Anasayfa 9 Gezi 9 Tatile Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Tatile Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

27 Eki, 2022

Günümüzde çalışma hayatının ve kalabalık şehirlerin verdiği yorgunluktan uzaklaşmak, biraz da olsa hem bedenen hem de zihnen huzura ulaşmak için tatil planı yaparız. Aslında hepimiz bu tatilleri düşünerek çalışma hayatının en yorucu zamanlarını geçiririz. Tatil zamanı gelip çattığında planlarımızın bize verdiği heyecanla bazı önemli detayları unutabiliyoruz.

Tatil Yapılacak Bölge ve Otel Seçimi

Tatil kararı verildikten sonra tatilden ne beklediğinize karar vermeniz gerekmekte. Tatilden beklentilerinizde, bölge seçiminiz tatilinizin nasıl geçeceğini belirleyecek en önemli unsurdur. Seçtiğiniz bölgede gezebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz ve denize girebileceğiniz yerleri araştırmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra o bölgenin hava durumu ve ulaşım olanaklarını da araştırmanız gerekiyor. Hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde sinek sayısı normalden fazladır. Böyle bir bölgeye karar verdiyseniz ona göre tedbir alabilirsiniz. Karar verme aşamasında internet sitelerinden daha önce gitmiş kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

Otel seçimi yaparken aceleci davranmamamız çok önemlidir. Seçiminizi yaparken otelin bulunduğu konum, ziyaretçilerin verdiği puanlar ve otelin size sunduğu olanakları incelemeniz gerekiyor. Otelleri incelerken tatil beklentilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Denize sıfır otel mi ya da doğa ile iç içe bir otel mi tercih edeceğinizin kararını vermelisiniz. Otelin bizlere sunduğu otopark, internet, oda hizmetleri, spa, spor alanları ve bunun gibi olanakları da değerlendirmenize dâhil edebilirsiniz.

 

Türkiye’de En Popüler Yaz Tatili Bölgeleri

Türkiye yerli ve yabancı turistler için önemli bir destinasyondur. Dört mevsimin belirgin bir şekil yaşandığı Türkiye dört mevsim turist ağırlamaktadır.

Antalya: Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya, Türkiye’nin ‘Turizm Başkenti’ olma niteliği taşıyor. Güneş, deniz, kum üçlüsü akla geldiğinde Antalya vazgeçilmez bir seçenek olmaktadır. Bu sebeple Antalya hem yerli hem yabancı turistlerin tatil planında en üst sıralarda yer alıyor.

Muğla: Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi önemli turizm lokasyonları’nı bünyesinde bulunduran Muğla, Türkiye’nin Ege bölgesinde yer almaktadır. Muğla yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Deniz denildiğinde akla gelen Ölü deniziyle Fethiye kendini diğer tatil beldelerinden ayırıyor.

İzmir: İzmir, Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alır. Termometrelerin 43 dereceleri gördüğü İzmir’de yaz ayları çok sıcak geçiyor. İzmir yaz aylarında sıcak havayı seven ve su sporlarıyla ilgilenen turistlerle dolu bir turizm sezonu geçiriyor. İzmir’in bir tatil beldesi olan Alaçatı Begonvillerin süslediği sokakları cumbalı evleri, otantik havasıyla turistlerin fotoğraf çekmeye doyamadığı bir beldedir.

 

Tatil Bölgenizi Popüler Bir Destinasyon Olarak Belirlediyseniz Yapmanız Gerekenler

Antalya, Bodrum, İzmir gibi popüler destinasyonları tercih ediyorsanız daha erken rezervasyon yapmanız gerekebilir. Özellikle yaz sezonunda bu bölgelere ziyaretçi akını oluyor. Dolayısıyla bu yoğunlukta hem yer bulunmuyor hem de fiyatların hayrı sayılır miktarda artmasına sebep oluyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon için güvenilir internet siteleri ve seyahat acentaları tercih edilebilir.

 

Tatil Rezervasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Erken rezervasyon yaptırmak günümüzde çok revaçta. Erken rezervasyon yaparken dikkat etmemiz gereken 2 önemli nokta var. Birinci dikkat edilmesi gereken husus otelin fotoğraflarda gösterildiği gibi olup olmadığıdır. Oteli sosyal medya uygulamalarında ve ilgili internet sitelerinde araştırmamız lazım. Daha önce otelde konaklamış olan ziyaretçilerin yazdığı yorumları çektiği fotoğrafları dikkatlice inceleyerek fikir sahibi olabiliriz. Sonradan herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamamız ve tatil planının istediğimiz gibi huzurlu geçmesi için detaylıca araştırma yapmamız gerekiyor.

Üzerinde durmamız gereken ikinci nokta ise rezervasyon yapacağımız web siteleri. Rezervasyon yaptığımız siteleri iyi seçmemiz gerekiyor. Çevremizdeki insanların daha önce deneyimleyip memnun kaldıkları turizm acentası ve web sitelerinden erken rezervasyon yapabiliriz.

 

Tatile Gidilecek Yol Güzergâhını Belirleyin

Gideceğiniz bölge ve oteli belirledikten sonra hangi ulaşım aracını kullanacağınıza karar verin. Günümüzde uçak yolculukları popüler olmasına rağmen karayolunu tercih edip gezerek yolculuk yapmak isteyenler veya gittiği bölgede serbest bir şekilde gezmek isteyen tatilciler kendi özel araçlarıyla seyahat edebilir. Şahsi aracıyla ulaşımını sağlayacaklar için yola çıkmadan 2-3 gün önce tatile gideceğiniz rotayı araştırmak faydalı olabilir. Karar verirken mesafe, geçiş güzergâhı, yol çalışması gibi koşulları göz önünde bulundurarak karar verin. Kullanacağınız güzergâhta feribot gibi zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak ulaşım araçları varsa bu yöntemi de tercih edebilirsiniz. Dönemsel olarak feribot için önceden bilet almanız gerekebilir.

 

Tatil Alışverişi

Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlamamız gerekiyor. Eksiklerimizi önceden belirlememiz bize kolaylık sağlayacaktır. Tatile giderken yanımıza farklı çeşitlerde kıyafetler almalıyız. Resmi, rahat, sportif kıyafetlerimizin yanı sıra akşamları hava değişiminin fazla olduğu, hava sıcaklığının hızla düştüğü bir yeri tercih ediyorsak kalın bir kaç kıyafet almamız da gerekebilir. Alışverişlerimizde mayo, bikini ve kıyafetin yanı sıra güneş kremi, güneş sonrası losyonu, şemsiye, havlu, plaj çantası, terlik gibi plajda kullanacağımız eşyaları da almayı unutmamalıyız. Kış tatili planımız varsa ve bu planımızda kış sporları bulunuyorsa kayak gözlüğü, kar botu gibi planımıza uygun ekipmanlar almamız gerekiyor.

 

Tatile Giderken Bavul Hazırlama

Sıra tatil bavulu hazırlama konusuna geldiyse iyi bir bavul düzeni oluşturmanız gerekiyor. Şampuan, duş jeli gibi dökülebileceğini düşündüğünüz malzemelerinizi bir poşet yardımıyla korumaya almalısınız. Kemer, çorap,  gibi az yer kaplayan eşyalarınızı daha çok yer kaplayan eşyalarınızın içine koyarak bavul hacminizden tasarruf edebilirsiniz. Bavulunuzun ön gözünde seyahat sırasında hızlıca ulaşabilmeniz gereken bulunmalı. Bavulunuzu hazırlarken gideceğiniz bölgenin hava durumunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sabahları sıcak akşamları serin bir yer için hem ince hem de kalın kıyafetleri bir arada bulundurmanız gerekiyor. Tatil Bavulunda Mutlaka Olması Gerekenler nelerdir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçak ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız bavulunuzun ağırlığını önceden ölçmeniz ve standartlara uygun olarak ağırlık ayarlaması yapmanız gerekiyor. Bavulunuzu hazırladıktan sonra diğer bavullarla karışmaması ve daha kolay tanınması için üzerine bir etiket yapıştırabilirsiniz veya görünen bir yerine anahtarlık asabilirsiniz.

 

Seyahat Çantası

Bavulunuzu hazırlandınız mı? Şimdi seyahat çantası hazırlama vakti. Seyahat çantası en az bavul kadar önemlidir. Seyahat çantası seyahat boyunca yanınızdan ayırmayacağınız ve bütün temel ve acil ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde olmalıdır. Seyahat çantanızda bulunması gereken en önemli şeyleri sıralamak gerekirse kişisel eşyalarınız, cüzdanınız ve telefonunuzun yanı sıra seyahat boyunca ihtiyaç duyacağınız telefon şarjı, su, aperatif atıştırmalıklar, güneş gözlüğü gibi çok yer kaplamayacak eşyalarınızı da koymanız gerekiyor. Değerli eşyalarınızı da seyahat çantanızda taşıyabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Güvenli Bir Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

İlginizi Çekebilir

Uludağ Nerededir

Uludağ Nerededir

Türkiye'nin gözde kış tatili destinasyonlarından biri olan Uludağ, Marmara Bölgesi'nin en yüksek...

REZERVASYON