Anasayfa 9 Muhafazakar 9 Villa Tatili İçin Bavul Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?

Villa Tatili İçin Bavul Hazırlığı Nasıl Yapılmalı?

9 Şub, 2023

Tatile çıkarken en önemli hususlardan birisi, bavul hazırlığı. Hele bir de söz konusu olan bir villa tatili ise her şeyi düşünerek, tatilde daha iyi vakit geçirmek adına doğru seçimler yapılması gerekiyor. Tatil bavulu hazırlama konusunda hazırladığımız bu rehber, size ciddi anlamda destek sunacaktır.

Tatile hazırsanız, bavulu hazırlayalım!

 

Öncelikli Nokta: Mevsim Şartları

Villa tatili için tercih ettiğiniz mevsim, bavul hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta. Kış tatili söz konusuysa mevsim şartlarına uygun kalın kıyafetleri düşünmek gerekir. Olası bir kar yağışına karşı atkı, bere ve eldiven gibi karda yürüyüş yapma keyfini size doyasıya yaşatacak aksesuarları ihmal etmemelisiniz.

İlkbahar veya sonbahar dönemlerinde ise her şey dâhil villa tatili yapacaksanız serin olabilen akşam saatlerinde üzerinize alabileceğiniz zarif şallar, ince atkılar, belki de yedek olarak yanınızda taşıyabileceğiniz yürüyüş ayakkabıları gibi detayları atlamamalısınız.

Yaz döneminde ise güneş kremi, havuz veya plajda kullanmak üzere havlu gibi mevsim şartlarına uygun seçimlerle tatil bavulu hazırlama işlemine başlayabilirsiniz.

Tatile gideceğiniz bölgenin hava şartları, doğal ortamının detayları, yakın bölgelerin özellikleri veya tatilden beklentinize göre mevsim şartlarının gereksinimleri değişkenlik gösterebilir. Yakınlardaki tarihi mekânları keşfetmeyi tercih edecekseniz güneşten sizi koruyacak geniş şapkalar, şehir merkezindeki hediyelik eşya dükkânı gibi yerlerde turlayacaksanız yedek yürüyüş ayakkabıları gibi sizin beklenti ve hayallerinizi karşılayacak ekstra detayları da düşünmeniz gerekir.

 

Kişisel İlgi Alanlarınızı Atlamayın

Boş vakitlerinizde ya da kendinizi daha iyi hissetmek istediğiniz zamanlarda ne yaparsınız? Kimisi kitap okur, kimisi film izler, kimisi müzik dinler veya bazıları da sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih eder. Bir villa tatili, size zamandan tasarruf edeceğiniz pek çok olanak sunar. Bir otelde geçireceğiniz zaman dilimine kıyasla çok daha fazla ev konforu sağlayan, gündelik yaşantınızı büyük ölçüde sürdürebilmenize olanak tanıyan kiralık villa tatili ile işten güçten ve yoğun zamanların koşturmacalı temposundan sıyrılmanız oldukça kolaydır. Önemli olan, kendiniz için şekillendireceğiniz tatildeki boş vakitlerinizi nasıl değerlendireceğinizdir.

Uzun zamandır okumak istediğiniz ama elinizin bir türlü gitmediği o kitap, izlemek için vakit ayıramadığınız o film, yeni şarkılarını bir türlü kafanızı vererek dinleyemediğiniz en sevdiğiniz sanatçıya ayıracak vaktiniz fazlasıyla var. Tatil bavulunuzda onlara da (hem fikren hem de cismen) yer ayırın.

 

Aile İhtiyaçları Gözetilmeli

Bir aileyi çekip çevirmek kolay iş değildir. Herkesin ne istediğini, neye ihtiyaç duyabileceğini veya ne ile mutlu olacağını iyi bilmek gerekir. Bu yüzden villa tatili için yola çıkarken tatilde herkesin ihtiyaç duyabileceği, belki aklına bile gelmeyecek ufak detayları atlamamak gerekir. Bu detaylar arasında sağlık gibi zaruri noktalara hitap edenler gibi eğlenceli vakit geçirmeyi mümkün kılan keyfe keder unsurlar da yer alır. Geniş bir skalada düşünmek, her şeyi göz önüne almak gerekir. Ailecek vakit geçirmeye dönük kutu oyunları, beraber çıkılacak yürüyüş veya havuz ya da deniz saatleri gibi etkinlikler için de herkesin beğeneceği seçimleri yapmak size kalmış.

