Anasayfa 9 Gezi 9 Avrupa’nın En Batı Kıyıları Portekiz

Avrupa’nın En Batı Kıyıları Portekiz

18 Oca, 2023

Avrupa Kıtası’nın en batısında, Atlantik Okyanusu kıyılarında yer alan Portekiz; coğrafi keşiflere oldukça katkı sağlamış, bir dönem denizlerin en güçlü devleti konumundaydı. Geçmişte birçok kültürden ve farklı coğrafyalardan insanları barındırması sebebiyle zengin bir kültüre sahip. Coğrafi keşiflerle ile kendi kültürlerini ve dillerini farklı ülkelere hatta kıtalara taşımışlardır. Bu sayededir ki yüz ölçümü ve nüfus olarak küçük bir ülke olmasına rağmen Portekizce Dünya’da en çok konuşulan 7. Dildir.

Portekiz, hem Dünya’dan birçok turist için hem de üniversiteyi farklı bir ülkede okurken yeni bir ülkeyi ve kültürü keşfetmek isteyen öğrenciler için Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisidir. Hadi gelin Portekiz’i bu denli cazip kılan nedenleri yazımızın devamında birlikte öğrenelim.

 

PORTEKİZ’DE YAYGIN OLAN İNANÇ VE YAŞAM TARZI

Portekiz halkı Avrupa’nın en inançlı halklarından biridir. Resmi bir dini olmamasına rağmen ülkenin %80’inden fazlası Katolik Hristiyan’dır.

Para birimi olarak Euro’yu kullanan Portekiz Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biridir. Lizbon, Porto gibi ünlü şehirlerinde kaliteli eğitim veren Erasmus programlarına sahip üniversiteler bulunmakta. Tüm bu sebepler Portekiz’i üniversite öğrencileri için cazibe merkezi haline getiriyor.

Portekiz halkı oldukça sıcakkanlıdır. Özellikle ülkedeki yabancılara herhangi bir konuda yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Öğlen yemek molaları 2 saattir. Bu yemek saatlerinde alışveriş merkezi ve restoranlar dışında açık yer bulamayabilirsiniz.

 

PORTEKİZ FESTİVALLERİ

Super Bock Super Rock

Portekiz’in en ünlü müzik festivallerinden biridir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen festivalde Dünya’nın en ünlü rock grupları sahne almaktadır. Festival için yurtdışından ve şehir dışından Lizbon’a geleceklere özel bilet fiyatına ek; otel, apart, çadır ve karavan gibi konaklama imkânları da sunulmakta.

Festival Of The Trays

4 yılda bir Haziran-Temmuz aylarında düzenlenen bu festival Portekiz’in Tomar şehrinde gerçekleşen geleneksel dini etkinliklerden biridir. 30 adet somun ekmeği tepsinin üzerine dizilir ve süslenmiş sokakların arasından kadınlar tepsi ile beraber yürürken yanlarında bir erkek onlara eşlik eder.

Fatima Töreni

Meryem Ana efsanesinin gerçekleştiği Fatima şehrinde her yıl anma töreni düzenlenir. 13 Mayıs’ta düzenlenen bu anma töreni Portekizliler için önemli bir yere sahiptir.

İber Maske Festivali

Portekiz’in komşusu İspanya ile etnik-kültürel bağları anmaya ve kutlamaya yönelik bir festivaldir. Her yıl Mayıs ayında Lizbon şehrinde düzenlenen festivalde insanlar sokaklarda çeşitli maskeleriyle ve sokak şovlarıyla renkli bir atmosfer yaratmaktadır.

Loule Karnavalı

100 yılı aşkın bir süredir Portekiz’in Algarve bölgesinde düzenlenen Loule Karnavalı’nda kendinizi Dünyaca ünlü Brezilya’nın Rio Karnavalı’nda gibi hissedeceksiniz. Rengârenk süslü sokaklar, dev figürler, özel kostümlü dansçılar ve önceden belirlenmiş temalarla karnaval enerjisini mutlaka hissedeceksiniz.

 

Portekiz’de Gezilecek Yerler

Lizbon

Portekiz’in en ünlü şehri, aynı zamanda da başkentidir. Ülkenin Güney-Batısına doğru, Toje Nehri yakınında, Atlantik Okyanus kıyılarındaki şehirde birçok festival, müzeler, gezilip görülecek turistik ve tarihi yerleri mevcut.

Porto

Porto’ya gittiğinizde ilk görmeniz gereken yer kesinlikle Ribeira bölgesindeki Ponte Dom Luis Köprüsü’dür. Ribeira ile Gaia yakalarını birleştiren, şehrin eşsiz manzarasını sunan iki katlı bu köprü Douro Nehri’nin üzerinden uzanmaktadır.

Aveiro

Portekiz’in Venedik’i lakabına sahip bu küçük kasabanın neden bu lakabı aldığını etrafındaki kanallarda renkli gondollarla geziye çıkan insanları görünce anlayabilirsiniz.

Cascais

Portekiz’in en güzel sahil kasabalarından olan Cascais’te birbirinden güzel plajlar, sörf yapabileceğiniz sahil ve leziz balık restoranlarını Portekiz gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Madeira

Portekiz’in belki de en güzel okyanus manzarasını gözlemleyebileceğiniz adası; Portekiz’e bağlı özerk bir bölgedir. Birçok turistik noktaları, kaleleri, restoranları ve doğal güzellikleri ile ‘Yüzen Bahçe’ lakabını sonuna kadar hak eden bir ada. Bu ada dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun doğduğu adadır ve kendisinin Madeira kıyısında bir oteli de bulunuyor.

Sintra

Tarihi şato görünümlü renkli mimariler size doğa içinde fantastik bir atmosfer sunuyor. Tarihi dokuyu ve doğayı sonuna kadar hissedeceğiniz Sintra; Lizbon’un batısında şehirden uzak sakin bir gezi planlayanlar için ideal bir bölge.

 

Portekiz’de Ne Yenir Ve Geleneksel Lezzetleri

Portekiz’de Ne Yenir? Portekiz mutfağı zengin lezzetleri ve çeşitli malzemeleriyle tanınır. Ülkenin Atlantik Okyanusu’ndaki konumundan büyük ölçüde etkilenmiştir ve birçok yemekte deniz ürünleri önemli bir bileşen olarak yer alır. Geleneksel yemekler genellikle doyurucu ve lezzetlidir ve tarifleri nesilden nesile aktarılır. Portekiz yemeklerinde kullanılan yaygın malzemeler arasında zeytinyağı, sarımsak, soğan, domates, patates, biber, zeytin, morina balığı ve çeşitli deniz ürünleri yer alır. Popüler yemekler arasında caldeirada (deniz ürünleri güveci), bacalhau (morina balığı), feijoada (haşlanmış fasulye), cozido à portuguesa (karışık et güveci) ve pastéis de nata (muhallebili tart) yer almaktadır. Portekiz şarapları da dünya çapında popülerdir ve sek beyazlardan Port ve Madeira gibi tatlı güçlendirilmiş şaraplara kadar çeşitlilik gösterir.

Pasteis de Nata (Belem Turtası)

Lizbon’da 1800’lü yıllardan beri turta yapan küçük meşhur bir pastane bulunmakta. İsmi Belem Turtası olan bu dışı çıtır, içi yumuşacık kremalı bir atıştırmalığın orijinalini sadece Lizbon’un bu meşhur pastanesinde bulabilirsiniz. Çünkü bu gizli tarifin benzerleri yapılsa da asla aynısının yerini tutmuyor.

Francesinha

Bu Portekiz’e özel leziz sandviçi mutlaka kaliteli restoranlarda denemenizi öneririz. Kızarmış ekmek arasında tercihe göre domuz veya sığır eti, sosis, jambon ve özel peynir gibi malzemelerin üzerine eklenen özel tarifli sosla birlikte ortaya doyurucu ve leziz bir sandviç çıkmaktadır.

Pastel de Chaves

Çıtır milföy hamurunun içi dana eti ile doldurularak hazırlanır. Her öğünde tüketilebilen Pastel de Chaves özellikle Porto’da meşhurdur.

Chanfana

Portekiz’in yöresel yemeklerindendir. Koyun veya kuzu etinin sebze ve özel soslarla harmanlanarak güveç halinde uzun saatler pişirilerek elde edilir.

Pampilho

Fatima bölgesinde oldukça meşhur olan bu hamur işi tatlı, Portekiz halkının ve buraya gelen turistlerin hem kahvaltıda hem de kahvenin yanında tercih ettiği bir atıştırmalıktır.

 

PORTEKİZ’E NE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?

Portekiz’e gitmek için en iyi zaman, sıcaklıkların hala ılıman olduğu ve daha az kalabalığın olduğu Nisan ve Haziran veya Eylül ve Ekim ayları arasıdır. Bu tarihlerde ülke hem hareketli hem de denize girmek için uygun olmaktadır.
ABD, İstanbul, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden doğrudan uçuşlar sunan birçok büyük havayolu şirketi ile Portekiz’e ulaşım genellikle uçakla yapılmaktadır. Ayrıca İspanya ve Fas’ı Portekiz’e bağlayan çeşitli feribot güzergahları da bulunmaktadır.

 

Portekiz Hakkında Diğer Bilgiler

Portekiz kış mevsiminde UTC+0, yaz mevsiminde ise UTC+1 saat dilimini kullanır.

Portekiz ekonomisi günümüzde bazı sanayi dallarında, meşhur Portekiz şaraplarının ihracatında ve turizm gibi alanlarda öne çıkarken tarım alanında diğer Avrupa ülkelerine göre geride kalmaktadır. Portekiz’de en popüler spora dalı futboldur. Bunun en önemli faktörleri arasında Dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo ve birçok başarısı olan teknik direktör José Mourinho ile Avrupa’da Benfica ve Porto gibi birçok başarılı kulüpleri olması örnek gösterilebilir. 2016 yılında ise Portekiz milli takımı Fransa’yı finalde yenerek Avrupa Kupası’nı kazanmıştır.

Portekiz’i genel olarak özetlemek gerekirse;

  • Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz en ucuz ülkedir.
  • Sıcakkanlı ve yardımsever bir halkı vardır.
  • Kendilerine özgü kültürleri, tarihi, doğal güzellikleri ve yemekleri kesinlikle keşfetmeye değer düzeyde.
  • Yaz aylarında birçok geleneksel ve modern renkli-eğlenceli festivalleri bulunuyor.
  • Atlantik Okyanusu’ndaki adaların ve kıyıdaki plajların keyfini çıkartabilirsiniz.
  • Hem sakin bir tatil geçirmek isteyenlere hem de hareketli ve eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlere uygun şehirleri bulunuyor.

 

TÜRKİYE’Yİ KEŞFETMEK İSTEYEN PORTEKİZLİLER İÇİN REHBER

Türkiye’ye gelip Portekiz iklimine benzer sıcak bir bölgede tatil yapmayı düşünüyorsanız Akdeniz’in batı kıyılarındaki Dünyaca ünlü Fethiye/Ölüdeniz’i size tanıtmamıza izin verin.

İsterseniz dalgalı hırçın bir plaj arayın, isterseniz de sakin ve dinlendirici bir plaj; Ölüdeniz size her ikisini de sunar nitelikte bir yapıya sahip. Belcekız Plajı sürekli dalgalı iken Kumburnu Plajı(Lagün) sürekli sakin ve berraktır. Adeta tertemiz bir göl gibi durgundur. Her iki plajın suyu da tertemiz olup Kumburnu Plajı adından da anlaşılacağı üzere kum zeminden oluşurken Belcekız Plajı çakıllardan oluşmaktadır.

Fethiye’de gezilip görülmesi gereken birçok yer ve aktivite var. Daha detaylı Fethiye bloglarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://zehragrup.com/mugla-fethiyede-yapabileceginiz-15-aktivite/

Fethiye Ölüdeniz’e yakın bir bölgede otel, tatil köyü, kiralık villa, kiralık daire veya kiralık apart ararsanız ona da değinelim.

Ölüdeniz’de otel ararsanız bu bölgeye sadece 4km mesafede olan Hisarönü’nde konaklama tesislerimiz bulunmakta. Hisarönü otelleri, muhafazakâr otel, korunaklı – private villa denilince akla ilk gelen konaklama markalarından olan Zehra Group olarak bizlere +90 (252) 616 68 99 numaralı sabit hattımızdan veya +90 539 465 38 88 numaralı whatsapp hattımızdan ulaşıp detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON