldukça nezaketsiz bir harekettir. 

 

Türkiye’nin Turistik Yerleri

Türkiye’nin turistik yerlerinden sadece birkaçından bahsedeceğiz. Çünkü o kadar çok ve farklı çeşitte yerler var ki saymakla bitiremeyiz.  Türkiye gezi rotaları oluşturmak için eşsiz bir ülkedir. Biz de size Türkiye’nin turistik yerlerini anlatacağız ve bu yerleri keşfederken kendi isteğinize göre Türkiye gezi rotaları oluşturabileceksiniz.

      İlahların Krallığı: Nemrut

Adıyaman’ın Kâhta bölgesinde yer alan ve içinde Kommagene Krallığı’nın antik şehrini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller yer alıyor. Bölge, tarih meraklıları için oldukça dikkat çekici.

      İki Farklı Din, İki Farklı Kültür, Tek Nokta: Ani Harabeleri

Kars’ta, çeşitli medeniyetleri simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en ilgi çekici turizm merkezlerinden biri. Çeşitli medeniyetlere ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın bulunduğu mekân Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde az bilinen fakat kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir tarihi eser bölgesidir.

      Amasya’nın İncileri

Karadeniz ‘de yer alan Amasya da sizin için birçok sürpriz barındırabilir. Şehrin tam merkezinden geçen Yeşilırmak Nehri’nin kenarında bulunan ve geleneksel Osmanlı ev mimarisinin bütün özelliklerini bünyesinde barındıran Amasya evleri bu kenti ziyaret etmeniz için oldukça iyi bir sebep. Türkiye gezi rotaları listenize eklemeniz gereken oldukça hoş bir bölge olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

      Hem Tarih Hem Mistik Bir Hava: Likya

Likya, hem Doğu Roma hem de Batı Roma uygarlıklarından kalan mimari yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem de mistik bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı’da 3 bin senedir yanmakta olan ateşi görebilir ve burada yer alan dünyanın en güzel kumsallarından birisinde denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye’nin turistik yerleri arasında çok bilinmeyen bir yer de olsa zaman geçtikçe değerinin bilineceğinden eminiz.

      Uluabat Gölü

Bursa’ya 34 km uzaklıkta yer alan Uluabat Gölü, yapısı itibari ile farklı türlerden oluşan yüz binlerce su kuşuna beslenme ve bir arada yaşama imkânı sunuyor. Su içinde barınan canlılar için de zengin bir çeşitliliğe sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor. Eğer su canlılarına özel bir ilginiz varsa Türkiye gezi rotaları listenize eklemeniz gereken bir yer.

      Ege’de Rum Esintisi

Şirince, İzmir’in Efes kalıntılarıyla meşhur Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda yer alan şeftali bahçeleri, üzüm bağları ve zeytinliklerle sarılı tarihi bir Rum köyüdür. Burada inşa edilen Şirince evleri 19. yüzyıl Anadolu mimarisini hakkında oldukça bilgi verici bir konumda yer alıyor. Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde farklı bir kültür keşfedebileceğiniz oldukça nadide bir bölge.

      Güneşsiz Kalmayan Bir Yer

Kaleköy’de Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde en son günbatımını yaşamak, Zeytinli’de dibek kahvesini tatmak ve Hristo’nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada’ya doğru mutlaka rotanızı çevirin ve Rum köylerini tek tek gezin.

      Sörfün Ev Sahibi: Alaçatı


Alaçatı, her milletten sörfçünün ev olarak gördüğü yerlerin başında geliyor. Hem rüzgârıyla dönemin bütün zamanlarında sörf yapma olanağı sağlıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle Türkiye gezi rotaları içerisinde sörf alanında daha çok ilgi çekmek için bekliyor.

 

saklı cennet ölüdeniz

      Cennetin Fragmanı: Ölüdeniz

Fethiye’ye bağlı Öludeniz’de, Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde ve en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası’nı seyredebilir ve eşsiz anılar biriktirebilirsiniz.

      Saklıkent

Saklıkent Fethiye-Antalya arasında yer alan ve eşsiz doğal ve tarihi güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge uzun yürüyüş severlerin Türkiye gezi rotaları içerisinde bulundurması gereken bir yer.

      Eşsiz Bir Tarih: Kapadokya

Kapadokya’da balon turu fotoğraflarına bakıp keşke diyorsanız sadece Kapadokya’yı görmemeli aynı zamanda Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde yer altı şehirleriyle meşhur Ürgüp ve peri bacalarını da ziyaret etmelisiniz.

      Antik Esinti: Aspendos

Aspendos, amfi tiyatrosuyla oldukça ünlü bir antik şehir. Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile o dönem için bile oldukça büyük bir kapasiteye sahip. Ayrıca Türkiye gezi rotaları içinde en iyi korunan yapılardan birisidir.

      Bir Medeniyet Kuruldu: Söğüt

624 yıllık Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik’in sınırları içerisinde yer almaktadır. Söğüt’e gitmeli ve bir imparatorluğun temelinin atıldığı bu yeri ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali’nin türbelerine de uğrayabilirsiniz.

      Tarih Kültepe İle Yeniden Yazılacak

Anadolu’nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri sınırları içerisindeki Kültepe’de bulundu. Kültepe kazıları tüm tarihçilerin yakından takip ettiği bir bölge haline geldi. Türkiye gezi rotaları listenize tarihi kısımların belki de tarihin başlangıcı olarak bu yeri eklemeniz oldukça iyi olacaktır.

      İznik İle Kuruluşa Şahit Olun

Yolunuz Bursa’dan geçerse İznik’i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı yapılarının iç içe geçtiği bu şirin ilçe Bursa’ya oldukça yakın. Çinileri de oldukça dünyaca ünlü. Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde hem tarihi bir hava hem de sanatı hissedebileceğiniz bir bölge.

      Semavi Dinlerin Kalbi: Balıklıgöl

Balıklı Göl, İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında ateşin suya odunların balığa dönüştüğü yer olarak biliniyor. Bu göl üç semavi din içinde oldukça önemli ve üç kesimden de oldukça ziyaretçi barındıran bir yer. Türkiye gezi rotaları içerisinde oldukça dini ve ruhani bir bölge arayanlar için olmazsa olmaz bir yerdir.

      Çanakkale’de Bir Devri Gözlemleyin

Birinci Dünya Savaşı’nın en şiddetli olduğu yerlerden biri pek çok tarihi olayın tetikleyicisi ve tarihin döndüğü bir yer Çanakkale. Burası destansı hikâyeleri ve etkileyici olaylarıyla her Türk’ün ziyaret etmesi gereken bir yer. Yabancı turistlereyse en kısa zamanda tavsiye edilmesi ve anlatılması gereken bir yerdir. Türkiye’nin turistik yerleri içerisinde herhalde en çok milli duygu uyandıran bölgesi Çanakkale bölgesidir diyebiliriz.

 

Size ilginç gelebilecek blog başlığı önerimiz var: Yurt Dışı Tatil Bölgeleri  blogumuza göz atmak için ilgili yazıya tıklayabilirsiniz.

 

You might also like

REZERVASYON