 

Çocuklar Ön Planda Tutulmalı

Tatil bavulu hazırlama işlemi sırasında, gözünüzün önünde çocuklarınız canlanıyor olabilir. Tatilde çok yaramazlık yaparlar mı, aklınız onlarda kalır mı, sıkılıp tatilde geçen vakti sizin için keyifsiz bir hâle dönüştürürler mi gibi sorularla boğuşmak kolay değil. Çocuklu tatiller keyifli olduğu kadar özellikle tatile çıkarken düşündürdükleriyle birlikte endişe, merak gibi duyguları da beraberinde taşımaktadır.

Bütün bu olumsuzlukları bir kenara bırakabileceğiniz bir önerimiz var. Böylelikle tatilinizin seyrini her an olumlu yönde değiştirebilecek gizli bir güce de sahip olacaksınız.

En sevdikleri oyuncakları, kıyafetleri, mevsim şartlarına göre gereksinimlerini bavula koyduktan sonra asıl önemli noktayı düşünmeniz gerekir: Bir villa tatili sırasında çok düşük ihtimalle de olsa canlarının sıkılması, heveslerinin kaçmasına karşılık onlar için ufak sürprizlere ne dersiniz?

 

Gereksiz Yüklerden Uzak Durulmalı

Uzun zamandır kullanmadığınız bir kıyafet, ayağınızı vurduğu için giyemediğiniz şık ayakkabılar, bir gün kullanırım diye düşünerek bir kenara koyduğunuz pek çok şey… Hepsi aslında yük. Özellikle tatil için yanınızda taşımanız, onları size daha da yük yapıyor. Tatil bavulunuzda gereksiz hiçbir şeye yer vermeyin. Üstelik günümüzde pek çok şey, erişim açısından daha kolay olduğu için yanınıza almayı unuttuğunuzda hayıflanacağınız nesneler de azalmış durumdadır. Gezip göreceğiniz yerlerde pek çok şeyi edinebilme imkânınız olması sizi bavul hazırlarken bir hayli özgürleştirecektir.

Böylelikle nispeten içinde ekstra yeri, boş alanı kalan bir tatil bavuluna gideceğiniz bölgeden alacağınız hediyelik eşya, hatıra, otantik kıyafet gibi şeyleri kolayca sığdırarak dönebilirsiniz.

 

Villa Şartlarını İyi İncelemeli

Kiralık villa tatili için tercih ettiğiniz meskeni iyi inceleyin. Öncelikle, detaylara odaklanın. Her şey dâhil mi? Gündelik nesneler konut içinde kararınca yer alıyor mu? Hususi veya eve yakın bir havuzu var mı?

Konaklayacağınız, villa tatili için seçtiğiniz mekânı bilirseniz ihtiyaçlarınızı daha iyi gözetebilirsiniz. Dolayısıyla doğru inceleyip, referans yorumlardan ve fotoğraflardan hareketle kendinize bir ihtiyaç listesi çıkarabilirsiniz.

Örneğin, Zehra Group’ta her şey dâhil villa tatili seçimi yaptığınız zaman muhafazakar villa konsepti ile güneşin tadını tamamen çıkarabileceğinizi bilirsiniz. Zehra Kuleli Sahili ile Türkiye’nin ender rastlanan bayanlara özel plajına sahip Zehra Group’un mahremiyet konusunda Fethiye’nin en avantajlı destinasyonlarından biri olduğu, bilinen bir gerçektir. Bayanlara özel plaj olanağının yanı sıra bay bayan ayrı hamam ve saunaları, ailelere özel locaları gibi ayrıcalıkları da bulunan Zehra Group için tatil bavulu hazırlama işlemi sırasında, tesiste geçireceğiniz keyifli anları göz önünde bulundurmak da gerekir.

Muğla, Ölüdeniz ve Fethiye bölgesinde gezeceğiniz güzergâhları düşünerek kendinize otel ekseninde bir rota çizebilir; ülkemizin en çok görülmeye değer bölgelerinden birine yapacağınız bu tatil seyahatinde anılarınızı ölümsüzleştirmek için telefonunuzun belleğinin size yeterli fotoğraf alanı sunduğundan emin olarak işe koyulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON